×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
Iceland Country
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور ایسلند

جمهوری ایسلند شمالی­ترین کشور اروپا و کشوری است جزیره‌ای در شمال اقیانوس اطلس. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن ریکیاویک و جمعیت این کشور ۳۲۰ هزار نفر است. واحد پول این کشور کرونای ایسلند نام دارد و زبان رسمی آن زبان ایسلندی است. ۹۳٫۳۶ درصد مردم آن را ایسلندی‌ها تشکیل می‌دهند که از تبار ژرمن هستند و مابقی عمدتاً از مهاجران دیگر کشورهای اروپایی هستند. حدود ۸۸ درصد از مردم این کشور مسیحی و بیشترشان پیرو آیین پروتستان هستند.

کشور ایسلند در تاریخ ۱ دسامبر ۱۹۱۸ از دانمارک مستقل شده‌است.

ایسلند که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست یافت و توانست در دههٔ ۱۹۹۰ تبدیل به یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان شود و حتی در سال از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۵ رتبهٔ اول را در میان کشورهای جهان به‌دست آورد. ایسلند دارای بازاری آزاد است و میزان مالیات در این کشور نسبت به دیگر اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نسبتاً پایین است.

در سال ۲۰۰۸ نظام بانکداری کشور با دشواری عظیمی روبه‌رو شد و این امر به ناآرامی سیاسی انجامید و آثار این بحران هنوز به طور کامل رفع نشده‌است. با این وجود بنا به اعلام سازمان ملل، ایسلند در سال ۲۰۱۱ چهاردهمین کشور توسعه‌یافته در جهان بود.

مساحت ایسلند ۱۰۳٬۰۰۰ کیلومتر مربع است و کناره‌های حاشیه‌ای جزیره در جنوب غرب جزیره ایسلند، دوسوم جمعیت این کشور را در خود جای داده‌است. زمین این کشور از نظر آتشفشانی و زمین‌شناختی فعال است و در آن آبفشان‌های بسیار یافت می‌شود و انرژی زمین‌گرمایی نیز در بسیاری از نقاط آن در دسترس است.

منطقه ایسلند که کمی پایین‌تر از مدار قطبی واقع شده آب‌وهوای سرد و قطبی دارد ولی حضور جبهه‌هایی از هوای معتدل از سرمای شدید این جزیره کاسته است. منطقه داخلی جزیره بیشتر از فلاتی تشکیل شده که با ماسه‌زارها، کوه‌ها و یخچال‌ها پوشیده شده‌است. شمار زیادی از رودخانه‌هایی که از این یخچال‌ها سرچشمه می‌گیرند نیز با گذر از زمین‌های پست‌تر به سوی دریا سرازیر می‌شوند.

اسکان دائمی انسان در ایسلند از سال ۸۷۴ آغاز شد یعنی زمانی که اینگولفور آرنارسون، یک رئیس قبیله از نروژ با افراد خود به این جزیره آمده و به طور دائمی در آن مستقر شد. پیش از او افراد دیگری به طور فصلی و موقت به جزیره ایسلند می‌آمدند.

ایسلند از سال ۱۲۶۲ تا ۱۹۱۸ جزئی از پادشاهی نروژ و پس از آن بخشی از پادشاهی دانمارک بود و در سال ۱۹۱۸ به استقلال رسید. هم‌اینک ایسلند کم‌جمعیت‌ترین کشور عضو پیمان ناتو است و تنها عضو این سازمان است که ارتش دائمی ندارد. سفارت دانمارک در تهران امور مربوط به صدور ویزا ایسلند را انجام می دهد.کشور ایسلند عضو اتحاد شینگن می باشد.

جغرافیا

کشور ایسلند با ۱۰۲٫۸۱۹ کیلومتر مربع دومین جزیرهٔ بزرگ اروپاست.

این کشور شامل یک جزیرهٔ بزرگ و چند جزیرهٔ کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که اندکی پایین‌تر از مدار شمالگان قرار گرفته‌اند. فاصلهٔ ایسلند تا نروژ ۹۷۰ کیلومتر، تا اسکاتلند ۷۹۸ کیلومتر و تا گرینلند ۲۸۷ کیلومتر می‌باشد. ایسلند منطقه ­ای آتشفشانی است، که چشمه­های آب گرم زیادی داشته و پوششی از یخ و خاکسترهای آتشفشانی، سطح جزیره را در برگرفته‌است.

اقلیم و آب و هوا

بیش از نیمی از پهناوری جزیرهٔ اصلی ایسلند، فلاتی است که ۴۰۰ متر از سطح دریا بلندی دارد و فاقد پوشش گیاهی چشمگیر است. دوازده درصد پهنهٔ ایسلند پوشیده از یخکوههاست، که انباشته‌ای از بارش‌های زمستانی برف در ایسلند هستند. یک دهم رویهٔ ایسلند پوشیده از بقایای فوران‌های آتشفشانی‌است که در حدود ده هزار سال گذشته روی داده‌اند. ۲۵ آتشفشان فعال در ایسلند وجود دارند که مهمترین آن‌ها عبارتند از: اورائِفا یوکُل (Oraefa Jokull) با بلندی ۲۱۱۹ متر، هِلکا (Helka) با ۱۵۲۰بلندی متر، و سنائِفِلس یوکُل (Snaefells Jokull) با بلندی ۱۱۴۶ متر. در حدود ۳۰۰ چاه بخار در کشور ایسلند پراکنده هستند که منابع بالقوهٔ زمین‌گرمایی به شمار می‌آیند و از آن‌ها برای تولید برق و انرژی گرمایی استفاده می‌شود.

ایسلند دارای نزدیک به ۱۸۰۰ دریاچه‌است که دریاچهٔ پینگوالاواتن (Pingvallavaten) با پهناوری ۸۴ کیلومتر مربع و ژرفای ۱۱۴ متر بزرگترین آن‌هاست. هم‌چنین بیش از ۲۵۰ رودخانه در سطح جزیره جریان دارد که طولانی‌ترین آن‌ها رودخانهٔ پیورسا (Pjorsa) با ۲۳۷ کیلومتر طول است.

ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبی است، اما تا حدی تحت تأثیر جبهه‌هایی از هوای معتدل قرار دارد. جریان‌های آب گرم گلف استریم در کرانه‌های جنوبی ایسلند سبب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان‌های گسترده در زمستان می‌شود.

اقتصاد

اقتصاد ایسلند برپایهٔ ماهیگیری و صنایع شیلات، کشاورزی، گردشگری و منابع انرژی تجدیدپذیر هیدروالکتریکی و ژئوترمال استوار است. سیب‌زمینی، مهمترین فراوردهٔ کشاورزی ایسلند است. تولید ناخالص داخلی ایسلند، در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۱۱٫۸۹ دلار می‌باشد که در مقایسه با سال گذشته ۱٫۸ درصد رشد داشته‌است. صادرات ایسلند، بیشتر شامل ماهی، فلز آلومینیم، فراورده‌های حیوانی و کانی سیلیس است که بیشتر این فراورده‌ها را به کشورهای هلند، بریتانیا، اسپانیا، ایالات متحده و آلمان صادر می‌کند. نیز از کشورهای ایالات متحده، آلمان، چین، دانمارک، سوئد، ژاپن و هلند، ماشین‌آلات، فراورده‌های نفتی، مواد خوراکی و پوشاک وارد می‌کند.

ایسلند بالاترین تولید سرانه برق را در بین تمامی کشورهای دنیا دارد و نزدیک به ۱۰۰ درصد برق و ۸۵ درصد کل انرژی مصرفی خود را از منابع انرژی تجدیدپذیر به دست می‌آورد. تقریباً تمام برق کشور در نیروگاه‌های برقابی و زمین‌گرمایی تولید می‌شوند. این کشور مقداری فراورده‌های نفتی را نیز برای حمل و نقل و ناوگان ماهیگیری خود وارد می‌کند. ایسلند یکی از معدود کشورهای دنیاست که توانایی تولید هیدروژن کافی به قیمت قابل قبول را دارد و در آن ایستگاه‌های فروش انرژی هیدروژن برای خودروهایی که از سوخت هیدروژن استفاده می‌کنند، ساخته شده‌است. از سال ۲۰۱۲ گفتگوهایی بین این کشور و بریتانیا برای برقراری یک خط انتقال برق به منظور صادرات برق این کشور انجام شده‌است.

جمعیت شناسی

کشور ایسلند ۳۱۳٬۳۷۶ نفر جمعیت دارد که میانگین سنی ایشان ۳۴٬۵ سال است. امید به زندگی برای زنان در این کشور ۸۲٫۶۲ سال و برای مردان ۷۸٫۳۳ سال است.

فرهنگ

فرهنگ ایسلند از مهاجران وایکینگ سده نهم این ناحیه سرچشمه می‌گیرد. ایسلندی‌ها به میراث نیاکان وایکینگ خود افتخار می‌کنند و شجره‌نامه بسیاری از آنان به نخستین مهاجران بازمی‌گردد. زبان ایسلندی به زبان وایکینگ‌ها یعنی زبان نورس قدیم نزدیک است و از این‌رو ایسلندی‌ها به راحتی می‌توانند ساگاها – تاریخ و فولکلور مهاجران اولیه ایسلند- که به قرون وسطی تعلق دارند را بخوانند.

دورافتادگی و سده‌ها انزوا باعث شده تا فرهنگ نوردیک این کشور به‌نسبت دست‌نخورده بماند و زبان ایسلندی نیز (به‌جز زبان فاروئی) از دیگر زبان‌های اسکاندیناوی به زبان نورس قدیم نزدیک‌تر باقی‌مانده‌است.

ایسلندی‌ها هم‌چنین نسبت به دیگر کشورهای اسکاندیناوی و اروپا اهمیت بیشتری برای استقلال و خودکفایی قائلند؛ در یک نظرسنجی که از سوی کمیسیون اروپایی انجام شد، ۸۵ درصد از ایسلندی‌ها استقلال را «بسیار مهم» توصیف کردند در حالی‌که این درصد برای نروژی‌ها ۴۷ درصد، برای دانمارکی‌ها ۴۹ درصد و میانگین آن در میان کشورهای اتحادیه اروپا ۵۳ درصد بود. ایسلندی‌ها هم‌چنین از تعهد کاری قوی برخوردارند و ساعات کاری روزانه آن‌ها از طولانی‌ترین ساعات کاری در میان کشورهای صنعتی است.

برابری‌خواهی در ایسلند از اهمیت بالایی برخوردار است و اختلاف درآمد در میان مردم آن از پایین‌ترین‌ها در جهان است. برابری میان زنان و مردان نیز در این کشور از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است و ایسلند در میان سه کشور برتر در این زمینه است.

بر اساس آمار سال ۲۰۱۳ شاخص صلح جهانی ایسلند با توجه به نداشتن ارتش، آمار ناچیز جرم و جنایت و ثبات قابل توجه سیاسی-اقتصادی مسالمت‌آمیزترین فضا را در بین تمامی کشورهای دنیا داشته است. ایسلند یکی از کشورهاییست که کمترین آمار جرم و جنایت را دارد به طوری که حتی نیروهای پلیس معمولاً غیر مسلح هستند. در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار در تاریخ این کشور شخصی در درگیری مسلحانه با پلیس کشته شد.

اکتبر 9, 2019 @ 10:24 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور ایسلند

اکتبر 9, 2019 @ 10:24 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

سیستم تحصیلی در کشور ایسلند به چهار قسمت تقسیم می شود

دوران قبل از مدرسه، اجباری، متوسطه و بالاتر که تقریبا شبیه کشورهای شمال اروپا می باشد. سیستم اجباری از سن ۶ تا ۱۶ سال می باشد که این سیستم توسط دولت تامین می شود و مدارس بیشتر به صورت دولتی کار خود را پیش می‌برند و مدارس خصوصی زیادی در ایسلند وجود ندارد. اولین قانون آموزش و پرورش در کشور ایسلند از سال ۱۹۰۷ شروع شد و اولین برنامه درسی در این کشور در سال ۱۹۲۶ منتشر شد البته از آن زمان تا به حال تغییرات زیادی در این سیستم ایجاد شده است.
اصل نظام تحصیلی در کشور ایسلند این است که همه افراد باید فرصت ادامه تحصیل را داشته باشند صرف نظر از وضعیت اقتصادی، جنس، محل سکونت، مذهب، فرهنگ، معلولیت و غیره. در حال حاضر ۱۹۲ موسسه برای آموزش اجباری و ۴۲ مدرسه برای آموزش و پرورش متوسطه و همچنین ۹ موسسه آموزش عالی در کشور ایسلند جهت ادامه تحصیل وجود دارد.
هر فردی که تحصیلات خود را تا مقطع دبیرستان به طور کامل تمام نماید می تواند جهت تحصیل در دانشگاه های ایسلند اقدام نماید. البته به استثنای افرادی که در رشته های خاص مانند پزشکی و دندانپزشکی قصد ادامه ی تحصیل دارند که باید شرایط خاصی را داشته باشند.
کشور ایسلند فرصتی فوق العاده برای مطالعه و کسب مهارت های بالا و همچنین دانش با کیفیت بالا برای دانشجویان می باشد که افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های ایسلند می توانند به راحتی از فرصت‌های شغلی موجود در مناطق مختلف ایسلند استفاده نمایند. دانشجویانی که وارد کشور ایسلند می‌شوند می‌توانند از فرصت‌های زیادی استفاده نمایند به علت اینکه کشور ایسلند جزء کشورهایی است که کم جمعیت اما پر از اتفاقات سرگرم کننده می باشد. همچنین آب و هوای فوق العاده کشور ایسلند دانشجویان زیادی را به سمت خود کشانده است.
این کشور به عنوان سرزمین آتش و یخ شناخته شده است. دانشجویان برای اوقات فراغت خود ماهیگیری را انتخاب می‌نمایند چون این موضوع در کشور ایسلند رواج بسیار زیادی دارد تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایسلند حدود ۳ الی ۴ سال طول خواهد کشید. همچنین افراد می توانند در رشته های مختلف اقدام نمایند. به جز رشته های خاص مانند پزشکی پرستاری و غیره که باید پس از طی کردن دوره های خاص وارد این رشته ها شوند.
تحصیل در مقطع لیسانس در ایسلند بیشتر به زبان انگلیسی است اما افراد می‌توانند دانشگاه های ایران به زبان انگلیسی پیدا نمایند که این دانشگاهها در حال افزایش می باشد.و افراد باید تحصیل به زبان انگلیسی را در مقطع فوق لیسانس ادامه دهند همچنین در مقطع دکترا به زبان انگلیسی می باشد.
زبان تحصیل در اکثر رشته ها در کشور ایسلند به زبان انگلیسی است که افراد باید با توجه به ورود به رشته های مختلف اقدام نمایند. افراد می‌توانند جهت تحصیل در ایسلند در دو دوره ی تمام وقت و پاره وقت اقدام نمایند.افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور ایسلند را دارند و از لحاظ مدرک زبان در سطح بالایی نباشند می توانند جهت تحصیل در دوره زبان اقدام نمایند. البته این دوره های زبان فقط به افرادی ارائه می‌شود که قصد ادامه تحصیل در رشته های مختلف را داشته باشند ولی از لحاظ زبان سطح بالایی نباشند. که افراد بعد از اتمام دوره های زبان می توانند برای تحصیل در آن رشته اقدام نمایند. پس در نظر داشته باشید به دانشجویان فقط برای دوره‌های زبان پذیرش داده نمی ‌شود.همچنین افراد می توانند برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور ایسلند اقدام نمایند. تحصیل در این مقطع دو سال طول خواهد کشید.
رشته هایی که در مقطع فوق لیسانس ارائه می شود مانند بیوشیمی، مهندسی زیستی، شیمی، محاسبات و امور کامپیوتر مهندسی برق و کامپیوتر، فیزیک، زمین شناسی و … می باشد.
همچنین افراد میتوانند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. همان طور که میدانید تحصیل در این مقطع معمولا رایگان میباشد و این دوره معمولا برای افراد شغل محسوب میشود. البته افراد باید در این مقطع استاد راهنما داشته باشند که این موضوع باعث شده است افراد بتوانند از این فرد حقوق بالایی را دریافت نمایند و بیشتر هزینه های خود را تامین کنند.
هزینه های تحصیل در ایسلند تقریبا رایگان میباشد. اما با توجه به دانشگاه و شهر ممکن است افراد هزینه های نا چیزی را پرداخت نمایند.
همین طور هزینه های زندگی در کشور ایسلند حدودا هزار دلار  در ماه میباشد. باز هم این موضوع بسته به فرد متفاوت خواهد بود زیرا ممکن است افراد به شیوه های مختلفی زندگی کنند.

مدارک لازم جهت تحصیل در ایسلند

یک قطعه عکس پاسپورتی
مدارک هویتی مانند شناسنامه، گذرنامه، و …
فتوکپی از تمام صفحات مدارک هویتی
گواهی عدم سوء پیشینه البته زمان این گواهی عدم سوء پیشینه نباید دیرتر از ۶ ماه باشد.
پذیرش از دانشگاه معتبر که این پذیرش باید به سفارت ارائه شود.
ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و همچنین مدرک زبان معتبر
بیمه نامه پزشکی که این بیمه نامه باید از نظر کشور ایسلند معتبر باشد که حداقل باید ۶ ماه از تاریخی که فرد وارد کشور می شود باید اعتبار داشته باشد.
تعهد نامه بانکی که این تعهد نامه نشان دهنده ی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی به مدت یکسال می باشد که هر فرد زمانی که برای سفارت اقدام می نماید باید این ضمانت نامه را به سفارت ارائه نماید. اجاره یک محل به‌عنوان سکونت در ایسلند

ویزای کاری کشور ایسلند

اکتبر 9, 2019 @ 10:24 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

اجازه اقامت در ایسلند: یک تبعه غیر ایسلندی، که خارج از منطقه اقتصادی اروپا EEA یا EFTA زندگی میکند و قصد اقامت بیشتر از ۳ ماه در ایسلند را داشته باشد باید از اداره مهاجرت ایسلند درخواست صدور اجازه اقامت نماید. اتباع کشورهای عضو EEA و EFAT برای اقامت در ایسلند نیاز به اخذ مجوز ندارند اما ورود و خروج این افراد در ایسلند ثبت میشود.
ویزای کاری ایسلند: یکی از انواع ویزاهای ایسلند ،ویزای کار در ایسلند است.درخواست ویزا کار ایسلند به همرا اسناد و مدارک مورد نیاز آن باید به اداره مهاجرت ایسلند تقدیم شود. اگر شما قصد کار در ایسلند را داشته باشید، کارفرما باید به اداره کار ایسلند مراجعه نماید و نیاز خود به نیروی کار را اعلام کند. در این شرایط معمولا اداره کار ایسلند، به مدت ۳ ماه آگهی جذب نیروی کار میدهد. درصورتیکه که هیچ فرد ایسلندی متقاضی پذیرش آن شغل نباشد اداره کار ایسلند آگهی ۳ ماهه دیگری منتشر میکند. آگهی دوم در کل اتحادیه اروپا منتشر میشود، و اگر شهروندان اتحادیه اروپا نیز متقاضی پذیرش شغل مزبور نباشند ، اداره کار ایسلند مجوز کار تبعه خارجی مدنظر کارفرما را صادر می کند.سپس اداره مهاجرت ایسلند بر اساس موقعیت شغلی ایجاد شده، برای تبعه خارجی اجازه اقامت صادر میکند. و تبعه خارجی با انجام پرسه اخذ ویزا، میتواند برای سفر به ایسلند اقدام نماید.درخواست اقامت کاری باید قبل از ورود درخواست کننده به ایسلند، ارائه شود; چنانچه متقاضی قبل از تصویب اقامت کاری ، به عنوان توریست ، وارد ایسلند شود پرسه رسیدگی به درخواست اقامت، متوقف شده و برای درخواست کننده اجازه اقامت کاری صادر نخواهد شد; حتی اگر درخواست کننده به هر دلیلی در ایسلند حضور دارد و قصد اخذ اقامت ایسلند را دارد باید کشور ایسلند را ترک کند و در خارج از خاک ایسلند درخواست اجازه اقامت کاری را تقدیم نماید.پس از صدور اجازه اقامت ، متقاضی میتواند براساس آن اجازه به ایسلند سفر کند.اگراداره مهاجرت به متقاضی اجازه اقامت ندهد، متقاضی حق تجدیدنظر خواهی دارد.
به چه کسانی اقامت کاری و اجازه ی کار داده میشود؟

در ایسلند به ۳ دسته از افراد ویزای کار میدهند این افراد شامل:

متخصصان حرفه ای: در ایسلند اجازه اقامت میتواند در زمینه های خاص استخدامی صادر شود، موارد استخدامی خاص شامل پروژه های موقتی نمیشود. متقاضی این نوع ویزا باید در شغل مورد نیاز کار فرما، مهارت داشته و حائز شرایط انجام آن کار باشد، همچنین باید تحصیلات دانشگاهی یا فنی حرفه ای یا مدارک فنی مورد تایید ایسلند را داشته باشد.
کسری موقت کارگر: در صورتی که در ایسلند، اتحادیه اروپا و جزایر فارو نیروی کار وجود نداشته باشد به کارگران بدون تخصص خارجی اجازه اقامت داده میشود.
ورزشکاران: این ویزا برای ورزشکاران و مربیان ورزشی جهت کار در باشگاههای ورزشی انجمن های ورزشی ایسلند و المپیک ملی ایسلند ، صادر میشود.لیست باشگاههای ورزشی در وبسایت انجمن ورزشی ایسلند در ج شده است.webpage of association.
مدت اقامت کاری در ابتدا یکسال است ، اما اگر متقاضی اقامت کار همچنان واجد شرایط اجازه کار یا اقامت کاری باشد این اقامت قابل تمدید است. ( اجازه کار در مورد کمبود کارگران ساده فقط برای یکبار قابل تمدید است.) درخواست تمدید باید اقلا یکماه قبل از انقضا مجوز اقامت فعلی متقاضی به اداره مهاجرت تحویل داده شود. اگر درخواست تمدید اقامت خارج از مهلت مقرر، به اداره مهاجرت تقدیم شود ، درخواست نه به عنوان درخواست تمدید بلکه به عنوان درخواست اولیه اقامت بررسی میشود .( متقاضی باید در فاصله ی بین اقامت قبلی تا صدور اجازه اقامت جدید ، ایسلند را ترک نماید.)
حقوق ناشی از اقامت کاری در ایسلند: طبق قانون ایسلند برای هریک از متخصصان حرفه ای، ورزشکاران و کارگران حقوق و شرایطی وجود دارد که در زیر به آن میپردازیم.
برای متخصصان حرفه ای: به این افراد ویزای همراه ، جهت الحاق اعضای خانواده، اعطا میشود. اعطا اقامت کاری به متخصصان حرفه ای پیش زمینه اعطا اقامت دائم و اخذ تابعیت ایسلند است.
برای ورزشکاران: به ورزشکاران نیز ویزای همراه جهت الحاق اعضا خانواده شان اعطا میشود اما ورزشکاران با اجازه اقامت کاری نمی توانند اقامت دائم ایسلند را بدست آورند.
برای کارگران درصورت کمبود کارگر: به کارگران ویزای همراه داده نمیشود و اقامت کاری آنها قابل تبدیل به اقامت دائم نیست. اجازه اقامت فقط یک دوره قابل تمدید است یعنی در مجموع مدت اقامت کاری نمیتواند بیشتر از ۲ سال باشد، اما درصورتیکه تکمیل پروژه های از پیش تعین شده بیشتر از ۲ سال طول بکشد، اجازه اقامت کاری نیز بیشتر از یکدوره تمدید میشود. بعد از پایان ۲ سال اقامت کارگری، کارگر مذکور دیگر حق درخواست اقامت کارگری در ایسلند را ندارد; بلکه باید پس اتمام مدت اقامت در ایسلند اقلا ۲ سال خارج از ایسلند اقامت نماید و پس از آن مجددا درخواست اجازه اقامت از طریق کارگری را ارائه دهد.

لغو اجازه اقامت ایسلند:

افراد دارنده اجازه اقامت کاری ، چنانچه در هردوره ۱۲ ماهه بیشتر از ۳ ماه خارج از ایسلند زندگی کنند. در مواردیکه افراد بصورت قانونی در کشوری غیر از ایسلند اقامت داشته باشند نیز ، اجازه اقامت کاری آنان بطور اتوماتیک لغو میشود.
زمانیکه دارنده اجازه اقامت ، اطلاعات نادرست و گمراه کننده در درخواست خود وارد کرده باشد و اطلاعات مذکور در اعطا اجازه اقامت موثر و اساسی بوده است; دراینصورت وضعیت حقوقی درخواست کننده مانند کسی است که تا کنون اجازه اقامت ایسلند را نداشته است بنابراین در صورتیکه مجددا بخواهد برای اقامت در ایسلند درخواست بدهد، مانند افرادیکه برای بار اول درخواست اقامت ایسلند را می دهند، باید ایسلند را ترک کند و خارج از ایسلند مدارک درخواست را ارائه ، و کلیه شرایطی که برای درخواست اولین اقامت ایسلند لازم است ، را رعایت نماید.
شرایطی که براساس آن اجازه اقامت دائم یا موقت را اخذ کرده بود از بین رفته باشد.
زمانیکه لغو اجازه اقامت، مستقیما در رویه اداری کشور ایسلند گنجانده شود.
رایج ترین دلیل لغو اجازه اقامت در ایسلند، زمانیست که متقاضی اقامت شرایط اولیه اقامت را از دست داده باشد مثل اقامت همسر متخصص حرفه ای که در اثر طلاق ، لغو خواهد شد.
زمانیکه دارنده اجازه اقامت دائم ایسلند بیشتر از ۱۸ ماه مداوم خارج از ایسلند زندگی کند ، اقامت دائم لغو خواهد شد. ( اگر دارنده کارت اقامت دائم عذر موجهی برای اقامت طولانی مدت خارج از ایسلند داشته باشد ، اداره مهاجرت پس از بررسی وضعیت فرد ، درصورت لزوم اجازه اقامت طولانی تر از ۱۸ ماه مداوم را صادر میکند).

حقوق اعضای خانواده دارندگان ویزای کار:

اعضا خانواده متخصصان حرفه ای: چنانچه همسر ، فرزند یا پارتنر متخصص حرفه ای در ایسلند حضور داشته باشد و برای اولین بار بخواهند درخواست اقامت در ایسلند را بدهند ، می توانند تا زمان صدور اجازه اقامت در ایسلند بمانند و اقامت آنان علیرغم نداشتن اجازه اقامت، قانونی است. این افراد نمیتوانند در هر دوره ۱۲ ماهه بیشتر از ۳ ماه خارج از ایسلند اقامت داشته باشند. همچنین اقامت موقت آنان ، در صورت تمایل خودشان، میتواند به اقامت دائم ایسلند تبدیل شود; همراهان متخصصان حرفه ای حق درخواست اجازه کار در ایسلند دارند ولی تا زمانیکه مجوز کار آنان صادر نشده ، نمیتوانند شروع به کار کنند. فرزندان زیر ۱۸ سال این افراد تا سن ۱۸ سالگی نمیتوانند کار کنند اما پس از ۱۸ سالگی چنانچه بخواهند در ایسلند کار کنند ، باید از اداره کار ایسلند اجازه کار دریافت کنند.
اعضا خانواده ورزشکاران: همراهان ورزشکاران چنانچه در ایسلند حضور دارند و برای بار اول درخواست اقامت در ایسلند را داده باشند باید تا زمان صدور اجازه اقامت، خاک ایسلند را ترک کنند و پس از صدور مجوز اقامت، براساس آن وارد ایسلند شوند. خانواده ورزشکاران نیز در هر دوره ۱۲ ماهه، نمیتوانند بیشتر از ۳ ماه خارج از ایسلند اقامت داشته باشند ، در غیر اینصورت اجازه اقامت آنان لغو خواهد شد. خانواده ورزشکاران اجازه کار ندارند و اقامت آنان قابل تبدیل به اقامت دائم ایسلند نیست.

اقامت دائم ایسلند

اصولا اتباع خارجی پس از ۵ سال اقامت موقت در ایسلند میتوانند اجازه اقامت دائم ایسلند را اخذ نمایند و پس از آن با ۲ سال اقامت دیگر، برای اخذ تابعیت ایسلند اقدام نمایند.افراد با تخصص حرفه ای میتوانند از طریق ویزای کار به اقامت دائم ایسلند دست یابند. اگر دارنده اجازه اقامت دائم ، اجازه کار دائمی در ایسلند داشته باشد ، این اجازه وابسته به کارفرما خاصی نیست و دارنده مجوز کار دائمی میتواند براساس این اجازه کارفرمای خود را تغیر دهد. دارنده مجوز اقامت دائمی مجاز است در هر ۴ سال ، ۱۸ ماه خارج از ایسلند اقامت داشته باشد .در شرایط معین اداره مهاجرت میتواند درصورت درخواست کتبی متقاضی، اجازه اقامت بیشتر از ۱۸ ماه نیز بدهد البته این درخواست کتبی باید قبل از پایان مهلت ۱۸ ماه به اداره مهاجرت ایسلند تسلیم شود. خانواده دارندگان کارت اقامت دائم ، اجازه الحاق به آنان را دارند. همچنین کسانیکه قبلا به عنوان کودک زیر ۱۸ سال کارت اقامت دائم ایسلند را گرفته باشند بعد ااز رسیدن به سن ۱۸ سال اجازه کار در ایسلند را خواهند داشت.

ثبت شرکت در کشور ایسلند

اکتبر 9, 2019 @ 10:24 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

همانطور که می دانید برای کار آفرینی در ایسلند باید از طریق ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری اقدام کرد که بلا فاصله برای افراد منجر به اقامت می شود . در ایسلند سرما یه گذاری از طریق خرید املاک و مستغلات ان بسیار خوب و اسان هست که افراد برای ان به راحتی می توانند اقدام کنند .
دراین گونه فعالیت های کارآفرینی خاص، که تولید کسب و کار جدید و اینکه پرورش رقابت و رشد اقتصادی می کند نقش دولت در کنار بخش خصوص تاثیر گذار خواهد بود .  ترویج کارآفرینی در ایسلند که با بکار گیری عوامل موثر برای رشد اقتصادی بالا و فعالیت های کارآفرینی علاقمندان را به سمت این کشور زیبا یعنی کشور ایسلند می کشاند.
با توجه به ان که سطح بالاتری از فعالیت های کارآفرینی در ایسلند در مقایسه با سایر کشورها در منطقه وجود دارد،  هنوز محدودیتهای برای رشد فعالیت های کارآفرینی و نوآورانه را ایجاد می کند .  بر اساس این  یافته ها ، سیاست های دولت به سمت  راهی  برای بهبود محیط کسب و کار و فراهم آوردن امکان دسترسی به منابع مالی، روش های در حال توسعه، افزایش دسترسی به بازار، انگیزه تحقیق و توسعه در سطح بنگاه و بالا بردن سطح آگاهی کارآفرینان  می رود و می توان به سطح بالایی از شغل و در امد در ان کشور دست پیدا کنید و تلاشها برای  جذب بیشتر سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی و ایجاد شغل از طریق کارآفرینی بیشتر از قبل است لذا دولت همواره به دنبال این است که بتواند برای دست اندرکاران توسعه و کسانی که در بخش خصوصی فعالیت می کنند محیط امن اقتصادی را  فراهم کرد تا در ان به راحتی به تجارت بپردازند .

مزایای ثبت شرکت در ایسلند

مالکیت ۱۰۰%  افراد (بدون نیاز به شریک محلی)
دسترسی به اکثر نواحی اروپای شینگن برای مسافرت، تجارت و اقامت طولانی مدت
امکان درخواست اقامت دائم برای افراد پس از ۳ سال
امکان دریافت پاسپورت ۵ سال بعد از اخذ اقامت دائم
امکان اخذ آسان ویزا افراد برای تمامی نقاط دنیا
افراد می توانند افتتاح حساب شرکتی و شخصی
استفاده از مارک تجاری (برند) اروپائی

مراحل ثبت شرکت در ایسلند و دریافت اقامت

هماهنگی با وزارت بازرگانی و وزارت امور خارجه و دریافت تاییدیه و موافقت دولت ایسلند نسبت به
Business Plan و اجازه فعالیت تجاری برای متقاضی
تعیین وقت مصاحبه در سفارت و دریافت ویزای برای  متقاضی و خانواده ایشان حضور در ایسلند جهت دریافت اقامت یکساله و
بعد از گذشت یکسال و ارائه گزارش کاری شرکت ، اقامت تمدید خواهد شد
بعد از اینکه ۳ سال اقامت در ایسلند و در صورت ارائه فعالیت تجاری مثبت ، متقاضی و خانواده ایشان می تواند تقاضای دائم پیدا خواهند نمود

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در ایسلند و اقامت

۱-نام شرکت (توسط خود شما ارائه میشود)
۲-پر نمودن فرم ثبت شرکت در ایسلند
۳-اسکن پاسپورت سهامداران و مدیرعامل
طرح توجیهی اقتصادی ( Business Plan )4-
۵-سند مالکیت و پرینت حساب بانکی
۶-کپی از آخرین مدرک تحصیلی‌

در نهایت باید به این موضوع توجه کرد که کار آفرینی در ایسلند بسیار اسان و راحت می باشد به علت ان که کشورد در حال رشد می باشد لازمه کار آفرینی در ایسلند این است که افراد در کشور مربوط ثبت شرکت انجام دهند و پیش از هر اقدامی شرایط کارآفرینی در اروپا را به دقت بررسی نمایید. سرمایه گذاری و کاآفرینی در برخی کشورهای حوزه شنگن بسیار کم هزینه است و بخاطر همین بهترین گزینه در این باب می باشد . دقت داشته باشید  شما می توانید با ویزای شنگن امکان رفت و آمد به تمام کشورهای حوزه شنگن را خواهید داشت و دسترسی بهتری به بازارهای جهانی خواهید داشت همانطور که می دانید کار آفرینی در ایسلند مورد توجه اکثر افراد در کشور های مختلف می باشد.

سرمایه گذاری در کشور ایسلند

اکتبر 9, 2019 @ 10:24 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

برای اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایسلند لازم به ذکر است که اقتصاد در کشور ایسلند بر صنعت ماهیگیری و شیلات، کشاورزی، گردشگری، برق آبی، زمین گرمایی و منابع انرژی تجدید پذیر بنا شده است. مهمترین بخش در اقتصاد ایسلند، صنایع مالی می باشد اما با توجه به بحران های مالی صورت گرفته در این کشور هیچ بانکی در بورس مطرح نشده است. در این کشور ماهی، آلومینیوم، فراورده های حیوانی و کانی به کشورهای بریتانیا، ایالت متحده، آلمان، اسپانیا و هلند صادر می شود و ماشین آلات، فراورده های نفتی، مواد خوراکی و پوشاک از کشورهای ایالت متحده، آلمان، دانمارک، هلند، سوئد، ژاپن و چین وارد می گردد. شما متقاضیان اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایسلند لازم است بدانید که در سال های گذشته اقتصاد کشور ایسلند رشد یک تا دو درصدی داشته است که این میزان رشد در سال ۲۰۱۶ به بالای ۱۱ درصد افزایش یافت.

بالاترین تولید سرانه برق در میان کشورهای مختلف دنیا به جزیره ایسلند تعلق گرفته است که ۱۰۰ درصد برق خود را از منابع انرژی تجدید پذیر تامین می نماید که برای صادرات برق به کشور بریتانیا وارد بحث شده است. این کشور برای بخش حمل و نقل و ناوگان ماهیگیری خود از سایر کشورها فراورده های نفتی وارد می نماید و توانایی تولید هیدروژن برای خودروهای دارای سوخت هیدروژنی را داراست. تولید ناخالص داخلی پس از سال ۲۰۰۹ به طور مداوم با رشد همراه بوده که در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار دلار می باشد و کشور ایسلند را به یک مقصد مناسب برای سفرهای توریستی تبدیل نموده است.

از منابع عمده برای رشد اقتصادی در کشور ایسلند صنعت گردشگری می باشد به طوریکه در سال ۲۰۱۶ بالای یک میلیون گردشگر از این کشور دیدن نمودند که ۴ برابر جمعیت محلی این کشور می باشد.

مهاجرت به ایسلند از طریق سرمایه گذاری  و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایسلند یکی از راه های مورد نظر برای زندگی در این کشور می باشد. بسیاری از افراد برای اخذ اقامت کشور ایسلند سرمایه گذاری در کشور ایسلند  را مدنظر قرار می دهند.

ذکر این مطلب در خصوص اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایسلند خالی از لطف نمی باشد که به دلیل نقش سرمایه گذاران خارجی در اقتصاد کشور ایسلند ، این کشور از سرمایه گذاران خارجی استقبال نموده و با دادن تخفیف در بخش مالیات و اعطای شرایط زندگی، کار و تحصیل در این کشور به آن ها مزایایی را برای این افراد در نظر گرفته است. افرادی که در پی مهاجرت به ایسلند از طریق سرمایه گذاری در ایسلند و اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایسلند هستند باید اثیات نمایند که سابقه تجارت موفق و کارآمد یا سوابق مدیریتی مطلوب دارند جذب بیشتری از سوی این کشور خواهند داشت هم چنین این افراد باید نشان دهند که سرمایه آن ها از راه های قانونی به دست آمده و هیچ عیب و نقصی ندارد.

مقامات ایسلندی و سازمان صنعت، به تشویق نوآوری و سرمایه گذاری در ایسلند و در تحقیق و توسعه در این کشور علاقه مند می باشند.

یکی از موارد سرمایه گذاری در کشور ایسلند سرمایه گذاری سازمانی می باشد. این صندوق سرمایه گذاری سرمایه ای ابتکار عمومی / خصوصی در سال ۲۰۰۹ توسط ۱۶ صندوق مستمری بازنشستگی، بیمه Landsbanki و VIS تاسیس شد. هدف اصلی از این سرمایه گذاری در ایسلند ، رفع مشکلات مالی شرکت های تاسیساتی در معرض مشکلات مالی می باشد.

کمک های مستقیم R & D :

صندوق توسعه تکنیکی که توسط RANNÍS (مرکز تحقیقاتی ایسلندی) اداره می شود،  کمک هزینه های تحقیق و توسعه را برای شرکت هایی که در زمینه پروژه های نوآورانه کار می کنند، ارائه می دهد. حداکثر مبلغی که به هر شرکت اختصاص داده می شود، ۴۵ میلیون ISK است که برای مدت یک دوره ۳ ساله تقسیم بندی شده است. شرکت هایی که برای این امر به آن ها مجوز اعطا می شود، باید سهم تطبیق ۵۰ درصد نسبت به مبلغ درخواست شده را ارائه دهند.

کمک های مستقیم برای و اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایسلند شروع کار برای SME ها:

مرکز نوآوری در ایسلند و مهاجرت به ایسلند از طریق سرمایه گذاری ابتکارات و راهنمایی SME ها را با مسائل مختلفی که در هنگام شروع یک شرکت ایجاد می شود، ارائه می دهد، این شامل اطلاعات در زمینه کمک های گوناگون در مرکز نوآوری و کمک های دولتی و خصوصی می شود.

Landsbanki Íslands کمک های نوآورانه با مبلغ ۱۰ میلیون ISK در سال (۸۰٫۰۰۰ دلار) را به شرکت ها ارائه می کند. شرکت ها می توانند برای کمک به پروژه های پیشرفته مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ – ۲٫۰۰۰٫۰۰۰٫- ISK درخواست دهند.

و برای اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایسلند باید بدانید که بازار سرمایه (تا مه ۲۰۱۷) در کشور ایسلند ۱٫۰۷ تریلیون اندازه گیری شده است و ۲۰ درصد از تمام سود سرمایه، سود سهام و درامد سرمایه به عنوان مالیات در نظر گرفته شده است.

پناهندگی به کشور ایسلند

اکتبر 9, 2019 @ 10:24 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

پروسه اولیه درخواست پناهندگی ایسلند:

در ایسلند درخواست پناهندگی به پلیس ایسلند تقدیم میشود;در این درخواست شخص پناهجو باید مشخص کند که اگر همسر، پارتنر یا کودک همراه دارد ، اشخاص مذکور نیز درخواست پناهندگی ایسلند را دارند یا خیر. پناهجو باید همراه درخواست پناهندگی،گذرنامه یا سند مسافرتی دیگری ارائه دهد و همان درخواست توسط همراهان شخص پناهجو تکمیل شود که آیا همزمان یا بعد از درخواست پناهندگی پناهجو اصلی قصد پناهنده شدن دارند یا خیر.

بعد از ارائه درخواست و قبل از بازجویی اولیه از پناهجو باید یک کارمند از اداره مهاجرت برای رسیدگی به این پرونده حاضر شود.

در خصوص کودک بدون همراه نیز ،باید درخواست پناهندگی کودک به اطلاع نماینده مقامات مسوول حمایت از حقوق کودکان آن منطقه برسد.

در همان ابتدا پلیس باید در خصوص حقوق پناهجو و وضعیت وی اطلاعات جامعی بصورت مکتوب یا ارائه فیلم ویدیویی یا فایل صوتی ارائه دهند.پناهجو نیز تعهد میدهد که اطلاعات درست و حقیقی ارائه دهد و از کتمان حقیقت امتناع کند چون در غیر اینصورت مسوولیت عواقب عمل پناهجو با خودش خواهد بود.

تحقیقات راجع به پناهنده: پلیس در اسرع وقت بواسطه وزارت بین المللی کمیساریای ملی پلیس هویت پناهجو را بررسی و به جمع آوری اطلاعات میپردازد.نماینده اداره مهاجرت نیز اطلاعات لازم را در خصوص متقاضی پناهندگی جمع آوری میکند و با توجه به محرمانه بودن اطلاعات متقاضی ، اداره مهاجرت تنها  میتواند از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمانهای بشر دوستانه حقوق بشر برای جمع آوری اطلاعات پناهجو کمک بگیرد. در مورد کودک بدون همراه اگر سن واقعی کودک مورد تردید باشد به درخواست اداره مهاجرت، پلیس باید با استفاده از روشهای مرسوم و مشخص شده سن واقعی کودک را احراز نماید; در صورت امتناع کودک از انجام معاینات تشخیص سن ،به احتمال بسیار بالا درخواست پناهندگی کودک رد میشود.

پناهجویان برای مصاحبه به اداره مهاجرت ایسلند فرستاده می شوند و در صورت درخواست پناهجو یک سخنران همراه وی اعزام میشود.این مصاحبه برای حصول اطمینان از وضعیت اعلامی پناهجو در فرم درخواست اعطای پناهندگی است. دراین مصاحبه باید به پناهجو تفهیم شود که اطلاعاتی که پناهجو به اداره مهاجرت میدهد مبنای تصمیم گیری راجع به پناهندگی او خواهد بود.در ضمن طبق قانون باید از متقاضی سوال شود که آیا موافق است که از دیگر کشورها از جمله کشور اصلی پناهجو یا دیگر ایالات راجع به متقاضی تحقیق شود یا خیر. مصاحبه با کودک بدون همراه توسط متخصص مصاحبه با کودکان اداره مهاجرت ایسلند صورت میگیرد و در صورت امکان رسیدگی به پرونده کودکان توسط همین اشخاص صورت میگیرد. همچنین طبق قانون قبل از مصاحبه با کودک باید سخنران با کودک صحبت کند و دستورالعمل و روال مصاحبه را توضیح دهد.

حقوق پناهجو بعد از ارائه درخواست پناهندگی:

– بعد از در خواست پناهندگی  ، اداره مهاجرت ایسلند در سریعترین زمان ممکن برای پناهجو گواهینامه ثبت نام صادر می کند و موظف است پناهجو را ازحقوق  اقامت موقت و آثار حقوقی آن مطلع سازد.گواهینامه ثبت نام معادل یک اجازه اقامت موقت می باشد. این گواهینامه برای یک دوره خاص و حداکثر تا ۶ ماه معتبر می باشد و متقاضی باید گواهینامه مذکور را به پلیس یا اداره مهاجرت برگرداند. زمانیکه اجازه اقامت موقت یا اجازه موقت مشروط یا یک سند مسافرتی یا پاسپورت بازگشت برای اتباع خارجی ( اگر از ایسلند تبعید شده اند) یا پناهنده ای که به دلایل دیگر بیشتر از یکبار از کشور دیگری پاسپورت دریافت کرده است ، صادر شد برای تحویل این مدارک به پناهجو ،الزاما باید گواهینامه ثبت نام به اداره مهاجرت یا پلیس ایسلند مسترد شود.گواهینامه ثبت نام پناهجو، سند مسافرتی معتبر نیست و داده ها و اطلاعات شخصی ذکر شده در آن  را تایید نمیکند.

– برای اشخاص زیر ۱۸ سال بدون همراه ، مقامات مسئول ایسلندی سریعا نسبت به انتصاب سرپرست برای کودک و قرار دادن کودک در یک محل مناسب تصمصم می گیرند .

– در مواردیکه پناهندگان اجازه اقامت از اداره مهاجرت ایسلند درخواست کنند ، اجازه اقامت موقت برای یک دوره ۴ ساله صادر می شود .پناهندگان می توانند درخواست تمدید اجازه اقامت را نمایند مگر اینکه در خواست پناهندگی آنها پس از رسیدگی رد شود و یا اقامت آنها به امنیت کشور و یا منافع عمومی جامعه ایسلند ضرر بزند. تمدید اجازه اقامت باید ۴ هفته قبل از انقضاء مجوز قبلی درخواست گردد، فقط در اینحالت است که با انقضاء مجوز اقامت قبلی تا صدور مجوز جدید، حق اقامت در ایسلند وجود دارد. در غیر اینصورت اگر خارج از مهلت مقرر در خواست تمدید مجوز نمایند، اجازه اقامت در ایسلند نخواهد داشت. همچنین در صورتی که دارنده مجوز بیش از ۳ ماه مداوم خارج از ایسلند باشد ، اجازه اقامت موقت وی لغو خواهد شد.

– پس از ارائه درخواست پناهندگی تا زمان تعیین تکلیف نهایی و صدور حکم به اعطای پناهندگی یا رد آن ، باید مقررات راجع به حقوق پناه جویان اعمال شود ; این مقررات شامل تامین حداقل هزینه های زندگی و خدمات بهداشتی و درمانی لازم برای شخص پناهنده و امکان دسترسی به آموزش و آموزش های حرفه ای.در خصوص افراد زیر ۱۸ سال بدون همراه ، باید آموزش و پرورش اجباری یا مشابه سیستم مدارس دولتی یا محل اقامت کودک اعمال شود.

اگر محرز شود که پناهجو به کمک های ارائه شده نیازی نداشته است ، اداره مهاجرت حسب امر باز پرداخت تمام یا قسمتی از هزینه های انجام شده را مطالبه می کند.

-پناهنده ای که ساکن ایسلند است یا مجاز به اقامت قانونی در ایسلند شده است باید برای انجام سفرهای خارجی از اداره مهاجرت ایسلند درخواست صدور سندمسافرت پناهندگان نماید.اداره مهاجرت مسوول صدور سند مسافرت برای پناهجویان و حفاظت و حمایت از آنان است و در نهایت این اداره مهاجرت است که نسبت به قبول یا رد پناهندگی تصمیم میگیرد.

-به دارنده اجازه اقامت موقت در اثر پناهندگی ، اجازه کار یا دیگر حقوقی که به دارندگان مجوز اقامت موقت می دهند اعطاء نمی شود.

-این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور ارائه دهنده کلیه خدمات مشاوره، پذیرش و اخذ ویزا است.

مدت زمان رسیدگی به درخواست پناهندگی واخذ تابعیت ایسلند:

به طور کلی بازه ی زمانی مشخصی برای رسیدگی به درخواست پناهندگی تعریف نشده است در بعضی موارد مثل درخواست پناهندگی کودک بدون همراه یا درخواست پناهجویی که احتمال تایید پناهندگی بالایی دارد و یا مواردیکه ترس از آزار و اذیت متقاضی پناهندگی بخاطر یک برنامه علنی و آشکار باشد رسیدگی فوری و خارج از نوبت انجام میگیرد و حداقل مدت اقامت مورد نیاز برای کمک های اجتماعی ، حقوق تامین اجتماعی یا حقوق دیگر برای آنان در ایسلند در نظر گرفته می شود اما بطور معمول بررسی وضعیت متقاضی پناهندگی حداقل ۴ سال بطول می انجامد و پس از در صورت صدور حکم پناهندگی ، بعد از ۵ سال اقامت در ایسلند میتوان درخواست اقامت دائم نمود و پس از آن با ۲ سال اقامت دیگر در ایسلند میتوان درخواست اخذ تابعیت ایسلند را نمود.

در ایسلند تقاضای پناهندگی برای موارد زیر پذیرفته نمی شود:

۱-وقتیکه پناهجو ایسلند پناهندگی کشور دیگری را اخذ کرده باشد.

۲-بعد از به دست آوردن حمایت کشور دیگری غیر از ایسلند و یا اخذ اقامت کشوری که درآن کشور یا سرزمین مجبور به تحمل رنج و آزار و اذیت نیست و ترس بازگشت به کشور اصلی خود را ندارد.

۳-یکی دیگر از کشور های شمال اروپا که عضو پیمان گذرنامه نوردیک یا توافق بین جزایر فارو و ایسلند هستند، متقاضی پناهندگی را قبول کرده باشد.

۴-براساس قرارداد منعقده بین ایسلند و برخی کشورها ، چنانچه کشور هم پیمان که در همکاری با ایسلند مجاز به انجام برخی اقدامات است،براساس اصل مرجع و ترتیبات مقرره، مسوولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی ارائه شده به کشور ایسلند یا یکی دیگر از کشورهای هم پیمان را داشته باشد.

در مورد این بند اگر متقاضی پناهندگی وابستگی و علقه ی خاصی با کشور ایسلند داشته باشد حمایت ایسلند مشمول حال آن شخص خواهد شد.

اعطای پناهندگی ایسلند

اعطای پناهندگی به پناهنده اجازه اقامت موقت میدهد و وضعیت حقوقی خاص پناهنده مطابق با قانون و کنوانسیون پناهندگان یا توافق نامه های بین المللی پناهندگان اعمال می شود.همان قواعد در خصوص فرزند پناهنده که بعد از ورود پناهنده به ایسلند متولد می شود، اعمال می شود. وزیر کشور ایسلند ممکن است قوانین دقیق در قواعد دسترسی پناهنده به آموزش و پرورش، آموزش حرفه ای و آموزش مداوم در ارتباط با اشتغال بر اساس برابری پناهندگان با اتباع ایسلندی یا دیگر اتباع خارجی وضع نماید. همچنین در خصوص به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی و حرفه ای و آموزش و پرورش پناهندگان قواعد دقیقتری اعمال کند.

لغو پناهندگی ایسلند

در صورت صدور حکم پناهندگی ، در موارد زیر پناهندگی پناهنده لغو خواهد شد:

  • پناهنده به طور ارادی بیشتر از یکبار تحت حمایت کشور مادر و اصلی خودش قرار بگیرد.

  • پناهنده به طور ارادی تابعیت از دست رفته خودش را مجددا کسب کند.

  • پناهنده تابعیت جدید به دست آورد و از حمایت دولت متبوع جدید برخوردار شود.

  • پناهنده نمی تواند مدت طولانی به سود خودش از حمایت دولت بهره بگیرد زیرا شرایطی که در نتیجه ی آن پناهنده کشورش را ترک کرده، مدت طولانی وجود ندارد.

  • در مورد اشخاص بدون تابعیت ، پناهنده می تواند بیشتر از یکبار به کشور اصلی برگردد زیرا شرایطی که بر اساس آن ، شخص به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده است ، مدت طولانی وجود ندارد ولی اگر پناهنده بتواند دلایل قابل توجهی برای امتناع از بازگشت به سرزمین اصلی ارائه دهد پناهندگی پناهنده لغو نمی گردد.

TOP