×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور چاد

جمهوری چاد یکی از کشورهای آفریقای مرکزی است که پایتخت آن شهر انجامنا است و از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌آید.

چاد از شمال با لیبی، از شرق با سودان، از جنوب با آفریقای مرکزی، از جنوب غربی با کامرون و نیجریه و از غرب با نیجرهمسایه است.

بخش زیادی از زمین‌های این کشور را بیابان پوشانده است و به خاطر آب و هوای خشکش به قلب مرده آفریقا مشهور است.

خشکسالی‌های سخت از عوامل اصلی فقر و عقب ماندگی این  کشور است. اکثریت مردم، در ناحیه دریاچه چاد، جایی که نمک از دریاچه استخراج می‌شود، زندگی می‌کنند.

این کشور که از سال 1920 میلادی مستعمره فرانسه بود، در سال 1960 از فرانسه مستقل شد اما در سال 1965 درگیر جنگ‌ داخلی شد.

در سال 1979 شورشیان پایتخت را تصرف کردند و جنگ داخلی پایان یافت.

سیاست در چاد

بر اساس قانون اساسی چاد رئیس حکومت در این کشور رئیس جمهور است. هم اوست که نخست وزیر و کابینه را تعیین می‌کند.

رئیس جمهور با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای پنج ساله تعیین می‌شود. رئیس جمهور می‌تواند تنها دو دوره در راس حکومت بماند.

با این حال در سال 2005 میلادی تغییری در قانون اساسی این کشور ایجاد شد و بر اساس آن محدودیت دوره‌های ریاست جمهوری برداشته شد.

فساد مالی در تمامی رده‌های قدرت در کشور چاد رواج دارد به طوری که سازمان شفاف‌سازی بین‌المللی که به بررسی شاخص فساد در دولت‌ها می‌پردازد در سال 2005 میلادی چاد را به عنوان فاسدترین کشور جهان معرفی کرد.

در سال 2007  چاد در این شاخص نمره8/1 را به دست آورد که بعد از کشورهای تونگا، ازبکستان،هائیتی، عراق، میانمار و سومالی پایین‌ترین رتبه بود.

سیستم قضایی چاد بر اساس سیستم قضایی فرانسه طراحی شده است. قوه مقننه آن شامل مجلس ملی است که 155 عضو دارد و نمایندگانش برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند.

جنگ میان چاد و سودان در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۵ شروع شد. علت شروع این جنگ اعلامیه‌ای از سوی دولت چاد بود که دولت سودان را «دولت متجاوز» اعلام کرده بود.

دولت چاد در یک اعلامیه عمومی به شهروندان چاد اعلام کرد که علیه «دشمن مشترک» متحد شوند. منظور از این دشمن مشترک اعضای مسلح سازمان‌های «اتحاد برای دموکراسی و آزادی» و «پلاتفرم برای تغییر، اتحاد و دموکراسی» (که از طرف دولت سودان حمایت می‌شدند) و همچنین نیروهای مسلح جنجاوید (که سودانی هستند) بود.

سازمان «اتحاد برای دموکراسی و‌ آزادی» منکر گرفتن کمک از دولت سودان شد. از ۲۶ دسامبر تا ۲۸ دسامبر «اتحاد برای دموکراسی و آزادی»‌و «پلاتفرم برای تغیر،اتحاد و دموکراسی» با شش گروه شورشی دیگر متحد شدند تا «جبههٔ متحد برای تغییر دموکراتیک»‌ که یک ائتلاف شورشی بود را تحت رهبری محمد نور تشکیل دهند.

در ۸ فوریه ۲۰۰۵ هر دوی این کشورها توافقنامه تریپولی را امضاء کردند که جنگ را پایان داد با این حال نا آرامی‌ها در مرز دو کشور همچنان ادامه دارد.

اقتصاد در چاد

تولید ناخالص داخلی چاد در سال 2006 به میزان 98/14 میلیارد دلار بود که نسبت به سال پیش از آن 3/1 درصد رشد داشت.

نیروی کار این کشور 2.719 میلیون نفر است که 80 درصد آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. 80 درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم آن 8 درصد است.

محصولات صادراتی چاد شامل پنبه، احشام و نفت است که 6/80درصد آن به آْمریکا، 4/10درصد به چین و 3/2درصد به کره‌جنوبی صادر می‌شود.

واردات آن شامل ماشین آلات و تجهیزات حمل‌و‌نقل، محصولات صنعتی، مواد غذایی و منسوجات است.

مردم چاد

جمعیت این کشور 9 میلیون و 885 هزار و 661 نفر است که میانگین سنی آنها 3/16 سال است. امید به زندگی در این کشور برای زنان 27/48سال و برای مردان 17/46 سال است.

53/1 درصد از مردم آن مسلمان هستند. زبان‌های رسمی در این کشور فرانسه و عربی است اما به دلیل تنوع زیاد قومی و نژادی در این کشور زبان‌های دیگری هم در میان مردم رایج است.

ارتباطات در چاد

در چاد بیشتر مردم رادیو گوش می‌دهند و رسانه جمعی در این کشور در حقیقت رادیو است. علاوه بر رادیو دولتی که چندین شبکه محلی هم در زیرمجموعه خود دارد، ایستگاه‌های رادیوهایی خصوصی نیز در این کشور فعال هستند.

تنها شبکه تلویزیونی این کشور تلویزیون چاد نام دارد که دولتی است.

چاد در یک نگاه

مساحت

1،284،000 کیلومتر مربع

جمعیت

9،885،661 نفر

پایتخت

انجامنا

واحد پول

فرانک

دامنه اینترنتی

td.

پیش‌شماره

235+

اکتبر 8, 2019 @ 4:20 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

TOP