×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
Ecuador Country
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور اکوادور

اکوادور کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی است. پایتخت آن کیتو و بزرگترین شهر این کشور گوای‎‎اکیل است.

جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۵ میلیون نفر تمین زده شده و زبان رسمی آن اسپانیایی است. نظام سیاسی اکوادور جمهوری ریاست‌جمهوری است. این کشور از سال ۱۸۳۰ مستقل شده‌است. اکوادور پیش از این تاریخ بخشی از مستعمرات اسپانیا و جمهوری کلمبیای بزرگ بود.

در شمال آن کلمبیا، در شرق و جنوب آن پرو و در غرب آن اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور همچنین شامل جزایر گالاپاگس) در اقیانوس آرام در حدود ۹۶۵ کیلومتری غرب کشور می‌باشد. اکوادور دارای مساحتی برابر با ۲۵۶٬۳۷۰ کیلومتر مربع می‌باشد.

ایرانیان اکوادور یکی از گروه‌های مهاجر این کشور هستند و سابقه حضور آنها در اکوادور به سال‌های قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران باز می‌گردد. و آمار رسمی از تعداد ایرانیان مقیم اکوادور وجود ندارد.

اکوادور در آمریکای لاتین

ریشه نام اکوادور

این کشور بر خط استوا قرار دارد و نام (اسپانیائی) آن به همین واقعیت اشاره دارد. نام رسمی آن «جمهوری اکوادور» (اسپانیایی:República del Ecuador) است.

جمعیت شناسی اکوادور (مردم اکوادور)

نژاد مردم اکوادور متنوع است. بزرگ‌ترین گروه نژادی در اکوادور مستیزوها هستند که تلفیقی از اجداد اسپانیایی و سرخ‌پوستان هستند و بیش از ۶۵٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند. سرخ‌پوستان اکوادور از لحاظ جمعیتی دوم هستند و حدوداً یک سوم جمعیت فعلی اکوادور معادل ۲۵٪ را تشکیل می‌دهند. سفیدپوستان اغلب از کسانی هستند که به ایشان کریولو گفته می‌شود؛ کسانی که نیاکانشان، خالص اسپانیایی‌ها بوده‌اند و حدود ۷٪ جمعیت را شامل می‌شوند. اندک افراد اکوادوری‌های آفریقایی‌تبار، شامل دورگه‌های سیاه‌پوست-سفیدپوست و نیز زامبوها (دورگه‌های سیاه‌پوست-سرخ‌پوست) که عمدتاً در اسمرالداس و ایبرا قرار دارند و مهاجرین بقیهٔ جمعیت را تشکیل می‌دهند. خارجی‌های بسیاری در اکوادور زندگی می‌کنند. همچنین اکوادوری‌های بسیاری در کشورهای اسپانیا، ایتالیا و آمریکا بسر می‌برند.

منطقهٔ جنگلی گرمسیری در شرق منطفهٔ کوهستانی تقریباً خالی از جمعیت است و تنها حدود ۳٪ جمعیت در آنجا ساکن هستند.

اگرچه بر اساس قانون اساسی اکوادور باید بیش از ۳۰٪ درآمد خالص صرف آموزش شود، اما دولت اعلام کرده که هدف دولت تخصیص ۱۱٪ از بودجه برای آموزش است. بر اساس تخمین‌ها مصارف تولیدات خالص ملی (GDP) اکوادور در سال ۲۰۰۳ به ۴٪ می‌رسد. بر اساس گزارش‌ها بخش‌هزینه‌های کودکان سازمان ملل (یونیسف) سطح سواد در اکوادور بالای ۹۰٪ است، اما بیش از ۱۰ سال است که تغییری در این رقم بوجود نیامده‌است. سازمان فرهنگی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل (UNESCO) در گزارش‌ها خود اعلام کرده که تنها ۸۷٪ از معلمان مدارس ابتدایی و ۷۲٪ از معلمان دبیرستان‌ها در اکوادور آموزش دیده هستند. سیستم آموزش همگانی در اکوادور رایگان است و تحصیل برای افراد ۵ تا ۱۴ سال اجباری است. با این وجود بر اساس گزارش‌ها وزارت آموزش و پرورش اکوادور تنها ۱۰٪ از بچه‌های بالای ۵ سال در این کشور به صورت روزانه به آموزش دسترسی دارند و تنها ۶۶٪ از دانش‌آموزان دورهٔ ۶ سالهٔ تحصیل را تکمیل می‌کنند.

در مناطق روستایی تنها ۱۰٪ از نوجوانان وارد دبیرستان می‌شوند. بر اساس گزارش‌ها وزارت آموزش و پرورش میانگین دورهٔ تحصیل در این کشور ۷/۶ سال است. اکوادور دارای شصت و یک دانشگاه است که بسیاری از آنها در حال حاضر مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری ارائه می‌کنند، اما تنها ۱۸٪ دانشکده‌های دانشگاه‌های دولتی این کشور مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری می‌دهند. ۳۰۰ انستیتوی عالی نیز در اکوادور دوره‌های آموزشی تخصصی و حرفه‌ای ارائه می‌کنند. لایحهٔ اصلاح تحصیلات عالیه نظارت بر این انستیتوهای فاقد قانون مناسب را از وزارت آموزش و پرورش سلب و به CONESUP واگذار کرد.

دین و مذهب مردم اکوادور

تقریباً ۸/۶۹٪ از اکوادوری‌ها کاتولیک هستند. عمدهٔ مردم اکوادور مذهبی هستند و در آیین‌ها شرکت می‌کنند. در مناطق روستایی اکوادوربرخی مواقع، عقاید بومی و مسیحیت نیز وجود دارد.

تعداد مسلمانان در اکوادور بسیار کم و در حدود چند هزار است. تعداد یهودیان در این کشور تنها ۱۰۰۰ تن است که اغلب از ریشهٔ آلمانی و یا ایتالیایی هستند.

همچنین تعدادی یهودی سفاردیک (یهودیان جودوی اسپانیایی) نیز وجود دارند. تعداد کمی از آنها در حال حاضر اعتقادات جودوی دارند و بیشتر مسیحیانی هستند که اجدادشان کاتولیک شده‌بودند.

فرهنگ مردم اکوادور

فرهنگ اصلی اکوادور با اکثریت مستیزوی اکوادور تعریف شده‌است و مانند نیاکانشان تلفیقی از اروپا، عوامل سرخ‌پوستی و نیز متأثر از آفریقا است که از اجداد برده خود به ارث برده‌اند. جوامع بومی اکوادور در ابعاد مختلف این فرهنگ غالب را پذیرفته‌اند، اما برخی خود فرهنگی ویژهٔ خود نیز دارند، خصوصاً در جوامع دورتر منطقه آمازون. آفریقایی-اکوادوری‌هایی که کمتر به این فرهنگ غالب پیوسته‌اند، در واقع قربانیان بیکاری و تبعیض‌نژادی هستند.

ورزش در اکوادور

متداول‌ترین ورزش در اکوادور و اغلب کشورهای آمریکای جنوبی فوتبال است. از جمله تیم‌های حرفه‌ای مشهور اکوادور «بارسلونا اس. سی» و «سی. اس. اِمِلک» از شهر گوای‎اکیل، Liga Deportiva Universitaria de Quito و El Nacional (تیم نیروهای مسلح اکوادور) از شهر کیتو و تیم «المدو» از شهر ریوبامبا و Deportivo Cuenca از شهر کوئنکا است. مسابقه‌های اکوادور پربیننده‌ترین وقایع ورزشی در اکوادور است. اکوادور در ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ به دورهای نهایی راه پیدا کرد. اکوادور در جام جهانی ۲۰۰۶ با شکست دادن لهستان و کاستارایسا در گروه A پس از آلمان جای گرفت و برای اولین بار به دور دوم راه پیدا کرد که در این دور یک بر صفر در مقابل انگلیس متوقف شد. فوتسال نیز خصوصاً به صورت جمعی در اکوادور متداول است.

طبقه متوسط و اشراف تحصیلکردگان اکوادور همچنین علاقهٔ بسیاری به ورزش تنیس دارند و بسیاری از این میان به دستاوردهای بین‌المللی قابل‌توجهی دست یافته‌اند که از آن جمله فرانسیسکو سگورا، آندرس گومس و در دههٔ ۱۹۹۹۰ نیکولاس لاپنتی می‌باشد. بسکتبال نیز در اکوادور متداول است و «اکواوالی» که ورزش سه نفری مشابه والیبال است از جمله ورزش‌های مخصوص اکوادور است. گاوبازی تنها در سطحی حرفه‌ای در کیتو در طی فستیوال‌های سالیانه که یادآور ساخت این شهراست برگزار می‌شود، اما صورت خطرناک این ورزش rodeos montubios طی جشن‌های محلی در بسیاری از مناطق روستایی همچنان برگزار می‌شود.

ورزش‌های المپیک نیز در اکوادور متداول هستند، خصوصاً از زمانی که در سال ۱۹۹۶ اکوادور اولین مدال طلای خود را در بارزی‌های المپیک توسط جفرسون پرس در مسابقات راه‌پیمایی ۲۰ کیلومتر دریافت کرد. در اکوادور علاقهٔ بسیاری به ورزش‌های جدید مانند دوچرخه‌سواری در کوهستان، کوه‌نوردی، موتورسواری، موج‌سواری، پینت‌بال (اکوادوری‌ها در قارهٔ خود جزء شش تای اول قرار دارند) وجود دارد.

غذاهای اکوادور

غذا در اکوادور بسیار متنوع است و در مناطق مختلف با شرایط کشاورزی مختلف متفاوت است. خوک، مرغ، گوشت گاو یا خوکچه هندی در نواحی کوهستانی بسیار پرطرفدار هستند و با انواع غلات، سیب‌زمینی و یا برنج مصرف می‌شوند. از جمله غذاهایی که پخت آن در خیابان‌های اکوادور در مناطق کوهستانی بسیار رایج است، سیب زمینی با گوشت خوک است. Fanesca نیز از غذاهای رایج در اکوادور است که در واقع یک نوع سوپ است که درچله روزه تهیه می‌شود و در آن انواع گوناگون لوبیا (لوبیا سبز، باقالای لیما و chochos) و شیر است و معمولاً با ماهی مصرف می‌شود.

در اکوادور انواع گوناگون میوه‌های تازه، در همه فصول در دسترس مردم است و خصوصاً در ارتفاعات پایین‌تر میوه‌ها بیشتر و متنوع تر هستند. غذاهای دریایی در مناطق ساحلی بسیار متداول هستند، خصوصاً شاه‌میگو. میگو در اکوادور بسیار متداول و تازه می‌باشد. بارهنگ و بادام زمینی مواد اصلی بسیاری از غذاها در مناطق ساحلی هستند که عموماً به دو صورت سرو می‌شوند: به صورت «کالدو» و یا سوپ که ممکن است یه صورت “aguado” (سوپی رقیق، معمولاً با گوشت) و یا «caldo de leche» سوپ خامه‌ای سبزیجات باشد. صورت دوم غالباً با برنج، گوشت و یا ماهی در یک «منسترا» (خورش)، سالاد و یا سبزیجات است. Patacones از جمله غذاهای مکمل در نواحی ساحلی است.

از جمله غذاهای رایج در مناطق ساحلی عبارت‌اند از: سِویچه، پن‌د آلمیدون، کورویش، گواتیتا، انسبویادو و امپاناداس، در مناطق کوهستانی غذاهای رایج عبارت‌اند از: هورنادو، فریتادا، هیومیتاس، تامالس، لاپینگاشس و غیره

تقسیمات کشوری اکوادور

اکوادور دارای ۲۲ استان است که هریک مرکز اجرایی خود را دارد.

مراکز استان‌ها در داخل پرانتز آورده شده‌اند.

 • آسوای (کوئنکا)

 • بولیوار (گوئاراندا)

 • کانار (آسوگِس)

 • کرچی (تولکان)

 • چیمبوراسو (ریوبامبا)

 • کوتوپکسی (لاتاکونگا)

 • ال‌اورو (ماچالا)

 • اسمرالداس (امرالداس)

 • گالاپاگوس (پوئرتو باکرزو مورنو)

 • گوایاس (گوای اکیل)

 • ایمبابورا (ایباررا)

 • لوخا (لوخا)

 • لُس‌ریوس (بابائویا)

 • منابی (پرتویو)

 • مورونا-سانتیاگو (ماکاس)

 • نپو (تنا)

 • اوریانا (پوئرتو فرانسیسکو د اوریانا)

 • استان پاستاسا (پیو)

 • پیچینچا (کیتو)

 • ساکومبیوس (نوئوا لوخا)

 • تونگراگوا (امبتو)

 • سامورا-چینچیپه (سامورا)

نقشه کشور اکوادور

جغرافیای اکوادور

اکوادور دارای سه منطقهٔ جغرافیایی عمده به همراه یک ناحیهٔ جزیره‌ای در اقیانوس آرام است.

 1. La Costa، یا ساحل، شامل منطقهٔ ساحلی در قسمت‌های غربی کشور شامل خط ساحلی اقیانوس آرام است.

 2. La Sierra («the saw») نوار مرتفعی است که از شمال به جنوب کشور کشیده شده و در زمین‌های کوهستانی آن کوه‌های آند قرار دارند.

 3. El Oriente («شرق») شامل جنگل آمازون در قسمت‌های شرقی کشور است که حدود کمتر از نیمی از مساحت کشور را شامل می‌شود ولی کمتر از ۵٪جمعیت در این ناحیه زندگی می‌کنند.

 4. و آخرین ناحیهٔ Región Insular است که شامل جزایر گالاپاگس و حدود ۱۰۰۰ کیلومتر (۶۲۰ mi) از غرب اقیانوس آرام است.

کیتو پایتخت اکوادور است و در استان پیچینچا در ناحیهٔ سیِرا واقع است. گوای اکیل بزرگ‌ترین شهر اکوادور است که در استان گوایاس در کُستا واقع است. در مورد شهر کوتوپکسی که در جنوب کیتو در استان مجاور هم‌نام قرار دارد به اشتباه گفته شده که فعالترین و بلندترین آتشفشان جهان در آنجا قرار دارد، اما در حقیقت چندین قله در شمال شیلی و جنوب پرو بلندتر و فعال‌تر از آن هستند. در عین حال آتشفشان چیمبوراسو با ارتفاعی بین ۶٬۲۶۷ تا ۶٬۳۱۰ متر، بلندترین قلهٔ اکوادور است.

اقتصاد اکوادور

اکوادور دارای منابع نفتی غنی و زمین‌های کشاورزی پرمحصول است. از آنجا که اکوادور کالاهای اصلی مانند نفت، موز و میگو صادر می‌کند، نوسانات در بازارهای جهانی می‌تواند تأثیر بسیاری بر اوضاع داخلی این کشور داسته باشد. صنعت اکوادور عمدتاً در راستای ارائهٔ خدمات در بازارهای داخلی است. وخیم شدن شرایط اقتصادی اکوادور در سال‌های ۹۸-۱۹۹۷ باعث شد که این کشور دچار بحران‌های مالی و اقتصادی شدیدی در سال ۱۹۹۹ بشود. برخی عوامل خارجی مانند پدیدهٔ جوی ال‌نینیو در سال ۱۹۹۷، کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی در ۹۸- ۱۹۹۷ و بی‌ثباتی بازار بین‌المللی در همان دوران این بحران‌ها را قابل پیش‌بینی کرده بود. این عوامل سیاست اقتصادی دولت اکوادور را که تلفیقی از کسری‌های مالی بزرگ و سیاست‌های مالی انبساطی بود بیشتر برجسته ساخت و باعث کاهش ۳/۷ درصدی تولیدات خالص داخلی سالانه، تورم ۲/۵۲٪ و کاهش ۶۵درصدی ارزش پول ملی کشور در سال ۱۹۹۹ شد که این عوامل منجر به ناتوانی بیشتر اکوادور در پرداخت بدهی‌های خارجی در آن سال شد.

در ۹ ژانویه، ۲۰۰۰، دولت رئیس‌جمهور جمیل مهواد اعلام کرد که برای مقابله با این بحران‌ها ازین پس دلار آمریکا به عنوان پول رایج کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از دلار آمریکا به عنوان پول رایج کشور به جای تثبیت پول ملی به آن بدین معنا است که فواید ضرب پول به اقتصاد آمریکا تعلق می‌گیرد، چه آنرا جبران کند و یا نکند. اعتراضات در پی این قضیه باعث عزل رئیس‌جمهور شد و معاون وی نوبوئا به جای وی سر کار آمد.

دولت نوبوئا نیز استفاده از دلار را به عنوان هستهٔ اصلی راهکار خود برای بهبود اوضاع اقتصادی برگزید. دولت در این زمینه وارد مذاکره با صندوق بین‌المللی پول (IMF) شد و نتیجهٔ مذاکرات ترتیب یک دورهٔ ۱۲ ماهه برای آماده‌سازی شرایط توسط IMFبود. سایر راه‌کارهای اقتصادی دولت اکوادور شامل تلاش برای کاهش کسری مالی دولت، اجرای اصلاحات ساختاری برای تقویت سیستم بانکی و بدست آوردن دوبارهٔ کنترل بر بازارهای خصوصی سرمایه بود. با گرانی نفت در بازارهای جهانی اقتصاد اکوادور اندکی بهبود یافت و در سال ۲۰۰۰ تولیدات خالص داخلی به سقف ۹/۱٪ رسید. با این وجود، ۷۰٪ مردم اکوادور زیر خط فقر بسر می‌برند که بیش از دو برابر آمار ۵ سال پیش از آن است. تورم در سال ۲۰۰۰ معادل ۱/۹۶٪ بود، اما نرخ تورم رو به کاهش است. تورم ماهانه در اکوادور در فوریهٔ ۲۰۰۱ برابر با ۹/۲٪ بود. امروزه صنعت توریسم و جهانگردی یکی از اصلی ترین درآمدهای اکوادور است و از امنیت، جاذبه های طبیعی و مقرون به صرفه بودن این کشور میتوان به عنوان عوامل رونق جهانگردی نام برد.

تاریخ اکوادور

بومی‌ها مدت‌ها پیش از فتح منطقه توسط امپراتوری اینکا در این ناحیه سکونت یافتند. به دلیل جنگ‌ها و ازدواج‌ها با ملل مختلفی که ساکن دره‌های رشته کوه آند بودند، این ناحیه بخشی از قلمروی امپراتوری اینکاها شد. آتاهوالپا یکی از پسران امپراتور اینکا هواینا کاپاک در شهر کیتو متولد شد. با این وجود از آنجاکه امپراتور پسر دیگری بنام هاسکار داشت که در کوسکو یایتخت امپراتوری اینکا متولد شده بود، تاج پادشاهی به وی نرسید؛ بنابراین امپراتوری به دو قسمت تقسیم شد: آتاهوالپا فرمانروایی قسمت شمالی را که مرکز آن کیتو بود دریافت کرد و هاسکار قسمت جنوبی را که مرکز آن کوسکو بود به ارث برد. در سال ۱۵۳۱ فاتحان اسپانیایی با فرمانروایی فرانسیسکو پیزارو وارد امپراتوری اینکاها شدند که بدلیل چنگ‌های داخلی بسیار ضعیف شده بود. آتاهوالپا به دنبال اتحاد با اسپانیایی‌ها برای غلبه بر هاسکار بود تا فروانروایی کل امپراتوری اینکاها را بدست گیرد. اما اسپانیایی‌ها خود قصد تصرف داشتند و بنابراین در قلعه‌ای نظامی در کاجامارکا استقرار یافتند و در نبرد کاجامارکا آتاهوالپا را اسیر کرده و وی را گروکان گرفتند. وی در سلولی پر از طلا که مانع فرار او می‌شدند اسیر بود. در مدت اسارت، آتاهوالپا برنامه‌ای برای کشتن نابرادری خود در کوسکو طرح کرد. صحنه برای غلبهٔ اسپانیایی‌ها بر کل امپراتوری اینکاها آماده بود. با وجود اینکه اسپانیایی‌ها در محاصرهٔ اینکاها بودند؛ آتاهوالپا را اعدام کردند. اسپانیایی‌ها برای فرار از محاصرهٔ قلعه، تمامی توپ‌های خود را شلیک کردند و از میان اینکاها گریختند. در سال‌های بعدی اسپانیایی‌ها در پرو به قدرت رسیدند.

عده افراد بومی در دهه‌های اولیهٔ حکومت اسپانیایی‌ها به دلیل بیماری رو به کاهش نهاد؛ زمانی که بومی‌ها مجبور به کار کردن در سیستم کاری «انکومیاندا» برای اربابان اسپانیایی بودند. در سال ۱۵۶۳، کیتو بخشی از ناحیهٔ دولتی “audiencia” اسپانیا و محل حکومت نایب پرویی شد که پایتخت آن لیما بود.

پس از حدود ۳۰۰ سال از استعمارگری اسپانیایی‌ها، کیتو شهری با حدود ده هزار نفر جمعیت بود و در سال ۱۸۲۲ بود که اکوادور به جمهوری گرن کلمبیایی سیمون بلیوار ملحق شد و در سال ۱۸۳۰ جمهوری‌ای مستقل شد.

در قرن نوزدهم، اوضاع ناحیه ناآرام بود و فرمانروایان یکی پس از دیگری به سرعت می‌آمدند. گابریل گارسیا مورنو در دههٔ ۱۸۶۰ با پشتیبانی کلیسای کاتولیک رم کشور را متحد ساخت. در اواخر دههٔ ۱۸۰۰، تقاضای جهانی برای کاکائو باعث وابستگی اقتصاد به صادرات کالا شد واین شرایط باعث مهاجرت به مناطق حاصلخیز ساحلی شد.

یک انقلاب آزادی‌خواه در نواحی ساحلی تحت رهبری الوی الفارو در سال ۱۸۹۵ باعث کاهش قدرت روحانیت شد و این حزب آزادی‌خواه تا زمان کودتای نظامی سال ۱۹۲۵ همچنان قدرت داشت. در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ سیاست‌مداران مردمی مانند رئیس جمهور خوسه ماریا ولاسکو ایباررا که در پنج دوره ریئس‌جمهور بود نقشی پراهمیت داشتند.

اختلاف بر سر حکومت بر قلمرویی در آمازون باعث ایجاد اختلافی طولانی مدت بین اکوادور و پرو شده‌است. در سال ۱۹۴۱، یا تشدید اختلافات بین دو کشور جنگ در گرفت. پرو ادعا می‌کرد که حضور نظامی اکوادور در قلمرویی که پرو مدعی آن است در واقع حمله به خاک پرو است و اکوادور نیز همین ادعا را در مورد پرو داشت. در ژوئیه سال ۱۹۴۱ سربازان به حرکت درآمدند. پرو دارای نیروی نظامی متشکل از یازده هزار و ۶۸۱ سرباز بود، در حالیکه اکوادور تنها پنج هزار و ۳۰۰ نیروی نظامی غیر ماهر و گسسته داشت که هزار و ۳۰۰ تن از آنها در نواحی جنوبی کشور استقرار یافته بودند. در پنج ژوئیه سال ۱۹۴۱، با عبور نیروهایی پرو از برخی محل‌های مرزی اکوادور برای بررسی توان نظامی نیروهای مرزی این کشور درگیری بالا گرفت. در نهایت در ۲۳ ژوئیه ۱۹۴۱، نیروهای پرو از مرز اکوادور در رودخانهٔ زارومیلا گذشتند و رسماً حملهٔ خود را به ناحیهٔ ال‌اوروی اکوادور آغاز کردند. در این جنگ پرو تمامی نواحی مورد ادعای اکوادور و همچنین ناحیهٔ ال‌اورو و قسمت‌هایی از ناحیهٔ لوخا (حدود ۶٪ کشور) را تصرف کرد و خواستار صرف‌نظرکردن اکوادور از نواحی مورد ادعایش شد. نیروی دریایی پرو بندر گوای‎اکیل را در اختیار گرفت و بدین‌ترتیب مانع تامین تجهیزات مورد نیاز نیروهای اکوادور شد. پس از چندین هفته از جنگ، با فشار آمریکا و چندین کشور آمریکای لاتین جنگ متوقف شد. اکوادور و پرو در ۲۹ ژانویهٔ سال ۱۹۴۲ رسماً تفاهم‌نامه ریو را به نفع اتحاد نیمکره در مقابل نیروهای کشورهای محور در جنگ جهانی دوم امضاء کردند. در نهایت بدلیل پیروزی پرو نواحی مورد اختلاف به این کشور داده شد. پیش از اتمام کامل اختلافات دو جنگ دیگر اتفاق افتاده بودند. “رجوع کنید به جنگ پاکیوشا و جنگ سنپا.

رکود اقتصادی و نارضایتی عمومی باعث بازگشت به سوی سیاست‌های مردمی در دههٔ ۱۹۶۰ شد، در حالیکه شرکت‌های خارجی در ناحیهٔ آمازون اکوادور منابع نفتی کشف کرده و آنها را توسعه می‌دادند. در سال ۱۹۷۲، ساخت لولهٔ نفتی آندیان که نفت را از شرق به ساحل می‌آورد به اتمام رسید و بنابراین اکوادور به دومین تولیدکنندهٔ بزرگ نفت در آمریکای جنوبی تبدیل شد. در همان سال یک گروه نظامی ملی جونتا دولت را مغلوب کرد و تا سال ۱۹۷۹ همچنان بر قدرت ماند، تا اینکه در آن سال فشارهای نهادهای مردمی‌دموکراتیک بسیار افزایش یافت. در سال ۱۹۸۲، دولت با بحران اقنصادی ناشی از تورم بالا، کسری بودجه، کاهش ارزش پول کشور، افزایش بدهی و مشکل از صنایع غیررقابتی مواجه شد که منجر به بی‌ثباتی دولت شده بود.

سال‌های متمادی بیکفایتی در ادارهٔ کشور که با ناتوانی در رسیدگی به بدهی‌های کشور در زمان حکومت نظامی آغاز شده بود، درواقع کنترل و ادارهٔ کشور را غیرممکن کرده بود. در اواسط دههٔ ۹۰، دولت اکوادور دارای نهاد اجرایی بسیار ضعیفی بود که برای راضی کردن دولتمردان در هیات قانونگذاری و قضایی تقلا می‌کرد. سه رئیس جمهور آخر منتخب مردم هیچ‌کدام تا آخر دورهٔ ریاست جمهوری خود بر سر کار نماندند.

از جمله مهم‌ترین عوامل در بی‌ثباتی دموکراتیک اکوادور ظهور جمعیت بومی به عنوان جزئی فعال در دولت بود. این افراد بدلیل ناتوانی دولت در تحقق وعده‌هایش در مورد اصلاحات ارضی، بیکاری و استثمار مالکان زمین نسبت به دولت بدبین بودند. نهضت آنها به همراه حرکت‌های مشابهِ چپ‌گراها و طبقهٔ ممتاز باعث کاهش توان نهاد اجرایی شد. بخش عمومی و سایر بخش‌های دولت سرمایهٔ سیاسی کمی در اختیار رئیس‌جمهور قرار می‌دادند، همانطوریکه در زمان عزل رئیس‌جمهور لوسیو گوتیِرس در آوریل ۲۰۰۵ در کنگرهٔ اکوادور اتفاق افتاد. الفردو پالاسیو معاون رئیس‌جمهور جای او آمد و تا زمان انتخابات عمومی اکوادور ۲۰۰۶ در ۲۰۰۶ روی کار ماند، که در ابتدا برنده‌ای نداشت، تا زمانی که در ۲۶ نوامبر در انتخابات نهایی رافائل کورئا بر آلوارو نوبا پیروز شد.

اکتبر 8, 2019 @ 1:15 ق.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور اکوادور

اکتبر 8, 2019 @ 1:15 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

 در ابتدا باید بدانیم این است که در اکوادور مدرسه ایرانی وجود ندارد . بنابراین فرزندان ما باید به مدارس دولتی که صد در صد رایگان است بروند که فقط زبان اسپانیایی اموزش داده می شود و یا به مدارس خصوصی و بین المللی که هزینه های مختلفی دارند بروند  که به ۲ زبان انگلیسی و اسپانیایی تدریس می کنند . 

هنگامی که فرزند شما در اکوادور می خواهد به مدرسه برود بر اساس قانون اموزش و پرورش اکوادور مدارک مدارس ایران معیار سر کلاس رفتن نمی باشد و دانش اموز باید امتحان تعیین سطح بدهد و یک تا دو ترم هم زبان بخواند و بعد بر اساس توانایی که دارد بر سر کلاس برود . بنابراین اگر فرزند شما در ایران در مقطع کلاس چهارم دبستان است ممکن است در اکوادور مجبور شود از کلاس دوم و سوم دوباره شروع کند .  شهریه مدارس بین المللی متفاوت است و بستگی به ستاره مدرسه دارد . معمولا از ماهی ۱۵۰ دلار شروع می شود تا ۵۰۰ دلار با احتساب سرویس و تمامی فعالیتهای فوق برنامه مثل اموزش رقص ، اردو ، کلاس موسیقی ، نمایش ، کاردستی ، و اموزش شنا . 

در زیر به معرفی برخی از مدارس بین المللی و معروف اکوادور - کیتو می پردازیم :

مدرسه بین المللی امریکایی اکوادور 

Academia Cotopaxi American International School

ادرس وب سایت : http://www.cotopaxi.k12.ec

معلمین این مدرسه همه گی امریکایی می باشند و با استاندارد امریکا تدریس می شود و مدرسه دارای امکانات عالی اموزشی و سرویس امد و رفت می باشد . 

مدرسه  - اکادمی بین المللی الیانس امریکا

دارای امکانات اموزشی ۴ ستاره با استاندارد امریکا و معلمان انگلیسی - کانادایی و امریکایی

ادرس وب سایت : http://www.alliance.k12.ec

مدرسه انجمن کالج امریکائیان

امکانات ۴ ستاره اموزشی - کلاس رقص و موسیقی زیر نظر مدرسان اسپانیایی - کانادایی و اکوادوری

Alliance Academy International

ادرس وب سایت : https://www.fcaq.k12.ec/indexc69a.html?lang=es

بیریتیش کالج مدرسه انگلیسی کیتو 

اولین مدرسه بین المللی کشور اکوادور متعلق به کشور انگلستان با استاندارد اموزشی کشور انگلستان و معلمان انگلیسی و امریکایی 

وب سایت : http://www.britishschoolquito.edu.ec/web/

معرفی دانشگاه های معروف و شرایط تحصیل در اکوادور

UNIVERSITY IN ECUADOR

کشور اکوادور بیشتر از ۷۰ دانشگاه ملی و بین المللی دارد که ۶۱ هزار دانشجو در انها مشغول به تحصیل هستند . تعداد ۹ واحد از دانشگاه های اکوادور در رنکینگ جهانی هستند و در رده ۶۸ جهان قرار دارند . دانشگاه سانفرانسیسکو امریکایی اکوادور در سال ۲۰۱۵ مقام بهترین دانشگاه امریکای لاتین را به خود اختصاص داد و در رتبه ۱۸ رنکینگ دانشگاه های بین المللی در امریکای لاتین قرار گرفت . دانشگاه مرکزی کشور اکوادور از قرن ۱۷ میلادی به عنوان دانشگاه مورد استفاده قرار می گرفته است از این رو کشور اکوادور به تحصیل و سواد اهمیت ویژه ای می دهد و بر طبق امار رسمی سازمان ملل ۷۰ ٪ جمعیت اکوادور با سواد هستند .

نکته اول و مهم در مورد تحصیل در اکوادور این است که دانشگاه های کشور اکوادور امتحان ورودی و کنکور ندارند و مدارک انها مورد تایید وزارت علوم ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا است . دانشگاه های اکوادور اکثرا حصوصی هستند و از این جهت شهریه دارند و رایگان نیستند . برخی از دانشگاه ها و برخی از رشته های مذهبی - مسیحی البته رایگان هستند .  از ویژگی دانشگاه های اکوادور این است که مدارک تحصیلی ایران را قبول دارند و اگر شما از یکی از دانشگاه های معتبر ایران مانند ازاد ، سراسری و یا پیام نور فارغ التحصیل شده باشید و مثلا مدرک لیسانس داشته باشید می توانید در مقطع فوق لیسانس و دکترا ادامه بدهید . و یا اگر پیش دانشگاهی داشته باشید می توانید در مقطع لیسانس ادامه  تحصیل بدهید . نکته مهم دیگر زبان است . زبان رسمی اکثر دانشگاه های اکوادور اسپانیایی است و برخی از دانشگاه های بین المللی اکوادور دو زبانه هستند . انگلیسی و اسپانیایی . 

بنابراین دانشجو ایرانی هنگام ورود به اکوادور باید حداقل ۳ ترج به کلاس زبان برود و سپس درس خود را شروع کند . 

از ویژگی های دانشگاه های بین المللی اکوادور این است که دانشجو می تواند از سال دوم به بعد انتقالی بگیرد و در کشور مادر دانشگاه درس بخواند . مثلا اگر دانشجویی در دانشگاه امریکایی اکوادور درس بخواند می تواند سال دوم را انتقالی بگیرد برای امریکا . البته به شرطی که توان پرداخت هزینه امریکا را داشته باشد ، چون هزینه دانشگاه در اکوادور از خیلی از جاهای دنیا ارزانتر است و رنکینگ خوبی دارد و مورد تایید اکثر کشورهای جهان می باشد .

شهریه دانشگاه های خصوصی اکوادور برای رشته های مهندسی حدودا ترمی ۳ تا ۴ هزار دلار است و برای رشته های پزشکی حدودا ترمی ۵ تا ۷ هزار دلار و در سایر رشته ها حدود ۲ تا ۳ هزار دلار می باشد.

در زیر به معرفی برخی از دانشگاه های بین المللی اکوادور با رنکینگ بالا و جهانی  می پردازیم . قابل توجه اینکه در کشور اکوادور بیش از ۸۰ دانشگاه مختلف وجود دارد . 

لیست دانشگاه های معتبر کشور اکوادور واقع در کیتو پایتخت اکوادور

لیست دانشگاه های معتبر اکوادور واقع در شهر توریستی گوایاکیل

Guayaquil

ویزای کاری کشور اکوادور

اکتبر 8, 2019 @ 1:15 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

به چند دلیل مختلف در کشور #اکوادور پیدا کردن کار به عنوان کارمند برای ایرانیان کمی سخت است.

۱- ندانشتن زبان اسپانیایی

البته این مورد بیشتر مربوط می‌شه به ۶ تا ۱۲ ماه اول  جهت اطلاع شما زبان رسمی کشور اکوادور اسپانیایی است.

با توجه به این موضوع، شما هم بعد از فراگیری زبان اسپانیایی میتوانید به عنوان کارمند در شرکتهای این کشور مشغول به کار شوید. ولی کارمندی و کار پیدا کردن برای ایرانیان در اکوادور کار اسانی نیست . 

۲-  اشکال دوم پایین بودن حقوق است . برای خارجیان سطح متوسط حقوق در اکوادور کفاف زندگی را نمیدهد .

پائین بودن حقوق پایه وزارت کار در اکوادور ( چیزی حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار ) ممکن است اول برای شما خوشایند نباشه، در حالیکه هزینه زندگی یک خانواده ۲ تا ۳ نفره ماهی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است .

اما یکی از فواید کارمندی در اکوادور این است که شما کمترین ساعت کاریه در هفته در تمام کشورهای دنیا دارید.

 

پیشنهاد ما به ایرانیان عزیز معمولا ۲ راه حل است :

اول : اولین پیشنهاد ما این است که در ایران سرمایه و پول خود را در بانک بگذارید که با سود پوله خود در #اکوادور مدتی زندگی کنید و زبان اسپانیایی را بیا موزید تا بتوانید سر فرصت یک کار خوب در #اکوادر  پیدا کنید که واقعا کار سختی نیست .

دوم : دومین پیشنهاد ما برای ایرانیان تازه وارد به #اکوادور این است که برای خودتان شغلی راه اندازی کنید !

برای راه اندازی یک شغل کوچک که بتواند در #اکوادور خرج شما و خانواده را تامین کنید حداقل نیاز به ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار پول و سرمایه دارید . با داشتن این مبلغ می توانید یک رستوران کوچک یا یک فست فود و یا یک شرینی فروشی کوچک و یا یک کافی شاپ راه اندازی کنید .

با داشتن چنین کاری دغدغه های شما کم خواهد شد و بدون تعارف می توانید هزینه های زندگی خود را تامین کنید تا اینکه یواش یواش با سیستم کاری و اداری #اکوادور بیشتر اشنا شوید و زبان شما بهتر شود تا بتوانید فرصتهای کاری بیشتری را پیدا کنید .

پر رونق ترین بخش اقتصاد اکوادور نفت – توریست – محصولات کشاورزی و فراوردهای دریایی مانند ماهی و میگو است .

بنابراین کار کردن در بخش کشاورزی برای ایران سخت است و فراوردهای دریایی هم معمولا در دست خدمات دولتی است .

بهترین گزینه می ماند صنعت نفت و توریست

توریست یک بخش جدا نشدنی از اقتصاد #اکوادر است . کشور #اکوادور دارای اسکار یکی از بهترین مناطق توریستی در امریکای لاتین است و ماهانه و سالانه هزاران توریست از سراسر دنیا برای سواحل زیبای اقیانوس ارام ، موج سواری و گردش در جنگهای زیبای #اکوادور و دیدن قبایل سرخ پوست و زندگی سنتی انها راهی اکوادور می شود . ارزان بودن خدمات توریستی و هتلها و امنیت یکی دیگر از ویژه گیهایی است که باعث می شود اروپایی ها و امریکایی ها و کانادایی ها به #اکوادور سرازیر شوند.

بنابراین مواد غذایی و رستوران و فست فود و کافی شاپ و بار از مشاغلی است که توریستها همیشه به ان نیازمند هستند و در امد خوبی دارد . اصولا هر گونه سرویسی که بشود به توریستها ارائه داد در #اکوادور در امد خوبی دارد .

بعضی از کسانیکه اقامت #اکوادور را دریافت کرده اند  ترجیح میدهند که تجارت خود را راه بیاندازند و با راه اندازی خط تولید و یا واردات محصولی و یا حتی ارائه خدماتی که محدوده‌ای که در آن هستند نیازمند آن است درآمد بسیار خوبی را کسب کنند. چند مثال از تجارتهای راه اندازی شده توسط خارجیان که موفقیت خوبی نیز کسب کرده اند به شرح زیر می باشد:

راه اندازی رستوران‌های بین المللی

راه اندازی بار و درست کردن نوشیدنی! در اندازه های کوچک

مراکز یوگا

آمورشگاه های هنرهای رزمی

 

اگر دارای استعداد خاص و یا قابلیت خاصی هستید نیز می‌توانید این موضوع را در قالب یک فعالیت جدید جهت درآمد زایی به کار برید. موسیقیدانهای بسیاری با نوازندگی در رستوران ها و بارها درآمد زایی کرده، هنرمندان با راه اندازی کلاسهای آموزش نقاشی و...درامد خوبی را کسب کرده اند و یا دوستداران حیوانات با آموزش حیوانات خانگی دست به کسب درآمد زده اند.

طرق اخذ اقامت کشور اکوادور

اکتبر 8, 2019 @ 1:15 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

روشهای دریافت اقامت اکوادور :

1-      سرمایه گذاری

2-      داشتن درآمد ماهانه قابل قبول دولت اکوادور برای بازنشستگان

3-      مدرک دانشگاهی معتبراز نظر دولت اکوادور

4-      داشتن شغل در اکوادور

5-      دانشجویی

6-      ازدواج

7-      تولد فرزند

برای بازنشستگانی که قصد اقدام دارند ،می بایست مدارک کافی مبنی بر بازنشستگی خود با حداقل حقوق معادل ۸۰۰ دلار از ارگانهای دولتی در ایران دریافت نمایند .در صورتیکه متقاضی به همراه خانواده اقدام می نماید،حداقل حقوق مکفی بابت هرعضو وابسته در خانواده می بایست معادل ۱۰۰ دلار به صورت جداگانه در نظر گرفته شود . متقاضیان دارای این شرایط ظرف مدت کوتاهی پس از اولین ورود به این کشورمیتوانند به همراه خانواده اقامت دائم خود را دریافت نمایند .

برای کسانی که مدرک تحصیلی لیسانس به بالا دارند (در صورتی که رشته آنها مورد نیاز این کشور باشد )،میتوانند از طریق مدارک تحصیلی خود Professional Visa دریافت نمایند.متقاضیان دارای شرایط ،می توانند بین۳ تا ۶ ماه پس از اولین ورود به این کشور اقامت دائم خود را دریافت نمایند.

متقاضیانی که توان سرمایه گزاری در این کشور به میزان ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار در ماه را دارند ،می توانند این مبلغ را در این کشور به مدت ۳ سال بلوکه نمایند،و ظرف مدت کوتاهی پس از اولین ورود به این کشور اقامت دائم خود را به همراه خانواده دریافت نمایند .

شرط گرفتن پاسپورت اکوادوری برای کسانی که اقامت دائم دریافت نموده اند،حداقل ۳ سال اقامت در این کشور می باشدو متقاضیان در طول این ۳ سال اجازه خروج از این کشور را در مدت زمان بیش از ۳ ماه ندارند ! بدیهیست در صورت عدم احراز این شرط ،متقاضی ممکن است پاسپورت دریافت نکند ولی اقامت دائم در پاسپورت ایرانی به قوت خویش باقی خواهد ماند.

با داشتن پاسپورت این کشور،ویزای ۵ تا ۱۰ ساله امریکا را می توان به راحتی اخذ نمودو تسهیلات زیادی برای دریافت ویزای شینگن وجود خواهد داشت.با داشتن پاسپورت اکوادور،برای سفر به ۸۰ کشور دنیا نیازی به ویزا نخواهید داشت و متقاضی از تمام حقوق شهروندی یک اکوادوری بهره مند می باشد.

TOP