×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور قبرس

جمهوری قبرس جزیره‌ای در میان آب‌های دریای مدیترانه است که به دو قسمت ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم می‌شود.

این جزیره از شمال با ترکیه، از جنوب با مصر، از شرق با سوریه و از غرب با یونان همسایه است. این جزیره یکی از مقاصد مهم گردشگری دریای مدیترانه است و سالان بیش‌از4/2 میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند.

قبرس تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل دارد. حدود 12 درصد از زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب‌زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند و بز هم رایج است.

قبرس جزیره‌ای نیمه کوهستانی است که اغلب کوه‌های آن در نواحی شمالی و جنوب غربی واقع شده و جلگه‌های وسیعی نیز در مناطق مرکزی دارد.

از هزاره‌های چهارم و سوم پیش از میلاد، فرهنگ عصر جدید در جزیره قبرس وجود داشته است. در سال 800 پیش از میلاد، فنیقی‌ها در قبرس ساکن شدند و پس از آن، حکومت قبرس به دست آشور و سپس مصر افتاد.

در قرن ششم پیش از میلاد، ایرانیان بر قبرس دست یافتند و حکومت آنان بر قبرس حدود دو قرن طول کشید.

در سال 1914 انگلیس قبرس را به قلمرو خود اضافه کرد و در سال 1925 رسماً قبرس مستعمره این کشور شد. در دوره حکومت انگلستان، نهضتی در میان یونانی‌نژادان جزیره برای پیوستن به یونان درگرفت.

درگیری‌ها بالا گرفت. ترک‌نژادها می‌خواستند جزیره به ترکیه بپیوندد و جنگ داخلی برای استقلال روی داد. قبرس تا سال 1960 مستعمره انگلیس بود.

از سال 1963مجددا اختلافات نژادی وسیاسی میان ترک‌ها و یونانیان مقیم قبرس بالا گرفت و خطر وقوع جنگ به حدی رسید که سازمان ملل در سال1964 به این سرزمین نیروهای حافظ صلح فرستاد.

با این حال اختلاف ادامه یافت و سر انجام در سال 1974 ترکیه برای حمایت از ترک‌های قبرس به این سرزمین نیرو فرستاد و به این ترتیب قبرس به دو کشور ترک و یونانی به ترتیب در شمال و جنوب تجزیه شد که تاکنون مذاکرات رهبران دو گروه بی‌نتیجه مانده است.

قبرس عضو جنبش غیرمتعهدها بود اما در سال 2004 از این جنبش خارج شد و به اتحادیه اروپا پیوست. این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز عضویت دارد.

سیاست در قبرس

قبرس دو رئیس جمهور دارد؛ یکی برای قسمت ترک‌نشین در شمال جزیره و دیگری برای قسمت یونانی‌نشین در جنوب.

قوه مقننه هم از دو مجلس مجزا تشکیل شده است: مجلس ترک‌ها با 40 عضو و مجلس یونانی‌ها با 35 عضو.

اقتصاد در قبرس

تولید ناخالص داخلی قبرس در مجموع هر دو منطقه 95/25 میلیارد دلار است. 486 هزار و 25 نفر نیروی کار ارین کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در منطقه یونانی‌نشین آن8/3درصد و در منطقه ترک‌نشین 6/5درصد است.

آماری از افراد زیر خط فقر این کشور در دست نیست. نرخ تورم در بخش یونانی‌نشین قبرس 2/3درصد و در بخش ترک‌نشین 1/9 درصد است.

محصولات صادراتی قبرس شامل مرکبات، سیب‌زمینی، دارو، سیمان، لباس و سیگار، لبنیات و منسوجات است.

محصولات وارداتی این کشور شامل کالاهای مصرفی، نفت و مشتقات آن، ماشین‌آلات، تجهیزات حمل و نقل، وسایل نقلیه، سوخت، سیگار، مواد غذایی، مواد معدنی و مواد شیمیایی است.

مردم قبرس

788 هزار و 457 نفر در این جزیره زندگی می‌کنند که میانگین سنی آنها 1/35 سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان 49/80سال و برای مردان 6/75 سال است.

77 درصد از جمعیت این کشور یونانی، 18 درصد ترک و 5 درصد بقیه قومیت‌ها هستند. 78 درصداز مردم مسیحی ارتودوکس و 18 درصد مسلمان هستند. زبان‌های ترکی، انگلیسی و یونانی در این کشور رایج هستند.

ارتباطات در قبرس

 رادیو و تلویزیون در این کشور دولتی است.

قبرس در یک نگاه

مساحت

9،250 کیلومتر مربع

جمعیت

788،457 نفر

پایتخت

نیکوزیا

واحد پول

یورو

دامنه اینترنتی

cy.

پیش‌شماره

357+

اکتبر 8, 2019 @ 9:57 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور قبرس

اکتبر 8, 2019 @ 9:57 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلیتحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهیتحصیل‌ دوره‌ ابتدایی در كشور قبرس‌ از ۶ سالگی آغاز شده‌ و تحصیلات‌ به‌ دو مرحله‌ ۶ ساله‌ ابتدایی و دبیرستان‌ تقسیم‌ می‌شود. در بخش‌ ترک نشین‌ قبرس‌ كه‌ قسمت‌ كوچکتر این‌ جزیره‌ را تشكیل‌ می‌دهد، گاه‌ دوره‌ تحصیل‌ پیش‌ از دانشگاه‌ ۱۱ سال‌ طول‌ می‌كشد.‌تحصیلات‌ دانشگاهیبرای ورود به‌ دانشگاه‌ دولتی، امتحان‌ ورودی اختصاصی را دانشگاه‌ها برگزار می‌كنند. دانشگاه‌ها و كالج‌های خصوصی شرایط‌ آسان‌تری برای پذیرش‌ دانشجو دارند.

تحصیل‌ در دانشگاه‌ها و كالج‌های این‌ كشور بر مبنای نظام‌ واحدی است‌ و در دوره‌ Master وPh.D. به‌ همراه‌ واحدهای تحصیلی، باید پایان‌ نامه‌ پژوهشی نیز ارایه‌ شود. وزارت‌ تحصیلات‌ عالیه‌ قبرس‌ توسط‌ شورای SEKAP (تاییدیه) و سازمان KYSATS كنترل‌ علمی مراكز علمی را انجام‌ می‌دهد و تاییدیه‌ صادر می‌كند. بخش‌ یونانی نشین‌ قبرس‌ تنها یک دانشگاه‌ و چند كالج‌ بزرگ‌ و چندین‌ كالج‌ كوچک دارد.بخش‌ ترک نشین‌ قبرس‌ از لحاظ‌ سطح‌ زندگی پایین‌تر است، اما با کمک‌های دولت‌ تركیه‌ دانشگاه‌های خوبی تاسیس کرده‌است. دراین‌ بخش، دانشگاه‌ها از YÖK (وزارت‌ آموزش‌ عالی تركیه) تاییدیه‌ دریافت‌ می‌کنند. زبان‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌های این‌ كشور (یونانی نشین‌ و ترک نشین) انگلیسی است‌ و تنها استثنا دانشگاه‌ قبرس‌ است‌ كه‌ زبان‌ رسمی آن‌ یونانی است

دوره‌های تحصیلی در قبرس

۱. مدارک تحصیلی : Certificate بیانگر تحصیل‌ در دانشگاه‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌ است‌ كه‌ هدف‌ از آن‌ ارایه‌ آموزش‌های لازم‌ به‌ افراد برای حضور در جامعه‌ و انجام‌ كار است.

Diploma .۲ شامل ۲ سال تحصیل بعداز اتمام دوره دبیرستان است .

Higher Diploma .۳ شامل ۳ سال تحصیل بعد از اتمام دوره دبیرستان است .

۴. Bachelor : شامل ۴ سال‌ تحصیل‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌ است.

Master . ۵ شامل‌ ۲ سال‌ تحصیل‌ بعد از دوره‌Bachelor است.

Ph.D . ۶ شامل‌ ۳ الی ۴ سال‌ تحصیل‌ بعد از اتمام‌ دوره Master است .

نحوه‌ ارزشیابی مدارك‌ تحصیلی قبرس شمالی با تاریخ شروع به تحصیل بعد از ۰۱/۰۱/۲۰۱۲

۱. مدارک Bachelor (لیسانس) صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده، با حداقل ۴ سال‌ تحصیل‌ حضوری و تمام وقت به‌ شرط‌ دارا بودن‌ دیپلم‌ ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی با معدل کتبی حداقل ۱۴ در رشته مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، در صورت تشخیص کمیسیون پس‌ از بررسی علمی كه‌ شامل‌ آزمون‌ كتبی‌ است، “كارشناسی” ارزشیابی میشوند.

۲. مدارک Master  صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده‌، با حداقل‌ دو‌ سال‌ تحصیل‌ حضوری و تمام وقت، به‌ شرط‌ دارا بودن‌ مدرک کارشناسی معتبر با معدل حداقل ۱۵ و مرتبط بودن رشته تحصیلی مقاطع دیپلم ، کارشناسی و کارشناسی ارشد، در صورت تشخیص کمیسیون پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی است، “كارشناسی ارشد” ارزشیابی می‌شوند.

۳. مدارک .Ph.D صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده‌، مشروط به انتشار حداقل یک مقاله كامل  در نشریات معتبر علمی-پژوهشی، كه دارای نمایه (Index) بین المللی باشد، قابل بررسی و ارزشیابی است. ضمنا رساله دكتری باید توسط شخص متقاضی (نه از طریق مترجم) نگاشته و ارایه شده باشد.

تبصره ۳-۱: مقاله باید دارای شرایط ذیل باشد:

• در زمان تشكیل پرونده ارزشیابی به چاپ رسیده باشد (مقالات ارائه شده در كنفرانس ها ـ هرچند كه نمایه بین المللی داشته باشندـ احصاء نمی شود).

• دانش آموخته مؤلف اصلی آن باشد .

• موضوع آن هم راستا با رساله دكتری باشد.

مقاله توسط حداقل دو عضو هیات علمی متخصص در رشته مربوط بررسی و تالیف آنها توسط متقاضی احراز خواهد شد.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی قبرس

دانشگاه‌های معتبر قبرس د ر قبرس شمالی هستند. قبرس جنوبی یک دانشگاه معتبر گروه یک به نام «دانشگاه قبرس» دارد. تحصیل در کلیه دانشگاههای قبرس شمالی به زبان انگلیسی است. تحصیل در کالج‌های قبرس جنوبی نیز به زبان یونانی و انگلیسی است. (EASTERN MEDITERANEAN UNIVERSITY EMU) در قبرس شمالی معتبرترین دانشگاه قبرس است. اعتبار مدارک این دانشگاه بین المللی و مورد تایید و ارزشیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

در «EMU» شهریه رشته‌های مهندسی سالیانه حدود ۸۰۰۰ دلار و سایر رشته‌ها حدود ۶۷۰۰ دلار است. با توجه به معدل دبیرستان، ۲۵ تا ۵۰ درصد کل شهریه دوره تحصیل بعنوان بورسیه (تخفیف) به دانشجویان تعلق می‌گیرد. کل شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد حدود ۹۰۰۰ دلار و کل شهریه دوره‌های دکترا نیز حدود ۱۲۰۰ دلار است؛ دانشجویان دوره دکترا چنانچه بنا به تشخیص استاد راهنمای خود توانائی‌های لازم را داشته باشند می‌توانند کمک استاد (ASSISTANT) شوند. در اینصورت دانشجو ماهیانه مبلغی بعنوان حقوق با توجه به ساعات کار در ماه دریافت می‌کند و از پرداخت تمام یا قسمتی از شهریه معاف خواهد بود. در قبرس دانشگاه رایگان وجود ندارد.

تعطیلات پایان سال تحصیلی 

تعطیلات تابستان از اواخر خرداد ماه تا ابتدای مهر ماه است.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟

چنانچه دانشجو مایل باشد می‌تواند تعطیلات تابستان را نیز با پرداخت مختصر هزینه در خوابگاه اقامت داشته باشد.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در قبرس

 دانشجویان در طول مدت تحصیل تحت پوشش بیمه هستند. هزینه بیمه درمانی در شهریه سالانه پیش‌بینی شده و دانشجویان هیچ‌گونه وجه اضافی بابت خدمات بیمه درمانی پرداخت نمی‌کنند.

اخذ ویزا برای والدین دانشجو

اولیا دانشجویان می‌توانند هر زمان که مایل باشند برای ملاقات دانشجو به قبرس مسافرت کنند. کشور قبرس شمالی نیاز به ویزا ندارد. مهم ویزا هنگام ورود والدین به قبرس شمالی در پاسپورت زده می‌شود، اما قبرس جنوبی نیاز به ویزا دارد که قبل از مسافرت باید از ایران برای اخذ ویزای قبرس جنوبی اقدام شود.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه

دانشجویان با کسب مجوز، می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان آموزی قبرس

چنانچه دانشجویان دوره کارشناسی مدرک TOEFL با نمره ۵۵۰ و ACADEMIC IELTS با نمره ۶ به دانشگاه ارائه نماید، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارد. در غیر اینصورت دانشجو پس از ثبت نام در دانشگاه در آزمون تعیین سطح زبان شرکت خواهد کرد.

حسب نتیجه این آزمون ممکن است دانشجو ناگزیر باشد که یک ترم و یا دو ترم تحصیلی، قبل از شروع درس در دانشکده، مدرسه زبان دانشگاه را بگذارند. شهریه هر ترم زبان حدود ۳۵۰۰ دلار است. بورسیه مذکور در بند ۳ به شهریه زبان نیز تعلق می‌گیرد.

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا چنانچه TOEFL با نمره ۵۳۰ و یا ACADEMIC IELTS با نمره ۵/۶ به دانشگاه ارائه دهند، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارند در غیر اینصورت باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت نمایند و حسب نمره آزمون مذکور، حداقل یک واحد و حداکثر چهار واحد زبان و همزمان با واحدهای درسی در دانشگاه بگذرانند. شهریه هر واحد زبان در یک ترم حدود ۸۰۰ دلار است.

آب و هوای قبرس

آب و هوای قبرس معتدل مدیترانه‌ای است. درجه حرارت در زمستان معمولا بین صفر تا حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد و در تابستان حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. درجه حرارت در تابستان گاهی تا حدود ۴۰ درجه درجه نیز می‌رسد. مقدار رطوبت هوا در تابستان معمولا زیاد است.

محدودیت سنی برای تحصیل

برای پذیرش در دوره کارشناسی حداکثر سن ۳۰ سال است. ولی برای کارشناسی ارشد و دکترا محدودیت سنی وجود ندارد.

عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش

دانشجوی متاهل می‌تواند با همسر خود به قبرس عزیمت نماید. در طول مدت تحصیل دانشجو، همسر وی نیز با برگه تایید پلیس اجازه اقامت در قبرس را خواهد داشت.

ویزای کاری کشور قبرس

اکتبر 8, 2019 @ 9:57 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

رای کار در قبرس شخص متقاضی باید سطحی از زبان انگلیسی یا یونانی داشته باشد.برای مثال در صنعت خدمات و یا ساخت و ساز، یادگیری زبان یونانی قبل از رفتن به قبرس به بهبود شانس برای یافتن کار کمک میکند. صنایع مهم برای کار در قبرس: بخش خدمات، از جمله یک بخش بزرگ توریسم، تولید نور، حمل و نقل (بخش دریایی) و املاک و مستغلات مناطق کنندگان رشد: خدمات حرفه ای و امور مالی، انرژی (گاز ویژه طبیعی)، بخش صندوق سرمایه گذاری است.میانگین ساعات کار در قبرس: به طور کلی ۳۸ تا ۴۰ ساعت در هفته است. تعداد ساعات کار به مدت یک هفته پنج روز باید ۴۸ ساعت در هفته باشد. تعطیلات در قبرس: به طور معمول ۲۰ روز در سال  است .اگر شما یک هفته پنج روز یا ۲۴ روز کار اگر شما در هفته شش روز کار می کنند. معمولا ۱۴روز تعطیلات عمومی در هر سال در قبرس وجود دارد.

پیرو اقامت از طریق کار در قبرس، نرخ مالیات در قبرس: مالیات بر درآمد پرداخت می شود اگر شما در قبرس برای بیش از ۱۸۳ روز از سال مالیاتی زندگی می کنند. مالیات بر درآمد سالانه بیش از ۱۹٫۵۰۰ € در مراحل تدریجی پرداخت می شود. نرخ مالیات ۲۰٪ برای درآمد ۱۹٫۵۰۱ € به € ۲۸،۰۰۰، ۲۵٪ برای € ۲۸،۰۰۱ به ۳۶،۳۰۰ €، ۳۰٪ برای € ۳۶،۳۰۱ به € ۶۰،۰۰۰ و ۳۵٪ درآمد بیش از ۶۰٫۰۰۰ € است. HM مالیات و گمرک (HMRC)

درخواست کار

شما لازم نیست در قبرس برای درخواست شغل اقدام نمایید. هنگام اقامت در قبرس، شما می توانید به اداره کاریابی واقع در تمام شهرهای بزرگ، مراجعه و به دنبال کار بگردید.

برنامه های کاربردی با استفاده از اینترنت به کارفرما ارائه دهند. و یا رزومه خود را وCV اشخاص متقاضی کار در قبرس برای قرارداد کاری در  در صورت استخدام شخص متقاضی  مدارک مورد نیاز که شامل جزئیات مدارک و تجارب دانشگاهی یا حرفه ای خود و همچنین اطلاعات شخصی است را باید به شخص کارفرما ارائه دهند. مصاحبه ی کاری از دو یا سه مرحله تشکیل شده است و ممکن است آزمون کتبی و یا عملی و همچنین مراکز ارزیابی شود. مصاحبه ی کاری معمولا به زبان انگلیسی انجام میگیرد.تعدادی از آژانس های استخدام خصوصی در قبرس وجود دارد. اینترنت یک روش مشترک برای پیدا کردن کار است.فرصت های شغلی گاه به گاه در مناطق توریستی در سراسر قبرس در هتل ها، رستوران ها، کافه ها و بارها وجود دارد و به طور عمده طول ماه های تابستان میتوان اقدام نمود. بسیاری از این مشاغل را با جستجو در روزنامه های محلی و در دفاتر کار منطقه در قبرس میتوان یافت.

ویزا

شهروندان اتحادیه اروپا برای ورود به قبرس نیاز به ویزا ندارند. اگر شما قصد اقامت در قبرس برای بیش از سه ماه دارید شما نیاز به یک گواهینامه ثبت نام از پرونده و مهاجرت وزارت سرشماری ظرف چهار ماه از ورود خود دارید.شما باید ثابت نمایید که از لحاظ مالی تا رسیدن به گواهی ثبت نام میتوانید پشتیبانی کنید.

اگر شما در کشور قبرس حداقل به مدت پنج سال متوالی اقامت داشته باشید  واج شرایط برای ثبت نام گواهینامه دائم در قبرس هستید.

زندگی در قبرس

هزینه زندگی در قبرس:  نسبتا شبیه به دیگر کشورهای اروپایی است. نیکوزیا به عنوان شهرستان گران ترین جزیره در قبرس محسوب می شود .

نرخ ارز: یورو (€)

در پذیرایی و تفریح صنعت کار در هفته طبیعی ۶ روز در هفته، ۸ ساعت در روز است. حقوق از یک کارفرما به دیگر متفاوت است. بسته به سطح متقاضی دارد از جمله: تجربه و سن، و همچنین به عنوان نوع شغل، حقوق نیز متفاوت خواهد بود.

گارسون / پیشخدمت: بسته های حقوق بین ۷۰۰ € – € ۱۰۰۰ (از جمله راهنمایی) در هر ماه

کوک: بسته های حقوق بین € ۸۵۰ – ۱۶۰۰ € در هر ماه بسته به سطح و تجربه

آبگرم روانپزشک: بسته های حقوق بین ۸۰۰ € – € ۱۵۰۰ (از جمله راهنمایی) در هر ماه

لطفا توجه داشته باشید که نمونه های فوق کل حقوق و دستمزد می باشد. آمار و ارقام بسته به اینکه آیا محل اقامت گنجانده شده است یا نه متفاوت خواهد بود. اسکان دارای ارزش پولی است .همه حقوق ها تا زمانی که شما کمتر از ۱۹٫۵۰۰ € کسب در هر یک سال مالی معاف از مالیات هستند.

ورود و اجازه کار

با توجه به اخذ اقامت از طریق کار در قبرس برنامه های کاربردی برای ورود و اجازه کار در دسته بندی های عمومی اشتغال به رجیستری و مهاجرت گروه عمران توسط کارفرما الزامی است. برنامه های کاربردی باید توسط یک قرارداد کار توسط وزارت کار مهر شده از وزارت کار و بیمه اجتماعی همراه باشد. برنامه های کاربردی به رجیستری مدنی و وزارت مهاجرت فرستاده و آنها مورد بررسی قرار می گیرند .

مدارک مورد نیاز برای عضو اتحادیه اروپا:

نرم افزار بر روی اشکال M.58 و M.64

یک فتوکپی از گذرنامه خارجی

گواهی  عدم سابقه ی کیفری

گواهی نامه پزشکی

نامه بانکی تضمین برای ۲۰۰-۵۰۰ پوند قبرس، بسته به کشور مبدأ خارجی، برای پوشش هزینه های بازگشت به وطن  مورد نیاز است  به مدت شش ماه مورد نیاز است.

تجدید جواز کار و اقامت

برای تجدید موقت اجازه کار و اقامت از خارجی ها، فرم درخواست در M.61 برای تمدید ویزای کار در قبرس  باید از طریق منطقه بیگانگان و مهاجرت واحد از پلیس و به پرداخت هزینه ۲۰ پوند قبرس لازم است. برای این ثبت نام گذرنامه خارجی، سه عکس از خود / او و هزینه ۲۰ پوند قبرس باید  ارائه گردد.

سرمایه گذاری در کشور قبرس

اکتبر 8, 2019 @ 9:57 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

در حال حاضر با افزایش شدت سرمایه گذاری خارجی سیاست FDI در این بخش اعمال می شود به نحوی که روند سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا با سختگیری کمتری صورت می پذیرد و مراحل اداری این امر ساده تر و و محدودیت کمتری در بخش های اقتصادی صورت گرفته است .

شرکت های بین المللی و سرمایه گذاران خارجی می توانند در شرایط مساوی با سرمایه گذاران داخلی در کشور قبرس سرمایه گذاری کنند و ایجاد کسب و کار نمایند که با توجه به ماهیت سرمایه گذاری و طرح اقتصادی ارائه شده مجوز فعالیت در زمینه مورد نظر داده می شود . به طور مثال این فعالیت می تواند در زمینه خدمات وزارت بازرگانی صنعت و یا گردشگری باشد .

۵ نوع از شرکت های قانونی کسب و کار در قبرس را بررسی خواهیم کرد

مسئولیت محدود خصوصی یا شرکت دولتی

عمومی یا محدود در مشارکت

کسب و کار/تجارت

شرکت اروپایی (Societas Europeas)

واحدی از یک شرکت خارجی

افراد واجد شرایط : اشخاص حقیقی و حقوقی چه از اتحادیه اروپا و چه غیر از اتحادیه اروپا می توانند در زمینه ثبت شرکت در قبرس فعالیت می نمایند .

وکیل یا ارائه دهنده خدمات : طبق قوانین کشور قبرس افراد علاقه مند و واجد شرایط در ثبت شرکت قبرس با مسئولیت محدود به خدمات یک وکیل که توسط کانون وکلای قبرس تعیین می گردد نیازمند هستند که تنها این وکیل مجاز به انعقاد تفاهم نامه و اساسنامه و امضای فرم اظهار نامه (HEI) می باشد .

مراحل فرآیند : اخذ وکیل برای ارائه خدمات – تهیه و ارائه درخواست ثبت نام – پردازش درخواست توسط ثبت شرکت – مسائل پس از ثبت نام

زمان انجام فرآیند : زمان پردازش و ثبت شرکت در قبرس حدودا ۲ تا ۵ روز کاری زمان می برد . که اصولا ۲ تا ۳ روز از آن به پر کردن فرم ها و ارسال رزومه اختصاص می یابد .

نرخ مالیات شرکت در قبرس ۱۲.۵ درصد می باشد .

اطلاعات مورد نیاز از متقاضی ثبت شرکت

شرح مختصری از ملزومات شرکت

مقدار سرمایه اسمی و چگونگی تقسیم و شراکت آن که حداقل سرمایه باید ۲۵۶۲۹ یورو می باشد .

نام – آدرس – مشخصات مندرج در گذرنامه مدیران شرکت

آدرس پیشنهادی برای ثبت شرکت

رونوشت گواهی این گذرنامه از صاحبان سود نهایی شرکت

تایید بانکی یا مراجع ذی صلاح

هرگونه اطلاعات لازم برای برطرف کردن ابهامات KYC ذر زمینه پولشویی طبق دستور العمل صادر شده از CBA

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

فرم اظهار نامه

فرم اظهار نامه مربوط به آدرس دفتر شرکت

فرم حاوی جزئیات بیشتر در مورد مدیران و معاونین شرکت

اساسنامه و تفاهمنامه شرکت که باید به امضا اعضا و حداقل یک شاهد برسد .

هزینه های ثبت شرکت در قبرس :

هزینه اشتراک : ۱۰۵ یورو ، به علاوه ۶٪ از مالیات اشتراک گذاری سرمایه

تسریع ثبت نام : ۱۰۰ یورو (اختیاری)

هزینه ارسال فرم های HE1 HE3 HE2 : ۶۰ یورو

گواهی آدرس ثبت شده : ۴۰ یورو

گواهی مدیران و منشی : ۴۰ یورو

گواهی سهامداران : ۴۰ یورو

ترجمه انگلیسی گواهی ثبت : ۴۰ یورو

رجیستری : ۶۰ یورو

دلایلی برای سرمایه گذاری در قبرس

سیستم مالیاتی : قبرس یکی از سیتم های مالیاتی جذاب در اروپا را ارائه می دهد . این کشور دارای یک نظام مالیاتی ساده موثر و شفاف است که به طور کامل با قوانین اتحادیه اروپا سازگار است علاوه بر این سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) قبرس را درلیست سفید خود به عنوان یکی از ۴۵ کشوری که بالاترین استانداردهای مورد توافق بین المللی در مورد شیوه های مالیاتی مضر را اجرا می کند قرار داده است . درآمد حاصل از سود سهام – بیشترین معاملات بین المللی – سود حاصل از موسسات تجاری دائمی در خارج از کشور و سود حاصل از فروش اوراق بهادار از مالیات معاف هستند .

استعداد های انسانی و سطح خدمات

سطح خدمات حرفه ای : قبرس یک مرکز کسب و کار پویا می باشد که هزینه های عملیاتی آن نسبت به کشور های دیگر اروپا پایین و خدمات حرفه ای آن از جمله حسابداری – حسابرسی – مالیاتی – مدیریت کسب و کار – حقوقی و مدیریت منابع مالی با کیفیت بالا ارائه می شود .

استعداد های نیروی انسانی : استعداد های انسانی در کشور قبرس یکی از مزیت های مهم سرمایه گذاری در این کشور می باشد به طوریکه تقریبا تمام مردم قبرس دارای تحصیلات عالی بوده و دارای دو زبان و حتی چند زبان می باشند . قبرس در میان کشورهای اروپایی از بالاترین سرانه آموزش عالی برخوردار است که یکی از بالاترین درصد ها را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است .

چارچوب حقوقی و قانونی :قبرس دارای یک چارچوب حقوقی و قانونی مدرن و رو به جلو با نگاه مبتنی بر اصول و قوانین عرفی انگلیسی است . قوانین این کشور به طور گسترده ای به عنوان یک سیستم کسب و کار مدرن اجازه می دهد تا شیوه های تجارت و کسب و کار موثر و قابل اعتمادی در این کشور شناخته شوند .

آژانس توسعه سرمایه گذاری قبرس نقش پیشرویی در توسعه و نوسازی چارچوب قانونی کشور با ترویج قوانین جدید و بهبود یافته در سیستم سرمایه گذاری هدفمند را ایفا می کنند .

کشورقبرس یک سبک زندگی دلخواهی در یک محیط تمیز و سالم با استاندارد بالای زندگی را ارائه می دهد.زندگی و کار در قبرس بسیار مطلوب می باشد .به طوریکه آب و هوا ، طبیعت زیبا، هنر و فرهنگ، ایمنی، امنیت و بالاتر از همه، مردم مهمان نواز و گرم از عوامل موثر در کیفیت زندگی در این کشوراست. ترکیبی از تمامی این عوامل است که باعث می شود تجربه زندگی در این جزیره بسیار مطلوب و جذاب باشد. تعادل بین کار و خانواده از دیگر عوامل مهم در سبک زندگی و کار در این کشور می باشد .

قبرس ترکیبی از یک محیط کسب و کار رقابتی بین المللی با یک راه لذت بخش و متعادل از زندگی است

برنامه توسعه سازمان ملل توسعه انسانی گزارش اول سال ۲۰۱۳ برای کیفیت زندگی را منتشر نمود که کشور قبرس در رتبه ۳۱ از ۱۸۷ کشور جهان است.

همچنین کشور قبرس در سال۲۰۱۳ به عنوان ۵ مکان برتر برای سبک زندگی در شهرهای بزرگ اروپا و سایر مقصدهای رقابتی قرار گرفت.

سزیرساختهای پیشرفته

زیرساختهای محلی ایده آلی در کشور قبرس برای تجار که نیاز به انجام کارهای تجاری دارند وجود دارد. به لطف شبکه مدرن جاده ای، امکانات گسترده بنادر و دو فرودگاه بین المللی جدید، سفر و حمل و نقل در قبرس کارآمد و مقرون به صرفه است.

سرمایه گذاری قابل توجهی در این کشور شده است که قبرس را تبدیل به یک مرکز مخابراتی بزرگ در منطقه نموده است . تاسیس زیرساخت های فناوری پیشرفته ای که قبرس ایجاد نموده است تا شبکه های مخابراتی گسترده، هم از نظر کابلی و ماهواره ای را دارد و از این نظر رتبه بالایی در میان بهترین کشورها در این زمینه در جهان را دارد .

فرودگاه های بین المللی  استراحتگاه ساحلی لارناکا و پافوس هر دو فرودگاه های بین المللی در خدمت پرواز به و از اروپا و شرق میانه است.لارناکا بزرگتر از دو فرودگاهدیگر است، در حالی که ساخت و ساز از امکانات جدید به زودی آغاز خواهد شد.

بنادر  لارناکا و لیماسول هر دو پورت شلوغ و پرکار در سراسر ساعت برای خدمت قابل توجه واردات و صادرات بازارهای جزیره هستند. لیماسول بزرگترین بندر است، اگر چه زیرساخت های قابل توجهی در محل است که برای عملیات آسان و کارآمد در هر یک از تسهیلات ساحلی فراهم می کند.

موقعیت استراتژیک

اروپا، آفریقا و آسیا – – قبرس پایگاهی در شرق اروپا است که در تقاطع سه قاره است . موقعیت جغرافیایی این کشور از اهمیت استراتژیک در تجارت جهانی برای هزاران سال در نظر گرفته شده است.

به تازگی، کشف منابع گاز طبیعی و احتمالا نفت انجام گرفته است تا بیشتر به اهمیت استراتژیک این جزیره، که آن هم به عنوان یک عامل تثبیت کننده در تحولات سیاسی منطقه است افزوده است .

منابع :

www.investcyprus.org.cy

WWW.MOI.gov

خرید ملک در کشور قبرس

اکتبر 8, 2019 @ 9:57 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

بنابر دلایل متعدد، قبرس یکی از مقصدهای خارجی­ها برای خرید ملک است که پیوسته بر محبوبیتش افزوده می­شود

جزیره­ قبرس همیشه یکی از مقصدهای برتر برای خریداران املاک بوده است. با وجود رکود اقتصادی اخیری که قبرس، به دلیل رکود اقتصادی جهانی، دچار آن شد، همچنان عده­ زیادی به بخش املاک علاقه نشان می­دهند که بازار روسیه، خاورمیانه و آسیا مهم­ترین آنهاست. تقاضای مستمر خارجیان برای خرید ملک معلول عوامل مختلفی است؛ از جمله هزینه­ نسبتاً پایین زندگی، کیفیت بالای سبک زندگی، خط مشی مساعد برای گرفتن اقامت دائم از طریق خرید ملک و این موضوع که مهم­ترین مقصدهای بازنشستگان است.

علاوه ­براین، مهمان­ نوازی بی­نظیر مردم محلی، آب ­وهوای عالی، اهمیت رو به افزایش ایمنی (قبرس یکی از امن­ترین کشورهای اروپاست که نرخ جرائم در آن بسیار پایین است) و امنیت همگی نقش مهمی ایفا کرده ­اند. تقاضا و فعالیت بازار به­ گونه­ای بوده است که افزایش ثابت و گاهی ناگهانی قیمت ملک را به دنبال داشته است، اما این روند اکنون کندتر شده است. املاک خوب همچنان فراوان است، و قیمت­های املاک همچنان بسیار پایین­تر از سایر کشورهای اتحادیه­ اروپا، از قبیل فرانسه، پرتغال و اسپانیا، است.

سرمایه­ گذاری از راه خرید ملک در قبرس

قیمت املاک در طول سالیان روند افزایشی ثابتی داشته است، و املاک، به­ ویژه املاک رو به دریا، به­ طور قابل­ ملاحظه­ ای ترقی کرده ­اند. اعتقاد بر این است که املاک قبرس، نسبت به املاک همرده­ی خود در سایر کشورهای حوزه­ مدیترانه و کشورهای اروپای جنوبی، نسبت به قیمت ارزشمندند، جمعیت جزیره، که با خریدارانی از بازار بین­ المللی رو به افزایش است، مؤید این واقعیت است.

تضمین­های قانونی

نظام حقوقی قبرس تا حدی زیادی مبتنی بر نظام حقوقی بریتانیاست و حقوق خریدار را از بسیاری جهات تضمین می­کند. برای حمایت از خریدار زمانی که توافقنامه­ فروش ملک امضا و سپرده واریز شد، اداره­ ثبت زمین در قبرس سند حقوقی ساده و معتبری را، که «حکم اجرای قرارداد» نام دارد، صادر می­کند. این دستورالعمل، تا زمان صدور اسناد مالکیت و انتقال آنها به نام خریدار، حافظ حقوق مالکیت خریدار خواهد بود. هیچکدام از طرف­ها نمی­توانند از قراردادی که در اختیار اداره­ ثبت زمین است کنار بکشند؛ بنابراین، امکان اجاره، فروش، انتقال یا رهن ملک وجود نخواهد داشت. تنها کسی که می­تواند این وضعیت را تغییر بدهد خود خریدار است.

حق تمبر

حق تمبر فقط یک‌ مرتبه در زمان خرید ملک در قبرس اخذ خواهد شد. میزان حق تمبر به مبالغ قرارداد خرید وابسته است و ظرف مدت 30 روز پس از امضای توافقنامه­ی فروش قابل­پرداخت خواهد بود. میزان حق تمبر را خریدار به مراجع مالیاتی پرداخت خواهد کرد.

قیمت خرید به یورو

حق تمبر به یورو

تا 5000

0

5001 تا 170000

0.15

بیش از 170000

0.20

توجه: حداکثر حق تمبر 20000 یورو است.

کارمزد انتقال

مسئولیت پرداخت کارمزد انتقال، طبق جدول زیر، برعهده­ خریدار خواهد بود و زمانی انجام خواهد شد که انتقال به نام خریدار در اداره­ ثبت زمین ثبت شود. کارمزد برمبنای ارزش بازاری ملک در تاریخ خرید دریافت خواهد شد.

ارزش ملک به یورو

%

تا 85000

3

85001 تا 170000

5

بیش از 170000

8

(نرخ­های فوق به ازای هر فرد اعمال می­شود)

Important Note: The Cyprus Parliament  announced the abolishment or reduction of property transfer fees, this offer applies until the end of 2016 and the following will apply:

نکته­ مهم: مجلس قبرس لغو یا کاهش کارمزد انتقال ملک را اعلام کرده است. این پیشنهاد تنها تا پایان سال 2016 قابل­ استفاده خواهد بود، و شرایط زیر اعمال خواهد شد:

1-   اگر انتقال ملک مربوط به معامله­ای باشد که دارای مالیات بر ارزش ­افزوده است، خریدار از کارمزد انتقال معاف خواهد شد. نرخ استاندارد مالیات­ بر ارزش­افزوده 19 درصد است؛ اما در مورد املاکی که دارندگان اقامت دائمی قبرس می­خرند، مالیات بر ارزش­ افزوده­ی 5 درصدی اخذ خواهد شد، مشروط بر اینکه ملک یادشده اقلاً به مدت ده سال اقامتگاه اصلی خریدار باشد.

2-   طبق قوانین، درصورتی‌ که معامله شامل مالیات بر ارزش ­افزوده نباشد، خریدار از 50 درصد کارمزد انتقال معاف خواهد شد. این شرط شامل معاملاتی است که در آنها کارمزد انتقال قابل­ دریافت یا پرداختنی است، و انتقال مربوط به قطعات زمین، ساختمان­ها یا سهم در زمین یا منافع مشاعی است که برای اولین بار از تاریخ صدور جواز ساخت ذیربط فروخته می­شوند و قراردادشان، در طول دوره­ اجرای این قانون، برای اولین بار تنظیم و به اداره­ ثبت زمین بخش تسلیم می­شود.

مالیات دارایی­های غیرمنقول در قبرس

هر مالک ثبت ­شده موظف است این مالیات را، که فعلاً به­ صورت سالانه وضع و از یکم ژانویه­ 1980 برمبنای ارزش بازاری ملک محاسبه می­شود، پرداخت کند.

تا 40000 یورو

0.60%

40001 تا 120000

0.80%

120001 تا 170000 یورو

0.90%

170001 تا 300000 یورو

1.30%

300001 تا 500000 یورو

1.50%

500001 تا 3000000 یورو

1.70%

بیش از 3000001 یورو

1.90%

(حداقل مالیات، 75 یورو است)

مالیات بر سود سرمایه

مالیات بر سود سرمایه به میزان 20 درصد بر سود حاصل از فروش ملک توسط هر فرد گرفته می­شود. تخفیف شاخص ­بندی، که افزایش تورمی بهای ملک در گذر سالیان در آن لحاظ می­شود، از این سود کم می­شود. افراد غیرمقیم تنها زمانی مالیات می­دهند که ملک فروشی در قبرس واقع شده باشد. تخفیفات زیر قابل­استفاده است:

17086 یوروی اولیه­ سود حاصل از اولین فروش هرگونه ملک در قبرس. 85430 یوروی اولیه­ سود حاصل از فروش خانه­ای که مالک برای سکونت خودش استفاده کرده باشد. این تخفیف تنها یکبار قابل­ استفاده خواهد بود. فردی که خواهان استفاده­­ همزمان از تخفیف­ های بالاست تنها می­تواند از حداکثر تخفیف 85430 یورویی استفاده کند.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث از یکم ژانویه­ 2000 لغو شده است و دیگر اخذ نمی­شود.

مالیات مراجع محلی

مالیات بر اموالی که مراجع محلی وضع می­کنند به­صورت سالانه قابل­ پرداخت است و، بسته به اندازه­ ملک، متفاوت خواهد بود. این مالیات شامل هزینه­ دفع زباله، روشنایی خیابان و غیره است.

هزینه ­های مشاع

هزینه­ های مشاع شامل سهم مالک در هزینه­ های نظافت و نگهداری بخش­های مشاع پروژه، باغ­ها، استخر شنا، هزینه­ های مدیریتی و تعمیرات است. این هزینه­ ها در فواصل زمانی ثابت در طول سال دریافت می­شود و از پروژه­ای به پروژه­ی دیگر و از ملکی به ملکی دیگر متغیر است.

پناهندگی به کشور قبرس

اکتبر 8, 2019 @ 9:57 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

مقامات اداره ی مهاجرت قبرس بطور معمول صدها نفر از مهاجرین را در شرایطی شبیه به زندان برای مدت طولانی که این اشخاص در انتظار اخراجشان از کشور جمهوری قبرس هستند به دور از زنان و کودکان خود نگهداری میکنند ، سازمان عفو بین الملل اذعان داشته که افراد بازداشت شده شامل پناهندگان سوری و زنان جدا شده از کودکان خود می باشند.

شواهدی که توسط محققان در سفرهای اخیر به جمهوری قبرس ، جمعا نشان دهنده ی این است که مقامات این کشور در حال بهره برداری از قوانین اتحادیه ی اروپا در راستای تحمیل بازداشت خودکار به مهاجران و پناهجویان بدون اجرای اصول و قواعدی در خصوص آنهاست و خود گویای این مهم است که بازداشت به عنوان آخرین راه حل نیز عملی است در راستای نقض قوانین بین المللی .

شریف آل سید علی رییس پناهندگان سازمان عفو بین الملل اذعان داشته است که : جمهوری قبرس با بازداشت تعداد زیادی از مردم برای ماهها در یک مکان ، نمایش دلسرد کننده از شفقت و بی توجهی کامل کشور جمهوری قبرس برای تعهدات بین المللی خود است . به گفته ی این عضو از سازمان عفو بین الملل : این شرم آور است و فکر میکنم در درون ملت اتحادیه ی اروپا این اشخاص هیچ جرمی مرتکب نشده اند که بابت آن بایستی شرایط سخت زندان و تحمل حبسهایی طولانی تر از ۱۸ ماه و بیشتر را سپری کنند ، به گفته ی این عضو ، جمهوری قبرس با سیستم بازداشت پناهجویان در راستای ارعاب و ترساندان دیگر پناهجویانی که هنوز قدم به خاک این کشور قرار نداده اند برداشته است.

طبق گزارشات واصله به سازمان عفو بین الملل ، حداقل در دو مورد ، زنان بازداشت شده ی پناهجو ، به واسطه ی زور از فرزندان جوان خود جدا شده اند که شامل کودک ۱۹ ماهه و ۳ ساله بوده که در اثر این اقدام کودکان مزبور را به خدمات اجتماعی تحویل داده اند.

هر دو زن عنوان شده در گزارش فوق گفته اند که این جدایی اثرات مخربی بر فرزندانشان داشته است. یکی توضیح داد که چگونه گریه ی فرزند پسر او را متوقف خواهند کرد، حلقه های تیره زیر چشم خود را به حال و چگونگی مشکلات او درهنگام   تغذیه را یاد آور میشد. دیگری توضیح داد که چگونه فرزند او با وی صحبت و یا لبخند میزده و طول زمان کمی او می تواند با او صرف کند، زمانی که او برای بازدیدکننده ی داشته است درحال توضیح  طول بازداشت خود و نحوه ی برخورد با وی در این دوران بیان میداشته است. زنان ساکن در قبرس برای سالهای متمادی زیادی بوده و به شهروندان اتحادیه اروپا ازدواج کرده بودند، کودکان خود را نیز شهروندان اتحادیه اروپا شده اند.

به گفته ی رییس سازمان عفو بین الملل : هیچ بهانه ای برای جدا کردن یک زن که هیچ جرم و جنایتی مرتکب نشده از فرزن یا فرزندان خود وجود ندارد و درمان مسیله ی مهاجرت در قبرس در حال حاضر تحقیر آمیز و غیر ضروری است. طبق گزارشات واصله به سازمان مزبور ، حداقل یک نفر در بازداشتگاه منوگیا واقع در کشور جمهوری قبرس به مدت ۲۲ ماه زندانی برای اخراج از این کشور بوده است درحالیکه حداکثر مدت بازداشت برای پناهجویان و سپس اخراج آنها از کشور مقصد بر طبق قوانین مهاجرتی اتحادیه ی اروپا ۱۸ ماه است . مرکز منوگیا در کشور جمهوری قبرس یک زندان در پشت حصاری فلزی است که بازداشت شده گان را مجبور به زندگی در شرایط سخت و ملال آوری میکند و مدت هواخوری در این زندان در بیرون از سلول تنها به مقدار هر روز ۲٫۵ ساعت می باشد.

در گزارشات واصله چنین اذعان شده که ۸ تن از بازداشت شده گان را در یک اتاق ۱۸ متری نگهداری میکنند و بسیاری از فضای موجود در اتاق توسط تخته خوابهای دو طبقه اشغال شده است و درب اتاقهای مذکور از ساعت ۲۲٫۳۰ تا ۷٫۳۰ فردای آنروز قفل می باشد.

بر اساس قوانین کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ، بازداشت باید به عنوان آخرین گزینه و وسیله برای کنترل مهاجرین صورت بگیرد درحالیکه طبق گزارشات رسیده و آنچه که در بالا پیشتر بیان شده به نظر میرسد که عمل بازداشت پناهجو به عنوان یک عمل استاندارد و روتین در کشور جمهوری قبرس از سوی مقامات این کشور در حال اجرا و پیاده سازی می باشد. مقامات قبرس، به ظاهر مشتاق در خصوص امر مهاجرت هستند ولیکن در عمل دارای    یک موضع سختی در امر مهاجرت می باشند، نگرش بی رحمانه و خودسرانه ، به قفل کردن مهاجران را نشان داده اند. بسیاری از مردم اطلاعات کافی در مورد دلایل بازداشت خود و آنچه قرار است رخ دهد  را دریافت نکرده اند. واقعیت این است که قوانین اتحادیه اروپا به دولتها   اجازه می دهد که مردمی که یک جرم جنایی مرتکب نشده اند را به طور موثر تا ۱۸ ماه زندانی وحشتناک کنند. اتحادیه اروپا – به درستی – بازداشت طولانی مدت بدون اتهام در دیگر کشورها انتقاد می کند، اما عمل اتحادیه اروپا قانونی نیست. سیاست های کنونی در برخورد با مهاجران و پناهجویان شرم آور برای اتحادیه اروپاست. مقامات اداره مهاجرت قبرس سازمان عفو بین الملل که خواستار جایگزینی برای بازداشت مهاجرین درقبرس هستند، گفت: تحقیقات این سازمان نشان می دهد که این امر به ندرت ارائه شده است. در عوض، سفارشات اخراج در همان زمان به عنوان حکم بازداشت بدون در نظر گرفتن گزینه های موجود صادر شده است. مقامات قبرس به این عمل بصورت متمادی عمل نموده اند.عمل جایگزین همیشه باید قبل از توسل به بازداشت بررسی شود – هر کسی که برای اهداف مهاجرت نیز بازداشت شده باید یک بررسی قضایی به طور منظم و به صورت خودکار از بازداشت وی صورت بگیرد.آنجا که سازمان عفو بین الملل تحت عنوان آخرین شرایط بازداشت مهاجران و پناهجویان در قبرس در سال ۲۰۱۱ مورد بررسی قرار داده، تنها توسعه مثبت صورت گرفته در زندان مرکزی نیکوزیا بوده است.عفو بین الملل همچنین دریافتند که نه پناهندگان سوری در میان بازداشت شدگان در Menogia بودند، در طول سفر در تاریخ ۶ مارس. حداقل یکی از آنها درخواست پناهندگی کرده است.این غیر قابل درک است که مقامات قبرسی از بازداشت اتباع سوریه در Menogia زمانی که آن را سیاست رسمی قبرس به بازگشت سوری به سوریه است،”این واقعیت که مقامات قبرس سازمان عفو بین الملل گفته شده که اتباع سوری با وضعیت حفاظت بین المللی و یا ویزای بشردوستانه ارائه شده است.ما فقط می توانیم نتیجه بگیریم که بازداشت اتباع سوریه در نظر گرفته شده برای ارسال یک پیام به دیگر سوری که هنوز به قبرس نیاده  استقبال نمی شود. قفل کردن مهاجران و پناهجویان – از جمله مواردی هستند که باید فرض شود   – برای ماه ها، و درمان آنها مانند زندانیان غیر قابل قبول است .

   درک مهاجرت و پناهندگی در اتحادیه اروپا:

  • چه تفاوتی بین یک مهاجر و پناهنده وجود دارد؟

کلمه “مهاجر”  تعریف کسی است که خانه را ترک و به دنبال یک زندگی جدید در یکی دیگر از منطقه یا کشور توصیف می کند. البته این کلمه به طور گسترده استفاده می شود. برای مثال این کلمه شامل کسانی است که از طریق قانونی  وحرکت  در کانال های قانونی و مشروع به دنبال کار در کشور یا منطقه دیگری میروند ،  ، و یا برای دوباره پیوستن به اعضای خانواده و همچنین کسانی که در سراسر مرزهای بین المللی در حال حرکت بدون ویزا و یا با تصویب دولتی اینکار را انجام میدهند. (اولی روشی است که اغلب شامل مهاجرت های بی رویه و یا مستند نشده نامیده در عرصه ی جهانی می شود.)

کلمه “پناهنده” توصیف کسی است که از جنگ و کشتار  ، آزار و اذیت، و یا بلایای طبیعی اقدام به فرار نموده است. براساس قوانین بین المللی، هیچ کس را نمی توان به جایی که آنها خطر واقعی ناشی از آزار و اذیت و یا خطربه طور جدی توسط دیگران آسیب رسان هست مواجه نمود. کسانی که ادعا این وضعیت را دارد می تواند برای اخذ اجازه پناهندگی قانونی اقدام کند و به عنوان یک پناهنده که در اثر اخذ عنوان آن حقوق و مزایای برای وی به ارمغان می آورد باقی بماند. این فرایند پناهندگی می تواند طولانی و پیچیده نیز باشد. هر پناهجو   به عنوان پناهنده شناخته می شود  ، اما هر پناهنده در ابتدا یک پناهجونیست.

۲)سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا چیست؟

اتحادیه اروپا یکسال را صرف ساختن سیستم مشترک اروپا پناهندگی (CEAS)بوده است، که این سیستم در نظر گرفته شده در راستایی است که اطمینان حاصل شود  از حقوق پناهندگان تحت قوانین بین المللی در کشورهای عضو آن محافظت می شود. این سیستم مجموعه ای از حداقل استانداردها و روشها برای پردازش و ارزیابی درخواست پناهندگی و برای درمان هر تعداد پناهجویان و کسانی است که پناهندگی به آنها دادهشده است. با این حال، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا هنوز به درستی در مسیر پیاده سازی این استانداردها گام برنمی دارند. بهر حال آنچه وجود دارد یک سیستم درهم آمیخته از ۲۸ سیستم های پناهندگی است که تولید نتایج ناهموار را در این عرصه بدنبال داشته است.

هنگامیکه  یک پناهجو سفرخود را از طریق چند کشور اتحادیه اروپا آغاز میکند ، CEAS به او  اجازه می دهد تا یک کشور اتحادیه اروپا به ارسال مشخصات آن شخص را به اولین کشور اتحادیه اروپا بپردازد  ، تا زمانی که آن کشور از حقوق پناهجویان حمایت.کند این سیستم به اصطلاح “سیستم دوبلین” نام دارد و امتیازات کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شمال، مقصد مورد نظر از بسیاری از پناهندگان است، در هزینه ی سفر از جنوب اتحادیه، که در آن بسیاری از پناهندگان برای اولین بار وارد آن می شوند.

اما تنها بخش بسیار کوچکی از پناهجویان منتقل میشوند از طریق این راه، و شکست سیستم های پناهندگی در یونان، ایتالیا، مجارستان این مهم را ثابت نمده است و دادگاهها منجر به مسدودشدن نقل و انتقالات شده اند. بر خلاف ساکنان  اتحادیه ی اروپا و   گردشگران فصلی این اتحادیه ، پناهجویان حق  تردد آزادانه در منطقه ی شنگن اتحادیه اروپا را ندارند.

کشورهای عضو سیستم دوبلین دارای  کنترل مرزی در زمان مجددا اند،  که به دلیل جلوگیری از به خطر انداختن سیستم شنگن و تردد رایگان آنهاست ، و همچنین اقداماتی از قبیل  نرده ساختن در امتداد مرزهای خود، به ویژه در مجارستان و بلغارستان. چند کشور در مرکز اروپا آشکارا بی اعتنا از پناهندگان  و مسایل اسکان آنها  هستند، و احزاب ضد مهاجر راست افراطی در اثر محبوبیت در سراسر اروپا نقش به سزایی را در افزایش این مهم داشته اند     .

چگونگی دریافت پاسخ از اتحادیه اروپا برای مهاجرت :

به دلیل تجدید نظر اروپا درخصوص امر  مهاجرت، اتحادیه اروپا متعهد به اقدام فوری برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر از زندگی و برای بهبود شرایط برای کسانی که به دنبال حفاظت در اروپا است.

اتحادیه اروپا قصد دارد به نقل مکان مهاجرانی که اتحادیه اروپا برسند از کشور در مرزهای خارجی مانند ایتالیا اتحادیه اروپا، یونان، مجارستان و به کشورهایی که چند ورود داشته اند. برنامه این است که به نقل مکان ۱۶۰،۰۰۰ نفر در سراسر اتحادیه اروپا بیش از دو سال آینده اقدام شود. این تصمیم  چند ماه پس از مذاکرات برای غلبه بر بی میلی   دولت ها اتخاذ شد. از ایالت ها، مانند انگلستان، برنامه ای برای اسکان پناهندگان به طور مستقیم از کشورهای همسایه سوریه دریافت شده است.

تیم پشتیبانی از کارشناسان امور مهاجرت از سازمان های اتحادیه اروپا مانند پشتیبانی پناهندگی دفتر اروپا که در نقاط عمده ورود نیروهای اروپائی، مانند جزایر یونانی، برای کمک به ثبت نام از پناهندگان پس از رسیدن به خاک یونان وارد عمل میشوند.

اتحادیه ی اروپا قول  کمک یک میلیارد یورویی به برنامه های جهانی غذا برای کمک به کاهش جریان پناهندگان پس از رسیدن به کشور مقصد را داده است. این کمک های مالی  اعطا خواهد شد به کارگردانی این جریان مهاجرت برای میزبانی کشورهایی مانند ترکیه، لبنان و اردن به مدیریت اجتماعات پناهندگان قابل توجهی که هرساله به سوی این کشورها سرازیر میشوند. در پاییز سال ۲۰۱۵، کمیسیون اروپا سوالاتی را علیه بسیاری از کشورهای عضو آن که موفق به پایبندی به قوانین مشترک برای اعطای حفاظت و فراهم کردن شرایط مناسب و معقول به پناهجویان، مانند مسکن، غذا، و مراقبت های بهداشتی راه اندازی شد را مطرح نمود.

در افزایش فعلی تعداد پناهجویان پس از  ورود، آن رسیدن به اروپا تنها کسری از پناهندگان در جهان هستند. که با توجه به آمار و ارقام UNHCR(کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد)،  سهم کشورهای در حال توسعه میزبان بیش از ۸۶ درصد از پناهندگان جهان.

چه راه حلهایی وجود دارد؟

کار جامعه ی باز اتحادیه ی اروپا در خصوص  پناهندگان و مهاجران شامل برنامه های مختلف و بر اساس حضور ۲۵ ساله  در اروپا است.

ما باور داریم که اتحادیه اروپا باید به ایجاد یک سیستم واحد پناهندگی و مهاجرت  بپردازد که ایجاد فضایی امن را نماید، ابزار قانونی مهاجرت را در اتحادیه ی اروپا راه اندازی شوند. این عمل خود نیاز به اراده سیاسی برای تشخیص دادن این که روش های موجود در خصوص مهاجرت به ظاهر غلبه بر شکست و بحران های موجود داشته اند. اروپا باید پایدار مانده، دارای سیستم های مقرون به صرفه مهاجرت و درک محبوب و پشتیبانی از این مهم را ایجاد نماید.

هدف نهایی این است که ایجاد سیاست ها و روش هایی باشد  که حمایت از پناهندگان و فعالین جنبش قانونی، برای کار، خانواده، و مطالعه بدون نقض حقوق بشر مهاجرت ایجاد گردد . تیم هایی در این خصوص کار می کنند به تصور و حمایت از توسعه طرح های سیاسی مؤثر و پایدار به شکل یک سیستم پناهندگی اروپا منسجم و مترقی .

کار در تمام کشورهای اروپایی تحت تاثیر جنبش های مهاجرت بزرگ برای حمایت سازمان های جامعه مدنی به دنبال پاسخ در راه  حلی انسانی و مسئولیت پذیر است.

در جنوب اروپا،   استفاده استراتژیکی از قانون در راستای   فشار به دولت های اروپایی برای پایان دادن به سیاست های استفاده از بازداشت اداری و مجازات و تهدید و ارعاب مهاجران حمایت می کنند. ما در یونان برای پایان دادن به بازداشت نامحدود و در ایتالیا برای اطمینان از دسترسی به حفاظت قضایی موثر  واقع شده است.

در ایتالیا، کار ما برای ساخت یک پایگاه وسیع تری از پشتیبانی در راستای  پاسخ برای اصلاح نظام پناهندگی ایتالیا بوده است. ما سازمان های غیر انتفاعی مانند مدیچی در من Diritti Umani، که مدافع برای شرایط بهتر در مراکز پذیرش پناهندگی ایتالیا حمایت می کنند. ما با گروه های فعال مانند Comitato تره Ottobre-Accoglienza توسط پناهندگان و روزنامه نگاران مجموعه ای در پس از سال ۲۰۱۳  فاجعه در لامپدوسا برای حمایت از حقوق مهاجران و پناهجویان کار اختصاص یافته است.   پروژه های روزنامه نگاری مانند تولید شش فیلم خبری ایتالیایی اینتر مستند سفر خطرناک از مهاجران در مرزهای اروپا حمایت می کنند.

در اسپانیا،   گروه های حقوق بشری  که نظارت بر شیوه  های مهاجرت در مرزهای اسپانیایی، از جمله در سبته و ملیله، مستند خشونت پلیس و دیگر موارد نقض حقوق بشر حمایت می کنند.

در یونان،   سازمان های جامعه مدنی مانند شورای یونانی برای پناهندگان وجود دارد که نظارت بر اعمال و موارد نقض حقوق بشررا در مناطق مرزی، امکانات پذیرایی، و بازداشتگاه کار را زیر نظر و نظارت دارد.   همچنین حمایت از سازمان های پناهندگی و مهاجرتی موجود مانند مجمع یونانی پناهندگان برای توانمند سازی صدای خود   در بحث های جاری در مورد مهاجرت و پناهندگی است.  همچنین دانشگاهیان در تلاش خود را در راستای سند واقعیت در جزایر دریای اژه را پشتیبانی می کند. به طور مشترک با شورای یونانی برای پناهندگان،و با استفاده از دادگاه حقوق بشر اروپا را به چالش شکست دولت اجازه می دهد که بهره کشی از کارگران سیستمیک از مهاجران را متوقف نماید.

همبستگی جهانی در حال حاضر، ابتکار عمل را از بنیاد جامعه باز در یونان-حمایت سازمان های غیر دولتی مانند PRAKSIS و METAction، که به ترتیب ارائه مراقبت های پزشکی و مترجم خدمات اساسی برای پاسخ به هجوم پناهندگان در جزایر یونانی واقع شده است. در درخواست از آژانس امور خارجه اول پذیرش یونانی صورت گرفته ، همبستگی جهانی پشتیبانی دو واحد همراه در جزایر Kos و Leros را دنبال میکند. هر دو واحد در طول هشت ماه اول سال ۲۰۱۵ با حدود ۴۲۰۰۰ مهاجران ورودی و پناهندگان پرداخته است.

در غرب اروپا، کارمهاجرت   از انگلستان به فنلاند گسترش یافته است.   شورای پناهندگان بریتانیا، ارائه دهنده ی توصیه های عملی و پشتیبانی به پناهندگان؛ مهاجر صدا، که تقویت نقاط مهاجر از دیدگاه.های مختلف می باشد شورای پناهندگان فنلاندی، که دارای ظرفیت گروه ریشه های قوی در راستای  حمایت از خود؛ و سازمان پناهندگان منجر مانند زن ۲ زنان در سوئد هستند.

در مرکز و شرق اروپا، ما کار را برای توانمند سازی صداهای جدید و سازمان های محلی برای شکل دادن به بحث مهاجرت. برای مثال، ما بر اساس بوداپست-خروجی روزنامه نگاری تحقیقی Atlatszo.hu، اجرا می شود که داستان در مورد قاچاقچیان مردم در مجارستان و سوء مدیریت از وضعیت توسط مقامات حمایت می کنند.

در مجارستان، نیز سازمان مهاجرت همچنان به حمایت از دریافت کنندگان طولانی مدت مانند مجارستان انجمن Menedék برای مهاجرین و کمیته هلسینکی مجارستانی، است که ارائه دهنده ی، در میان دیگر خدمات، کمک های حقوقی به مهاجران و پناهجویان نیز می باشد.

در بالکان غربی، سازمان مهاجرت با پایه ملی ما در کوزوو، مقدونیه و صربستان حمایت از سازمان های که ارائه کمک های انسان دوستانه و حقوقی برای مهاجران در حمل و نقل، و همچنین حمایت ملی برای شکل دادن به افکار عمومی کار می کنند.

ساختمان سازمان مهاجرت اروپا در بیش از ۱۰ سال کار برای بهبود ادغام اقلیت ها در اروپا، برنامه های در جریان برای تعامل بیشتر با دریافت جوامع مانند آلمان در مورد چگونگی ایجاد گنجاندن مثبت برای پناهندگان تازه وارد هستند.

منابع:

www.amnesty.org

www.opensocietyfoundations.org

TOP