×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور مصر

جمهوری عربی مصر کشوری در شمال قاره آفریقا است که از تمدنی غنی و چندین هزار ساله برخوردار است.

این کشور از غرب با لیبی، از جنوب با سودان و از شرق با فلسطین همسایه است. مصر یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای قاره آفریقا است.

تاریخ طولانی این کشور سبب شده که آثار باستانی زیادی در آن وجود داشته باشد. معروفترین این آثار اهرام هستند که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می‌شوند.

سابقه تاریخی این کشور به چهار هزار سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. در سال ۱۷۹۸ ناپلئون به آن لشکرکشی کرد و در سال ۱۸۰۵ میلادی محمدعلی پاشا از طرف دولت عثمانی حاکم آنجا شده و سلسله جدید مصر را تشکیل داد.

مصری‌هاکانال سوئز را که دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می‌کند،  در سال 1869 ساختند. این کشور در سال 1914 تحت سلطه انگلیس درآمد.

سرانجام در سال 1922 استقلال خود را به دست آورد. در سال 1953 برقراری حکومت جمهوری در مصر رسما اعلام شد.

سیاست در مصر

حکومت در این کشور جمهوری است و رئیس آن رئیس جمهور است. رئیس جمهور هر شش سال یک بار با رای مردم انتخاب می‌شود.

در سال ۲۰۰۵ رفراندومی در این کشور برگزار شد تا تغییری در قانون اساسی ایجاد شود. بر اساس نتیجه این رفراندوم رئیس جمهور از میان چند کاندیدا انتخاب می‌شود. پیش از آن شورای مردمی رئیس جمهور را انتخاب می‌کرد و مردم در رای گیری به او رای مثبت یا منفی می‌دادند.

نخست وزیر رئیس دولت است که او و کابینه را رئیس جمهور تعیین می‌کند.

شورای مردمی که در مصر با نام مجلس الشعبی از آن یاد می‌کنند ۴۵۴ کرسی دارد که ۴۴۴ نماینده آن با رای مردم و ۱۰ نماینده با رای رئیس جمهور تعیین می‌شوند. دوره نمایندگی این مجلس پنج ساله است.

مجلس مشورتی یا الشورا تنها نقش مشورتی دارد. این مجلس از ۲۶۴ نماینده که ۱۷۴ نفر از آنها با رای عمومی و ۸۸ نفر از آنها با نظر رئیس جمهور تعیین می‌شوند، تشکیل شده است.

تولید ناخالص داخلی در این کشور ۴۰۴ میلیارد دلار است. ۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند. ۳۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در بخش کشاورزی است.

مصر روزانه ۶۸۸ هزار و ۱۰۰ بشکه نفت تولید می‌کند. این کشور منابع گاز نیز دارد و سالانه 76/40 میلیارد متر مکعب گاز نیز تولید می‌کند.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام و محصولات پتروشیمی، پنبه، منسوجات، آهن‌آلات و مواد شیمیایی است.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی، چوب و الوار و سوخت است.

مردم مصر

جمعیت این کشور حدود ۸۱ میلیون و ۷۱۴ هزار نفر با میانگین سنی5/24 سال است. امید به زندگی برای زنان ۷۴ و برای مردان ۶۹ سال است.

۹۰ درصد از جمعیت آن مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور عربی است.

ارتباطات در مصر

در این کشور ۱۰ میلیون و ۸۰۸ هزار خط تلفن ثابت و ۳۰ میلیون و ۴۷ هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

رسانه‌های این کشور در منطقه خاورمیانه نقش مهمی ایفا می‌کنند. تلویزیون و صنعت فیلم‌سازی این کشور بخش مهمی از خوراک دیداری مردم منطقه عرب‌زبان را تامین می‌کند.

روزنامه‌ها و نشریات مکتوب این کشور نیز جزو پرمخاطب‌ترین رسانه‌ها در دنیای عرب‌زبان هستند. الاهرام یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های این کشور است.

مصر در یک نگاه

مساحت

۱،۰۰۱،۴۵۰ کیلومتر مربع

جمعیت

۸۱،۷۱۳،۵۱۷ نفر

پایتخت

قاهره

واحد پول

لیره

دامنه اینترنتی

eg.

پیش شماره

۲۰+

اکتبر 9, 2019 @ 5:26 ق.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور مصر

اکتبر 9, 2019 @ 5:26 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

دانشگاه های مصر

چرا تحصیل در مصر ؟

موضوع هزینه زندگی بسیار پایین یکی از عوامل بسیار مهم جهت تحصیل دانشجویان در کشور مصر بوده است. شهر cario بالاترین رتبه را در سال 2012 به دلیل فارغ التحصیل شدن بهترین دانشجویان از دانشگاه های این شهر کسب کرد. ناگفته نماند که این شهر با شهر مکزیک رقابت های نزدیکی داشت. به دلیل اینکه هزینه زندگی پایین بسیار مورد توجه افراد بود، لذا دانشجویان مصر را برای تحصیل و به عنوان مقصد خود انتخاب کردند، چرا که این کشور تعداد پنج دانشگاه برتر جهان را در خود جای داده است.

رتبه بندی دانشگاه های مصر

باید بدانید که فرصت تحصیل در مصر و کشف فرهنگ شهرهای مختلف برای دانشجویان بین المللی وجود خواهد داشت. پل ارتباطی شمال شرق آفریقا و منطقه خاورمیانه ای و وجود خط ساحلی مدیترانه، مصر را به بهترین کشور برای تحصیل مبدل کرده است، همچنین وجود این مزایا موجب شناخت فرهنگ های مناطق عربی و مدیترانه ای شده است. با تحصیل در مصر شما قادر به شناخت تاریخ مصر، هرم های بسیار بزرگ، معابد karnak و دره پادشاهان خواهید بود. همچنین امکان سفرهای دریایی به نیل، حمام آفتاب در سواحل دریای سرخ و مدیترانه و گردشگری در شهر پرطراوت cario برای شما وجود خواهد داشت. بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق نمی­گیرد بنابراین تحصیل رایگان نیست.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مصر جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم نیست.

دانشگاه های مصر

دولت مصر، بهترین امکانات آموزشی را برای این کشور در نظر گرفته است و برنامه های آموزشی بسیاری را برای دانشجویان بین المللی طراحی کرده است.

در حال حاضر کشور مصر دارای دو دانشگاه دولتی ( با دو میلیون دانشجو ) و 23 دانشگاه خصوصی ( 60000 دانشجو ) می باشد که تعداد 5 تا از این دانشگاه ها ( در سال 15/2014 ) در زمره عالی ترین دانشگاه ها قرار گرفتند. باید بدانید که دانشگاه های Cario در رتبه 360 جهان قرار دارند. دانشگاه های شهر cario، دانشگاه هایی با اسامی : Ain shams, Al Azhar, Alexandria  خواهند بود. از دیگر دانشگاه هایی که بخشی از خصوصیات دانشگاه های کاریو را در خود جای داده است اما در رتبه بندی دانشگاه های جهان قرار نگرفته است، دانشگاه بریتانیایی در مصر خواهد بود که در منطقه EL-Shorouk واقع شده است و حدود 50 کیلومتر تا مرکز شهر کاریو فاصله دارد. همانند دانشگاه های آمریکایی واقع در شهر کاریو، زبان تحصیل و تدریس در این دانشگاه انگلیسی خواهد بود. باید بدانید که دانشگاه Technische در برلین قصد افتتاح دیگر شعب خود در پایتخت کشور مصر را در سر دارد.

شرایط زندگی در مصر

کشور مصر، کشوری اسلامی می باشد چرا که این امر را می توان در قوانین و مقررات و آداب و رسوم اجتماعی این کشور مشاهده کرد. به علاوه می توان این امر را در نوع پوشش آنان، در میان عموم مردم، غیر قانونی بودن استفاده از مشروبات الکلی در رستوران ها و میخانه ها، غیرقانونی بودن روابط جنسی نامشروع و همجنس بازی مشاهده کرد. اما این امر به معنای ایجاد محدودیت برای دانشجویان بین المللی نخواهد بود. لذا به کسانی که توانایی وفق پذیری با این شرایط را دارند پیشنهاد می شود که نسبت به تحصیل در مصر مبادرت ورزند.

با گذشت زمان شما قادر به شناخت چگونگی خرید در بازار با قیمتی مناسب تر، یافتن بهترین اماکن برای خوردن کباب، فلافل و یا باقلوا و رانندگی در ترافیک های پرهرج و مرج خواهید بود. کشور مصر در حال حاضر در قلب تغییرات سیاسی قرار گرفته است و در سال 2011 از معترضان ضد دولت ( که پس از ریاست جمهوری 30 ساله Hosni Mubarak خاتمه یافت ) پیروی کرد. این امر در حالی بود که سفرهای رایزنی مقاماتی نظیر : مقام های خارجی بریتانیا قبل از هرگونه برنامه ریزی صورت گرفت.

کاریو ( Cario )

بسیاری از بازدید کنندگان شهر کاریو، این شهر را به عنوان شهری که سراسر پوشیده از مناطق دیدنی و اصوات بسیار زیبا می باشد توصیف می نمایند. لذا شما به عنوان یک دانشجو قادر به استفاده از این مناطق، رفتن به کافه های مورد علاقه، بازارها، گوش دادن به موسیقی های مورد نظر و استفاده از مناظر بسیار زیبای رود نیل خواهید بود.

کسانی که از فرهنگ کشور مصر لذت می برند، قادر به کشف خانه های اپرا ( جایی که شما قادر به دیدن اپرا خواهید بود )، دیدن رقص باله، اجرای گروه ارکست، گروه موسیقی جاز، رقص های مدرن و بازدید از مناطق دیدنی ماورای جهان خواهند بود. باید بدانید که این شهر در صنعت فیلم، نحوه میزبانی و برگزاری جشن های فیلم سازی بین المللی پیشرفت بسیاری کرده است.

شهر Alexandria

اگر شما به کانون های نوری و نورهای موجود در شب علاقه مندید، لذا انتخاب شهر Alexandria و تحصیل در این شهر بهترین گزینه انتخابی برای شما خواهد بود. اما کسانی که به قدم های آهسته تر برداشتن و غوطه ور شدن در فرهنگ کشور مصر و شناخت تاریخ این شهر علاقه مندند باید بدانند که دانشگاه های عالی بسیاری در این شهر قرار گرفته است. این شهر در شمال کشور مصر قرار گرفته است، همچنین این شهر دارای وسایل حمل و نقل بسیار گسترده، مراکز صنعتی بسیار پیشرفته و دفاتر گردشگری بسیار مشهور می باشد. این شهر به عنوان مروارید مدیترانه شناخته می شود، باید بدانید که سواحل این شهر در تابستان برای انجام فعالیت های تفریحی بسیار مناسب خواهد بود.

این مورد را فراموش نکنید که این منطقه ساحلی بدلیل تازگی، جذاب بودن و غذاهای دریایی مشهور خواهد بود. کافه های بسیار بزرگ، مهره بازی دومینو، قهوه و چای نعنا از دیگر موارد بسیار معروف در این شهر خواهد بود. ناگفته نماند که این شهر به عنوان مرکز فرهنگ، علوم فلسفی و جهان قدیمی در نظر گرفته می شود و تمدنی بسیار قدیمی را در خود جای داده است.

شرایط پذیرش، شهریه و ویزای مصر

درخواست پذیزش تحصیل در دانشگاه مصر

متقاضیان تحصیل در دانشگاه آمریکایی در کاریو، ملزم به ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و یا معادل آن، اثبات مهارت های زبانی خود از طریق شرکت در آزمون TOEFL و یا آزمون های مشابه آن خواهند بود.

متقاضیان غیر مصری برای تحصیل در دانشگاه آمریکایی در کاریو مستلزم ارائه موارد ذکر شده در ذیل خواهند بود :

  • گزارش اخیر پزشکی

  • ارائه یک اظهارنامه از بانک که بیانگر موجودی بانکی 17000 دلاری ( دلار آمریکا ) متقاضی باشد.

  • ارائه یک رونوشت از مدرک دبیرستان

  • ارائه مقاله ای 500 – 300 لغتی پس از تحصیل 12 ساله ( پس از اتمام مقاطع ابتدایی و دبیرستان )

پس از ارائه تمامی مدارک ذکر شده در فوق و پذیریش ، دانشجویان ملزم به ارائه تاییدیه ای از بیمه پزشکی خود به صورت جامع خواهند بود.

تمامی شرایط دانشجویان در دانشگاه بریتانیایی در مصر همانند دانشگاه ذکر شده در بالا خواهد بود، با این تفاوت که دانشجویانی که از مهارت های زبانی پایینی برخوردارند قادر به ثبت نام و پذیرش خواهند بود. البته باید بدانید که با گذشت زمان و در طول دوره تحصیل مهارت های زبانی ضروری دانشجویان ارتقاء خواهد یافت.

ویزای تحصیلی مصر

باید بدانید که جهت ورود به کشور مصر، اخذ ویزای توریستی از نزدیک ترین سفارت مصر ( که بستگی به ملیت شما خواهد داشت ) لازم می باشد.

پس از اینکه شما مراحل ثبت نام را طی کردید و تمامی پرداخت ها را انجام دادید، تحصیل در دانشگاه مصر از طریق اخذ ویزای دانشجویی در مصر به  شما پیشنهاد خواهد شد. این بسیار حائز اهمیت است که قبل از هرگونه اقدام دانشجویان، شرایط دانشگاه مورد نظر خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

مبلغ شهریه در دانشگاه های بریتانیایی موجود در مصر برای دانشجویان غیر مصری در سال 13/2012 ( که از لیره مصر تبدیل شده است ) به شرح ذکر شده در ذیل خواهد بود :

  • 83 دلار ( دلار آمریکا ) – هزینه درخواست.

  • 4970 دلار ( دلار آمریکا ) – هزینه شهریه ( که بستگی به دوره ها خواهد داشت ).

  • 1988 دلار ( دلار آمریکا ) – 2816 دلار ( دلار آمریکا ) – هزینه منزل

باید بدانید که دیگر هزینه های اضافی برای پشتیبانی های آموزشی و خدمات اداره کل، کتاب ها و تقویت مهارت های زبانی در نظر گرفته خواهد شد.

TOP