×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
Bahrain Country
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور بحرین

پادشاهی بحرین مجمع‌الجزایری در خلیج فارس است .
این کشور در همسایگی ایران ، عربستان سعودی ، قطر و امارات متحده عربی قرار دارد . این کشور از مجموعه‌ای از جزایر بزرگ و کوچک تشکیل شده است .
بحرین در سال ۱۹۷۰ با طرح همه پرسی در سازمان ملل متحد ، به عنوان کشوری مستقل شناخته شد . بحرین از سال ۱۸۲۰ میلادی تحت حمایت کشور بریتانیا بود .
سیاست در بحرین
در این کشور رئیس حکومت پادشاه است . از سال ۱۹۹۹ تاکنون شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه‌ پادشاه است .
نخست وزیر در این کشور رئیس دولت و کابینه وزرا است که توسط پادشاه تعیین می‌شود .
شورای مشاوران یکی از دو مجلس قانونگذاری این کشور است که ۴۰ کرسی دارد و نمایندگان آن را پادشاه تعیین می‌کند .
مجلس نمایندگان ۴۰ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند .
در بحرین حدود ۱۵ حزب سیاسی شامل احزاب مذهبی ، لیبرال ، چپ و بعثی وجود دارد .
اقتصاد در بحرین
تولید ناخالص داخلی در این کشور 66/19میلیارد دلار است . ۳۶۳ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند .
نرخ بیکاری در این کشور ۱۵ درصد است و در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم آن 4/3 درصد بود . این کشور روزانه ۱۸۴ هزار بشکه نفت تولید می‌کند .
محصولات صادراتی این کشور شامل نفت و محصولات پتروشیمی ، آلومینیوم و منسوجات است که به کشورهای عربستان سعودی (5/3 درصد) ، آمریکا (5/2 درصد) و امارات متحده عربی (5/2درصد) صادر می‌شود .
محصولات وارداتی آن شامل نفت خام ، ماشین‌آلات و مواد شیمیایی است که از کشورهای عربستان سعودی (3/37درصد) ، ژاپن (1/7 درصد) ، آمریکا (2/6 درصد) ، آلمان (6/4درصد) ، امارات متحده عربی (2/4 درصد) و چین (1/4 درصد) وارد می‌شود .
مردم بحرین
جمعیت این کشور حدود ۷۱۸ هزار نفر با میانگین سنی ۳۰ سال است . امید به زندگی برای زنان ۷۷ و برای مردان ۷۲ سال است .
حدود 2/0درصد از جمعیت بزرگسال این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند . زبان‌های رایج در این کشور عربی ، انگلیسی ، فارسی و اردو است .
۸۱ درصد از جمعیت آن مسلمان هستند ، ۹ درصد مسیحی و ۱۰ درصد پیرو دیگر ادیان .
ارتباطات در بحرین
در این کشور ۱۹۳ هزار و ۳۰۰ خط تلفن ثابت و یک میلیون و ۱۱۶ هزار خط تلفن همراه وجود دارد .
بحرین دو هزار و ۴۱۳ میزبان اینترنتی و ۱۵۷ هزار و ۳۰۰ کاربر اینترنت دارد .

اکتبر 8, 2019 @ 11:28 ق.ظ:آخرین بروزرسانی   

سرمایه گذاری در کشور بحرین

اکتبر 8, 2019 @ 11:28 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

بر اساس آمار هیئت توسعه اقتصادی بحرین سرمایه گذاری خارجی در بحرین در طی سال 2016 میلادی حدود 280 میلیون دلار بود که عمدتا توسط 40 شرکت همچون Ikea، انجام شد؛ و این مقدار چیزی در حدود دو برابر سرمایه گذاری انجام شده در سال 2015 بود (180 میلیون دلار سرمایه گذاری شده توسط 22 شرکت). در این بین حدود سه چهارم این سرمایه گذاری در بخش گردشگری بود درحالیکه سهم بخش تولید و حمل و نقل 15% و خدمات مالی 9% بود. بیشترین شرکت های سرمایه گذار از کشورهای هند، چین، ایالات متحده و آلمان بودند.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی  (FDI)  در بحرین پس از بحران اقتصادی جهانی و سطح بالای تنش های سیاسی دوباره احیا شده است. سهام FDI در سال 2016 با 7.1% افزایش به مجموع 21.16 میلیارد دلار رسید. همچنین در حین افزایش رقابت منطقه ای،  FDI در بحرین با روند آهسته خصوصی سازی و بازار کار سختگیرانه همچنان محدود باقی مانده است. در پاسخ به این شرایط این کشور سعی دارد با باز کردن درهای خود به روی تجارت جهانی با اقتصادی جذاب و در چهارچوبی قانونی به دروازه تجارت خلیج فارس و خاورمیانه تبدیل شود. این کشور در بین کشورهای حوزه خلیج فارس کمترین مالیات برای شرکت ها  و اشخاص را دارد، و در مناطق آزاد نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد. سرمایه گذاران خارجی آزاد هستند تا بر بیش از 95% از سهام فعالیت اقتصادی خود مالکیت داشته باشند و در بسیاری از موارد نیز الزام به داشتن شرکای داخلی برای سرمایه گذاران خارجی حذف شده است. با تمامی این تواصیف، این کشور تا زمانی که نتواند مصالحه واقعی بین حکومت سنی و اکثریت شیعه معترض ایجاد کند، برای جذب سرمایه خارجی با مشکلات جدی مواجه خواهد بود.

قوانین مربوط به شرکت های تجاری در سال 2015 اصلاح شد تا بتواند حداقل الزامات کمک به سرمایه گذاری را حذف کند. و این قانون درباره شرکت های خارجی به مرحله اجرا در آمد. در سال 2016، تلاش های دولت برای ارتقای توانایی رقابت بر سر جذب سرمایه خارجی موفقیت آمیز بود. در واقع، بر اساس گزارش مرکز اطلاعات FDI این کشور توانست برای اولین بار از سال 2012، در بین 10 کشور برتر خاورمیانه و آفریقا از نظر تعداد پروژهای با سرمایه خارجی قرار گیرد. شرایط کسب و کار در این کور هنوز می تواند بیشتر بهبود یابد، بر اساس گزارش بانک جهانی این کشور رتبه 63 را در بین 189 کشور برای سهولت انجام کسب و کار کسب کرد.

برتری زیر ساخت های حمل و نقل این کشور می تواند عاملی مهم در جذب سرمایه باشد (فرودگاه بین المللی بحرین که در حال گسترش است، بندری جدید و ساخت پلی در آینده بین این کشور و قطر). بخش خدمات هنوز بخش اصلی جذب کننده سرمایه در این کشور است. کویت و ترکیه دو سرمایه گذار اصلی در این کشور هستند. اگر چه مقدار FDI در سال 2016 به 281 میلیون دلار یعنی دو برابر سال 2015 رسید (142 میلیون دلار) اما هنوز بسیار کمتر از مقدار FDI در سال 2014 است (حدود 1 میلیارد دلار).

اگر چه ظهور مراکز تجاری جدید در خلیج فارس سطح رقابت در این منطقه را برای کسب عنوان مرکز مالی منطقه به شدت بالا برده است،  اما هنوز بحرین دارای مزایایی بسیار در این رقابت است همچون: یک مجموعه بزرگ و ماهر از متخصصین مالی، یک ساختار نظارتی قانونی قوی که در سطح پیشرفته ای است و در سطح بین المللی نیز قابل قبول است، اتصال فیزیکی با عربستان، به عنوان بزرگترین اقتصاد منطقه خلیج فارس؛ که این کشور را به مقصدی جذاب برای بازار تجارت جهانی تبدیل کرده است.

در سال 2015، با اعمال Basel Accords  و معرفی نسبت پوشش نقدینگی این کشور توانست به مزیت بزرگی در سیستم بانکی خود دست یابد. این مورد در اول ژانویه به موجب قانون کمیته نظارت بر بانکداری بازل (BSBS) با انطباق کامل پیش نیاز ها تا سال 2019 به اجرا در آمد؛ این مقررات جهت اطمینان از این است که بانک نقدینگی ودارایی لازم برای غلبه بر سناریوهای تنش ناگهانی برای 30 روز را فراهم آورده است.

چرا باید شما بحرین را به عنوان مقصد سرمایه گذاری خود انتخاب کنید:

نقاط قوت:

این نقاط قوت عبارتند از: جعیت بالای افراد تحصیل کرده  و ماهر که مسلط به زبان انگلیسی هستند، با توجه به محل قرار گیری این کشور در خلیج فارس یک سنت باز بودن فرهنگ در این کشور وجود دارد، روابط خوب این کشور با عربستان سعودی و دسترسی آسان به سایر بازارهای خلیج فارس، هزینه های عملیاتی در این کشور یکی از رقابتی ترین ها در منطقه است، جذاب ترین سیستم مالیاتی منطقه برای سرمایه گذاران را داراست، حسن شهرت در تنظیم مقررات خدمات مالی، کیفیت بالای زندگی.

نقاط ضعف:

عوامل محدود کننده سرمایه گذاری عبارتند از: اتقلاب سیاسی و مردمی در این کشور که از فوریه 2011 در جریان است و در پی آن آشوب ها و ناآرامی هایی به منظور ایجاد اصلاحات سیاسی و اجتماعی در مسائلی همچون مسکن، اشتغال و تبعیض مذهبی رخ داده است. عامل محدود کننده دیگر ممنوعیت سفر خارجی است، بر این اساس افراد تا زمانی که مسائل مربوط به طرح کسب و کار و نیز منازعات آن ها حل نشده است، حق خروج از کشور را ندارند. بصورت دوره ای، شرکت های خارجی مشکلاتی را برای دریافت مجوز فعالیت و ویزای کارشناسان خود به علت سیاست های مربوط به ارتقای استخدام شهروندان بحرینی، داشته اند. در نهایت فساد و دخالت دولت در منازعات و اختلافات  نیز می تواند به عنوان مانعی بر سر راه FDI قرار داشته باشد.

قوانین محرک و محدود کننده دولتی:

دولت بحرین در کل رویکردی لیبرال در زمینه FDI داشته و فعالانه به دنبال جذب سرمایه گذاران و شرکت های خارجی است و در این راه از روش های مختلفی استفاده می کند که از این موارد می توان به تشکیل شورای عالی خصوصی سازی در بهار 2001، ایجاد شرکت هولدینگ Bahrain Mumtalakat  در سال 2006 به منظور مدیریت یکپارچه همه سرمایه گذاری های عمومی و تاسیس مرکز سرمایه گذاری بحرین (BIC) اشاره کرد که به عنوان یک شرکت "یک مرحله ای" طراحی شده است و همه خدمات تجاری، ثبت و صدور مجوز را ارائه می دهد. با این وجود سیاسیت های "بحرینیزه کردن" در بخش های مربوط به کار منجر به ایجاد سیستمی شده است که کارفرمایان را مجبور به استخدام درصدی حداقلی از شهروندان بحرینی می کند که هنگام صدور مجوز کار و تمدید می تواند تاخیر و سردرگمی ایجاد کند.

موارد مرتبط با سرمایه گذاری خارجی:

خرید دارایی: ممکن است.

الزام به اظهار: تمام ثبت نام های تجاری باید توسط وزارت صنایع و بازرگانی تایید شود.

سازمان صلاحیت دار در زمینه اظهار نامه ها: وزارت صنایع و بازرگانی

درخواست برای مجوزهای خاص: بعضی از فعالیت ها محدود به اتباع کشورهای شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس (CCASG) شامل: بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی و عربستان است مانند: خدمات حسابداری، وارد كردن؛ صادرات و / یا فروش سوخت ماشین مسابقه، ترخیص کالا و ماهیگیری.

بعضی از فعالیت ها محدود به اتباع کشور بحرین است مانند: خدمات مشاوره املاک خاص، مطبوعات، انتشارات، چاپ و خدمات فیلم و تلویزیون، حمل و نقل زمینی کالا، مسافر و گردشگر، کشتی های تفریحی، اجاره خودرو، خدمات حج تمتع و عمره، خدمات ارائه نیروی کار خارجی، آژانس های تجاری، کسب وکارهای کوچک.

هر نوع ثبت نام واحدهای تجاری باید توسط وزارت صنایع و بازرگانی (MIC) تأیید شود.

https://en.portal.santandertrade.com/establish-overseas/bahrain/investing

TOP