×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور قزاقستان

قزاقستان نهمین کشور جهان از نظر وسعت است. اما اغلب خاک این سرزمین وسیع را زمین‌های استپی و نیمه بیابانی پر کرده است.

مساحت این کشور دو میلیون و 727 هزار و 300 کیلومتر مربع است و با کشورهای روسیه قرقیزستان، ترکمنستان،ازبکستان و چین هم‌مرز است. این کشور همچنین از جنوب غربی به دریای خزر متصل است. مرز این کشور با دریای خزر یک هزار و 894 کیلومتر است.

از نظر جمعیت، قزاقستان شصت و دومین کشور جهان است.

وسعت زیاد این کشور سبب شده در هر کیلومتر مربع از قزاقستان شش نفر زندگی ‌کنند. در عین حال این کشور سه بازه زمانی را در خود جای داده است. پایتخت این کشور آلماتی است.

میانگین سنی زنان این کشور8/30سال و مردان 5/27 سال است. امید زندگی در این کشور برای زنان 84/72 سال و برای مردان 9/61 سال است.

53/7 درصد از مردم این کشور را مسلمان،8/7درصد را روس‌های ارتودکس، 3/12 درصد را باپتیست‌ها تشکیل می‌دهد.

جمعیت این کشور از زمان استقلال آن از اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال 1991 کاهش پیدا کرده است. در سال 1989 جمعیت این کشور 16 میلیون و 464 هزار و 464 نفر بود و در سال 2006 این رقم به 15 میلیون و 300 هزار نفر رسید. البته این کاهش برمی‌گردد به مهاجرت روس‌ها در سال‌های اولیه پس از فروپاشی شوروی.

وضعیت سیاسی

قزاقستان به صورت جمهوری اداره می‌شود. رئیس‌جمهور در این کشور رئیس نیروهای نظامی است و حق وتوی مصوبات پارلمان را دارد. نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه است و رئیس دولت قزاقستان محسوب می‌شود.

رئیس جمهور کنونی این کشور نورسلطان نظربایف است و نخست وزیر آن کریم ماسیمف که از 10 ژانویه سال 2007 کار خود را آغاز کرده است.

قزاقستان دو پارلمان دارد. یکی مجلس است که از نظر اختیارات در رده پایین‌ترین قرار دارد و دیگری سنا. مجلس در مجموع 77 کرسی نمایندگی دارد و سنا 39 کرسی.

قزاق‌ها متشکل از دو نژاد مغول و ترک هستند که در قرن سیزده میلادی به منطقه قزاقستان مهاجرت کردند. در قرن 18 میلادی این منطقه تحت سلطه روس‌ها درآمد.

پرچم قزاقستان

پرچم این کشور به رنگ آبی است. این رنگ در پرچم قزاقستان به معنی آسمان بی‌پایان این کشور است. خورشید در این پرچم به رنگ طلایی است با 32 اشعه و عقابی که در زیر آن در حال پرواز است. نماد ملی این کشور هم در گوشه پرچم قرار گرفته است.

ارتباطات در قزاقستان

در کشور قزاقستان دو میلیون و 928 انشعاب تلفن وجود دارد و هفت میلیون و 83 خط تلفن همراه. با این حال خطوط ارتباطی در این کشور ضعیف است و تجهیزات به کار رفته در خطوط ارتباطی اغلب قدیمی است.

بر اساس آمارهای سال 2007 میلادی 32 هزار و 217 دامنه اینترنتی در این کشور وجود دارد و یک میلیون و 247 هزار نفر از اینترنت در این کشور استفاده می‌کنند.

اقتصاد قزاقستان

نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ، سنگ آهن، نیکل، کبالت و مس از عمده‌ترین ذخایر این کشور هستند. قزاقستان محصولات صادراتی خود را به آلمان، روسیه، چین و ایتالیا و به فرانسه و رومانی می‌فرستد.

محصولات وارداتی به قزاقستان نیز بیشتر از کشورهای روسیه، چین و آلمان می‌آیند.

تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در سال 2006 میلادی 4/143 میلیارد دلار بود. نرخ بیکاری در این کشور 4/7 درصد در سال 2006 میلادی است. در سال 2004 میلادی 19 درصد از جمعیت این کشور در زیر خط فقر زندگی می‌کردند. نرخ تورم در این کشور 6/8 درصد در سال 2006 اعلام شده است.

150 فرودگاه، 13 هزار و 700 کیلومتر راه‌آهن و 90 هزار و 18 کیلومتر جاده زیر ساخت‌های حمل‌و‌نقل این کشور را تشکیل می‌دهد.

اکتبر 8, 2019 @ 9:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور قزاقستان

اکتبر 8, 2019 @ 9:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

بسیاری افراد جهت مهاجرت به قزاقستان معمولا از طریق تحصیل در قزاقستان اقدام می کنند، به طور کلی میتوان پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی در قزاقستان نسبت به اخذ شهروندی یا تابعیت قزاقستان میتوانند اقدام کنند، البته این روش یکی از روش های مهاجرت به قزاقستان می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در قزاقستان و سرمایه گذاری در قزاقستان نیز وجود دارند . تابعیت قزاقستان از طریق تولد فرزند در قزاقستان جزو این روش ها نمی باشد و مورد پذیرش قزاقستان نیست.

دانشگاه های قزاقستان

به طور معمول حدود 150 دانشگاه در کشور قزاقستان وجود دارد که بسیاری از آنان در پایتخت قبلی ( Almaty ) و برخی از آنان در پایتخت فعلی ( Astana ) واقع شده اند. تعداد 9 تا از دانشگاه های قزاقستان خصوصیات رتبه بندی دانشگاه های QS ( در سال 15/2014 ) را به خود گرفتند. از دانشگاه هایی که بیشترین میزان ورود را داشته اند دانشگاه هایی نظیر : Al-Farabi، دانشگاه ملی قزاقستان ( KazNU )، دانشگاه ملی L.N Gumilyov Eurasian، دانشگاه فنی بریتانیایی – قزاقستانی و دانشگاه ایالت جنوب قزاقستان خواهند بود. دانشگاه های قزاقستان سه نوع مدرک با عناوین کارشناسی ( چهار سال تحصیل )، کارشناسی ارشد ( دو سال ) و دکتری ( پنج سال ) را در اختیار افراد قرار می دهند. ناگفته نماند که این کشور در سال 2011 با موسسه آموزش عالی اروپا در ارتباط بود. همچنین این کشور با بلغارستان در جهت استاندارد سازی مبحث آموزش عالی و به کارگیری اصول بسیار مهم همکاری هایی داشته است.

به کسانی که قصد تحصیل در قزاقستان را در سر دارند پیشنهاد می شود که نگاهی اجمالی به دانشگاه های ملی ( رتبه بالا ) قزاقستان بیاندازند :

دانشگاه ملی Al-Farabi ( KazNU )

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های قزاقستان خواهد بود، دانشگاهی که در پایتخت قبلی کشور قزاقستان واقع شده است و در حال حاضر 20000 دانشجو ( مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ) را در خود جای داده است. دانشگاه Kazgugrad بزرگترین محوطه دانشگاهی در این کشور خواهد بود، دانشگاهی که مساحت آن 100 هکتار می باشد و 14 دانشکده و 98 ساختمان را در خود جای داده است. تعداد دانشجویان بین المللی وارد شده به این دانشگاه 4000 نفر خواهد بود، دانشجویانی که از 80 کشور مختلف جهان به این دانشگاه راه پیدا کرده اند.

KazNU در رتبه 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، دانشگاهی که در سال 14/2013 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS قرار گرفت.

دانشگاه ملی آسیایی – اروپایی L.N Gumilyov ( ENU )

این دانشگاه یکی از دانشگاه های قدیمی در قزاقستان خواهد بود. دانشگاه ملی آسیایی – اروپایی L.N Gumilyov ( ENU ) دومین دانشگاه از نظر بیش ترین ورود می باشد، دانشگاهی که در سال 14/2013 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS قرار گرفت. این دانشگاه در سال 1996 در پایتخت فعلی قزاقستان ( Astana) تاسیس گشت، دانشگاه ENU حدود 13000 دانشجو را در خود جای داده است. دوره های برگزار شده برای دانشجویان به زبان قزاقستانی، روسی، انگلیسی، فرانسوی، چینی، آلمانی و ترکی خواهد بود. باید بدانید که امکان تحقیق و آموزش دیدن در منطقه آسیایی – اروپایی برای شما وجود خواهد داشت. چرا که در حال حاضر دانشگاه ENU حدود 26 موسسه علمی نظیر : موسسه تحقیقات، آزمایشگاه ها و مراکز علمی را در خود جای داده است.

دانشگاه فنی بریتانیایی – قزاقستانی

این دانشگاه ارتباط نزدیکی با انجمن آموزشی بریتانیا و دیگر دانشگاه های مشهور در انگلستان خواهد داشت. دانشگاه فنی بریتانیایی – قزاقستانی ( KBTU ) در پایتخت قدیمی کشور قزاقستان شهر Almaty و در سال 2000 تاسیس گشت. از اهداف اصلی این دانشگاه فعالیت دانشجویان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواهد بود. این دانشگاه به عنوان سومین دانشگاه از نظر بیشترین تعداد ورودی در نظر گرفته می شود. این بسیار مهم است که بدانید که دانشگاه KBTU از نظر مطرح کردن گرایش هایی نظیر : مهندسی پتروشیمی، مهندسی شیمی، علوم زمین شناسی، فناوری اطلاعات، اقتصاد، امور مالی و مدیریت سر آمد خواهد بود.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی قزاقستان در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد.

جهت پذیرش در دانشگاه های قزاقستان شما ملزم به ارائه مدرک دبیرستان و اثبات مهارت های خود خواهید بود. در بعضی موارد شرکت در مصاحبه به صورت تلفنی یا حضوری ( بستگی به این دارد که شما قادر به رفتن به قزاقستان هستید یا خیر ) از شما خواسته می شود. این در حالیست که برخی از دانشگاه ها شرکت در آزمون ورودی و اثبات مهارت های زبانی را از دانشجویان می خواهند. زبان تدریس در برخی از دانشگاه ها به روسی و یا قزاقستانی خواهد بود، این در حالیست که دیگر دانشگاه ها برنامه های خود را به زبان انگلیسی در اختیار افراد قرار می دهند.

بنابراین بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز میتوان به تحصیل در این کشور پرداخت.

اخذ ویزا جهت تحصیل در قزاقستان

بسیاری از دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در قزاقستان به ویزای تحصیلی نیاز خواهند داشت. پس از اینکه شما در دانشگاه مورد نظر مورد پذیرش قرار گرفتید، ساختمان پذیرش از شما ارائه دعوت نامه از سوی دانشگاه را می خواهد، پس از آن شما ملزم به درخواست جهت اخذ ویزا در سفارت قزاقستان خواهید بود. به محض رسیدن شما بایستی اقامت خود را ( در صورت اقامت بیش از 5 روز ) نزد مقام های بومی ثبت نمایید. نیازی نیست که شما نگران ارائه جزئیات گذرنامه خود به ادارات مختلف باشید چرا این امر یک روال عادی می باشد. این بسیار حائز اهمیت است که شما دانشگاه مورد نظر خود را نسبت به هرگونه تغییر آدرس و یا سفر به دیگر نقاط کشور آگاه سازید.

پرداخت ها و حمایت های مالی

مبلغ شهریه در اغلب دانشگاه های قزاقستان متفاوت می باشد که حدود 200 تا 4000 دلار – دلار آمریکا در سال می باشد، که باز هم بستگی به دانشگاه انتخابی شما ( خصوصی یا دولتی بودن ) خواهد داشت. اگر شما قصد تحصیل در قزاقستان را در سر دارید، نیازی نیست که نگران مبلغ شهریه باشید چرا که در حال حاضر شهریه دانشگاه های جدید قزاقستان توسط بودجه ملی تامین می شود. این در حالیست که دانشجویان گرایش تجارت ملزم به پرداخت شهریه خواهند بود. باید بدانید که بسیاری از دانشگاه های قزاقستان بورسیه تحصیلی و وام های گوناگونی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند. بنابراین نیمی از تحصیلات به صورت رایگان می باشد.

ثبت شرکت در کشور قزاقستان

اکتبر 8, 2019 @ 9:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

انجام هر گونه فعالیت تولیدی و یا خدماتی در قزاقستان نیاز به ثبت شرکت و تاسیس شرکت و یا گرفتن لیسانس کار شخصی صرفا در یک زمینه مشخص می باشد, در غیر اینصورت شخص خاطی از کشور قزاقستان اخراج می گردد .

بطور کلی شرکتهای خارجی به دو گونه کلی خود را در قزاقستان به ثبت می رسانند:

- نمایندگی یا شعبه

- شخصیت حقوقی محلی

تاسیس شرکت و ثبت شعبه یا نمایندگی صرفا مجوزی برای ارائه خدمات و یا محصولات شرکت اصلی بوده و امکان انجام فعالیت تولیدی را نخواهد داشت ضمنا هیچگونه دارایی از خود نداشته و کلیه داراییهای آن متعلق به شرکت اصلی خواهد بود بنابراین ثبت شعبه و یا نمایندگی برای یک شرکت خارجی در قانون کشور قزاقستان به منزله ایجاد یک شخصیت حقوقی جدید نبوده و نمی تواند از ظرفیتهای فعالیت یک شرکت داخلی بهره ببرد بنابراین اکثر شرکتهای خارجی که قصد انجام فعالیت های تولیدی یا خدماتی در قزاقستان را دارند اقدام به ثبت شرکت حقوقی محلی می نمایند.

شخصیت حقوقی

تاسیس شرکت در قزاقستان هر فردی به صورت شخصی و یا به صورت مشارکتی می تواند مجوز انجام فعالیت تجاری را دریافت نماید ولی شخصیت حقوقی تاسیس ننموده باشد در این حالت مجوز صادره برای فرد یا افراد مزبور صرفا جهت انجام فعالیت مشخص شده بوده و بهیچ وجه خواص یک شرکت را در بر نخواهد داشت به این نوع مجوزها Individual Proprietorship (IP) یا به روسی ep می گویند.

معمولا شرکتها به دو صورت شرکتهای سهامی Joint-Stock Company (JSC) و شرکتهای مسئولیت محدود به ثبت می رسند نوع شرکتهای سهامی به دو گونه خاص و عام (با قابلیت فروش سهام در بازار) بوده و بدلیل نیاز به سرمایه بالا حداقل US$482,500)) جهت تاسیس و پیچیدگی های تاسیس صرفا جهت موسسات مالی معظم مانند بانک ها و شرکت های بیمه مورد استفاده قرار می گیرد و عمده شرکتها در نوع مسئولیت محدود ( the Limited Liability Partnership (LLP به ثبت می رسند البته انواعی از شرکت نزدیک به LLP نیز وجود دارند که در موارد خاص در امور تجاری به ثبت می رسند مانند:SLP-LP-UP-PC که توضیحات آن به پیوست درج گردیده ولی قالب شرکتها در قزاقستان بصورت LLP می باشند .

این شرکتها از لحاظ تعداد شرکا برای ثبت محدودیتی نداشته و هر تعداد شریک با مشخص نمودن میزان سهم الشرکه از میزان سهم قابل پذیرش می باشد.

شرکا می توانند شخصیت های حقیقی و یا حقوقی بوده و میزان سهم آنها به حقیقی یا حقوقی بودن آنها مرتبط نمی باشد مثلا می توان تمام سهم یک شرکت متعلق به شرکت دیگری باشد.

الزاما نیازی به محلی و یا حتی مقیم بودن سهامداران نبوده وهر خارجی بواسطه دارا بودن ویزا تجاری وداشتن مدارک مورد نیاز مانند کارت RNNثبت مشخصات فرد در اداره مالیات و کپی ترجمه و تایید شده قانونی پاسپورت می تواند به ثبت شرکت اقدام نماید یعنی کل سهام یک شرکت مسئولیت محدود می تواند از ابتدا در اختیار افراد خارجی باشد.

مدت زمان ثبت یک شرکت LLPمعمولا ۲۰ الی ۲۵ روز می باشد ولی شرکتهای ثبت کننده در زمان ۱۰ روز و دریافت هزینه دو برابر این کار را به انجام می رسانند.

تاسیس شرکت هزینه ثبت این نوع شرکت چنانچه فرد خود اقدام به تهیه و آماده سازی مدارک بنماید بیش از ۱۰۰ دلار و در صورت بهره گیری از دفاتر ثبت شرکت و یا وکلای حقوقی بین ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت به شرح زیر می باشد:

-اساسنامه ثبت شرکت به دو زبان روسی و قزاقی در ۳ نسخه

-صورت جلسه تاسیس شرکت به دو زبان روسی و قزاقی و در ۳ نسخه

-آدرس حقوقی شامل مدارک خرید ملک و یا قرارداد اجاره بهمراه موافقت نامه کتبی و رسمی شده مالک در خصوص امکان انجام کار اداری یا تجاری از سوی مستاجر

-کپی پاسپورت برابر اصل شده شرکا به دو زبان روسی و قزاقی

-کپی کارت RNN برابر اصل شده مدیر عامل

-برگه درخواست ثبت شرکت(تقاضا نامه)

-فیش واریز نقدی در حساب دادگستری به میزان ۷۶۰۰ تنگه برای LLP

-نام مورد درخواست جهت ثبت شرکت به زبان روسی یا انگلیسی که قبلا به ثبت نرسیده باشد.

-وکالت نامه رسمی جهت ثبت شرکت در صورت انجام امور توسط شخص ثالث

پس از ثبت اولیه در اداره دادگستری و تعیین نام مدارک زیر جهت ثبت در اداره مالیات و ثبت قطعی شرکت نیاز می باشد.

-گواهی ثبت در اداره آمار

-ساخت مهر و ارائه نمونه اثر آن

-افتتاح حساب بانکی به نام شرکت

همچنین ۲۰ روز پس از ثبت قطعی شرکت گزارش صورت وضعیت مالی شرکت به کمیته مالیات ارائه می گردد.

حداقل سرمایه اولیه ثبت شده شرکت میزان ۱۲۰۰۰۰ تنگه معادل تقریبا ۱۰۰۰ دلار می باشد که در زمان اعلام در اساسنامه جایی ثبت نمی شود ولی پس از افتتاح حساب در حساب شرکت واریز می گردد.

تاسیس شرکت چنانچه شرکت بخواهد در آینده اقدام به راه اندازی کارگاه و یا کارخانه و یا فروشگاه بنماید این موضوع در اساسنامه درج می گردد البته برای راه اندازی فروشگاه نیازی به ثبت شرکت نمی باشد و شخص با ارائه مدارک انجام تجارت شخصی که در ابتدا قید شد Individual Proprietorship (IP) و شرایط آن در فایل پیوست می باشد می تواند اقدام به راه اندازی فروشگاه بنماید و در این زمینه نیازی به مراجعه به اصناف نبوده و اصولا اصناف به مانند ایران در قزاقستان عمل نمی کنندبلکه بیشتر در قالب اتحادیه ویا انجمن در جهت منافع جمع حرکت می شود.اما سرکشی های دولتی در زمینه هر شغل صورت پذیرفته و چنانچه موازین قانونی رعایت نگردد مطابق قانون با آنان رفتار می شود و در زمینه راه اندازی کسب و کارهایی که نیاز به تخصص دارند کمیته ای وجود دارد که جهت صدور مجوز آن شغل مدارک را بررسی و پس از تایید مجوز مربوطه صادر می گردد.

جهت راه اندازی کارخانه ابتدا باید طرح آن را بصورت کامل با ذکر دقیق مشخصات شامل تجهیزات , نیروی کار و…… به کمیته مذکور ارائه گردد.

سپس مکان کارخانه و ماشین آلات نصب و راه اندازی گردد و بعد از بازدید مکان توسط ناظرین کمیته و تایید مجوز راه اندازی صادر می گردد.

برای ثبت یک شخصیت حقوقی در مراجع ثبتی (وزارت دادگستری و دفاتر منطقه ایش) همه اسناد مورد نیاز می بایست تحویل مراجع ذی صلاح گردد.

لیست اسناد مورد نیاز برای ثبت:

*اظهار نامه ذیل فرم تاسیس که به امضاء موسس یا نماینده مجاز موسس رسیده باشد،

*لیستی از اجزاء و دیگر اسناد به زبان ملی کشور و نیز زبان روسی. همه اسناد باید خوب درون گیره پوشه قرار گرفته و دارای شماره باشند،

*کپی های اسنادی که هویت ریاست و موسس شخصیت حقوقی را تائید می کنند و نیز کپی گواهی مودی مالیاتی.

اگرموسس این شخصیت حقوقی شخصیت حقوقی دیگریست تحویل مدارک ذیل ضروری می باشد:

*صورت حساب دیون معوقه از اداره مالیات که شخصیت حقوقی موسس به دولت جمهوری قزاقستان بدهکار می باشد یا مدرکی دال بر عدم بدهکاری،

*یک کپی محضری از گواهی ثبت دولتی یا ثبت دوباره،

*یک کپی محضری از کارت آمار ( در صورت امکان)

*یک کپی محضری از گواهی مالیات دهنده.

شخصیت های حقوقی با مشارکت خارجی در قالب پروسه ای که از طرف دولت برای ثبت این نوع شرکت ها تاسیس گشته به ثبت می رسند.

اسناد ذیل نیز باید به مراجع مربوط تحویل شوند:

*رسیدی قانونی صادره توسط ثبات تجاری یا هر نوع سند قانونی دیگر مبنی بر اینکه شخصیت حقوقی خارجی در حال تاسیس یک شخصیت حقوقی مطابق با قوانین آن کشور خارجی می باشد که این اسناد می بایست به زبان رسمی کشور و نیز زبان روسی ترجمه رسمی شده باشند،

*کپی گذرنامه یا دیگر اسناد که هویت موسس را روشن سازند زمانی که موسسین ملیت خارجی دارند که البته باید به زبان رسمی کشور و زبان روسی ترجمه رسمی شده باشند،

*اسناد مربوط به آدرس شخصیت حقوقی،

*رسید یا دیگر اسناد دال بر پرداخت هزینه مربوط به ثبت شخصیت حقوقی یا ثبت حساب شعبات و نمایندگی ها به حساب بودجه دولت، برای گشودن شعبه یا دفتر نمایندگی شخصیت حقوقی خارجی مدارک ذیل مورد نیاز می باشند:

*صورتحساب ثبت سوابق،

*مقررات شعبه یا دفتر نمایندگی که توسط مدیر دستگاه آن شخصیت حقوقی تائید شده باشد،

*وکالتنامه که توسط مدیر دستگاه شخصیت حقوقی مورد نظر به نفع مسئول شعبه و یا دفتر نمایندگی صادر شده باشد و ترجمه رسمی آن به زبان رسمی کشور و زبان روسی، تصمیم کتبی شخصیت حقوقی برای تاسیس شعبه یا دفتر نمایندگی به همراه ترجمه رسمی آن به زبان رسمی کشور و نیزبه زبان روسی،

*رسیدی قانونی صادره از ثبات تجاری یا دیگر اسناد قانونی دال بر اینکه شخصیت حقوقی مفروض که در صدد گشودن شعبه یا دفتر نمایندگی در جمهوری قزاقستان می باشد شخصیتی حقوقی مطابق با قوانین کشور مطبوع آن شخصیت حقوقی می باشد به همراه ترجمه رسمی به زبان رسمی کشور و زبان روسی،

*سندی رسمی دال بر اینکه این شخصیت حقوقی در کشور محل تاسیسش ثبت نام مالیاتی گردیده است به همراه ترجمه رسمی به زبان رسمی کشور و زبان روسی،

*یک کپی قانونی از اساسنامه شخصیت حقوقی خارجی به همراه ترجمه رسمی به زبان رسمی کشور و زبان روسی،

*یک کپی از اسناد سهم الشرکه ای شخصیت حقوقی به همراه ترجمه رسمی به زبان رسمی کشور و نیز زبان روسی،

*سندی که مصدق آدرس شخصیت حقوقی باشد،

*رسید یا سند دیگری دال بر پرداخت هزینه ثبت دولتی مربوط به شخصیت حقوقی یا ثبت حسابهای شعبات و دفاتر نمایندگی.

مدت زمان ثبت دولتی

کمتر از یک روز کاری پس از روز تقاضا در صورت ارائه تمام مدارک ضروری

*کسب و کارهای کوچک

*کسب و کارهای متوسط و بزرگ

*ثبت سوابق شعبات و دفاتر نمایندگی که تجارت خود را بر اساس اساسنامه استانداردانجام می دهندکمتر از سه روز کاری پس از روز تقاضا در صورت ارائه تمام مدارک ضروری

*ثبت دوباره دولتی شخصیت های حقوقی که کسب و کار کوچک فرض می گردند و همچنین برای شخصیت های حقوقی که کسب و کار متوسط و بزرگ تلقی می گردند و تجارت خود را بر اساس اساسنامه استاندارد انجام می دهند

*ثبت حساب های شعبات و دفاتر نمایندگی آنها کمتر از هفت روز کاری پس از روز تقاضا در صورت ارائه تمام مدارک ضروری

*ثبت دولتی یا ثبت دوباره شخصیت های حقوقی که کسب و کار کوچک تلقی می گردند و نیز آن شخصیت های حقوقی که متوسط و بزگ تلقی می گردند و تجارتشان بر اساس اساسنامه غیر استاندارد انجام می پذیرد

*ثبت سوابق و ثبت دوباره شعبات و دفاتر نمایندگی آنها فرجه رها سازی مدارک برای ثبت در همان زمان، و در کمتر از پنج روز کاری از زمان تسلیم تقاضانامه در صورت ارائه تمام مدارک ضروری

*کسب و کار های کوچک

*کسب و کارهای متوسط و بزرگی که تجارتشان بر اساس اساسنامه استاندارد می باشد

*ثبت حساب های شعبات و دفاتر نمایندگی آنها در کمتر از یازده روز کاری از زمان تسلیم تقاضانامه در صورت ارائه تمام مدارک ضروری

*کسب و کار های متوسط و بزرگی که تجارتشان بر اساس اساسنامه غیر استاندارد باشد، برای شعبات و دفاتر نماینگی آنها

پس از تصویب و ثبت گردیدن بوسیله سازمان دولتی:

*این مدارک ارائه می گردند: گواهینامه ثبت دولتی، کارت آمار، و یک گواهی ثبت مالیاتی از طرف مقامات مالیاتی

*شخصیت حقوقی می تواند مهر خود را سفارش داده و افتتاح حساب بانکی نماید.

سرمایه گذاران موظفند که در قالب مقررات بانکی جمهوری قزاقستان به پول ملی و یا ارز خارجی افتتاح حساب نمایند. شعبات و دفاتر نمایندگی موظفند از طریق حساب خارجی فعالیت نمایند.

شرکتی که در یک کشور دیگر ثبت گردیده است مجاز به فعالیت در خاک قزاقستان نیز می باشد. به این منظور شرکت مذکور می بایست بار دیگر در محل تازه فعالیتش ثبت مالیاتی گردد یعنی در محلی که دفتر مرکزی و یا دارائی هایش قرار دارند.

سرمایه گذاری در کشور قزاقستان

اکتبر 8, 2019 @ 9:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

قزاقستان به استثنای روسیه، جغرافیای بزرگ‌ترین جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی محسوب می‌شود. این کشور دارای ذخایر عظیم سوخت‌های فسیلی و مواد معدنی از قبل فلزات، یورانیم، مس و روی است. قزاقستان هم‌چنین دارای یک بخش بزرگ زراعتی شامل دام و دانه است. در سال ۲۰۰۲ قزاقستان نخستین کشور از جمله کشورهای عضو سابق اتحاد شوروی سابق بود که به دریافت رتبه‌ی اعتباری درجه‌ی سرمایه‌گذاری رسید.
قزاقستان کشور محصور در خشکی، با دست‌رسی محدود به دریاهای آزاد است. عمده‌ترین اقلام تجارتی قزاقستان برای کشورهای همسایه‌اش، نفت و دانه است. بندرهای دریای خزر، خطوط لوله‌ و خطوط راه آهن حمل نفت، به‌روز رسانی شده است، اما حمل‌و‌نقل هوایی و زمینی هم‌چنان نیاز به توجه دارد.
نظر به گفته‌ی سریک احمداُف، نخست‌وزیر قزاقستان‌، رشد اقتصادی قزاقستان در اوایل سال ۲۰۱۳ به چهار و نیم درصد رسیده است. نخست‌وزیر قزاقستان در عین حال از تدوین یک برنامه‌ی جدید برای توسعه در دو بخش صنعت و اقتصاد قزاقستان در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ خبر داد.
قزاقستان در قلب آسیا موقعیت دارد و از طریق این کشور مناطق بزرگ آسیا و ا‌قیانوس آرام به خاور میانه، آسیای‌ مرکزی و اروپا وصل می‌شود. پس از استقلال‌ یکی از اولویت‌های دولت قزاقستان ایجاد فضای مناسب و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی به داخل کشور بوده است، طوری که نور‌سلطان نظربایف، رییس جمهور قزاقستان هر بار در سخنان رسمی خود خواهان کمک و همکاری مقام‌های دولتی و خصوصی کشور به سرمایه‌داران، تجاران و سرمایه‌گذاران خارجی در این کشور شده است.
بانک جهانی قزاقستان را به عنوان کشوری با اصلاحات موفق در زمینه‌ی محیط کسب و کار به رسمیت شناخته است. در رتبه‌بندی جهانی بین کشورهای دارای‌ شرایط مناسب کسب و کار، قزاقستان در میان ۱۸۳ کشور جهان در جایگاه ۴۷ قرار دارد.
حجم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در اقتصاد قزاقستان، فضای مناسب سرمایه‌گذاری مطلوب در این کشور را نشان می‌دهد. با توجه به داده‌های رسمی، در طول دوره‌ی پس از استقلال، جمهوری قزاقستان بیش از ۱۲۲ ملیارد دالر سرمایه‌ی مستقیم خارجی جذب کرده است.
امروز، قزاقستان به عنوان کشور پیشرو در میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی جزو کشورهایCIS به شمار می‌رود، یعنی چیزی حدودی ۱۳۰۰ دالر امریکایی.
به واسطه‌ی ایجاد شرایط مطلوب کسب‌و‌کار در این جمهوری، بیش از ۸۰۰۰ شرکت با سرمایه‌ی خارجی به ثبت رسیده است که این شرکت‌ها در فهرست «فورجون-۵۰۰»‌– تولید کنندگان معروف جهان قرار دارند، از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کمپنی‌های مهمی چون «شورون»، «زیمنس»، «مایکروسافت»، «جنرال الکتریک»، «کوکا کولا»، «دانون»، «هنکل» و… اشاره کرد.
عوامل مؤثر جذب سرمایه‌گذاری در قزاقستان را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:
۱- فضای کسب‌و‌کار راحت که تحت تأثیر قوانین سرمایه‌گذاری مطلوب، اقدامات جذب برای حمایت از سرمایه‌گذاری و ثبات اقتصادی و سیاسی شکل گرفته است.
۲- وجود منابع طبیعی و مواد معدنی فراوان. دانش‌مندان تخمین می‌زنند که قزاقستان ششمین کشور از نظر برخورداری از منابع طبیعی در جهان می‌باشد. از ۱۱۰ موردی که در جدول عناصر کیمیایی‌اند، ۹۹ عنصر در قزاقستان یافت می‌شود، ۷۰ عنصر مورد بررسی قرار گرفته و ۶۰ مورد آن استخراج می‌شود. قزاقستان بیش‌ترین ذخایر روی، تنگستن و بوریت جهان را در اختیار دارد و در نقره، سرب، یورانیم و کرومیت در رتبه‌ی دوم‌، در مس و فلوریت در رتبه‌ی سوم، در مولیبدن در رتبه‌ی چهارم و در طلا در رتبه‌ی ششم قرار دارد.
۳- قزاقستان در قلب اوراسیا قرار دارد و از طریق این کشور مناطق بزرگ آسیا و اقانوس آرام به خاور میانه، آسیای‌ مرکزی و اروپا وصل می‌شود.
سه کشور، یعنی روسیه، چین و هند از چهار کشور عضو بریک در نزدیکی قزاقستان قرار دارند و اتحادیه‌ی گمرکی روسیه، بلاروس و قزاقستان با جمعیت بازار مصرف ۱۷۰ ملیون نفر این اجازه را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا فرصت‌ها و افق‌های جدیدی را جهت اجرای مؤثر پروژه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور به وجود آورند.
امروز تمام چارچوب‌های قانونی لازم برای سرمایه‌گذاری در قزاقستان ایجاد شده‌اند. در سال ۲۰۰۳، قانون «سرمایه‌گذاری» به تصویب رسید، که در برگیرنده‌ی چارچوب‌های حقوقی و اقتصادی برای سرمایه‌گذاری خارجی است. با توجه به نظر‌ کارشناسان بین‌المللی این قانون، یکی از بهترین قوانین در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه است. این قانون حفاظت از حقوق سرمایه‌گذاران و ثبات قراردادها را تضمین و به صورت کاملا واضح و مشخص ارتباط میان نهادهای دولتی و سرمایه‌گذاران خارجی (سرمایه‌گذاری آزاد، بازگشت سرمایه، آزادی استفاده از سود، حق مالیکت خصوصی از زمین‌– برای شرکت‌های خارجی و‌…) را مشخص می‌کند. گفتنی است که اقدامات حمایتی دولت از سرمایه‌گذاران خارجی برابر با سرمایه‌گذاران داخلی می‌باشد.
در این کشور تمامی چارچوب‌های حقوقی لازم برای حمایت از مالکیت معنوی صورت گرفته است. به همین منظور مؤسسه‌ای برای وضع قانون حفاظت از حقوق مالکیت معنوی ایجاد شده و قوانین لازم برای اطمینان صاحب اثر از حقوق خود (مدنی، جنایی، کدهای اداری، قانون کپی رایت و حقوق مرتبط با آن) به ثبت رسیده است. هم‌چنین این قانون امکانات لازم برای حمایت از سرمایه‌گذاران، به‌خصوص سرمایه‌گذاری‌هایی که در اولویت هستند را فراهم می‌کند.
– معافیت از حقوق گمرگی برای تجهیزات و قطعات وارداتی مربوط به سرمایه‌گذاری در پروژه‌ی مورد نظر.
– ارائه‌ی کمک‌ها و گارانتی‌های دولتی؛ از جمله‌ی این کمک‌های دولتی می‌توان به این موارد اشاره کرد: زمین، ساختمان، سازه، ماشین‌آلات، تجهیزات کمپیوتری، اندازه‌گیری و دستگاه‌های کنترول، وسایل حمل‌ونقل به استثنای موتر‌های خورد سواری، تجهیزات صنعتی و خانگی.
کشور قزاقستان در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی سیاست‌های مالی خود را در جهت کاهش نرخ مالیات تغییر داده است. به عنوان مثال، کاهش مالیات بر درآمد شرکت‌ها از ۳۰ درصد به ۲۰ درصد، کاهش مالیات بر افزوده از ۱۳ درصد به ۱۲ درصد، که در بین کشورها کم‌ترین مالیات در مقایسه با استاندارد جهانی آن است. مالیات اجتماعی نیز در این کشور ۱۱ درصد است. علاوه بر‌این، اگر اجرای‌ پروژه‌های سرمایه‌گذاری در جمهوری قزاقستان به اجرای‌ تحقیق و توسعه‌ی علمی بپردازد، مالیات بر درآمد شرکت‌ها به میزان ۱۵۰ درصد از هزینه‌های اجرایی آن کاهش می‌یابد. با توجه به کد مالیاتی جمهوری قزاقستان، ممکن است اشیا و تجهیزات با هزینه‌های دیگر برای نوسازی و بازسازی از پرداخت مالیات معاف شوند. علاوه بر‌این، باید توجه داشت که تعرفه‌های برق در جمهوری قزاقستان ۸ برابر اروپا ارزان‌تر است. هم‌چنین پایین بودن حمل‌و‌نقل ریلی می‌تواند بخشی از هزینه‌های سرمایه‌گذاران را که به علت دور بودن از مراکز شهری صرف می‌شود، جبران نماید. گفتنی است که در کد‌های مالیاتی قزاقستان امضای‌ ۴۴ موافقت‌نامه‌ی بین‌المللی در اجتناب از مالیات مضاعف، گنجانده شده است که به طور کل این اقدامات باعث کاهش بار مالیاتی در کسب و کار خواهد شد و به‌نوبه‌ی خود در توسعه و رونق سرمایه‌گذاری اهمیت فراوانی دارد.
از سال ۲۰۱۰-۲۰۱۴ در این کشور برنامه‌های دولتی برای توسعه‌ی صنعتی و سرمایه‌گذاری وجود دارند، که در آن یک محیط جذاب برای سرمایه‌گذاران فراهم شده است که سرمایه‌گذاران مایل به انجام پروژه‌ها در بخش‌های اقتصادی زیر در اولویت هستند:
– پالایش و زیرساخت‌های مربوط به نفت و گاز، مجتمع‌های معدنی، صنایع هسته‌ای و کیمیایی از تولید ابتدایی مواد خام و مراحل بالاتر و تکنولوژی‌های پیشرفته.
– مهندسی میخانیکی، ساخت‌و‌ساز، دارو و غیره.
– زراعت، صنایع سبک و گردش‌گری (سیاحت).
– فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، تکنولوژی، انرژی‌های جا‌گزین و صنایع فضایی.
لازم به ذکر است، تنها در سال اول تحقق این برنامه، ۱۵۲ شرکت از طریق سرمایه‌گذاری، از جمله‌‌‌ی سرمایه‌گذاری خارجی تشکیل شد. هم‌چنین در کل این کشور حدود ۸۰۰ صنعت مختلف طرح‌ریزی شده‌اند.
به منظور حمایت از کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط برنامه‌ای تحت عنوان «نقشه‌ی راه تجارت تا سال ۲۰۲۰» طرح‌ریزی شده است‌ که موارد زیر را مورد بررسی قرار می‌دهد:
– یارانه‌ی پرداخت به صورت خام‌
– ضمانت وام‌
– پشتیبانی جهت توسعه‌ی زیر‌ساخت‌های تولیدی (صنعتی)
– خدمات پشتیبانی کسب و کار (مشاوره، خدمات حقوقی و حسابداری و غیره)
– آموزش کادر مورد نیاز‌
هم‌چنین برای تأمین و پیشرفت گفت‌و‌گوی مستقیم با سرمایه‌گذاران فعال در قزاقستان، شورای سرمایه‌گذاری خارجی تحت حمایت رییس جمهور قزاقستان تشکیل شده است. در جلسات این شورا در مورد مسایل مهم توسعه‌ی اقتصادی کشور یا مسایل مهم مربوط به فعالیت‌های سرمایه‌گذاری، بحث و تبادل نظر می‌شود. سازمان مرتبط با این شورا، کمیته‌ی‌ سرمایه‌گذاری وزارت صنعت و فن‌آوری‌های جدید جمهوری قزاقستان می‌باشد.
بنابراین، قزاقستان تمامی شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری، از جمله‌ اقتصاد بازار، مالیات مطلوب و رژیم گمرکی مناسب قوانین حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم کرده است. بنابراین، با شرایط ذکر شده دروازه‌های قزاقستان همیشه به روی فرصت‌های جدید باز است و از سرمایه‌گذاران فن‌آوری‌های مدرن، تولیدی و مدیریتی استقبال می‌شود.
تضمین قانونی و حفاظت از سرمایه‌گذاران در جمهوری قزاقستان
برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و اطمینان از سیستم تضمین حفاظت از سرمایه‌گذاران خارجی با توجه به وضعیت ملی، شرکت‌های داخلی و خارجی به صورت مساوی ارزیابی شده و تمامی قوانین برای آن‌ها یک‌سان است. سرمایه‌گذار از حمایت کامل و بی‌قید و شرط از حقوق و منافع خود برخوردار است. سرمایه‌گذار حق دارد که در صورت اعمال شرایط غیر‌قانونی دولت قزاقستان یا اقدامات غیر‌قانونی مسئول، خسارات حاصله را محاسبه نماید و کشور قزاقستان ثبات و اعتبار قرارداد‌های منعقد شده بین سرمایه‌گذاران و نهاد‌های دولتی قزاقستان را تضمین می‌کند.
حق استفاده از درآمد
پس از پرداخت مالیات و دیگر پرداخت‌های قانونی به دولت، سرمایه‌گذار امکان استفاده از درآمد حاصله از فعالیت‌های خود را‌ آن‌گونه که می‌خواهند، در اختیار دارند.
گزارش‌های دولتی به سرمایه‌گذاران
بر‌اساس قوانین جمهوری قزاقستان و شرایط و ترتیب معین شده در این قوانین، گزارش‌های رسمی دولت جمهوری قزاقستان و مقررات مربوط به منافع سرمایه‌گذاران، به اطلاع آن‌ها می‌رسد. سرمایه‌گذاران به اطلاع ثبت از شخص حقوقی، اساس‌نامه، ثبت معاملات املاک و دیگر مجوز‌های صادر شده به غیر از اطلاعات تجاری محرمانه، دست‌رسی دارند. این موارد در قانون «سرمایه‌گذاری» مصوب تاریخ ۸ جون ۲۰۰۳ به شماره‌ی ۳۷۳ پیش‌بینی شده است. (۱)
ضمانت‌های موجود برای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران
قزاقستان با ۴۴ کشور موافقت‌نامه‌ی حمل متقابل و ارتقای سرمایه‌گذاری امضا کرده است. هم‌چنین یک توافق در زمینه‌ی همکاری‌های مشترک در کشور‌های آسیای مرکزی امضا نموده که تضمینی برای حفاظت از حقوق سرمایه‌گذاران است. مسایل حقوقی چون عدم تبعیض، ملی‌سازی و مصادره و در صورت عدم وجود توافق در دادرسی، این حق را به سرمایه‌گذار می‌دهد که اختلافات در سرمایه‌گذاری رابه دادگاه داوری بین‌المللی ارائه نموده و برای حل و فصل مشکلات خود به از این دادگاه‌ها خواهان همکاری شوند.
لیست کشور‌های که با قزاقستان موافقت‌نامه‌ی حمایت متقابل و سرمایه‌گذاری امضا کرده‌اند:

– آمریکا
– اتریش
– بلژیک
– بلغارستان
– بریتانیا
– مجارستان
– آلمان
– یونان
– اسپانیا
– ایتالیا
– لیتونی
– لیتوانی
– هالند
– لهستان
– رومانی
– صربستان
– اسلواکی
– فنلند
– فرانسه
– چک
– سویدن
– سویس
– ترکیه
– روسیه
– ارمنستان
– گرجستان
– قرغیزستان
– آذربایجان
– تاجیکستان
– ازبکستان
– اکراین
– مصر
– اسراییل
– هندوستان
– ایران
– اردن
– چین
– مالیزیا
– قطر
– کویت
– ویتنام
– پاکستان
– مغولستان
– کوریای جنوبی
– لوگزامبورک

اولویت‌های سرمایه‌گذاری
مطابق به قانون سرمایه‌گذاری قزاقستان، یک سرمایه‌گذار می‌تواند از‌ معافیت از حقوق گمرگی برای واردات تجهیزات، قطعات یدکی مورد نیاز برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری و اولویت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌ها، بر‌اساس فهرست تأیید شده توسط دولت جمهوری قزاقستان در مورخ ۸ می ‌۲۰۰۳ به شماره‌ی ۴۳۶‌ برخوردار باشد.
کمک‌های دولتی
کمک‌های دولتی شامل‌ زمین ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات کمپیوتری، اندازه‌گیری‌ها و د‌ستگاه‌های کنترول و تجهیزات، وسایل نقلیه، به استثنای موتر‌سواری سبک، تجهیزات صنعتی و خانگی است. سرمایه‌گذاران برای دریافت کمک‌های دولتی، باید به کمیته‌ی سرمایه‌گذاری وزارت صنعت و فن‌آوری‌های جدید جمهوری قزاقستان مراجعه کرده و قرارداد امضا نمایند. پروژه‌های سرمایه‌گذاری برای قرار گرفتن در لیست پروژه‌های سرمایه‌گذاری استراتژیک، باید به تولید محصولات با ‌ارزش افزوده‌ی بالا بپردازند، جزو فعالیت‌های پیشرو باشند یا یکی از مسایل زیر را حل کنند:
۱. پروژه‌های سرمایه‌گذاری باید به تولید کالاهای موجود در لیستی از فعالیت‌ها برای تولید محصولات با تکنولوژی بالا بپردازند. کالاها باید مطابق با لیست شماره ۷۹۹ مورخ ۱۸ جون ۲۰۱۲ که تصویب شده‌ی دولت جمهوری قزاقستان می‌باشد، باشند.
۲. میزان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های سرمایه‌گذاری مطابق با سال مالی قانون بودجه‌ی قزاقستان نباید ۵ ملیون بار کمتر از صورت حساب ماهانه‌ باشد.
با توجه به قوانین مالیاتی، سرمایه‌گذار می‌تواند از مزایای مالیاتی زیر برخوردار شود:
– هزینه‌ی طراحی مجموعه یا هزینه‌های بیش‌تر برای نوسازی و بازسازی ممکن است تا سه سال‌ کسر شود.
– اخذ مزایای مالیاتی به قرارداد نیاز ندارد.
برای ورود سرمایه، نکات قابل توجهی وجود دارند که رعایت آن‌ها جلو‌ ضرر و زیان‌های بعدی را خواهد گرفت:
• چنان‌چه سرمایه‌‌ی وارده‌ مستقیم وارد شده باشد و از ابتدا درقالب طرح ثبت نگردد، پس از تبدیل آن به اموالی مانند زمین، کارخانه، ماشین‌آلات و… دچار مالیات سالیانه می‌گردد، هرچند این مالیات میزان پایینی باشد، مثلا در مورد زمین در سال به میزان یک در‌صد ارزش آن و در باقی موارد کسری از یک درصد می‌باشد.
• ورود سرمایه بیش از ‌صد هزار دالر در یک‌بار واریز در حساب فرد یا شرکت نیاز به مجوز از بانک ملی کشور قزاقستان دارد. بنابراین، بسیاری از افراد جهت جلوگیری از دوندگی دریافت این مجوز ارقام بالای خود را در یک روز چند نوبت به میزان زیر صد هزار دالر، مثلا نود و نه هزار دالر در هر بار به حساب شرکت وارد می‌کنند.
• برای سرمایه‌گذاری در قزاقستان، نیازی به داشتن شریک محلی نداشته و سرمایه‌گذار می‌تواند با به ثبت رساندن شرکت، سرمایه‌ی خود را وارد نماید. امکان ملک ساخت‌ و باز فروش املاک تحت قالب شرکت به ثبت رسیده به صورت قانونی وجود دارد.
خروج سرمایه با مشخص نمودن وضعیت مالیاتی آن به‌راحتی امکان‌پذیر است. به این مفهوم که تا سطح میزان سرمایه‌ی وارد شده و ثبت شده بودن گرفتاری‌های مالی به‌راحتی و در هر زمان امکان‌پذیر می‌باشد، ولی مازاد این میزان، باید تأیید لازم از کمیته‌ی مالیات مبنی بر پرداخت مالیات‌های احتمالی وارد بر درآمد حاصله و پاک بودن مالیاتی را داشته باشد که این اعمال به طور معمول در شرکت‌ها انجام می‌شود. بنابراین، سرمایه‌ی وارد شده در هر زمان و به هر دلیلی که سرمایه‌گذار بخواهد، می‌تواند از کشور خارج کند، حتا چنان‌چه فعالیت خود را آغاز ننموده باشد.
مقام‌های دولتی قزاقستان در اولین انجمن بین‌المللی سرمایه‌‌گذاری در آلماتی که در تاریخ ۳ و ۴ دسامبر ۲۰۱۳ در شهر آلماتی قزاقستان که با اشتراک سیریک احمداُف، نخست‌وزیر قزاقستان و احمیت جان اسیموف، والی الماتا برگزار شده بود، یک‌بار دیگر حمایت خود را از سرمایه‌داران و تاجران خارجی در این کشور اعلان نمودند و روی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آلماتی، توسعه‌ی همکاری و مشارکت در بخش خصوصی و دولتی برای انجام سرمایه‌گذاری‌های خارجی، اقتصاد سبز، ارائه‌ی پروژه‌های سرمایه‌گذاری و فن‌آوری‌های جدید، توسعه‌ی میزان همکاری برای جلب و جذب سرمایه‌گذاران خارجی، مناطق صنعتی و فرصت‌های جدید برای رشد اقتصادی و ارائه‌ی معلومات در قسمت سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌های ترانسپورتی و حمل‌و‌نقل، توریزم و سیاحت یک جذابیت بالقوه برای جذب سرمایه‌گذاری و اعلان مرکز مناطق سرمایه در آلماتی برای اشتراک کنندگان در این جلسه را اعلان نمودند.
قزاقستان یک بستر مناسب سرمایه‌گذاری برای تاجران و سرمایه‌داران افغانستانی نیز می‌باشد؛ مشترکات نژادی، مذهبی، فرهنگی و زبانی فرصت‌های مناسبی را برای تاجران افغانستانی برای انجام تجارت و سرمایه‌گذاری در این این کشور فراهم نموده است. (۲)
________________________
۱- برای اطلاعات بیش‌تر به این سایت مراجعه شود: www.invest.gov.kz
۲- آمارها و ارقام از سایت «پایگاه اطلاع‌رسانی قزاقستان» گرفته شده‌اند. سایر منابع معلوماتی: سایت دولتی سرمایه‌گذاری خارجی در قزاقستان، سایت آسیای‌ میانه آنلاین، سایت ارکین اورازیا.

TOP