×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور عراق

اطلاعات کلی کشور عراق:

اسم کشور: عراق

پایتخت: بغداد

جمعیت: 25,374,691 نفر (July 2004 est.)

زبان رسمی: عربی (رسمی ؛‌80%) ، کردی (19%)

واحد پول: دینار جدید عراق

جغرافیای کشور عراق:

آبگیرهای رودهای دجله و فرات بیشترین زمین قابل کاشت و اکثر جمعیت را در بر دارد . بیابان جنوب غربی تقریباً نصف مساحت عراق را پوشانده است . رودهای مهم : دجله ، فرات . بلندترین نقطه : قله‌ی رواندوز ، 3658 متر . آب و هوا‌ : تابستانهای با دمای بیش از 40 درجه‌ی سانتیگراد خشک و بسیار گرم است . بیشتر بارندگی – از 100 میلی متر در

بیابان تا 1000 میلی متر در کوه ها – در زمستان است

تاریخ معاصر کشور عراق:

در قرن شانزدهم ، عراق جذب امپراتوری ترکی عثمانی شد . در جنگ جهانی اول بریتانیا این منطقه را اشغال کرد ، ولی وقتی عراق به سرزمینی تحت قیمومت بریتانیا مبدل شد و عملاً به صورت مستعمره در آمد (1920) ، و طبعاً ملی گرایان عراقی دلسرد شدند . در 1921 ملک فیصل بن حسین پادشاه شد و در 1932 عراق به استقلال کامل رسید . به دنبال قدرت رسیدن افسران طرفدار آلمان طی کودتایی در 1941 ، بریتانیا تا 1945 عراق را به اشغال خود در آورد . در 1958 ، خاندان سلطنتی و نخست وزیر در کودتای « افسران آزاد» به قتل رسیدند . وجود اختلافات در میان رهبران منجر به کودتایی دیگر در 1963 و حکومت وحشت بر ضد چپ گرایان شد . در 1968 افسران بعثی (ملی گرایان پان عربی) کودتای دیگری را به راه انداختند . این رژیم که از تحقیر اعراب در جنگ 1967 و پتیبانی امریکا از اسرائیل به خشم آمده بود ، به شوروی روی آورد . در 1980 ، صدام حسین در واکنش به خطر صدور انقلاب اسلامی ، به جمهوری اسلامی به پیروزی سریعی ‏آغاز شد به جنگی پر خرج ، موسوم به جنگ اول خلیج فارس ( 1980 تا 1988 ) ، مبدل گشت که تلفات بسیاری داشت و عملاً منجر به ورشکستگی کشور شد . صدام حسین با حمله به کشور نفت خیز و ثروتمند کویت (2 اوت 1990) کوشید ثروت اقتصادی عراق را باز گرداند . جامعه‌ی بین الملل در محکومیت این حمله تقریباً همرأی بود و تحریم های سازمان ملل بر ضد عراق به اجرا گذاشته شد . از امریکا و بریتانیا و بیش از 20 کشور دیگر (از جمله مصر و سوریه) نیرو به خلیج فارس اعزام شد تا از حمله‌ی عراق به عربستان سعودی جلوگیری شود .

به دنبال عدم واکنش صدام حسین به تقاضاهای مکرر سازمان ملل مبتنی بر عقب نشینی از کویت ، جنگ دوم خلیج فارس ، با بمباران هوایی بغداد در 16 ژانویه‌ی 1991 به دست امریکا و بریتانیا ، آغاز گشت ، در 24 فوریه ، نیروهای ائتلافی به منظور آزاد سازی کویت وارد خاک کویت و عراق شدند . نیروهای ائتلافی ارتش عراق را که متحمل تلفات سنگینی شده بود کاملاً شکست دادند . عراق تمامی قطعنامه های سازمان ملل مربوط به کویت را پذیرفت و پس از نبردی که فقط 100 ساعت دوام آورد با آتش بس موافقت کرد . صدام حسین طی ماه های مارس و آوریل – در حالی که جنوب عراق در اشغال نیروهای ائتلافی بود – به سرکوبی شورشهای شیعیان جنوب و کردهای شمال کشور پرداخت . کوششهای بین المللی برای تغذیه و حفاظت بیش از 1.000.000 آواره‌ی کُرد و شیعه ، که بسیاری از آنان به ایران و ترکیه فرار کردند ، به مورد اجرا گذاشته شد . به رغم اجبار قبول بازرسی سازمان ملل متحد از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی و توان هسته ای کشور ، صدام حسین همچنان از قبول تقاضای سازمان ملل در مورد خلع سلاح و به رسمیت شناختن مرز کویت سر باز زد . در سال 2002 میلادی به بهانه داشتن تسلیحات هسته ای ایالات متحده به عراق حمله نمود و رژیم بعث سرنگون گردید و دولت جدید به روی کار آمد.

اقتصاد کشور عراق:

یک سوم نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارد . در زمینهای آبیاری شده‌ی آبگیرهای دجله و فرات غلات و میوه برای مصرف داخلی و خرما برای صادرات تولید می شود . عراق به ذخایر سرشار نفتش وابسته است ، ولی به خاطر تحریم بین المللی (1990) صادرات متوقف شد . اقتصاد عراق در جنگ اول خلیج فارس بر ضد ایران به سختی صدمه دید ، و در جنگ دوم خلیج فارس ویران گشت.

سیاست کشور عراق:

بنابر شاخص شکنندگی کشورها، عراق در سال ۲۰۱۰ هفتمین کشور بی‌ثبات از لحاظ سیاسی بوده است. تمرکز قدرت در دست نخست‌وزیر نوری المالکی و افزایش فشار روی اپوزیسیون باعث بروز نگرانی‌هایی پیرامون آینده‌ی حقوق سیاسی در این کشور شد. با این وجود این کشور در سال ۲۰۱۳ پیشرفت کرده و به رتبه‌ی ۱۱ام رسید. در مرداد ۱۳۹۳ مالکی از قدرت کناره گرفت. او در ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ اعلام کرد که کنار می‌ایستد تا حیدر العبادی که چند روز قبل توسط رئیس‌جمهور فواد معصوم نامزد شده بود قدرت را در دست گیرد. تا آن زمان مالکی به قدرت تکیه زده بود و از دادگاه فدرال خواسته بود تا نامزدی رئیس‌جمهور را وتو کند زیرا خلاف قانون اساسی است.

از زمان تشکیل منطقه‌ی پرواز ممنوع بعد از جنگ خلیج کردها برای خود منطقه‌ی خودمختار به وجود آوردند. این مساله تا به حال باعث بروز تنش‌هایی با ترکیه شده است.

مردم کشور عراق:

عراق کشوری است با قومیت‌های گوناگون و ساکنان آن را عرب، کرد،لر ترکمن، آشوری، کلدانی، مندایی و صابئین و غیره تشکیل می‌دهند. کردها در نواحی شمال و شمال شرقی عراق که به کردستان عراق مشهور است زندگی می‌کنند و از لحاظ فرهنگی. زبانی و طرز پوشش با عرب‌ها متفاوتند و لرها در شرق کشور در استان های واسط،دیاله،میسان سکونت دارند .

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

ثبت شرکت در کشور عراق

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

کشور عراق به عنوان همسایه غربی ایران از مهم ترین شرکای تجاری جمهوری اسلامی محسوب می شود و با عنایت به مشترکات فراوان فرهنگی، دینی، مذهبی، تاریخی و حتی در مشترکات زبانی و تاریخی جایگاه ویژه ای در روابط دو جانبه کسب کرده است.
• از جمله مزایای ثبت شرکت درعراق به شرح ذیل می باشد :
امکان مشارکت در مناقصات خرید و ساخت و ساز عراق صرفاَ برای دارندگان شرکت در عراق  -
اخذ اقامت دائم و روادید تجاری متعدد -
امکان خرید یا اجاره ملک ، دفتر کار ، انبار ، خودرو و غیره -
- امکان مراجعات سریع به ادارات، اتحادیه ها و دفاتر تجاری در غراق ارزیابی مستمر بورس کالاهایی، رقبا ، نرخ های بازار و غیره
سریع قبل از دیگر تامین کنندگان خارج از کشور به مقررات اقتصادی  دستیابی  -
امکان واردات کالا مستقیماَ توسط خارجیان مقیم از ایران و دیگر کشورها به عراق -
به خارج  امکان صادرات انواع کالاهای عراقی و صادرات مجدد از عراق -
دستیابی اولیه درخواست های خریداران بخش دولتی و خصوصی عراق -
امکان پیگیری مطالعات پولی و بانکی بهتر از وارد کنندگان و خریداران -
امکان عضویت در برخی اتحادیه ها و تشکل های اقتصادی و صنعتی -
امکان اخذ روادید بسیاری از کشورهای خارجی از جمله اروپایی و آمریکایی-
• مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در عراق :
چنانچه ثبت شرکت مستقل و جدید ایرانی در عراق مد نظر باشد و یا ثبت شرکت همراه با اتباع عراقی، نیاز به مدارک ذیل می باشد :
- اصل شناسنامه ایرانی به همراه ترجمه رسمی آن به عربی
- اصل گذرنامه ایرانی به همراه ترجمه رسمی آن به عربی
- ترجمه رسمی سوابق کاری
- ترجمه رسمی عدم بدهی به سیستم مالیاتی کشور ایران
- فرم های تکمیل شده اداره ثبت شرکت های عراق
- گواهی عدم سوء پیشینه کیفری ترجمه رسمی شده به عربی
- اصل کارت بازرگانی(در صورت موجود بودن)
* تذکر: کلیه مدارک ترجمه شده فوق باید به تایید سفارت جمهوری عراق در تهران برسد.
• تقاضا و مقررات ثبت شرکت در کشورعراق
1- متقاضیانی که متمایل به تاسیس شرکت در عراق می باشند باید طبق مفاد قانون شرکت ها دو نسخه از فرم مخصوص ثبت شرکت که در اداره ثبت شرکت ها موجود می باشد تکمیل نمایند.(نسخه ای در آن اداره بایگانی می شود و نسخه دوم به متقاضی مسترد می گردد).
2- سایر مدارک مورد نیاز اداره ثبت شرکت ها برای ثبت شرکت عبارتند از :
الف- نام شرکت
ب- موضوع فعالیت بازرگانی
ج- نشانی دفتر شرکت در عراق همراه با شماره تلفن و فاکس و ایمیل دفتر در عراق
د- نوع شرکت : سهامی، با مسئولیت محدود، تضامنی، انفرادی، ساده
ه- مالکیت شرکت : کاملا عراقی است، بخشی از آن متعلق به کشورهای خارجی است.
و- پاسخ دادن آری یا خیر به سوالاتی که در ارتباط با نوع کار و فعالیت شرکت در عراق مانند :
- خرید املاک یا استخراج منابع طبیعی و اجرای طرح های زیر بنایی
- خرید و فروش کالا به طور عمده و خرده
- نمایندگی بازرگانی شرکت خارجی
ز- نام و نشانی دفتر نمایندگی بازرگانی شرکت خارجی در عراق همراه با شماره تلفن و فاکس و ایمیل دفتر در عراق همچنین مدارک نیز باید پیوست اطلاعات درخواستی متقاضیان گردد مانند : نمایندگان و دارندگان امضای مجاز از سوی شرکت همچنین مشخصات اعضای هیات مدیره شرکت یا نمایندگان قانونی آنها و فرد تعیین شده از سوی رئیس هیات مدیره برای ثبت شرکت در عراق
ح- اقرار متقاضیان تاسیس شرکت مبنی بر صحت اطلاعات مندرج در فرم ویژه هنگام ثبت شرکت
3- مدارک ذیل هنگام ارائه تقاضا نیاز می باشد :
- اساسنامه شرکت امضاء شده از سوی هیات موسس یا نمایندگان قانونی آنها
- گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه شرکت و هزینه های مربوط به ثبت شرکت که این هزینه ها شامل مبالغ ذیل می باشد :
الف : مبلغ 2000.000 دینار به عنوان حداقل سرمایه اولیه شرکت سهامی
ب : 1000.000 دینار به عنوان حداقل سرمایه اولیه شرکت با مسئولیت محدود
ج: مبلغ 50.000 دینار به عنوان حداقل سرمایه اولیه سایر شرکت ها
- در صورتی که شرکت مورد نظر در صدد پذیره نویسی برای تکمیل سرمایه خود باشد باید اعلامیه پذیره نویسی که به امضای هیات موسس رسیده باشد ارائه دهد.
- در صورتی که فعالیت شرکت مورد نظر فروشندگی کالا(عمده و خرده) در عراق باشد، باید مبلغ 100.000دلار آمریکا به حساب بانکی وزارت بازرگانی که متعاقبا اعلام می شود واریز نماید.
- اگر چنانچه متقاضیان درخواست گشایش شعبه یا دفتر نمایندگی شرکت های خارجی باشند باید سند نمایندگی قانونی در رابطه با شرایط افتتاح نمایندگی شرکت های خارجی همراه با سایر مدارک مورد نیاز را به اداره ثبت شرکت ها ارائه نمایند.
- اتباع خارجی باید اصل گذرنامه معتبر و اتباع عراقی باید اصل شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه دهند.
4- اگر چنانچه اسناد ومدارک مورد نیاز برای ثبت شعبه یا نمایندگی بازرگانی شرکت های خارجی به زبان عربی یا انگلیسی نباشد باید توسط مترجم رسمی دادگستری به زبان عربی ترجمه وتأیید شود.
5- پس از تکمیل و ارائه مدارک مربوط به ثبت شرکت پیگیری های ذیل باید توسط متقاضیان دنبال شود :
- کسب اطمینان از تکمیل و کامل بودن مدارک مربوطه
- مدارک ناقص را متعاقبا تکمیل نماید.
- دریافت رسید هنگام تحویل مدارک از مرجع ثبت مبنی بر ارائه مدارک
- مدارک کامل از تاریخ دریافت آن ها در دفاتر اداره ثبت شرکت ها ثبت می گردد.
- تقاضانامه شماره گذاری موقت می شود.
6- مرجع ثبت کننده باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به تقاضانامه ها ظرف مدت 10 روز از تاریخ دریافت اعلام نماید، مرجع ثبت کنده فقط تقاضاهایی که با دستور العمل وزارتی مغابرت داشته باشد را رد می نماید.
7- مرجع ثبت کننده در صورت موافقت با تقاضانامه ها برای نمایندگان شرکت های خارجی پروانه بازرگانی با قید نام و نشانی شرکت ومهر وامضای اداره ثبت شرکت ها صادر می نماید.
8- بنگاه بازرگانی از تاریخ ثبت و صدور پروانه بازرگانی از یک شخصیت حقوقی وقانونی برخوردار و تابع قوانین ومقررات دستگاه قضایی عراق می گردد.
9- مرجع ثبت کننده نسخه ای از نام دفاتر نمایندگی بازرگانی شرکت های خارجی به ثبت رسیده را در روزنامه رسمی منتشر می نماید.
10- مرجع ثبت کننده نسخه ای از نام دفاتر بازرگانی به ثبت رسیده را با کد ویژه به وزارتخانه های دارایی (اداره مالیات) و برنامه ریزی وکار وامور اجتماعی وسایر مراجع ذیصلاح دولتی ارسال می کند.
11- مرجع ثبت کننده چکیده ای از رزومه شرکت ثبت شده و نوع فعالیت آن را در سایت اینترنتی وزارت بازرگانی ارسال می نماید تا عموم مردم از طریق این شبکه در حریان نام وفعالیت شرکت جدید

سرمایه گذاری در کشور عراق

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

هدف این راهنما معرفی فرصت های موجود در عراق امروز و ارائه پیشنهادهای موجود برای زمینه های سرمایه گذاری در این کشور می باشد. راهنمای سرمایه گذاری در عراق را رایزنی بازرگانی ایران در عراق در سال 1392 تهیه کرده است .

تهران- الکوثر: برخی از عناوین این راهنما به ترتیب به شرح ذیل می باشد:

مزایا، تضمین ها، معافیت ها و استثناهای سخاوتمندانه در قانون سرمایه گذاری

نقش بخش خصوصی در اقتصاد عراق

تعهدات سرمایه گذار

معرفی سازمان های سرمایه گذاری

مراحل اعطای مجوز سرمایه گذاری و اجرای پروژه

سرمایه گذاری در بازار بورس

موافقتنامه های دوجانبه یا چندجانبه عراق با سایر کشورها

مناطق آزاد در عراق

سیستم بانکی در عراق

علائم تجاری

طرح ها و نمونه های صنعتی 

انواع شرکت در عراق و نحوه ثبت آنها

مراحل و اقدامات مربوط به ثبت شرکت های خارجی در عراق

نظام گمرکی در عراق

معرفی سازمان استاندارد و کنترل کیفیت و مسئولیت های آن

پروژه های استراتژیک ویژه سازمان ملی سرمایه گذاری

مدارک مورد نیاز برای تاسیس شعبه شرکت یا دفتر نمایندگی آن در عراق

عناوین برخی از سایت های وزارتخانه های مرتبط با شرکت های سرمایه گذاری 

مزایا، تضمین ها، معافیت ها و استثناءهای حمایتی  در قانون سرمایه گذاری:

طبق قانون سرمایه گذاری شماره ۱۳ سال ۲۰۰۶، برای سرمایه گذاران خارجی علاقمند به سرمایه گذاری در پروژه های سرمایه گذاری( به جز بخش های نفت و گاز و بیمه)، مزایا، تضمین ها، معافیت هائی در نظر گرفته شده که ذیلا به آنها اشاره می شود:

الف ـ مزایا:

انتقال سرمایه وارد شده به عراق و درآمدهای حاصله از آن با ارز قابل تبدیل، پس از پرداخت کلیه تعهدات و دیون سرمایه گذار به دولت عراق و سائر ارگان ها،

اجاره زمین های لازم برای پروژه های سرمایه گذاری برای ۵۰ سال قابل تبدیل،

امکان انجام معامله در بازار بورس،

بیمه پروژه سرمایه گذاری از سوی شرکت بیمه ملی عراق یا سایر شرکت های بیمه خارجی،

امکان انتقال سود و سرمایه،

امکان استفاده از نیروی کار غیرعراقی در پروژه های سرمایه گذاری در صورت عدم امکان استفاده از نیروی کار عراقی،

تضمین عدم ملی کردن کل یا بخشی از سرمایه یا مصادره آن،

دریافت کمک و وام ویژه و رسمی،

سرمایه گذاری مستقیم خارجی که موجب ایجاد فرصت های جدید شغلی و مبارزه با بیکاری می شود،

توسعه و تنوع صادرات،

ایجاد تنوع تولید در اقتصاد ملی،

امکان افتتاح حساب با ارز عراقی یا خارجی یا هر دو برای پروژه های مجاز،

اعطای حق اقامت برای غیرعراقی ها و ارائه تسهیلات برای ورود و خروج آنها

انتقال حقوق تکنسین ها و کارکنان اداری غیر عراقی شاغل در پروژه، به خارج از عراق،

خارج کردن سرمایه وارد شده به عراق به همراه سود آن با ارز قابل تبدیل، بعد از پرداخت همه تعهدات و دیون به دولت عراق و سائر ارگانها.

معامله در بازار بورس عراق از طریق سهام 

اجاره زمین لازم برای اجرای پروژه برای مدتی که این پروژه بر روی آن زمین قرار دارد، مشروط بر اینکه از ۵۰ سال تجاوز ننماید.

بیمه کردن پروژه سرمایه گذاری از سوی هر سازمان بیمه عراقی یا خارجی

افتتاح حساب به ارز محلی (دینار عراقی) یا ارز خارجی یا هر دوی آنها در یکی از بانکها در عراق یا خارج از عراق برای پروژه های مجوز داده شده.

اعطای حق اقامت در عراق برای سرمایه گذار خارجی و دست اندرکاران غیر عراقی پروژه و اعطای تسهیلات برای ورود و خروج آنها به عراق.

عدم مصادره یا ملی کردن کلی یا جزئی پروژه سرمایه گذاری مشمول این قانون (به استثنای پروژه هائی که در مورد آنها حکم قضائی صرف صادر می شود)

اعطای مجوز به تکنسین ها و کارکنان اداری پروژه برای حواله حقوق خود به خارج از عراق بر اساس قانون بعد از پرداخت همه تعهدات و دیون به دولت عراق و سائر ارگانها.

هر نوع تغییر در این قانون در مورد ضمانت ها و معافیت ها و حقوق مقرر،عطف به ماسبق نمی شود.

ب ـ معافیت ها:

معافیت از پرداخت مالیات به مدت ده سال بعد از شروع پروژه،

امکان ارائه لوائح جدیدی از سوی هیات دولت برای برخورداری از معافیت بیشتر وسایر مزایا،

امکان برخورداری از معافیت مالیاتی و عوارض متناسب با افزایش سرمایه(بیش از ۵۰ درصد)

پروژه هائی که از سازمان ملی سرمایه گذاری مجوز سرمایه گذاری دریافت نموده اند، از تاریخ شروع فعالیت تجاری خود، از پرداخت مالیات و عوارض به مدت ده سال معاف هستند.

در صورتی که میزان مشارکت طرف عراقی در پروژه از ۵۰% تجاوز نماید، سازمان ملی سرمایه گذاری حق افزایش تعداد سنوات معافیت از پرداخت مالیات و عوارض را متناسب با مشارکت سرمایه گذار عراقی در پروژه را تا مدت ۱۵ سال دارد.

کالاهای وارداتی برای استفاده در پروژه سرمایه گذاری، از پرداخت مالیات معاف هستند، مشروط بر اینکه این کالاها در خلال سه سال بعد از تاریخ اعطای مجوز وارد عراق شده باشند.

هرچهار سال یک بار، درمورد پروژه های مربوط به هتل ها، سازمان های توریستی، بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، آموزشی و علمی، معافیت های بیشتری در عوارض واردات لوازم، ملزومات و لوازم که با هدف نوسازی صورت پذیرد، اعمال می شود، مشروط بر اینکه آنها در طول سه سال بعد از تاریخ صدور موافقت سازمان ملی سرمایه گذاری با لیست کالاها و کمیات آنها، وارد عراق شده و فقط در پروژه های مورد اجراء مورد استفاده قرار گیرند.

ج ـ استثناها:

قانون سرمایه گذاری شماره ۱۳ سال ۲۰۰۶ میلادی، واگذاری استخراج نفت و گاز و سرمایه گذاری در بخش های بانکی و شرکت های بیمه به شرکت های خارجی استثناء شده کرده است.

د ـ تعهدات سرمایه گذار:

اعلام تاریخ شروع فعالیت های تجاری پروژه به سازمان ملی سرمایه گذاری.

اطلاع کتبی فوری به سازمان ملی سرمایه گذاری، یا سازمان سرمایه گذاری اقلیم یا استان در مورد تجهیزات موجود وترکیب آنها به همراه تاریخ شروع فعالیت پروژه،

نگهداری حساب ها برای حسابرسی از سوی حسابرس قانونی مجاز.

نگهداری لیست کالاهای وارداتی معاف از مالیات پروژه و تعیین زمان استهلاک این مواد،

ارائه گزارش در مورد بازدهی اقتصادی و فنی پروژه و هر نوع اطلاعات دیگر مورد درخواست سازمان ملی سرمایه گذاری و سایر ارگانه های ذیربط در مورد بودجه پروژه و روند پیشرفت کار،

نگهداری لیست مربوط به کالاهای وارداتی و حفاظت از محیط زیست و پایبندی به مقررات کنترل کیفیت.

پایبندی به قوانین جاری عراقی در مورد حداقل میزان حقوق، مرخصی ها، ساعات کار و شرایط کاری

پایبندی به قوانین عراق و مطابقت جدول کارهای ارائه شده از سوی سرمایه گذاران.

پایبندی به آموزش کارکنان عراقی و افزایش کارائی و مهارت های فنی آنها(حق تقدم با استخدام نیروی کار عراقی است).

نقش بخش خصوصی در اقتصاد عراق

در حال حاضر اقتصاد عراق به سرعت از اقتصاد متمرکز به سوی اقتصاد متکی بر راهکارهای بازار حرکت می کند و بخش خصوصی در آن نقش پیشتازی را ایفاء می کند.  عراق بعد از سال ۲۰۰۳ گام های مهمی به سوی اعطای نقش پیشتازانه به بخش خصوصی از طریق انجام مجموعه اصلاحات زیر بنائی و قانونی برداشته است که مهمترین آنها عبارتند از:

تصویب قانون سرمایه گذاری شماره ۱۳ سال ۲۰۰۶ ، این قانون از سوی مجلس نمایندگان عراقی در سال ۲۰۰۶ تصویب و از سال ۲۰۰۷ به مرحله اجراء گذاشته شده است.

براساس این قانون، سازمان ملی سرمایه گذاری و سازمان های سرمایه گذاری استان ها تشکیل شده است.

پروژه های سرمایه گذاری بخش های خصوصی و مختلط، بر اساس مفاد این قانون انجام می پذیرد.

قانون مذکور، زمینه های استخراج نفت و گاز و سرمایه گذاری در بخش های بانکی و شرکت های بیمه را استثناء کرده است.

طبق آئین نامه شماره ۲ سال ۲۰۰۹، حداقل سرمایه پروژه های مشمول این قانون، ۰۰۰/۲۵۰ دلار می باشد.

سازما ن های سرمایه گذاری در عراق

 سرمایه گذاری محلی و خارجی در عراق از طریق سازمانها و نهادهای محلی که ذیلا نام برده می شود، تنظیم می شود. یکی از این نهادهای مهم، سازمان ملی سرمایه گذاری می باشد.

الف ـ سازمان ملی سرمایه گذاری:

این سازمان در زمینه سرمایه گذاری محلی و خارجی مسئولیت هائی دارد که به برخی از آنها اشاره می شود:

تدوین و ترسیم سیاست های ملی سرمایه گذاری و تدوین طرح ها و آئین نامه ها، ضوابط و نظارت براجرای این ضوابط ودستورالعمل ها می باشد. مسئولیت پروژه های سرمایه گذاری استراتژیک با ماهیت فدرال ازطریق ادارات حقوقی، اقتصادی، تبلیغ و ترویج و اعطای مجوزهای سرمایه گذاری صورت می پذیرد.

تدوین استراتژی سرمایه گذاری ملی و سیاست های حاکم بر پروژه های سرمایه گذاری

تدوین طرح ها و قوانین برای اجرای این سیاست ها

نظارت بر پروژه های استراتژیک

نظام سرمایه گذاری، پروژه های استراتژیک را که در قانون شماره ۲ سال ۲۰۰۹ میلادی مشخص کرده به عهده این سازمان ملی محول کرده است

ب : سازما ن های سرمایه گذاری اقلیم ها و استان ها:

سازمان سرمایه گذاری اقلیم ها و استان ها، اختیارت اعطای مجوز سرمایه گذاری، تشویق سرمایه گذاری و افتتاح شعب محلی در مناطق واقع در حاکمیت خود را ـ البته با رایزنی با سازمان ملی سرمایه گذاری ـ دارند، مشروط بر اینکه پروژه های سرمایه گذاری محلی با پروژه های سرمایه گذاری فدرال در تعارض نباشد.

مراحل اعطای مجوز سرمایه گذاری و اجرای پروژه

سازمان ملی سرمایه گذاری بر اساس اقدامات ذیل مجوز سرمایه گذاری صادر می کند:

ارائه درخواست از سوی سرمایه گذار به سازمان ملی سرمایه گذاری،

تکمیل فرم درخواست مجوز که از سایت www.investpromo.gov.iq قابل دسترسی است.

ارائه سابقه فعالیت های شرکت،

داشتن توان مالی با تائید یک بانک مورد اعتماد،

اعلام جزئیات پروژه مورد نظر برای سرمایه گذاری به همراه اعلام بازده اقتصادی آن

ارائه جدول زمانی اجرای پروژه.

سازمان ملی سرمایه گذاری، مجوز سرمایه گذاری را حداکثر ۴۵ روز بعد از تاریخ دریافت درخواست و پس از جلب موافقت ارگانهای ذیربط در پروژه، صادر می کند.

سرمایه گذاری در بازار بورس

طبق قانون شماره ۱۳ سال ۲۰۰۶ عراق، اعطای مجوز سرمایه گذاری برای افراد غیر عراقی در بازار بورس داده شده و سرمایه گذاران اجازه معامله با سهام و اوراق بهادار را دارند.

معاملات در بازار بورس عراق با استفاده از سیستم الکترونیکی صورت می پذیرد و این امر ضمن تامین شفافیت زیاد، راه را برای سرمایه گذاران خارجی جهت ورود به این بازار هموار می سازد.

علاوه بر موارد فوق، پیش نویس قانون و دستورالعمل های مربوط به بازار بورس تهیه شده است.

موافقتنامه ها دوجانبه و چند جانبه بین عراق و سایر کشورها

عراق تاکنون ۹ موافقتنامه چند جانبه در چارچوب اتحادیه عرب در مورد تشویق و حمایت از سرمایه گذاری و نیز ۳۲ موافقتنامه دوجانبه امضاء کرده است

عراق همچنین موافقتنامه تجارت آزاد باامارات عربی متحده،عمان، قطر، الجزائر، مصر، اردن، لبنان، سوریه، تونس، یمن و سودان امضاء کرده است.

عراق در سال ۲۰۰۵ نیز موافقتنامه ای با ایالات متحده آمریکا در مورد تعیین چارچوب های فعالیت سرمایه گذاری و تجارت امضاء کرده است.

عراق عضو آژانس تضمین سرمایه گذاری چندجانبه( (MIGAو عضو ناظر در سازمان تجارت جهانی است.

مناطق آزاد در عراق

عراق دارای چهار منطقه آزاد تجاری در بصره، نینوا، الانبار، و سلیمانیه است. برحسب قانون سازمان مناطق آزاد، کالاهای وارداتی به این مناطق یا کالاهای صادراتی از آن مناطق از پرداخت هر نوع مالیات، عوارض معاف است، مگر کالاهائی که به داخل منطقه گمرکی وارد شود.
همچنین سرمایه، سود و درآمدهای ناشی از سرمایه گذاری در پروژه های این مناطق
ـ
مادامیکه این پروژه ها پابرجا هستند ـ از پرداخت هر نوع مالیات، عوارض معاف هستند.

طبق قانون، فعالیت های صنعتی اعم از تولیدی یا مصرفی، مونتاژ، بسته بندی و صادرات مجدد،، فعالیت های بانکی و بیمه ای و …در این مناطق مجاز است.

سیستم بانکی در عراق

علاوه بر بانک مرکزی عراق، ۴۳ نوع بانک در عراق فعالیت می کنند که ۷ نوع آن دولتی، ۳۰ نوع آن ملی(از جمله ۷ بانک اسلامی) و ۶ نوع آن بانک های خارجی می باشد. مشارکت سرمایه ای برخی از بانکهای خارجی(بحرین، کویت، اردن و قطر) در بانک های عراقی بین ۴۹% تا ۷۵% می باشد.

علائم تجاری

ـ سرمایه گذاران، باید برای ثبت علائم تجاری خود به بخش علائم تجاری در وزارت صنایع و معادن مراجعه نمایند.

ـ دولت، از برخی از علائم تجاری معروف بین المللی حمایت می کند، هرچند که در کشور عراق به ثبت نرسیده باشد.

ـ سرمایه گذاران مجاز به انتقال مالکیت علائم تجاری ثبت شده هستند.

ـ قانون عراق از علائم تجاری ثبت شده، به مدت ۱۰ سال قابل تمدید برای مدت مشابه، حمایت می کند.

طرح ها و نمونه های صنعتی

در صورتی که طرح ها و نمونه های صنعتی جدید و ابتکاری باشد، با درخواست ثبت آن موافقت می شود. در صورت های ذیل، طرح ها و نمونه های صنعتی، ابتکاری محسوب نمی شود:

درصورت پیشنهاد یا معرفی کاربرد آن از سوی مردم قبل از ارائه درخواست ثبت.

درصورت پیشنهاد یا معرفی آن بعد از ارائه درخواست ثبت، از سوی کشوری که با عراق تعامل مقابله به مثل دارد.

درصورت پیشنهاد یا معرفی آن در نمایشگاههای ملی یا بین المللی یا کنفرانس های مطبوعاتی یا رسانه ها، مشروط بر اینکه از ارائه درخواست شش ماه بیشتر نگذشته باشد.

انواع شرکت ها در عراق و نحوه ثبت آن

طبق قانون شماره ۲۱ سال ۱۹۹۷ عراق، شرکت ها از نظر ماهیت، به سه گروه عمده به شرح ذیل تقسیم می شوند:

الف ـ شرکت های سهامی(خصوصی و مختلط):

ـ حداقل تعداد سهامدار لازم برای تاسیس این نوع شرکت ها، پنج نفر حقیقی یا حقوقی است که باید سهام خود را به صورت پذیره نویسی تامین نمایند.

ـ مسئولیت هر یک از سهامداران در قبال دیون شرکت، متناسب با میزان سهام آنها در شرکت می باشد.

ـ قانون عراق تصریح دارد که شرکت های بیمه و سرمایه گذاری مالی باید به صورت شرکت های سهامی باشد.

ـ سهامداران موسس باید سهام خود از سرمایه شرکت را در یک بانک عراقی نگهداری کنند.

ـ شرکت های سرمایه گذاری مالی، همانند کارگزارانی که در بازار بورس سرمایه گذاری می کنند، عمل می کنند ولی فعالیت های آنها تحت نظارت بانک مرکزی عراق خواهد بود.

ب ـ شرکت های فردی(طرح فردی):

ـ امکان تاسیس شرکت فردی از سوی یک شخص حقیقی وجود دارد.

ـ مالک طرح فردی در قبال همه تعهدات شرکت مسئول است.

ـ در عراق، به شرکت فردی، عنوان “طرح فردی” اطلاق می شود.

ج ـ شرکت های تضامنی:

ـ شرکت های تضامنی از سوی تعدادی از سرمایه گذاران که تعداد آنها از ۲ تا ۲۵ نفر حقیقی و حقوقی متغیر است، تاسیس می شود.

ـ هر یک از مالکان، سهمی در سرمایه شرکت دارند.

د ـ شرکت های بسیط (ساده):

ـ شرکت های بسیط از سوی ۲ تا ۵ سرمایه گذار تاسیس می شود.

ـ سهم هر یک از آنها در سرمایه شرکت، به صورت نقدی یا غیرنقدی می باشد.

ـ طبق قانون شرکت ها، اوراق تاسیس شرکت های بسیط باید به تایید مسئول ثبت اسناد در دادگاه برسد.

ـ مالکان شرکت های بسیط باید نسخه ای از درخواست تاسیس شرکت خود را که در آن اسامی سهامداران و تعداد سهام آنها قید شده به اداره ثبت شرکت های عراقی در وزارت بازرگانی تسلیم نمایند.

د ـ شرکت های محدود(خصوصی و مختلط):

ـ طبق قانون شرکت ها، تعداد موسسان در شرکت های محدود نباید از ۲ نفر کمتر و از ۲۵ نفر بیشتر باشد.

ـ موسسان این نوع شرکت ها می توانند حقیقی یا حقوقی باشند و در قبال دیون شرکت به میزان سهام خود مسئولیت دارند.

ـ اغلب شرکت های ثبت شده در عراق، شرکت های محدود هستند.

ـ تشکیل شرکت مختلط با توافق یک شخص حقوقی یا بیشتر، از بخش دولتی مجاز می باشد.

ـ اگر مشارکت بخش دولتی در این نوع شرکت ها از ۲۵% کمتر باشد، این شرکت، شرکت خصوصی تلقی می شود.

اقدامات مربوط به ثبت شرکت ها

الف: مراحل و اقدامات ثبت

اخذ نام تجاری از اتاق بازرگانی ذیربط و اتحادیه اتاق های بازرگانی،

ارائه قرارداد امضاء شده از سوی موسسان متضمن نام شرکت، فعالیت ها و میزان سرمایه آن

واریز سرمایه شرکت (به دینار عراقی) به حساب یکی از بانک های مورد تایید عراقی و اعلام آن به مسئول ثبت شرکت ها،

پرداخت عوارض متعلقه به مسئول ثبت شرکت ها،

اگر هدف از تاسیس، تاسیس شرکت سهامی باشد، علاوه بر موارد فوق الذکر باید سند پذیره نویسی امضاء شده از سوی موسسان و گزارش سود اقتصادی شرکت نیز ضمیمه شود.

ذکر محدوده فعالیت های اقتصادی و فنی شرکت متقاضی تاسیس در قرارداد تاسیس شرکت.

تعیین یک مشاور حقوقی شرکت(حقوقدان) از اعضای سندیکای حقوقدانان.

تعیین یک حسابرس قانونی از اعضای سندیکای حسابرسان.

تعیین یک مدیر تام الاختیار.

اخذ موافقت وزارت کشور در مورد مشارکت افراد خارجی در شرکت.

شرکت های سهامی، مختلط و خصوصی می توانند سهام قابل معامله عام منتشر کنند . پذیره نویسی موسسان در شرکت سهامی مختلط نباید از ۳۰% سرمایه اسمی آن کمتر و از ۵۵% سرمایه اسمی آن بیشتر باشد. بقیه سهام نیز در خلال ۳۰ روز بعد از تاریخ موافقت مسئول ثبت شرکت ها، به مردم عرضه می شود. در صورتی که مسئول ثبت شرکت ها اطلاع حاصل نماید که این اوراق، موجب گمراهی سرمایه گذاران می شود، موضوع به سازمان بورس احاله می شود.

ب : زمان مورد نیاز برای ثبت

زمان مورد نیاز سرمایه گذار برای اتمام کلیه امور فوق الذکر، جهت شرکت های سهامی، ۲۰ ماه و جهت سایر انواع شرکت ها، بین ۲۰ تا ۲۵ روز می باشد.

نظام گمرکی

ـ قانون شماره ۷۷ سال ۱۹۵۵، میزان تعرفه گمرکی برای کالاهای وارداتی به عراق را تعیین می کند. این قانون به حالت تعلیق درآمده و در حال حاضر از ۵% درصد ارزش کالاهای وارداتی به عراق به عنوان عوارض بازسازی اخذ می شود. مواد غذائی، دارو، البسه، کتاب و تجارت کالاهای ترانزیتی از این قانون مستثنی هستند.

ـ در نظام گمرکی عراق، سیستم کد گذاری هماهنگ (Harmonized System – HS) اعمال می شود.

سازمان مرکزی استاندارد و کنترل کیفیت و مسئولیت های آن

سازمان مرکزی استاندارد و کنترل کیفیت، یک ارگان مستقل دولتی و عضو سازمان بین المللی استاندارد (ISO) می باشد که مسئولیت های ذیل را برعهده دارد:

نظارت بر استانداردهای تولیدات در عراق،

نظارت و بررسی کالاهای تولید داخلی از نظر عناصر بهداشتی، سلامت و کیفیت،

ارائه کمک های فنی به دوائر مسئول ثبت اختراع و امور دیگر مرتبط به حقوق مالکیت فکری،

صدور گواهی بهداشتی گیاهی و تولیدات کشاورزی،

صدور گواهی بهداشت حیوانی (برای حیوانات زنده) برعهده وزارت کشاورزی و صدور گواهی بهداشتی تولیدات غذائی صنعتی بر عهده وزارت بهداشت است.

پروژه های استراتژیک ویژه سازمان ملی سرمایه گذاری

مدیریت
برخی از پروژه ها، از جمله پروژه های استراتژیک در صلاحیت سازمان ملی سرمایه گذاری است که ذیلا به برخی از آنها اشاره می شود:

پروژه های زیربنائی که سرمایه آن از ۵۰ میلیون دلار آمریکا یا معادل آن با دینار عراقی کمتر نباشد.

پروژه های مشترک بین یک اقلیم یا استان غیر مرتبط با اقلیم.

پروژه های مربوط به استخراج منابع طبیعی

پروژه های بوجود آمده در اثر امضای یک موافقتنامه، که عراق یکی از طرف های آن باشد.

پروژه های صنایع مهندسی، معدنی، پتروشیمی، داروئی و صنعتی سازی که سرمایه آن از ۵۰ میلیون دلار آمریکا یا معادل آن با دینار عراقی کمتر نباشد.

پروژه های توسعه مناطق باستانی و تاریخی.

پروژه های حمل و نقل مانند راهها، بنادر، فرودگاهها و خط آهن که سرمایه آن از ۳۰ میلیون دلار آمریکا یا معادل آن با دینار عراقی کمتر نباشد.

پروژه های برق که ظرفیت تولید آنها از ۳۰ مگاوات کمتر نباشد.

پروژه های مربوط به مخازن، سدها و و پروژه های آبیاری که مساحت آنها از ۲۰ هزار دونم (جریب) کمتر نباشد.

پروژه هائی که حداقل سرمایه مورد نیاز آن از یک میلیارد دلار آمریکا یا معادل آن با دینار عراقی کمتر نباشد.

هر نوع پروژه دیگر مصوب هیات دولت با ماهیت استراتژیک و فدرالی.

به غیر از موارد مذکور، سایر پروژه ها در چارچوب اختیارات سازمانهای سرمایه گذاری استان ها می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تاسیس شعبه شرکت یا دفتر نمایندگی شرکت در عراق:

یک برگ از کپی قرارداد تاسیس و اساسنامه شرکت یا موسسه مادر متضمن اسامی اعضای هیات مدیره و نمایندگان تام الاختیار آنها به همراه امضاء های آنها.

کپی فرم ویژه درخواست مجوز.

کپی گواهی ثبت شرکت یا موسسه، صادره از سوی کشوری مبدا.

کپی آخرین حساب شرکت یا موسسه به ضمیمه گزارش هیات مدیره . موارد ذیل نیز باید به این صورت حساب ها ضمیمه شود:

کپی بررسی حساب ها با امضای حسابرس

نامه کتبی شرکت مادر متضمن قبول همه مسئولیت های مالی و حقوقی در مورد شعبه ویژه خود.

ارائه لیست مرکز مالی شرکت یا موسسه اقتصادی خارجی تایید شده طبق قانون، در صورتی که مانع قانونی برای ارائه حساب های پایانی آن به دلیل تازه تاسیس بودن شرکت وجود نداشته باشد.

یک برگ ازکپی تفویض اختیار مدیرمسئول شعبه یا دفتر درعراق(مقیم در این کشور) صادره از سوی شرکت یا موسسه با ذکر اختیارات او

برخورداری فرد تفویض اخیار شده از وکالت در خصوص مراجعه به مسئول ثبت شرکت ها برای ثبت شرکت به نیابت از آن.

اخذ یک نامه کتبی از دوائر دولتی یا طرفهای قرارداد، متضمن توضیحات لازم در مورد ماهیت شرکت یا خدماتی که ارائه می کند، به همراه تاریخ شروع، پایان آن و دوره تعمیر ونگهداری آن(درصورت موجود بودن برای شرکت هائی که مجوز افتتاح شعبه را دارند). طبق قانون سرمایه گذاری شماره ۱۳ سال ۲۰۰۶، این بند شامل شرکت های سرمایه گذار در استان ها و اقلیم ها نیز می شود .

ملاحظات:

۱ ـ اسناد ومدارک فوق الذکر باید از سوی ارگانهای ذیربط مثل دفترخانه رسمی، وزارت خارجه و سفارت عراق در کشوری که شرکت در آن قرار دارد، مورد تایید قرار گیرد و در صورتی که متن آنها، به زبانی غیر از عربی نوشته شده باشد، باید به زبان عربی ترجمه شود.

۲ ـ ارائه یک برگ از گذرنامه فردی که برای مدیریت شعبه یا دفتر(برای خارجی ها) تفویض اختیار شده به همراه کپی شناسنامه برای عراقی ها ضروری است.

۳ ـ اوراق هویت شخص تفویض اختیار شده برای مراجعه ضروری است.

۴ ـ مدیر شعبه یا مدیر دفتر نمایندگی و نماینده تفویض اختیار شده برای مراجعه به ثبت شرکت ها، باید مقیم عراق باشند.

TOP