×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

[email protected] در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
malaysia country

درباره کشور مالزی

سپتامبر 18, 2018 @ 5:37 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مالزی
امتیاز به این مطلب

مالزی در یک نگاه

 • نام رسمی: مالیژیا، مالزیا (Malaysia)

 • نام محلی : مالزیا

 • نام پیشین: مالایا (Malaya) یعنی سرزمین مالایی

 • پایتخت: کوالالامپور (Kuala Lumpur)،پایتخت اداری این کشور شهر پوترا جایا (Putra Jaya) است.

 • نوع حکومت: مشروطه، حکومت سلطنتی فدرالی با دو مجلس قانون گذاری

 • رئيس حکومت: پادشاه (هر یک از سیزده استان مالزی، یک سلطان دارد.)

 • رئیس دولت: نخست وزیر نحوه ی اداره ی کشور: فدرال (شامل ۱۳ ایالت و دو منطقه ی فدرال)

 • تاریخ استقلال: ۳۱ اوت ۱۹۵۷

درباره مالزی

در این جا به صورت مختصر درباره مالزی توضیح داده شده است.کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. فدراسیون مالزی بعد از جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۵۷ و خاتمه اشغال ژاپن، از اتحاد نه ایالت تشکیل گردید؛ در سال ۱۹۶۳ نیز ایالت های سنگاپور، ساراواک و صباح به این مجموعه ملحق شدند. سنگاپور در سال ۱۹۶۵ از این اتحاد جدا شده و کشوری مستقل را ایجاد کرد. این کشور ۳۲۹٫۸۴۵ کیلومترمربع یعنی یک پنجم ایران وسعت دارد. بارندگی فراوان و آب و هوای مناسب، مالزی را به عنوان کشوری سرسبز با هوایی معتدل معرفی می کند که دمای آن در طول سال تغییرات اندکی را به خود می بیند. ساکنان این کشور را بیشتر نژادهای مالایی (مسلمان)، هندی و چینی تشکیل می دهند که از نظر سیاسی، اقوام مالایی حاکمان این سرزمین هستند. کشور مسلمان مالزی طی سال های اخیر، با درایت مسئولان آن به ویژه نخست وزیر اندیشمندش، آقای دکتر مهاتیرمحمد، حرکتی سریع به سمت توسعه داشته، به طوری که امروزه الگوی برخی از کشورها شده است.این کشور از جنبه های مختلف مورد توجه مردم جهان است و سالانه میلیون ها گردشگر، از سراسر جهان از جمله ایران. ارتباط دو کشور ایران و مالزی در سطح بسیار خوبی قرار دارد و امید است این همکاری صمیمانه تداوم یافته و ارتقاء یابد  و تور های مالزی فراوانی از کشور ایران به مالزی سفر می کنند

شبه جزیره ی مالزی (مالزی غربی) مالزی غربی با وسعت ۱۳۱۵۸۷ کیلومترمربع، شبه جزیره ای است که از شمال به کشور تایلند و از جنوب به جزیره ی سنگاپور متصل است. بخش غربی مالزی، ادامه ی خاک آسیا به طرف جنوب می باشد و به آن، مالزی قاره ای می گویند و قسمت اعظم شبه جزیره ی مالایا (Malay) را در برگرفته است.

ایالت های مالزی

درباره مالزی یازده ایالت غربی این کشور که هر کدام حکومت داخلی نیمه مستقلی دارند، عبارتند از:

 1. جوهر

 2. نگری سمبیلان

 3. ملاکا

 4. پاهانگ

 5. ترنگانو

 6. کلانتان

 7. پراک

 8. پرلیس

 9. پنانگ

 10. کراح

 11. سلانگور

دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوالالامپور نیز در این بخش واقع اند.

بخش جزیره ای مالزی

بخش جزیره ای یا مالزی شرقی بخش جزیره ای با وسعت ۱۹۸۰۰۰ کیلومترمربع در شمال جزیره ی برنئو شده است. این بخش، شامل دو ایالت ساراواک با وسعت ۱۲۴۴۴۹ کیلومترمربع در شرق و ایالت صباح با وسعت ۷۳۷۱۱ کیلومترمربع در غرب و جزیره ی فدرال لابوان است. بخش جزیره ای مالزی، قسمت اعظم ناحیه ی ساحلی شمال غربی، جزیره ی برنئو را در برمی گیرد و از سمت جنوب شرقی با اندونزی مرز مشترک دارد. کشور سلطان نشین برونئی در شمال جزیره واقع شده است (کشور کوچک برونئی – دارالسلام در شمال شرقی ایالت ساراواک واقع است.) جزیره ی فدرال لابوان  مجاور جزیره ی برنئو است. بخش غربی و شرقی مالزی در حدود ۶۴۰ کیلومتر با هم فاصله دارند. بین. این دو بخش، دریای چین جنوبی واقع شده است. این دو ایالت از جنوب به استان کالیمانتان اندونزی محدود می شوند. دریای چین جنوبی و دریای سولوکه جزایر، فیلیپین در آن واقع است، بخش های دیگر مالزی شرقی هستند.که ماحیه ی مناسبی برای تور مالزی و گردشگری می باشد

فرهنگ و آداب و رسوم مالزی

فرهنگ اصلی کشور مالزی، فرهنگ ساکنان اولیه ی آن، یعنی افراد قوم مالایو است که هنوز از برتری نسبی برخوردار است. از قرن نوزدهم به بعد، با ورود گروه های مهاجر، به خصوصی چینی ها و هندی ها، به تدریج چهره ی فرهنگی کشورهای منطقه – از جمله مالزی – از حالت یک دستی، خارج شد و به سوی تنوع پیش رفت، به همین دلیل، بافت کنونی فرهنگ مالزی، ترکیبی از فرهنگ های مالایو، چینی، هندی و نیز فرهنگ قبایل بومی متعدد آن است. سایر فرهنگ هایی که تأثیر زیادی بر روی فرهنگ مالزی داشته اند، فرهنگ ایرانی، عربی و اروپایی بوده است. بومیان ساکن ایالت های صباح و ساراواک نیز فرهنگ خاصی دارند که شامل شیوه ها و آداب و رسوم و نحوه ی معیشت آنهاست. گرچه در سال های اخیر، این فرهنگ بومی، دست خوش تغییرات زیادی شده است؛ اما هنوز ویژگی های متمایز آن در نحوه ی شکار، خوراک، پوشاک، جشن ها، مراسم مختلف، نوع ابزار و وسایل زندگی و روابط اجتماعی آنها مشهود است. فرهنگ مالزی در «سیاست فرهنگ ملی ۱۹۷۱» تعریف شده است.

برخی از آداب و سنت های مردم مالزی

 • تا قبل از ورود به خانه یا مکان های مذهبی، مثل مسجد یا هر پرستشگاه دیگری باید کفش ها را در آورد. در هنگام ورود به مسجد باید پوشیده بود و حجاب را حفظ کرد.

 • نگارنگ سیاه فقط مربوط به مرگ و مراسم عزاداری است و نباید در مواقع شادی و جشن ها از آن استفاده کرد.

 • دست کشیدن به سر افراد، به خصوص افراد سال خورده، از نظر آنها نشانه ی بی نزاکتی است.

زبان کشور مالزی

درباره مالزی و زبان رسمی این کشور میتوان به ,زبان مالایو (Malayu) یا،باهاسامالزیا (Bahasa Malaysia) اشاره کرد.که در سیستم آموزشی و کلیه مکاتبات کشور از آن استفاده می شود، زبان انگلیسی نیز که از زمان سلطه انگلیسی ها در زمان مالزی رواج داشته است به صورت گسترده در محاورات و نیز برای برقراری ارتباط بین نژادهای مختلف در سراسر مالزی به کار می رود. زبان انگلیسی که مردم مالزی صحبت می کنند، به زبان مانگلیش (Manglish) (انگلیسی – مالایی) معروف است که ترکیبی از لهجه های محلی با زبان انگلیسی است. نکته ی قابل ذکر، آنکه در مالزی، بسیاری از کلمات انگلیسی با املایی متفاوت از آنچه متداول است، نوشته می شود.سایر زبان ها مانند ماندارین(زبان چینی رسمی),پنجابی(هند و اروپایی) و تامیل نیز در مالزی متداول است.زبان هایی که در مدارس مالزی آموزش می دهند,شامل زبان باهاسامالزیا(Bahasa Malaysia)،انگلیسی،چینی یا تامیل است که بستگی به موقعیت مرکز آموزشی دارد; اما آموزش زبان مالایی و انگلیسی در تمام مدارس،اجباری است.

درباره مالزی و پرچم این کشور به طور مختصری توضیح داده شده است،پرچم مالزی معروف به جالور گمیلانگ (Jallur Gemillang) یعنی نوارهای شکوه و افتخار، زمینه ای با چهارده نوار به رنگ های سفید و قرمز به صورت یک در میان دارد. بر روی مربع کوچک آبی رنگی در بالای پرچم، گوشه ی سمت چپ آن، یک هلال و یک ستاره ی چهارده پر، معروف به (Bintang Persekutuan)،(ستاره ی فدرال) قرار دارد. چهارده نوار، با عرض یکسان، بیان کننده ی موقعیت و اعتبار یکسان سیزده ایالت مالزی و دولت فدرال است. چهارده گوشه ی (Point) ستاره نیز بیان کننده ی اتحاد و یک پارچگی بین ایالت هاست. هلال، نشان دهنده ی دین اسلام – مذهب رسمی کشور – است. رنگ زرد ستاره و هلال، رنگ سلطنتی حاکمان مالزی است. مربع آبی، مظهر اتحاد مردم مالزی است. پرچم مالزی که اولین بار در شانزدهم سپتامبر ۱۹۶۳ برافراشته شد، از پرچم فدراسیون مالایا به وجود آمده است. بعد از این که بریتانیا یازده ایالت مالایا(مالزی) را به یک ایالت واحد تبدیل کرد، تصور داشتن یک پرچم ملی مطرح شد.قبل از آن ،هر ایالتی در مالایا پرچمی اختصاصی داشت;در حال حاضر نیز بسیاری از آنها تغییری در پرچم خود به وجود نیاورده اند و در موارد مختلف از آن استفاده می کنند.طراح این پرچم ،محمد حمزه ،معمار 29 ساله بود که در جوهر فعالیت می کرد. نخست وزیر وقت  در سال ۱۹۹۷ نام جا (Gemilang) را برای پرچم برگزید تا حرکت کشور را به سمت رشد  و موفقیت روزافزون بیان کند. سرود ملی مالزی را پاک نگاه در سال ۲۰۰۰ سروده است. سرود ملی مالزی، انگاراکوي  نام دارد که به معنی «کشور من» می باشد. این سرود در سال ۱۹۵۷ در زمان استقلال فدراسیون مالزی (مالایا) از بریتانیا به عنوان سرود ملی انتخاب شد. آهنگی که در ابتدا از آن استفاده می کردند، مربوط به سرود ایالتی پراک بود.

تعطیلات ملی مالزی

در جامعه ی چند نژادی و چند مذهبی مالزی، تعطیلات متعددی وجود دارد . درباره مالزی و تعطیلات این کشور به صورت ذیل می باشد :

 • سال نوی چینی ها: (معمولاً در ماه ژانویه / فوریه)

 • عید پاک: این روز در مالزی شرقی، تعطیل رسمی است.( ماه مارس / آوریل)

 • روز وساک : در اغلب ایالت های مالزی، تعطیل رسمی است. (در ماه آوریل/می)

 • میلاد پیامبر اکرم (ص): تا جشن چراغ ها(ماه جولای/ آگوست) در اکثر ایالت های مالزی تعطیل است.

 • روز ملی (۳۱ اوت): در این روز – که تعطیل رسمی است-شهروندان بی بضاعت هدایایی دریافت می کنند و جشن ها و نمایشگاه های مختلفی برگزار می شود که به آن، روز مرد کا(Merdeka Day) نیز میگویند که به معنی روز استقلال است.

 • عید فطر

 • عید قربان

 • اول ماه محرم (سال نوی قمری اسلامی)

 •  آقا کریسمس (۲۵ دسامبر): سال روز تولد حضرت مسیح

 • روز تولد پادشاه(اولین شنبه ژوئن): که در مراسمی که به این مناسبت برگزار می شود، افراد برجسته، القاب و هدایایی از او دریافت می کنند.

 • روز تولد حاکم هر ایالت، در همان ایالت تعطیل عمومی است.

 • روز کارگر

جشن های مالزی

گفتنی درباره مالزی و جشن های مالزی بسیار است. جشن های سنتی چهار گروه اصلی، اقوام مالایو، چینی ها، هندی ها و قبایل محلی (قومی) مالزی شرقی-که جمعیت مالزی را تشکیل می دهند- بخش مهمی از میراث فرهنگی غنی مالزی به حساب می آیند. اغلب این جشن ها جنبه ی مذهبی دارند؛ اما در مالزی، رسم بر این است که همه ی مردم، بدون در نظر گرفتن نژاد یا مذهب، در تمام جشن های مهم شرکت کنند.

جشن های اسلامی مالزی

درباره مالزی و جشن های اسلامی در مالزی سه جشن بسیار مهم وجود دارد:

میلاد پیامبر اکرم (ص): در این روز – که تعطیل رسمی است – در اکثر شهرها مراسم ویژه ای برگزار می شود که شامل راهپیمایی به رهبری پادشاه و برنامه ی قرائت قرآن است.

عید قربان: این جشن اسلامی که به زبان مالایو، هری رایا حاجی (Hilari Raya Haji) گفته می شود، نشان دهنده ی به پایان رسیدن سفر حج است

عید فطر: این عید به زبان مردم مالزی، هری رایا پواسا (Hari Raya PuaSa) خوانده می شود. بزرگان مذهبی با رؤیت هلال ماه نو، به پایان رسیدن ماه مبارک رمضان را به مسلمانان اعلام می کنند. مسلمانان با شادمانی به استقبال این عید بزرگ می روند و مراسم نماز عید را در این روز – که تعطیل رسمی است – به طور دسته جمعی در مساجد برگزار می کنند. مردم، هفت روز قبل از عید، خانه های خود را کاملاً تمیز کرده و با چراغ های رنگی تزیین می کنند. این کار برای «خوش آمد گویی به فرشتگان» است؛ زیرا آنها عقیده دارند که فرشتگان در این مدت به زمین می آیند. در روز عید فطر، پادشاه و نخست وزیر با مردم، دیدار می کنند و از مردم پذیرایی می شود.

جشن های اعیاد در مالزی، روزهای طولانی با مراسم مختلف ادامه دارد؛ به طور مثال، جشن ها و مراسم عید فطر تا یک ماه ادامه دارد.

جشن های بودایی مالزی

مهم ترین جشن بوداییان، روز وساک نام دارد و در ماه می یا جون (اردیبهشت یا خرداد) برگزار می شود.در این روز،تولد بودارا جشن می گیرند.این روز در اغلب ایالت های مالزی، تعطیل رسمی است.جشن هنگام سپیده دم آغاز می شود و بودایی ها در معبد عبادت می کنند.راهبان با رداهای زرد مایل به نارنجی، دعاها و موعظات بودا را یک صدا می خوانند. در این روز، خیرات کردن، مثلا غذدادادن به نیازمندان و اهدای نذورات به معابد، انجام می شود.این مراسم با حضور بودایی های شمع به دست، بسیار باشکوه است.

سال نوی چینی: مهمترین جشن چینی ها محسوب می شود و در اولین روز نخستین ماه از تقویم چینی (که معمولا در ماه ژانویه یا فوریه است) برگزار می شود. چینی ها قبل از فرا رسیدن این روز بزرگ، خانه های خود را تمیز و رنگ می کنند. طی سه روز اول عید که به دوره ی پذیرایی از مهمان (Open-house) معروف است، چینی ها به دید و بازدید یکدیگر می روند و در خانه ی آنها به روی دوستانشان، از هر نژاد یا مذهبی، باز است. مراسم سال نوی چینی ها پانزده روز طول می کشد. در اکثر ایالت های مالزی، به خاطر فرا رسیدن سال نوی چینی، دو روز را تعطیل رسمی اعلام می کنند.

چینگ مینگ(Ching Ming): یا جشن مقبره، در پایان ماه دوم سال قمری از تقویم چینی برگزار می شود. در این روز، چینی ها با تمیز کردن مقبره ها احترام خود را به اجداد متوفی خود نشان میدهند.

جشن کیک ماه (Moon Cake): یا جشن نیمه ی پاییز، یکی دیگر از مراسم تماشایی مالزی است که در پانزدهمین روز ماه هشتم از تقویم چینی (در سپتامبر) برگزار می شود. در این جشن، کیک هایی به شکل قرص ماه درست میکنند و به دیگران هدیه می دهند و در شب آن روز، کودکان با خود فانوس های کاغذی رنگی حمل می کنند. این جشن، اهمیت تاریخی دارد؛ زیرانشان دهندهی، قیام موفقیتآمیز چینی ها علیه سرداران ظالم مغول در قرن چهاردهم در چین است. در آن زمان پیام های سری را درون کیک های ماه پنهان می کردند تا از این طریق، توطئه ی مغول ها را به دیگران اطلاع دهند و از فانوس ها برای علامت دادن از بالای تپه استفاده می کرده اند.

جشن های هندوهای مالزی

درباره مالزی و جشن هندو ها می توان به دو جشن مهم در میان هندیان کشور مالزی اشاره کرد که با آدابی خاص و شکوه فراوان برگزار می شود؛ یکی از این جشن ها دی والی یا دی پاوالی، (جشن چراغ ها) نام دارد که در ماه کارتیک (ماه هندوها)، (اکتبر یا نوامبر) برگزار می شود. این روز که در اکثر ایالت ها تعطیل است، با دعا و دید و بازدید شروع می شود و هندوها خانه های خود را در هنگام شب با چراغ های روغنی روشن می کنند و با این کار به کاکشمی، الهه ی ثروت، خوش آمد می گویند. این جشن، نماد پیروزی اساطیری (افسانه ای) لرد کریشنا(LOrd Krishna) بر پادشاه اهریمنی، ناراکاسورا(NarakaSura) است. تایپوسام(ThaipuSam) یکی دیگر از جشن های مذهبی هندوهاست که در ماه تای،(ژانویه یا فوریه) برگزار می شود. در این روز، تولد لرد سابرامانیام  معروف است جشن می گیرند. در این جشن، شرکت کنندگان، قاب های چوبی مزین به گل و پر طاووس حمل می کنند.

جشن های مربوط به برداشت محصول در مالزی شرقی: هر سال، در ماه می جشن های شکرگزاری را که به خدایان برنج اختصاص دارد، اقوام کادازان در ایالت صباح و قبایل ایبان در ساراواک برگزار می کنند. آقا جشن گاوائی دایاکت (Gawai Dayak) یکی از جشن های سنتی دایاک ها است که در ایالت های صباح و ساراواک، در اول ماه ژوئن، آغاز سال نوی خود را جشن می گیرند.

جشن کادازان (Kadazan): کادازان ها هر سال در طول ماه می، جشن برداشت محصول را برگزاری می کنند که با رقص سنتی خاصی به نام «سومازلئو»همراه است.

صنایع دستی مالزی

صنایع دستی، یکی از پدیده های قدیمی و اصیل است که با وجود صنایع ماشینی و مدرن، هنوز جایگاه پر ارزش خود را در میان مردم حفظ کرده است و همگام با تکنولوژی مدرن رشد میکند. صنایع دستی متنوع و زیبای مالزی، شامل عتیقه های اصل و نفیس و کارهای دستی جدید و بی نظیر است. اغلب صنعتگران این کشور، مسلمان هستند؛ به همین دلیل، دین اسلام تا حد زیادی بر طرح های صنایع دستی مالزی تأثیر گذاشته است. در این کشور، دین اسلام، کشیدن تصویر انسان را در کارهای هنری ممنوع کرده است؛ بنابراین، اغلب طرح ها مربوط به عناصر طبیعت است؛ مثلاً برگ ها، ساقه های به هم پیچیده ی درختان مو، گل ها و حیوانات، به ویژه پرندگان.برخی از صنایع دستی مهم مالزی، عبارتند از: صنعت پارچه بافی سنتی مالزی با طرح های زیبا و رنگارنگ در سراسر دنیا طرفداران بسیار دارد. این پارچه ها انواع گوناگونی دارند؛ مثل باتیک، سونکت، پواکومبو و تکات. از این پارچه ها برای دوختن سارونگ (Sarong) نوعی لباس محلی مردم مالزی – کلاه، روسری، کفش، روتختی، رومیزی، کیف و مانند آنها استفاده می کنند.

صنایع دستی مالزی

جواهرات و لوازم زینتی مالزی

زینت آلات رایج در مالزی، شامل اجناس چرمی، گردنبندهای مروارید، خلخال، دستبند، النگوهایی که با مهره های رنگی درست شده اند، کلاه، کیف یا کیسه های تزیینی کوچک سنگ دوزی و منجوق دوزی و مانند آنها می باشد. جواهرات طلا و نقره ی ظریف و زیبایی که با سنگ های قیمتی تزیین شده اند نیز چشم هر بیننده ای را خیره می کنند.

ظروف سفالی مالزی

ظروف سفالی معروف مالزی، ظرف هایی با طراحی سنتی، ظروف سفالی چینی با طرح اژدها و ظروفی با طرح ها و نقاشی های زیباست متعلق به ایالت ساراواک. ظروف سفالی جدید، شامل انواع گلدان، مجسمه، لوازم آشپزخانه و سایر ظروف تزیینی است.

لابوسایونگ Labu Sayon:کوزه ای سفالی، شبیه کدو حلوایی است که معمولا برای نگهداری آب از آن استفاده می کرده اند و استفاده از آن در ایالت پراک، رایج است.

بلانگا Belanga: ظرفی گرد با لبه ی پهن است که اغلب برای پختن خوراک کاری از آن استفاده می کنند. مردم مالزی معتقدند که کف گرد ظرف، حرارت را به طور یک نواخت پخش می کند.

ترنانگ Terenang: کوزه ای گوشه دار (زاویه دار) که در ایالت های پاهانگ و ترنگانو از آن برای نگهداری آب استفاده می کنند. گردن کوزه به شکل مقعر و بدنه ی آن، محدب و برجسته است

صنایع دستی چوبی مالزی

کشور مالزی به خاطر برخورداری از جنگل های استوایی، صنایع دستی چوبی بی نظیری دارد. از روزگاران کهن، مردم مالزی خانه ها را با الواری می ساخته اند که با دست و به طور ماهرانه ای می تراشیده اند. امروزه در میان وسایل تزیینی منزل مردم مالزی، صنایع دستی چوبی زیبایی به چشم میخورد که برخی از آنها عبارتند از: قاب های چوبی کنده کاری شده به سبک مالایی قدیم، مخصوصی دیوار، در و پنجره، دسته های خنجر، ظروف و جعبه های حکاکی شده ی چینی، مجسمه هایی عجیب و استثنایی از مردم اورنگ اصلی، عصاهای کنده کاری شده، ظروف آشپزخانه و وسایل چوبی و معطر حکاکی شده.

صنایع دستی فلزی مالزی

اشیای برنجی و برنزی در مالزی، از قدیم رایج بود و در حال حاضر نیز استفاده می شود. در اواخر قرن نوزدهم، با کشف معادن فلز قلع در مالزی، آلیاژ پیوتر(PeWiter) به طور روزافزون رایج شد. صنایع دستی فلزی مالزی، شامل وسایل تزیینی، گلدان، کتری، ظروف آشپزخانه، مسینی، کاسه، شمعدان، آتشدان برای دود کردن عود و عنبر، ابزار گلابگیری، تیغه ی چاقو، چراغ و زنگوله های بادی یا بادزنگ است.

صنایع دستی حصیربافی مالزی

هنر حصیربافی مالزی، همه را به شگفتی وا می دارد. در این کشور، الیاف گیاهان محلی و نی خیزران، راتان (Rattan) و نیز برگهای درخت نخل را کلاف می کنند؛ می تابند و می بافند و از آنها وسایلی مثل کیف و سبد، کلاه، حصیر یا زیرانداز، توپ سپک راگا (Sepak Raga) یا سپک تاکرا (Sepak Takraw) درست می کنند. تودانگ ساجی (Tudung Saji)، یکی از کارهای دستی اقوام با جائو (Bajau) در کوتا بلود(Kota Belud) است که آن را با برگ های نوعی درخت کاج درست می کنند و روکشی سنتی برای نگهداری موادغذایی است.

صنایع دستی سرگرم کننده مالزی

کارهای دستی سنتی که برای سرگرمی به کار می روند، درباره مالزی و صنایع دستی سرگرم کننده مالزی شامل: فرفره، بادبادک و عروسک های مخصوص نمایش های مختلف است. هنرمندانی ماهر، با دقت و حوصله این وسایل را تولید می کنند.

مالزی
امتیاز به این مطلب

تحصیل در مالزی

سپتامبر 18, 2018 @ 5:37 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مالزی
امتیاز به این مطلب

نظام آموزشی مالزی تحت نظارت وزارت آموزش این کشور و دارای مقاطع پیش دبستان، ابتدایی و متوسطه (دبیرستان) می­ باشد.

آموزش در مقطع پیش دبستان از سنین ۴ یا ۵ سالگی و در مهد کودک ها آغاز می شود و به طور معمول تا ۷ سالگی به طول می انجامد. پس از آن، آموزش ابتدایی در سن ۷ سالگی آغاز و به مدت ۶ سال ادامه می یابد. مقاطع تحصیلی پیش دبستان و ابتدایی به طور عمده توسط مدارس خصوصی انتفاعی ارائه شده و تنها برخی از مدارس دولتی می باشند. مدارس ابتدایی عمومی براساس زبان آموزش به ۲ دسته مدارس ملی مالایی که از زبان مالایی در آموزش بهره می گیرند و مدارس غیر مالایی که از زبان های چینی و یا تامیل استفاده می کنند تقسیم می شود.

مقطع متوسطه (دبیرستان) شامل ۲ بخش بوده و هر یک ۳ سال به طول می انجامد. دبیرستان های ملی از زبان مالایی به عنوان زبان اصلی آموزش استفاده می نمایند. با این حال، از سال ۲۰۰۳، به منظور کمک به آن دسته از دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیلات خود در زمینه های مهندسی یا علوم پزشکی هستند، دروس علوم و ریاضیات به زبان انگلیسی تدریس می گردند. دبیرستان های مستقل چینی که تحت نظارت کمیته متحد مدارس چینی بوده و از استانداردهای آن پیروی می نمایند، زبان چینی را به عنوان زبان اصلی آموزش استفاده می نمایند. بر خلاف مدارس دولتی، اینگونه مدارس از اختیار کامل برای تصمیم گیری در مورد مسائل داخلی خود برخوردارند. دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند می بایست در آزمون مدرک مدارس عالی مالزی (معادل آزمون گواهی عمومی آموزش سطح "الف" در انگلستان) شرکت نمایند.

علاوه بر این، مالزی دارای تعدادی مدارس بین المللی نیز می باشد که دانش آموزان از برنامه درسی آنها سود می برند. این مدارس با بهره مندی از آموزش بین المللی دانش آموزان را برای چالش های جهانی در آینده آماده می نمایند. مدرسه بین المللی مالزی (برنامه درسی استرالیا)، مدرسه آلیس اسمیت، مدرسه بین المللی گاردن و مدرسه بین المللی پنانگ (برنامه درسی انگلستان)، مدرسه بین المللی کوالالامپور (برنامه درسی امریکا)، مدرسه ژاپنی کوالالامپور (برنامه درسی ژاپن) و دبیرستان فرانسه کوالالامپور (برنامه درسی فرانسه) از این گروه می باشند.

دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند می بایست مدرک مدارس عالی مالزی (STPM) را کسب نمایند. آن دسته از دانش آموزانی که گواهی آموزش مالزی (SPM) را در اختیار دارند واجد شرایط لازم برای نام نویسی در کالج ها و مؤسسات پلی تکنیک هستند.

مقطع لیسانس در مالزی

بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور، مالزی را انتخاب می کنند. کشور مالزی کشوری است که مقطع لیسانس در آن تقریبا 4 ساله است. حال این سوال برای متقاضیان پیش می آید که چه شرایطی برای اخذ پذیرش وجود دارد و چه کسانی می توانند پذیرش لیسانس را بگیرند؟

برای پاسخ به سوال به این دسته از متقاضیان باید ذکر کنیم که گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس هم برای افرادی امکان پذیر است که دیپلم و پیش دانشگاهی خود را گرفته باشند و هم برای کسانی که دیپلم گرفته اما هنوز مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ نکرده باشند. این دسته از افرادی که مدرک پیش دانشگاهی ندارند می توانند از دوره های 9 ماهه پیش دانشگاهی در خود دانشگاه مالزی استفاده کرده و بعد از اتمام این دوره وارد مقطع لیسانس شوند. معدل مورد قبول برای دانشگاه های مالزی حداقل نمره 13 می باشد.

همچنین بدلیل برگزار شدن کلاس ها به زبان انگلیسی، دانشگاه مالزی از شما مدرک زبان می خواهد تا به شما اجازه ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش را بدهد. مدرک زبان مورد نیاز IELTS 5.5-6 می باشد. البته باید به این نکته اشاره کرد که اگر زبان شما ضعیف است و این مدرک را ندارید می توانید از کلاس های زبان موجود در خود دانشگاه های مالزی استفاده کرده و بعد از تقویت زبان و گرفتن مدرک به مقطع لیسانس رفته و تحصیلات خود را شروع کنید.

مقطع فوق لیسانس در مالزی

مقطع فوق لیسانس در کشور مالزی در یک دوره 2 ساله ارائه می شود و علاقه مندانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را در مقطع فوق لیسانس دارند می توانند از طریق موسسه آریانا پارس اقدام نمایند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور مالزی مشمول شرایط زیر می باشد.

 • اولین شرط مرتبط بودن رشته لیسانس است.

 • شرط بعدی معدل است که بدین صورت که فرد متقاضی باید معدل لیسانس بالای 15 داشته باشد. گفتن این نکته نیز حائز اهمیت است که دانشگاه های دولتی شرط معدل 15 را دارند ولی در دانشگاه های خصوصی معدل بین 13 تا 15 را نیز قبول می کنند.

 • شرط دیگر داشتن مدرک زبان است که متقاضی می بایست مدرک زبان IELTS 6 را در اختیار داشته باشد، اگر دانشجویی موفق به کسب این نمره نشده باشد قبل از شروع دوره تحصیلی اش می تواند از کلاس های زبان خود دانشگاه استفاده کرده و بعد از گرفتن مدرک زبان دوره فوق لیسانس خود را آغاز نمایند.

مقطع دکترا در مالزی

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در مالزی می بایستی شرایطی را برای اخذ پذیرش داشته باشند. اولین نکته مرتبط بودن رشته است به طور مثال کسی که فوق لیسانس مکانیک را دارد باید در رشته تحصیلی خود یا زیر شاخه هایش تحصیل کند.

نکته بعدی معدل لیسانس و فوق لیسانس است که هر دوری آن ها باید بالای 15 باشد. شرط سومی که برای اخذ پذیرش دکترا در مالزی وجود دارد داشتن مدرک زبان انگلیسی است که باید معادل IELTS 6.5 باشد ولی در صورتی که متقاضی موفق به کسب این نمره در امتحان IELTS نشده باشد می تواند در کشور مالزی و در خود دانشگاه دوره های زبان بگذراند، اما مطمئنا گذراندن دوره زبان در ایران و داشتن مدرک برای هر فرد بهترین گزینه است. بعد از تمامی شرایطی که در قسمت بالا ذکر کردیم به طول موره دکترا در مالزی می پردازیم که مدت زمان این دوره در مالزی بین 3 تا 4 سال می باشد و در کل دکترا در کشور مالزی research است به استثنای رشته های مدیریتی، این بدین معناست که دانشجو فقط در ترم اول تعدادی محدود واحد گذرانده و مابقی آن تحقیق روی پروپوزال است.

شرایط تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی همچنین برای هموطنان ایرانی که خواهان تحصیل در یکی از کشورهای با کیفیت آسیایی هستند می تواند گزینه مناسبی باشد. در این قسمت به معرفی شرایط تحصیل در مالزی، دانشگاه ها و شهرهای دانشجویی این کشور می پردازیم.

برنامه توسعه آموزش عالی در مالزی در راستای توسعه پردیس های بین المللی وابسته به دانشگاه های خارجی است که به عنوان مثال به پردیس های دانشگاه ناتینگهام از بریتانیا  و دانشگاه موناش از  استرالیا میتوان اشاره کرد. سرمایه گذاری به منظور جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مالزی را می توان در توسعه شهر جدید EduCity در Johor  در نزدیکی سنگاپور میتوان دید. تا سال 2018 این شهرک تاسیس خواهد شد و دانشگاه های معتبری همچون University of Reading و University of Southampton و Newcastle University Medicine از انگلستان و Maritime Institute of Technology  از هلند و  دانشگاه خصوصی Raffles University از سنگاپور و  دانشکده هنر های  سینمایی  University of Southern California به تاسیس پردیس در این شهرک خواهند پرداخت. در حالی که دانشگاه های خارجی با شتاب زیادی در حال ارتقا سطح کیفی آموزش عالی مالزی میباشند دانشگاه های بومی این کشور نیز نباید نادیده گرفته شوند.

 دانشگاه مالایا – Universiti Malaya

دانشگاه مالایا قدیمی ترین و بهترین دانشگاه برای تحصیل در مالزی است که بر اساس رتبه بندی جهانی QS در سال 2014-2015 در رده 146 جهانی قرار داشته و در شهر کوالالامپور واقع شده است. این دانشگاه دارای 17 هزار دانشجو بوده که از این تعداد 3 هزار نفر  مربوط به دانشجویان بین المللی است که مشغول گذارندن تحصیلات تکمیلی هستند. دانشگاه مالایا به طور پیوسته در حال رشد بوده و شهرت فراوانی را در رشته های مختلفی کسب نموده و در 14 رشته ( بر اساس رتبه بندی موضوعی QS) در بین 200 دانشگاه برتر قرار دارد و در رشته هایی مانند علوم کامپیوتر، مهندسی و آموزش در بین 150 دانشگاه برتر دنیا میباشد.

دانشگاه علوم مالزی –  Universiti Sains Malaysia

دانشگاه ساینس مالزی (USM) به عنوان دانشگاه علوم مالزی شناخته می شود و در حال حاضر در رتبه 289 در سطح جهان است و به عنوان یکی از معتبرترین مقاصد برای تحصیل در مالزی محسوب می شود که همچنین تنها دانشگاه در مالزی بوده که در یک رشته بین 50 دانشگاه ها برتر جهان است که در رتبه بندی 31 جهانی در رشته مطالعات زیست است. این دانشگاه دارای سه پردیس بوده که پردیس اصلی آن در شهر  پنانگ، پردیس سلامت در کلانتان و دانشگاه مهندسی خود در Nibong Tibal واقع شده اند و همچنین این دانشگاه مشغول برنامه ریزی برای تاسیس یک پردیس بین المللی در پایتخت می باشد.

دانشگاه تکنولوژی مالزی – Universiti Teknologi Malaysia

این دانشگاه در بین 350 دانشگاه برتر جهان در رتبه 303 قرار داشته و در شهر Johor Bahru واقع شده است که قدیمی ترین دانشگاه مهندسی کشور است و برنامه های تحصیلی متنوعی را در رشته های مهندسی برای دانشجویان ارائه میدهد.

دانشگاه کبانگ سان – Universiti Kebangsaan Malaysia

دانشگاه Kebangsaan در منطقه Bang در شهر  Selangor در 35 کیلومتری جنوب کوالالامپور تاسیس شده و در رتبه 313 جهانی میباشد. با میزبانی 22600 دانشجو، برنامه های آموزشی بسیار قوی در زمینه های آموزش، سیاست، مهندسی، قانون و ریاضیات را در اختیار علاقمندان به تحصیل در مالزی قرار می دهد. دانشگاه Kebangsaan مالزی همچنین دارای یک دانشکده تحصیلات تکمیلی در پردیس اصلی دانشگاه  و یک دانشکده پزشکی واقع در حومه Cheras میباشد.

همچنین  سایر دانشگاه های برجسته مالزی عبارتند از : دانشگاه Universiti Putra Malaysia در رتبه 331 جهانی، دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی در رتبه 551-600 ، دانشگاه Universiti Teknologi MARA  در رتبه 701+ جهانی،  و دانشگاه Universiti Utara Malaysia در رتبه 701+ .

سایر دانشگاه های ارزشمند مالزی در رشته های خاص نیز عبارتند از: دانشگاه Universiti Teknologi Petronas در شهر Batu Gajah، دانشگاه Multimedia University  در شهر Melaka.

بسیاری از دانشگاه های خصوصی در مالزی  به ارائه  دوره  ‘twinning’  یا  “1+2” میپردازند و این برنامه برای مدت 20 سال است که در این کشور پیاده سازی شده و به این معنی است دانشجویان بخشی از تحصیل خود را در مالزی و بخش دیگر را در یک کشور خارجی سپری می کنند. این دوره یک گزینه محبوب به شمار می رود زیرا فرصت به دست آوردن یک مدرک معتبر از دانشگاه های معتبر از کشور هایی چون انگلستان، آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، فرانسه و آلمان را بدون نیاز به پرداخت هزینه برای کل دوره فراهم می کند.

مدارس در مالزی

 • مدرسه بین المللی نکسوس Nexus
 • مدرسه بین المللی اِی آی اس ام  AISM
 • مدرسه بین المللی ای ال سی  ELC
 • مدرسه بین المللی آلیس اسمیت  Alice Smith
 • مدرسه آلمانی کوالالامپور (سیستم آموزشی آلمانی) (DSKL)
 • مدرسه بین المللی فیر ویو (سیستم آموزشی بریتانیایی) (Fairview International School)
 • مدرسه بین المللی هورایزون (سیستم آموزشی بریتانیایی) (Horizon International School)
 • مدرسه فرانسوی کوالالامپور (سیستم آموزشی فرانسوی) (LFKL)
 • مدرسه بین المللی کوالالامپور (سیستم آموزشی آمریکایی) (ISKL)
 • مدرسه استرالیایی (سیستم آموزشی استرالیایی) (Australian International School)
 • مدرسه بین المللی مونت کیارا (سیستم آموزشی آمریکایی) (Mont Kiara International School)
 • مدرسه بین المللی گاردن (سیستم آموزشی بریتانیایی) (Garden International School)

مدرسه بین المللی نکسوس

مدرسه بين المللي نكسوس Nexus  در منطقه پوتراجايا واقع شده است

در مدرسه بين المللي نكسوس Nexus از جدیدترین متد ها و شیوه هاي تدريس و يادگيري آموزش استفاده می شود.

روشهاي آموزشي مدرسه بين المللي نكسوس Nexus كودكان شما را وادار به شركت در رقابتي مي كند كه به طور طبيعي باعث رشد آنها مي شود. اين رقابت باعث مي شود  دانش آموزان از تمامي توان خود استفاده نمايند.

تسهيلات:

محيط زندگي در مدرسه بين المللي نكسوس Nexus دانش آموزان را براي ورود به محيط جامعه آينده آماده كرده و آنها به راحتي توان رويايي با جامعه واقعي را در آينده بدست مي آورند.

تسهيلات و امكانات آموزشي كه در مدرسه بين المللي نكسوس Nexus فراهم شده است محيط را طوري براي دانش آموزان فراهم می کند  كه آنها از بودن در مدرسه احساس رضايت کامل داشته باشند.

فعاليتهاي كه براي يادگيري در محيط كلاس و يا خارج از محيط كلاس بكار گرفته مي  شود تمامي از متدهايي بر گرفته شده است كه مورد نياز فردي دانش آموزان است.

تمامي كارمندان و كادر اداري محيط زندگي دانش آموزان را به دقت بررسي كرده و محيطي را ايجاد مي نمايند كه دانش آموزان در كمال راحتي و آسودگي به درس خود ادامه دهند.

محيط مدرسه

مدرسه بين المللي نكسوس Nexus دارای محيطي وسيع از فضای سبز می باشد و محیطی آرام و مفرح براي دانش آموزان علاقمند ايجاد مي نمايد. تسهيلاتي كه درمدرسه بين المللي نكسوس Nexus وجود دارد شامل :

v       استخر شنا

v       سالن تنيس

v       زمين فوتبال

v       سالن تئاتري مجهز به سيستم صوتي بسيار پيشرفته

v       كتابخانه

v       كافه تريا

کلاسهای فوق برنامه كه در مدرسه بين المللي نكسوس Nexus انجام مي گيرد به شرح زير است:

v       شنا

v       تكواندو

v       بدمينتون

v       فوتبال

v       تنيس

v       كلوپ رقص

v       گيتار از مقدماتي تا پيشرفته

v       روزنامه نگاري

v       آشپزي

v       هنر و كاردستي

v       حاميان زمين

v       عكاسي

 

111111111111111111111111111

ddddddddddddddddddd

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مالزی

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مالزی

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه یو اس ام

کلانتان

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه تکنولوژی پتروناس

پراک

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه تکنولوژی مالزی

جوهور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

دانشگاه مالایا

کوالالامپور

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

ویزای کاری کشور مالزی

سپتامبر 18, 2018 @ 5:37 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مالزی
امتیاز به این مطلب

شما برای کار در کشور مالزی نیازمند به یک job offer می باشید که اسپانسر شما گردد و دعوت نامه کاری را از شرکت ها یا کارنجات این کشور برای شما ارسال کند، مدت این ویزا دو ساله است و در صورت تمایل شما و نیاز کارفرما قابل تمدید شدن می باشد. خیلی از فارغ التحصیلان واجد شرایط برای دریافت کار در این کشور با هم رقابت شدیدی دارند و افرادی که دارای سابقه کار می باشند در اولویت قرار می گیرند. زبان مالایایی زبان رسمی مردم مالزیست که در بسیاری از ادارات دولتی از آن استفاده می شود.

زبان انگلیسی به عنوان دومین زبان این کشور معمولا در تجارت و صنعت کاربرد دارد و تدریس آن در مدارس این کشور الزامی می باشد. میانگین ساعت های کاری در بیشتر اداره ها در کشور مالزی روزهای دوشنبه تا جمعه ساعت 9 تا 17 بعدازظهر است، اما برخی از ادارات دولتی تا ظهر های شنبه نیز مشغول به کار می باشند. افراد در حین کار اجازه یک ساعت استراحت را در ساعت 14 دارند که برای شخص مسلمان وقت نماز نیز جدا در نظر گرفته می شود. تعطیلات سالیانه ی شخص بستگی به میزان کار انجام شده برای شرکت مورد نظر را دارد و معمولا افراد سالیانه 10 روز کاری را می توانند به تعطیلات بروند. حال شما با حضور در این کشور و اجازه کار پاره وقت، نیمه وقت یا کار دانشجویی 20 ساعت در هفته بواسطه تحصیل، می توانید با جستجو در آگهی های اعلام شده یا در اداره کار آن کشور ثیت شده است کار مورد نیاز خود دست یابید و ویزای خود را تبدیل نمایید.

شایان ذکر است که اگر شخص متقاضی بیش از 182 روز در کشور مالزی ساکن باشد بایستی مالیات خویش را پرداخت کرده و این امر می تواند آنلاین انجام شود. همچنین متذکر میشوم که اگر شخصی با ویزای دانشجویی در کشور مالزی مشغول به تحصیل می باشد در حین تحصیل اجازه کار کردن نخواهد داشت، ولی هستند افرادی که مشغول یک سری شغل های آزاد چون آرایشگری، برنامه نویسی، تعمیرات قطعات کامپیوتر می باشند. کارهای سطح پایین در این کشور بسیار زیاد هست ولی با توجه به ارزانی کارگران درکشور مالزی، ایرانیان تمایلی به انجام این کارها نشان نمی دهند.

 روش درخواست کار در مالزی

روش های استخدام بستگی به شرکتی دارد که برایش درخواست را ارسال می کنید. کارفرمایان بزرگ و سرشناس معمولا تقاضاهای آنلاین را می پذیرند ولی کار فرمایان شرکت های کوچکتر اغلب cvرا پذیرش می کنند . که این رزومه بایستی شامل اطلاعات شخصی، میزان تحصیلات شخص، شایستگی های شما، سوابق شخصی، سوابق حرفه ای، مهارت های زبان و کامپیوتر باشد. حال در صورت نیاز کارفرما و عقد قرارداد فی مابین شما و وی می توانید در این کشور با ویزای کار مالزی مشغول به کار شوید. این کارفرمایان معمولا سوابق کاری اخیر شما را مورد برسی قرار می دهند. قبل از کامل نمودن cv اطلاعات کاملی نسبت به شرکتی که برایش رزومه را ارسال می کنید داشته باشید.

بسیاری از افراد با گمان به اینکه با ویزای توریستی می توان به کشور مالزی ورود پیدا کرد و سپس جویای کار شد وارد این کشور می شوند، این مورد امر نسبتا دشواری به نظر می رسد ولی غیر ممکن نیست. با توجه به آنکه کارفرمایان خارجی شغلی را به شما پیشنهاد نمیدهند ولی گاها در مورد شرکت های ایرانی این احتمال است- یکی از بهترین انواع سایت های کاریابی که می توانید از طریق آن هم اقدام کنید سایت jobstreet.com Jobs Malaysia.gov , careerjet.com , gradmalaysia.com می باشند. همچنین وب سایت GRADMalaysia.com لیست کاملی از کافرمایان در کشور مالزی را در اختیار شما قرار میدهد.

شرکت ها و موسساتی که شما می توانید در آنها جهت کار اقدام کنید شامل موارد زیر است:

 • صنایع اصلی: شامل لاستیک، روغن نخل، نفت و گاز طبیعی، تولید نور، داروسازی، فناوری پزشکی ، الکترونیک.

 • قسمت هایی که در حال توسعه هستند، چون صنایع تولید و خدمات.

 • مشاغلی که کمبود کارگران ماهر دارند.

 • شرکت های بزرگی چون Maxis،Axiata ، PBBank، Maybank.

مالزی
امتیاز به این مطلب

ثبت شرکت در کشور مالزی

سپتامبر 18, 2018 @ 5:37 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مالزی
امتیاز به این مطلب

راهنمای تاسیس شرکت در مالزی

هر متقاضی ثبت شرکت در مالزی می بایست یک مشاور رسمی که دارای مجوز از سوی اداره ی ثبت شرکت های مالزی باشد را برای انجام امور ثبتی و انجام کلیه امور قانونی شرکت در طول دوره ی فعالیت آن در مالزی، منصوب نماید.
این مشاور رسمی به نمایندگی از مدیران شرکت برای ثبت یا تاسیس شرکت در اداره ی ثبت شرکت های مالزی اقدام و پس از ثبت شرکت از اسناد و مدارک قانونی مراقبت نموده و امور قانونی را بررسی و یادآوری می نماید.
برای آگاهی از شرایط و فعالیت های مشاوران رسمی شرکت ها در مالزی لطفا به این صفحه مراجعه بفرمایید.
با بررسی های جامع به عمل آمده آتیه آفرینان نسبت به شناسایی متعهد ترین و تواناترین مشاوران رسمی اقدام و با گزینش برترین ایشان، با آنان قرارداد تنظیم و امور ثبتی و قانونی شرکت شما را به ایشان خواهد سپرد. آتیه آفرینان همچنین به طور دایم انجام امور توسط ایشان را بررسی خواهد نمود و در صورت افت کیفت کاری ایشان نسبت به جایگزینی آنان اقدام و مراتب را جهت اخذ تصمیم مقتضی به اطلاع جناب عالی خواهد رساند.
با تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت، شما به آتیه آفرینان اجازه خواهید داد تا از مشاور رسمی و خبره برای شرکت شما استفاده نماید.

برای شروع مراحل ثبت لطفا به این صفحه -- مراجعه بفرمایید.
برای آگاهی از قوانین و شرایط کلی ثبت شرکت به این صفحه مراجعه بفرمایید.
برای آگاهی از شرایط و فعالیت های مشاوران رسمی شرکت ها در مالزی به این صفحه مراجعه بفرمایید.

خلاصه ی شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در مالزی
1- معرفی حداقل دو مدیر با سن بالای 18 سال
2- معرفی حداقل دو سهام دار با سن بالای 18
( تمامی اشخصاص می بایست آدرس در مالزی اعلام نمایند.)
3- کپی صفحه ی اول گذرنامه یا یاNRIC مدیران و سهام داران
(علاوه بر مراجعه ی حضوری و یا ارسال توسط فرم درخواست، می توانید توسط فکس، پست الکترونیک و یا پست ارسال بفرمایید.)
لطفا برای مشاهده ی آدرس و شماره فکس و پست الکترونیک به این صفحه مراجعه بفرمایید.
4- تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت --
علاوه بر مراجعه حضوری و تکمیل فرم می توانید از خدمات تکمیل فرم الکترونیک و یا پیک نامه رسان آتیه آفرینان استفاده بفرمایید.
5- پرداخت بیعانه ی اولیه

روش انجام کار:
1- تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت
2- پرداخت بیعانه (غیرقابل استرداد) به میزان 30% از کل هزینه ی ثبت شرکت
این مبلغ بر اساس سرمایه ی اعلام شده برای ثبت متفاوت خواهد بود.
3- استعلام نام اولیه نام شرکت توسط آتیه آفرینان از اداره ثبت
4- دریافت نتیجه ی استعلام و اعلام آن به جناب عالی
( حداکثر یک ساعت بعد از به جریان افتادن کار)
5- آماده سازی و ارسال فرم های تاسیس برای جناب عالی
6- دریافت فرم های تاسیس امضاشده از جناب عالی
( فرم ها می توانند با مراجعه حضوری جناب عالی در محل آتیه آفرینان و یا با استفاده از خدمات پیک آتیه آفرینان و همچنین توسط پست الکترونیک و یا پست ارسال گردند.)
7- پرداخت 70% باقی مانده از هزینه ی ثبت شرکت
این مبلغ بر اساس سرمایه ی اعلام شده برای ثبت متفاوت خواهد بود.
8- آغاز مراحل ثبت شرکت در اداره ی ثبت
اداره ثبت در صورت تکمیل و بدون اشکال بودن مدارک، حداکثر در مدت 7 روز کاری مراحل ثبت را به اتمام خواهد رساند.
9- تحویل مدارک ثبتی شرکت
این مدارک را می توانید در این صفحه مشاهده بفرمایید.

ما مجموع مدارکی را در اختیار شما قرار خواهیم دارد که به واسطه ی آن می توانید شرکت خود را افتتاح و نسبت به چاپ کارت و سربرگ و.. ، افتتاح حساب بانکی اقدام و کسب و کار خود را آغاز بفرمایید.
مشاور رسمی شرکت شما، با دریافت مبلغ ماهانه ی 150 RM حق العمل، ضمن نگهداری و مراقبت از مدارک و دفاتر قانونی شما، آن ها را بررسی و در مواقع لازم جهت تکمیل آن ها با شما همکاری خواهد نمود.

برای آگاهی از قوانین شرکت ها لطفا به این صفحه مراجعه بفرمایید.

انتخاب نام - اصول کلی(ثبت شرکت در مالزی)

اصول کلی در انتخاب نام و مشخصات اسم هایی که بعنوان نام شرکت قابل استفاده هستند:

شرح:
1. اسم می بایست هجا و املای صحیح داشته باشد.
2. در صورتی که شامل کلمات غیر مالایی و غیر انگلیسی باشد، این کلمات دارای معنی بوده و معنی آن ها اعلام گردد.
3. اسم می بایست کفر آمیز نبوده و همچنین برای عموم مردم اهانت آمیز نباشد.
4. اسم نباید به عناصر مذهبی شباهت داشته باشد.
5. اسم عام و کلی نباشد. مانند شرکت زیبا، شرکت تلاش، "Attempt Sdn. Bhd." or "Beautiful Sdn. Bhd.";
6. عدم استفاده از اسامی خاص افراد به غیر از موارد زیر:
الف- نام مدیران شرکت که در اساسنامه شرکت نام درج شده است.
ب- نام اعضای خانواده ی درجه یک مدیر یا موسس، مانند: فرزند، پدر، همسر، پدربزرگ یا مادر بزرگ. در این خصوص روابط فامیلی باید اثبات شود.
ج- در صورتی که از نام گروه خاصی استفاده گردد، می بایست رضایت نامه ی از آن گروه ارایه گردد.
7. اسم های خلق شده باید معنی کلمه های خلق شده را بیان کند.
8. مخفف نام شرکت، تداعی با مخفف نام شرکت های بین المللی و چند ملیتی مانند PNB,ICI,IBM ننماید.

انتخاب نام - اسامی ممنوعه (ثبت شرکت در مالزی)

بند قانونی در بخش (1)22 قانون شرکت های مالزی سال 1965 دلالت بر ممنوعیت ثبت اسامی در موارد زیر دارد:

1- اسم با نظر شرکت ثبت نامطلوب تشخصی داده شود.
2- وزیر دستور عدم ثبت آن را صادر کرده باشد.
این موارد بر اساس ماده ی (1)341 همان قانون به شرکت های خارجی تسری می یابد.
مواردی که توسط دستور وزیر اجازه ی ثبت ندارند :
1. نام هایی که با یکی از اعضای خانواده سلطنتی ارتباط داشته باشد و شامل کلمه هایی مانند: سلطنت، شاه، ملکه، شاهزاده، شاهدخت، تاج، نایب السلطنه یا امپراطوری"Royal", "King", "Queen", "Prince", "Princess", "Crown", "Regent" or "Imperial"; باشند.
2.نام هایی که با یک ایالت یا بخش دولتی فدرال ،آژانس دولتی یا شهرداری یا مقام محلی دیگری شامل اسم هایی مثل فدرال، ایالت یا ملیت ، "Federal", "State" , "National"، ارتباط داشته باشد.
3.اسم هایی که با ملتهای آسیای جنوب شرقی،دولت خارجی یا کشورهای مشترک المنافع یا با هر سازمان بین المللی دیگر یا اتحادیه ها در ارتباط بوده و شامل کلماتی مانند ASEAN,UNESCO,NATO,EEC,OPEC باشد.
4.اسم هایی که با هرحزب سیاسی ،اجتماعی،اتحادیه تجاری یا انجمن ساختمانی موجود، ارتباط داشته باشد.
5. اسم هایی که شامل کلمه های زیر یا مشابه کلمات زیر باشند:
بانک، بانکدار، بانکداری، دفتر خانه، اتاق بازرگانی و صنعتی، اتاق صادر کنندگان، دانشکده، مصرف کننده، شورا، اعتبار، مبادله، مامور اجرا، مالی، سازمان خیریه، وام، ضمانت، صرافی، بیمه، سرمایه گذاری، اجاره، ساخت مالزی، نخست، دفتر ثبت اسناد، خزانه، ودیعه پذیری، انحصار، خزانه، خزانه داری، یگان، دانشگاه.
"Bank", "Banker", "Banking", "Bumiputra", "Bureau", "Chamber of Commerce and Industry", "Chamber of Manufacturers", "Chartered", "College", "Consumer", "Council", "Credit", "Exchange", "Executor", "Fair Price", "Finance", "Foundation", "Fund", "Guarantee", "Institute", "Insurance", "Investment", "Leasing", "Made in Malaysia", "Prime", "Registry", "Treasury", "Trust", "Unit Trust", "University"

6.اسم هایی که برای شناسایی، نوع و اهداف یک شرکت، گمراه کننده هستند.
7.اسم هایی که کفر آمیز یا در مجمع عمومی اهانت آمیز هستند.
8. اسم هایی که:
1. ترجمه ی اسم یک شرکت خارجی که قانونی ثبت شده است.
2. ممکن است به اسم یک شرکت خارجی که قانونی ثبت شده است شبیه باشد یا با آن اشتباه گرفته شود.
3. ممکن است به اسمی که به هدف تشکیل یک شرکت جدید یا ثبت یک شرکت خارجی رزرو شده شبیه باشد یا با اسمی که به هدف تعویض اسم یک شرکت خارجی ثبت شده زیر نظر قانون اشتباه گرفته شود.

اسم هایی که بیانگر فعالیت هایی هستند توسط قوانین دیگر کنترل می شوند.
شرح:
1. قانون موسسات مالی و بانکداری مصوبه ی سال 1989
کلمات بانک، سپرده گذاری، مالی، بانک بازرگانان، موسسه تنزیل، دلال پول، دلال مبادله ارز، مالی، اجاره، مال توسعه، اعتبار ساختمان ،"bank", "deposit-taking", "finance", "merchant bank", "discount house", "money broker", "foreign exchange broker", "Financial", "Factoring", "Leasing", "Development finance", "Building credit" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند.
2. قانون صنایع مصوبه ی سال 1983
مبادله کالا، بازار کالا، بازار امنیت تجاری، stock exchange", "stock market", "securities trading market" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند.
3. قانون صنعت و تجارت مصوبه ی 1993
کلمات مبادله آینده، واسطه ی آینده، مشاور تجاری آینده، "futures exchange", "futures broker", "futures trading adviser" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند..
4.قانون بیمه مصوبه ی 1963
بیمه، بیمه عمر، صادر کننده بیمه دریایی، "insurance", "assurance", "underwriter" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند.
5. قانون مبادله پول مصوبه ی 1998
کلمات مبادله پول، مبادله ارز ، "money changer", "foreign exchange" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند.
6. قانون قیمت گذاری ، ارزیابی و نمایندگی املاک مصوبه ی 1981
کلمات نماینده ملک، نماینده خانه، نماینده اموال، نماینده زمین، دلال خانه، "estate agent", "house agent", "property agent", "land agent", "house broker" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند.
7. قانون معاملات اسلامی تکافل (Takaful) مصوبه ی 1967
تکافل ، التکافل ، "Takaful" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند.
8. قانون حسابداری مصوبه ی 1967
کلمات مالیات، حسابداری، حسابدار عمومی، بازرس، مشاوره مالیاتی، "taxation", "tax", "accounting", "Public Accountant", "Auditor", "Tax consultant", "Tax advisor" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند.
9. قانون صنایع دارویی (تبلیغات و فروش) مصوبه ی 1956
کلمات کلینیک خصوصی، کلینیک، کلینیک رادیولوژی خصوصی، آزمایشگاه دارویی خصوصی، داروهای جایگزین، گیاه های سنتی، طبیب، معالجه، کیلنیک مو، ریزش مو، معالجه امراض، گیاهان دارویی سنتی، سالن دارو، "Private clinic", "Clinic", "Private Radiological clinic", "private medical laboratory", "alternative medicines", "traditional herbs", "tabib", "treatment', "hair clinic", "hair loss", "homeopathy", "traditional medicine herbs" , "medical hall" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به مفهوم این گونه کلمات دارند.
10. هر قانون دیگری که به اداره ی ثبت شرکت اعلام شود.

اسامی که ارتباط با فعالیت هایی که توسط نماینده های دولت یا سندیکاهای حرفه ای، تنظیم شده است را بیان می کند.
شرح:
1. کلمات ثبت شده ی منطقه ی آزاد لابوان (LOFSA)
کلمه هایی مانند منطقه ی آزاد، لابوان، شرکت منطقه ی آزاد، "Labuan Offshore", "Offshore Company", "Labuan Trust Company" یا کلمه های هم معنی.
2. هیئت معماری مالزی
کلمه هایی مانند معماری، "architect"
3.وزارت فرهنگ مالزی
کلمه هایی مانند دانشکده، موسسه، دانشگاه، مدرسه، "college", "institute", "university", "school" یا کلمه های هم معنی
4. سازمان توسعه همکاری
کلمه هایی مانند همکاری، "co-op", "Co-operative" یا کلمه های هم معنی.
5. سازمان هوانوردی داخلی
کلمه هایی مانند هوانوردی، راه هوایی، خط هوایی، هوا، "aviation", "airways", "airlines", "air" یا کلمه های هم معنی
6. هیات مهندسی مالزی
کلمه هایی مانند مهندس، "engineer"
7. سازمان حسابرسی مالزی
کلمه هایی مثل حسابدار، مالیات، "accountant" , "taxation"
8. سازمان نخست وزیری
کلمه هایی مثل دینار، "dinar"
9. وزارت صنایع مادر
کلمه هایی مثل مرکز اطلاعات مدیریت جنگلداری as "Pusat Seranta Pengurursan Hutan" ("Information Centre for Forest Management")
10.Jabatan Kemajuan Agama Islam Malaysia
مستقیم، معجزه احرام، وقف، بیت المال، حلال، وصیت، "rypto", "Muttaqim", "Mustaqim", "Ehram Mukjizah", "Wakaf", "Amil", "Baitulmal", "Halal", "wasiat", "faraid" یا کلمه های هم معنی.
11. واحد درخواست مشارکت
کلمه هایی مثل امانت، "Amanah" and "Trust" برای تشکیل یک شرکت
اسم هایی که استفاده آنها به منافع عمومی و ملی محدود شده است.
شرح:
1- شرکت های متعلق و مربوط به دولت و اسم های معروفی که در قانون ثبت علامت تجاری ثبت شده است.
مانند : "Astro", "DIGI", "Berjaya", "Chase", "HICOM", "Petronas", "Intrakota", "Celcom", "Pernas", "Perodua", "Modenas", "Telekom", "Kenyir", "Kulim Hi-Tech"
2- Cyber یا هر کلمه هم معنی آن
3- Putrajaya یا کلمه های هم معنی
4- "MSC/Multimedia Super Corridor"
5- "Middle Man"
6- "Malay Reserve"
7- کلمه هایی که شبیه فعالیت های قماربازی هستند مثل شرط بندی در اسب دوانی، بخت آزمایی، فال گیر، "sweepstake", "lottery", "fortune teller" یا کلمه هایی که اشاره ضمنی به کلمه های هم معنی دارند.
8.کلمه هایی مثل مشروبات الکلی، "liquor" و کلمه های مشابه
9.کلمه هایی از آرم یا شعار های دولتی مثل چشم­انداز سال 2020، کوالا لامپور 2001، کوالا لامپور 2006، کوالا لامپور 2008، "Vision 2020", "Bersih, Cekap dan Amanah", "Jatidiri", "Kuala Lumpur 2001", "Kuala Lumpur 2006", "Kuala Lumpur 2008", "Malaysia Boleh", "Dulu, Kini dan Selamanya" ("Then, Now and Always") و کلماتی که از این پس در آرم و شعار های دولتی استفاده شوند

مراحل و مدارک برای ثبت شعبه ی شرکت خارجی در مالزی

مراحل و مدارک مورد نیاز برای ثبت شعبه ی شرکت های خارجی در مالزی
برای ثبت شعبه ی یک شرکت خارجی می توان مستقیما و بدون مراجعه به مشاوران رسمی وارد عمل شد و اقدام به ثبت آن نمود. همچنین استفاده از خدمات مشاوران رسمی در این مورد ممکن می باشد.
1- گام نخست:
مراجعه به اداره ی ثبت مالزی و ارایه مدارک زیر:
1- فرم درخواست
2- نتیجه ی جستجوی نام فرم 13A برای استفاده از نام یک شرکت خارجی، می بایست کپی مدرکی که نشان دهنده ی نام ثبت شده ی شرکت در کشور مبدا می باشد، ارایه گردد.
2- گام دوم:
تحویل مدارک.
پس از تایید نام شرکت خارجی ، مدارک زیر می بایست تهیه، ترجمه رسمی شده و به تایید وزارت امور خارجه و سفارت مالزی در ایران برسد، اعتبار این اسناد حداکثر سه ماه می باشد و در صورت گذشت بیش از سه ماه می بایست مجددا به تایید مراجع ذکر شده برسد.
در صورت ترجمه ی اسناد در مالزی، این مدارک می بایست به تایید شخصی که از سوی اداره ثبت مالزی معرفی می شود برسد.
اسناد و مدارک مورد نیاز :
1- ترجمه ی رسمی و تایید شده ی سند ثبت شرکت.
2- ترجمه رسمی و تایید شده ی اساس نامه.
3- لیست و مشخصات مدیران شرکت مطابق فرم 79
4- مدرک دال بر معرفی یک و یا چند فرد ساکن در مالزی، به عنوان نماینده. این نماینده می بایست طی صورت جلسه ی مدیران و با ارایه ی وکالتنامه ی رسمی از مدیران معرفی گردد.
5- برگه ی رسمی قبول نمایندگی ( فرم 80)
6- پرداخت هزینه ی ابطال تمبر بر اساس سرمایه اسمی اعلام شده طی یک فقره چک بانکی.
برای آگاهی از میزان هزینه ی ابطال تمبر لطفا به این صفحه مراجعه بفرمایید.
7- ارایه ی ارزش برابری نرخ ارز رسمی کشور مبدا با نرخ رینگیت مالزی از روزنامه های مالزی. این نرخ برای تعیین برابری سرمایه شرکت به وجه رایج مالزی استفاده خواهد شد.
3- گام سوم:
تاییدیه اداره ثبت.
اداره ی ثبت شرکت های مالزی، براساس مدارک فوق سند ثبت شرکت را مطابق با (فرم 83) صادر می نماید.
4- گام چهارم:
معرفی مکان نگهداری اسناد و مکان تجاری شرکت.
هر شرکت خارجی موظف است ظرف یک ماه از تاریخ تاسیس مکان نگهداری اسناد و همچنین مکان تجاری شرکت را طی یک اعلامیه به اداره ثبت شرکت های مالزی CCM معرفی نماید.
5- گام پنجم :
موارد لازم الاجرا پس از ثبت:
1- گزارش کلیه تغییرات به اداره ی ثبت. از جمله شرکت و نماینده موظف هستند هر گونه تغییر نماینده را به اداره ی ثبت گزارش نمایند.
2- حداکثر طی مدت 2 ماه پس از هر جلسه ی عمومی سالانه، مدارک زیر می بایست در پرونده ی شرکت درج گردد.
1- کپی سود سالانه ی شرکت
2- کپی ترازنامه دفتر کل
3- شرح دارایی های استفاده شده و عملیات انجام شده در مالزی
4- حساب سود و زیان
تمامی اسناد فوق می بایست به زبان بهاسای مالزی و یا انگلیسی تهیه شوند. هر گونه سند به غیر از این دو زبان می بایست ترجمه رسمی و تایید شده داشته باشند.

تاسیس یک شرکت بومی در مالزی

تعریف :
شرکتی که تمامی و قسمت عمده ی سهام آن به نام شخص و یا اشخاص مالایی است.

شرایط تاسیس یک شرکت بومی :
1- حداقل 2 نفر شریک که یک نفر از ایشان می بایست شهروند و مقیم مالزی باشد.
2- حداقل سن 18 سال
3- شرکا تاجر ورشکسته غیرمعتبر نباشند.
4- در طول 5 سال گذشته مرتکب جرم نشده و محکومیت در دادگاه نداشته باشند.
5- ارایه کارت شناسایی برای اشخاص مالایی. (گزارش پلیس مبنی بر فقدان کارت شناسایی، قابل قبول نیست).

مدت زمان برای تشکیل یک شرکت بومی
7 روز کاری.
اگر در کوالالامپور زندگی میکنید ، راه اندازی سریع شرکت مقدور است.
در صورتی که خارج از کوالالامپور اقامت دارید به زمان فوق مدتی که برای انتقال مدارک از محل اقامت شما به دفتر و بلعکس مورد نیاز خواهد بود را بیفزایید.

توجه:
ما با بررسی های همه جانبه ، سریعترین و کم هزینه ترین راه ها را انتخاب و در خدمت شما گذاشته ایم، به همین دلیل به جرات اعلام می کنیم هر گروه و شخصی که به شما وعده ی انجام کار را در مدت کوتاه تر و یا با هزینه ای کمتر از مبالغ اعلام شده توسط ما بدهد، امکان انجام کار را ندارد.
معمولا ایشان قیمت اصلی تاسیس را پنهان میکنند و وقتی نام شرکت شما تایید شد، چون نام شرکت شما در گروی ایشان خواهد بود، شما ناگزیر از پرداخت نرخ اضافی، بنا به اعلام ایشان خواهید بود.

تاسیس شعبه شرکت خارجی در مالزی

شرکت های ثبت شده در خارج از مالزی اعم از این که محل تجارت آن ها داخل مالزی باشد و یا در حال تجارت با مالزی باشند، طبق قانون شرکت های مالزی به عنوان شرکت های خارجی قلمداد می شوند.

بر اساس قانون، شرکت های خارجی می توانند پایگاهی برای تجارت در مالزی داشته باشد مشروط به آن که :
1- با یک شرکت داخلی ادغام شوند.
2- شعبه ای را در مالزی ایجاد کنند.
شر کت های خارجی که مایل به ایجاد شعبه  و تجارت در مالزی هستند، می بایست نماینده ای را به اداره ی ثبت شرکت های مالزی معرفی و از آن طریق اقدام به ثبت شعبه خود نمایند.
قانون شرکت های مالزی، انجام این مراحل را مستقیما به اداره ی ثبت سپرده است تا از این طریق کنترل خود را بر فعالیت شرکت های خارجی بیشتر نماید.
شرکت خارجی ثبت شده در مالزی اجازه و قدرت خرید و نگهداری اموال غیرمنقول را خواهند داشت.

اهداف تاسیس و حیطه ی فعالیت شرکت

نمونه هایی برای تعریف اهداف تاسیس و حیطه ی فعالیت شرکت:

1- اجرای هرگونه تجارت متناسب با اهداف تعیین شده در شرکت نامه که به نظر می رسد شرکت قادر به انجام آن است و می تواند مستقیم و غیر مستقیم ارزش و یا سودی برای دارایی ها و حقوق شرکت ایجاد کند.
2- به عهده گرفتن و کسب کل و یا جزئی از تجارت ،دارایی ها و تعهدات هر شخص و یا شرکتی که قانوناً می تواند تجارتی را آغاز کند و یا صاحب دارایی است که میتواند در جهت اهداف شرکت مفید و مناسب باشد .
3- درخواست ، خرید و یا از طرف دیگر کسب هرگونه مجوز، حقوق جواز، کپی رایت، نشان تجاری، پروانه، امتیاز و مانند آن که می تواند حق انحصاری، غیر انحصاری و محدود برای استفاده کردن ایجاد کند.
هر نوع موارد سری و یا اطلاعاتی و یا اختراعی که به نظر می رسد می تواند در جهت اهداف شرکت مورد استفاده قرار گیرد و یا کسب هر کدام از آن ها که برای شرکت منفعت زا باشد و یا استفاده، توسعه و یا دادن جواز با توجه به دارایی و توان شرکت، حقوق و یا اطلاعات و دانش کسب شده.
4- ادغام و یا همکاری در جهت تقسیم منافع، سود، همکاری، امتیازی دو جانبه، ریسک مشترک و یا از طرف دیگر، با هر شخصی و یا شرکتی که در حال انجام تجارت و یا قصد انجام معامله ای که شرکت قانوناً می تواند انجام دهد دارد و یا هر نوع تجارت و معامله ای که قادر به منفعت رسانی به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم به شرکت است.
5- گرفتن و یا کسب و حفظ سهام، سهام قرضه و یا اوراق بهادر شرکت دیگر .
6- ورود به قرارداد ها با دولت، مقامات، شهرداری و مقامات محلی که برای اهداف شرکت و یکی از آن ها مفید می باشد و یا کسب هر نوع حقوق، امتیاز و یا مزایا از دولت و مقامات که شرکت مایل به کسب آن ها است و یا اجرا استفاده و پیروی از این قراردادها، حقوق، امتیازات و مزایا.
7- تاسیس و حمایت و یا کمک به تاسیس و حمایت از شرکت ها، موسسات، بودجه ها و یا تسهیلاتی که برای کارمندان و یا رؤسا و یا کارمندان پیشین و وابستگان و مرتبطان باچنین اشخاصی، اعطای حقوق بازنشستگی و مواجب و یا پرداخت بیمه، تعهد و ضمانت صرف پول در جهت اهداف خیر خواهانه و نوع دوستانه و برای نمایشگاه ها اهداف سودمند عمومی و معمول.
8- تشویق دیگر شرکت و یا شرکت ها به منظور حصول و یا گرفتن همه و یا بخشی از دارائی ها، حقوق و مسؤلیت های شرکت و یا برای دیگر اهدافی که مستقیم و یا غیر مستقیم به شرکت سود می رساند.
9-خرید، اخذ وام، اجاره و یا کسب دارائی منقول و غیر منقول، حقوق، مزایا و امتیازاتی که شرکت برای اهداف خود لازم و یا مناسب می بیند، به ویژه هر نوع زمین، ساختمان، دستگاه، ماشین وکالای تجاری.
10- ساخت، پیشبرد، حفظ، مدیریت، اجرا و یا کنترل هر نوع ساختمان، کارگاه، کارخانه، آسیاب، جاده، راه، تراموا، ریل راه آهن، مسیر های آبی، انشعاب و مسیر های فرعی، پل، انبار و سیلو، لنگر گاه، انبار (کالا)، کارگاه های الکتریکی، مغازه و دیگر کارها و یا تسهیلاتی که مستقیم ویا غیر مستقیم سود شرکت را افزایش می دهد و یا کمک به ساخت، توسعه، حفظ، گسترش، مدیریت، اجرا و کنترل هر کدام از آن ها.
11- سرمایه گذاری و معامله با پول شرکت در زمان هایی که شرکت آن اقدام را مناسب می بیند.
12- قرض و یا کمک مالی و دادن اعتبار به هر شخص و شرکت، ضمانت و یا دادن ضمانت و خسارت برای پرداخت پول و یا اجرای قرار داد ها و تعهدات هر شخص و یا شرکتی، به عهده گرفتن و یا متعهد شدن به باز پرداخت پول قرض داده شده و تعهدات فرد و شرکت و یا از طرف دیگر یاری رسانی به فرد و شرکت.
13- قرض دادن، افزایش دادن و یا ضمانت پرداخت پول به صورتی که شرکت آن را مناسب می بیند و یا ضمانت باز پرداخت پول، اجرای تعهدات، قرار داد، گارانتی و دیگر تعهد های که در شرکت ایجاد و یا متحمل می شود و یا مربوط به دارائی های شرکت می شود(چه حال چه آینده)، شامل سرمایه غیر لازم، و خرید، باز خرید و پرداخت تمامی اوراق های بهادر .
14- پاداش به هر شخص و یا شرکتی در قبال خدمات ارائه داده در قرار دادن و یا کمک به قراردادن و ضمانت قراردادن هر نوع سهمی در سرمایه ی شرکت و یا سهام قرضه و یا دیگر اوراق بهادر و یا در مورد سازمان دهی، تشکیل و توسعه ی شرکت و راهبرد امورآن.
15- برداشت، ساخت، پذیرفتن، تائید، تخفیف، اجرا، صدور هر نوع سفته، حواله، بار نامه و هر نوع ابزار قابل انتقال و قابل تبدیل به پول نقد.
16- فروش یا کناره گیری از به عهده گرفتن مسولیت شرکت و یا بخشی ازآن که با ملاحظات شرکت مناسب می باشد به ویژه در مورد سهام، سهام قرضه، اوراق بهادرشرکتی دیگر که در بخش هایی اهدافی مشابه با شرکت دارد.
17- انتخاب ابزاری برای معرفی شرکت و تبلیغ تجارت و یا محصولاتی که برای شرکت مفید می باشد .
18- درخواست، تضمین و کسب هر نوع مصوبات قانونی، حق واگذاری، انتقال، خرید و یا استفاده، اجرا و بهره برداری از اجازه نامه، مجوز، اعتبار، امتیاز، مزایا، حقوق که دولت و یا مقامات و هر شرکت و مجموعه ی عمومی می تواند دارای آن باشد و پرداخت،کمک و یاری رساندن در جهت عملی کردن آن ها و مالکیت هر نوع سهم شرکت، سهام قرضه و یا دیگر اوراق بهادر و کمک به تامین و پرداخت هزینه های لازم، مطالبات و مخارج.
19- درخواست، توسعه و حصول هر نوع مصوبه، مقررات ودیگر قوانین که مستقیم و یا غیر مستقیم برای شرکت منفعت زا است و یا مخالفت با هر نوع لایحه، دعوی یادرخواست هایی که در جهت مخالف منافع شرکت است.
20- فراهم ساختن شرایط برای ثبت و یا سازماندهی شرکت در کشور و یا مکانی خارج از مالزی.
21- فروش، پیش برد، مدیریت ،توسعه، مبادله، اجاره، کناره گیری و یا معامله با هر بخشی از دارائی ها و حقوق شرکت.
22- صدور و تخصیص کامل و یا بخشی از سهام پرداخت شده در سرمایه ی شرکت به ازاء دارائی های منقول و غیر منقول خریداری شده و یا کسب شده و یاخدمات ارائه شده به شرکت.
23- توزیع دارائی ها بین اعضای شرکت، در غیر این صورت هیچ نوع توزیعی به طوری که منجر به کاهش سرمایه بدون تصویب قانون صورت گیرد ممنوع می باشد.
24- نگهداری و حفظ رهن،گرو و یا مطالباتی به منظورضمانت پرداخت قیمت خرید و یا تراز خرید های پرداخت نشده و یا بخشی از دارائی های شرکت که به هر نحوی توسط شرکت فروخته شده و یا پولی که مربوط به خریداران شرکت و دیگر افراد می باشد .
25- عمل به اجرای اهداف شرکت و یا انجام همه و یا یکی از آن ها در هر کجای جهان به عنوان مدیر، نماینده، متولی، یا از طریق متولی، نماینده، به تنهایی و به کمک دیگران.
26- انجام همه ی اموری که در حصول اهداف شرکت لازم و سودمند باشد .

مالزی
امتیاز به این مطلب

سرمایه گذاری در کشور مالزی

سپتامبر 18, 2018 @ 5:37 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مالزی
امتیاز به این مطلب

سرمایه گذاری در مالزی

مقدمه

موضوع این مقاله در مورد سرمایه گذاری در مالزی و همچنین سرمایه گذاری در بازار سهام مالزی ، روند توضیح مزایا و خطرات ناشی از از سرمایه گذاری در مالزی شرایط اساسی و تاثیر گذار در سرمایه گذاری املاک و مستغلات در مالزی و همچنین مورد نیاز در بحث بیمه و پوشش پزشکی در سرمایه گذاری مالزی است لذا در صورت وجود هرگونه شبهه و سوالات بیشتر در مورد سرمایهگذاری در مالزی و طرق دیگر مهاجرت به مالزی می توانید با وکلا و  مشاورین برجسته امر حقوق بین الملل  تماس حاصل فرمایید . امید است با مطالعه این مقاله که در خصوص سرمایه گذاری در مالزی تهیه و تکمیل شده است، توانسته باشیم مطالب مفیدی را خدمت شما عزیزان همیشه همراه قرار داده باشیم .

آیا در مورد سرمایه گذاری در مالزی سوالاتی‌دارید؟ آیا می خواهید بیشتر با مسئله سرمایه گذاری در بازار سهام مالزی آشنا شوید ؟ آیا از مزایا و خطرات ناشی از از سرمایه گذاری در مالزی مطلع هستید؟ آیا از الزامات مورد نیاز برای سرمایه گذاری  مالزی اطلاعاتی دارید ؟

مزایا و خطرات ناشی از سرمایه گذاری در مالزی

مالزی دارای یک دولت محور باز و تازه صنعتی اقتصاد بازار . بین سال های ۱۹۵۷ تا ۲۰۰۵ گزارش رشد تولید ناخالص داخلی این کشور (GDP) نرخ ۶٫۵۵٪ به طور متوسط بوده است که آن را به یکی از بهترین اقتصادهای ساخته شده در منطقه تبدیل کرده است.  نرخ رشد بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ در کشور مالزی کاهش یافته که فقط ۱٫۲۹٪ بوده است اما با این حال کشور مالزی به عنوان اقتصاد بالغ شناخته می شود .

با توجه به شاخص رقابت IMD، اقتصاد مالزی چهاردهمین بازار رقابتی در جهان و رتبه پنجم در میان کشورهای با جمعیت بیش از ۲۰ میلیون شناخته می شود، که آن را بالاتر از کشورهایی هایی مانند ژاپن، استرالیا، و انگلستان قرار داده است.  بانک جهانی نیز این کشور را به عنوان ششمین کشور در جهان در جهت فعالیت مثبت انجام کسب و کار و ششمین کشور فعال برای سرمایه گذاری خارجی انتخاب کرده است .

از معایب سرمایه گذاری در مالزی هم می توان تنش های سیاسی در این کشور اشاره نمود در حالی که کشور از گذشته به بررسی دقیق سرمایه گذاری پرداخته است. مسائل سیاسی و انتخاباتی نیز همچنان به طاعون کشور معروف است و باعث بی ثباتی شده است.

سرمایه گذاری در بازار سهام مالزی

تبادل وجوه معامله (ETF) نشان دهنده ساده ترین راه برای سرمایه گذاری در مالزی می باشد.

سبد متنوعی از خرید و فروش سهام، اوراق بهادار و همچنین خرید و فروش در بورس سهام ایالات متحده را می توان در مالزی امتحان نمود .  ETF محبوب ترین گزینه برای سرمایه گذاری در مالزی است . iShares و MSCI شاخص صندوق بورس در مالزی می باشد  (: EWM NYSE)

قبضهای سپرده آمریکایی (ADR) :  گزینه دیگری برای سرمایه گذاران بین المللی در مبادلات خارجی می باشد . در این نوع سرمایه گذاری فرد می تواند به عنوان بخش کوچکی از یک مجموعه بزرگ که معمولا شرکت ها هستند این قبض های سپرده را خریداری کند. اما سرمایه گذاران باید آگاه باشند که بسیاری از این سپرده های ADR نسبتاً جامد هستند و ممکن است خرید و فروش با قیمت های جذاب با دشواری همراه باشد.

در اینجا برخی از سپرده های ADR مالزی را ملاحظه می فرمایید :

 • بانکداری مالایا برهاد (MLYBY)

 • گنتینگ برهاد (GEBHY)

 • گنتینگ مالزی (BHD  GMALY )

 • MBF برهاد (MBFBY)

 • Tenaga Nasion برهاد (TNABY)

در نهایت، سرمایه گذاران بین المللی می تواند با شرکت های فهرست شده در بورس اوراق بهادار و بورس مالزی سرمایه گذاری نمایند. کشور مالزی یکی از فعالترین و سودمند ترین بازارهای تجاری در آسیا است و طیف گسترده ای از گزینه های سرمایه گذاری را ارائه می دهد .

سرمایه گذاری املاک و مستغلات در مالزی

 • پس از تمرکز بر مساعی سال ها پیش، مالزی ساخته شده است گردشگری سوم بزرگترین کمک درآمد خود را. این ساخته شده است . سرمایه گذاری املاک و مستغلاتروشی بسیار محبوب از سرمایه گذاری برای بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی می باشد . با توجه به راهنمای ملک جهانی، میانگین قیمت خانه در مالزی نزدیک به ۵۰٪ بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ افزایش یافته است، در حالی که بازار به شدت رقابتی است.

 • برنامه اصلی  مالزی خانه دوم من برای اشخاص غیر مالزیایی ویزا ی ده ساله ارائه می دهد. در امتیازاتMM2H تا کنون بیش از ۳۰۰۰۰ نفر مورد تایید قرار گرفته اند.

 • متقاضیان مجاز می باشند به همراه وابستگان خود (فرزندان کمتر از ۲۱ سال سن، کودکان معلول، و پدر و مادر با سن بیش از ۶۰ سال) تحت ویزایMM2H اقدام نمایند. فرزندان بالای ۲۱ سال باید برای اخذ اقامت به صورت جداگانه اقدام نمایند.

 • دلایلی که مردم علاقه مند به زندگی در مالزی می باشند شامل هزینه های پایین زندگی، زیرساخت های توسعه یافته، کشوری توریستی وجذاب با کیفیت عمومی زندگی و…..

 • برنامهMM2H برای تمام کشورهای به رسمیت شناخته شده توسط مالزی باز است اما این برنامه دارای نیازهای متعدد است. این الزامات شامل یک درآمد حداقل ماهانه، حداقل دارایی ها ، سپرده ثابت، به علاوه قوانین مختلف دیگر است.  محرومیت از همسران خارجی از شهروندان مالزی در فوریه ۲۰۰۹ برداشته شد و آنها در حال حاضر مجاز برای ویزای MM2Hهستند..

نیاز مالی برای MM2H

متقاضیان ملزم به نشان دادن منابع مالی کافی برای زندگی در مالزی می باشند  بدون نیاز  به کاریابی و یا کمک های دیگر از دولت.

برای متقاضیان زیر ۵۰  سال نشان دادن دارایی بالای  ۵۰۰۰۰۰  رینگت و درآمد ماهانه بیش از ۱۰۰۰۰  رینگت مورد نیاز است.

متقاضیان بالای ۵۰ سال دارایی بیش  ۳۵۰۰۰۰  رینگت و درآمد ماهیانه  ۱۰۰۰۰ رینگت مورد نیاز است.

دارایی های قابل قبول برای افراد بالای ۵۰ شامل پول نقد در بانک، اوراق قرضه و اوراق بهادار می باشد .

قوانین سرمایه گذاری اشتغال / کسب و کار برای MM2Hers

دارندگان ویزای MM2H سن ۵۰ ساله و بالاتر می تواند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. این برای دارندگان ویزایی که مهارت های تخصصی در برخی رشته های مورد تایید است قابل اجرا می باشد که تابع مقرراتی مانند دیگر سرمایه گذاران خارجی خواهد شد، اما اجازه داده می شود به طور فعال  روز به روز در حال اجرا از کسب و کار درگیر می شود. در صورتی که مایل به این کار آنها باید ویزای خود را به یک مجوز کار تغییر دهید.

ضامن

همه متقاضیان نیاز به یک ضامن در مالزی برای حمایت از کار دارند . علاوه بر این یک باند شخصی تا RM2000 قبل از ویزا صادر خواهد شد که مورد نیاز خواهد بود.

پوشش بیمه و گزارش های پزشکی برای MM2H

متقاضیان و وابستگان آنها باید یک پوشش بیمه پزشکی از یک شرکت بیمه معتبر در مالزی داشته باشند. همه متقاضیان و وابستگان آنها باید یک معاینه پزشکی از هر بیمارستان خصوصی یا کلینیک معتبر در مالزی داشته باشند. در صورت وجود این شرایط نامه ای مبنی بر “تصویب مشروط” صادر می شود.

وابستگان

متقاضیان مجاز به همراه وابستگان (فرزندان کمتر از ۲۱ سال سن، کودکان گام، کودکان معلول، و پدر و مادر) تحت ویزای MM2H وارد  می شوند. وابسته به حضور در مدرسه در مالزی نیز مورد نیاز برای برای ویزای دانشجویی که اجازه می دهد آنها را برای ادامه تحصیل خود را در مدارس و یا موسسه آموزش عالی به رسمیت شناخته شده توسط دولت اعمال می شود.

خرید خانه

هر شرکت کننده مجاز به خرید تعداد نامحدودی از خوابگاه حداقل قیمت قابل اجرا می باشد که مثلا برای یک فرد خارجی خرید ملک حداقل ۱۰۰۰۰۰۰ RM  می باشد هر چند برخی از ایالات، مثل پنانگ، برای دارندگان ویزای  MM2H این هزینه پایین تر است. همه خریدها باید توسط مقامات دولتی تایید شده باشد.

نتیجه گیری

هدف ازنگارش این مقاله، تشریح و توضیح شرایط مورد نیاز سرمایه گذاری در مالزی ، توضیحی از مزایا و خطرات ناشی از از سرمایه گذاری در مالزی است که با توجه به توریستی بودن کشور مالزی و بازار کاری مطلوب در کشور مالزی بتوانیم اطلاعات درستی را به خواننده این مطلب بدهیم تا با توجه به شرایط موجود اگر قصد مهاجرت به کشور مالزی را دارد با مشورت گروه آرمانی که به قوانین کشور مالزی مسلط می باشد تماس حاصل نموده تا بتواند مناسب ترین تصمیم را اتخاذ نماید .

مالزی
امتیاز به این مطلب

خرید ملک در کشور مالزی

سپتامبر 18, 2018 @ 5:37 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مالزی
امتیاز به این مطلب

فرآیند خرید ملک در مالزی صریح و روشن است اما شما باید مطمئن شوید که از ابتدا نماینده مناسبی را انتخاب نموده اید.

بسیاری از مردم خیلی دیر متوجه می شوند که نیاز به یک مشاور حقوقی دارند و با ریسک کردن شانس خرید ملک را ازدست می دهند چون اطمینان کافی برای امضا مدارک ندارند و برای خرید در هر مکانی با قیمت های بالا بدون آنکه در مورد مدارکی که آنها امضا می کنند اطلاعات کافی داشته باشند اقدام می کنند.

دولت مالزی با ارائه برنامه "مالزی خانه دوم من" بازنشستگان را تشویق به آمدن به این کشور و سرمایه گذاری در آنجا می نماید.

اتباع خارجی از لحاظ قانونی  مجاز به خرید ملک در مالزی هستند هرچند محدودیتهایی وجود دارد که باید بخاطر داشته باشید. اتباع خارجی مجاز به خرید خانه با قیمت حداقل 150.000 رینگت همچنین مجاز به استفاده از وام به اندازه 60% ارزش منزل می باشند.

در بعضی از ایالات در حال حاضر محدودیت مقادیر بالاتر وام و نرخ های وام (LTV ) را برداشته اند. برای اطمینان بیشتر قبل از تقاضا برای وام برای خرید ملک از یک کارشناس مشاوره بگیرید.

همچنین اخیراً با برنامه که توسط دولت مالزی به منظور تشویق بازنشستگان خارجی برای خرید ملک  اعلام شده است. برنامه مالزی خانه دوم من (MM2H) بعضی از موانعی که خارجی ها برای خرید خانه با آن مواجه می شوند را برداشته و راه را هموار نموده است.

محدودیت بزرگ دیگری که باید به آن توجه کرد این است که در بعضی از مناطق کشور امکان خریدو فروش ملک فقط برای مردم بومی منطقه و گروه های بومی دیگر وجود دارد.

اگر شما تمایل به خرید زمین برای ساختن دارید این امر بسیار ضروری است که قبل از امضا قرارداد این موضوع را بررسی کنید.

این پیشنهاد بعد از مطرح شدن بلافاصله مورد قبول واقع شد. شرایط پیشنهاد در یک نامه رسمی امضاء شده تنظیم می شود. در چنین زمانی خریداران سه درصد از قیمت خرید را به صورت سپردن وثیقه ملک می پردازند. این کار بعد از امضاء یک قرارداد خرید و فروش بعد از 14 روز صورت می گیرد و در آن لحظه 7 درصد قیمت خرید پرداخت می شود. باقیمانده پول باید واگذار شود و کار دفتری لازم در ظرف 3 ماه از شروع قرارداد تکمیل می شود.

در همین مرحله تمام هزینه ها و مالیات ها باید به روز پرداخت شود.  هزینه تمبر در روی اسناد انتقالی ملک در مالزی پیوست می شود و در یک مقیاس متغییر براساس ارزش ملک صورت می گیرد.  این مقیاس خریدار را مجاب به پرداخت 1 تا 3 درصد قیمت خرید برای هزینه تمبر می کند.

هزینه ها و مالیات ها:

هزینه های قانونی شما برای خرید یک ملک در مالزی باید محاسبه شود و این مبلغ نباید بیش از چهار درصد هزینه های خرید باشد.

در پایان زمانیکه شما خانه دار شده اید ، می بایست مالیات پرداخت کنید و مقدار مالیات با توجه به طول مدتی است که شما خانه دار شده اید متفاوت می باشد.  این مقیاس بندی از 30% برای افرادی که حداقل 2 سال است خانه دار شده اند شروع شده و به 5 درصد برای آنانکه 5 سال و بیشتر از آن صاحب ملک می باشند می رسد.

این ابتکار عمل دیگری از طرح (مالزی خانه دوم من) برای سرمایه گذاری است.

مالیات هایی وجود دارند که بر درآمد حاصل از اجاره ملک در مالزی وضع می شوند اما همچنین جریمه معافیت و پس انداز نیز وجود دارد یعنی شما می توانید مالیات تحمیل شده بر درآمدتان را کم کنید.

مالزی
امتیاز به این مطلب

پناهندگی به کشور مالزی

سپتامبر 18, 2018 @ 5:37 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مالزی
امتیاز به این مطلب

  مالزی مانند سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی کنوانسیون پناهندگی را امضا نکرده است و درنتیجه پناهجویان و پناهندگان در معرض محکومشدن به دلیل مهاجرت غیرقانونی قرار دارند، هرچند UNHCR به طور پیوسته اطمینان حاصل می­کند که پناهجویان با نامه­ی UNHCR توسط مأمورین بازداشت نشوند. بااین حال محکومیت­ها و بازداشت­هایی نیز گزارش می­شود.

بنابراین ازآنجاکه پناهجویان از حقوق قانونی در مالزی برخوردار نیستند ناچار می­شوند جهت تأمین زندگی خود و خانواده کار غیرقانونی یافته و اشتغال یابند. همین امر آن­ها را در خطر بازداشت و زندانی شدن می­گذارد.در چنین شرایطی پناهجویانی که به طور غیرقانونی کار می­کنند ممکن است برای ساعت­های طولانی با دستمزد اندکی اشتغال یابند.

برخی به عنوان مثال در شغل مکانیکی ماهانه تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار دریافت می­کنند. ولی شرایط ممکن است بدتر نیز باشد چراکه کار پیدا کردن چندان آسان نیست. در چنین شرایطی پناهجویان امید خود را به زندگی از دست می­دهند و بسیاری از آن­ها به واقع در شرایط بسیار مشقت­باری زندگی می­کنند. سازمان ملل از امکانات کافی جهت مراقبت از این تعداد پناهجو در مالزی را ندارد که پیامد آن اشتغال پناهندگان در محل­های آلوده و خطرناک و پست است. بدون کمک از خارج پناهندگان به اقتصاد تیره­ی مالزی رو می­آورند و کار با دستمزد بسیار ناچیز می­یابند که اغلب فریب می­خورند در شرایط دشواری کار می­کنند. اقتصاد مالزی به مشاغل غیرقانونی که اغلب خارجی­ها آن را اشغال می­کنند وابسته است. خارجی ­هایی که به صورت غیرقانونی وارد مالزی می­شوند. پناهندگان اغلب درصدی از این گروه را تشکیل می­دهند و در کارهای ثبت نشده و غیرقانونی اشتغال می­یابند.

دولت مالزی اخیراً کوشیده است تا به طور گسترده­ای مستقیماً با سازمان­های پناهندگی همکاری کند. مشارکت سازمان ملل نیز امیدواری ایجاد می­کند تا دولت مالزی دست به اقداماتی اساسی بزند. UNHCR تنها سازمانی است که به تمام نیازهای پناهندگان رسیدگی می­کند؛ نیازهایی نظیر آموزش، بهداشت و اشتغال. UNHCR تنها سازمانی است که مورد استقبال دولت مالزی واقع می­شود و در عین حال از شرایط دشوار و مسائل پناهندگان آگاه است. اخیراً تدابیری در نظر گرفته شده است و درنتیجه طرحی در حال اجرا است. طبق این تدابیر شرایط زیر برای پناهندگان فراهم می­شود: دسترسی بهتر به خدمات بهداشتی، آموزش برای بیش از ۳۰۰۰۰ کودک زیر ۱۸ سال و اعمال تبعیض کمتر از سوی مقامات. بیشتر خدمات پناهندگی و سازمان UNHCR در کوالالامپور واقع هستند و تمرکز اصلی این طرح  رسیدگی به پناهجویان و خانواده­ها است.

از سوی دیگر بسیاری از پناهجویان امید خود را به UNHCR ، دولت مالزی و حتی خودشان از دست داده­ اند. قدم اول برای کمک به پناهجویان همان امکان کار قانونی است چراکه پناهجو را در جهتی درست قرار می­دهد. اگر پناهجویان از حقوق اشتغال قانونی برخوردار شوند در پی آن می­توانند زندگی خود و خانواده­ شان را تأمین نمایند؛ بنابراین اشتغال به کار قانونی برابر است با حمایت جدی. ولی دولت مالزی سابقه­ ی خوشایندی در فراهم کردن حقوق اشتغال و برنامه­ ی کاری برای آینده­ی پناهجویان نداشته است. سازمان ملل باید بر این مسئله پافشاری نماید که با پناهجویان نباید به عنوان مهاجرین درجه دو برخورد شود.

در مالزی سازمان ملل با آژانس­های دولتی و جامعه ­ی مدنی همکاری می­کند تا از حقوق پناهجویان حفاظت کرده و در فراهم آوردن نیازهای رفاهی آن­ها یاری رساند، چراکه در این کشور هیچگونه قانون یا لایحه­ ی درستی برای رسیدگی به وضعیت پناهجویان وجود ندارد؛ بنابراین UNHCR تمام اقدامات مربوط به دریافت، ثبت، اسناد و مدارک و تعیین وضعیت پناهجویان و پناهندگان را انجام می­دهد.

سازمان UNHCR به عنوان بخشی از برنامه­ ی حمایت بشردوستانه از پناهجویان با سازمان­ها و آژانس­های دولتی و غیردولتی مختلفی همکاری می­کند تا:

 • برای پناهجویان مراقبت بهداشتی، آموزش، حمایت مالی برای افراد آسیب­پذیر، پناهگاه، مشاوره و سایر نیازهای را فراهم آورد

 • تا از آن­ها در برابر بازداشت و محکوم شدن حمایت کند

 • فراهم کردن نماینده­ی قانونی در دادگاه جرایم قانون مهاجرت، آموزش دولت، رسانه و جامعه مدنی

 • فراهم کردن وسایل جابه­ جایی و راه حال­های زمان­دار برای پناهجویان شامل انتقال آن­ها به کشورهایی نظیر ایالات متحده، استرالیا، کانادا، دانمارک، نیوزیلند، سوئد و جمهوری چک.

امکان پناهندگی مالزی AAM (Asylum Access Malaysia) یک سازمان خصوصی در مالزی و بخشی از گروه سازمان­های امکان پناهندگی در مالزی بشمار می­رود. فعالیت­های این سازمان عبارتند از: خدمات قانونی مستقیم به پناهجویان و پناهندگان، آموزش و مشارکت با UNHCR و سایر ذی­نفعان جنبش حقوق پناهندگان در مالزی.

مالزی عضو کنوانسیون پناهندگی ۱۹۵۱ نیست و هیچ چهارچوب اجرایی یا داخلی جهت اداره­ی پناهندگان و حقوق آن­ها ندارد. با این حال از سپتامبر ۲۰۱۴ تقریباً ۱۵۰۰۰۰ پناهنده و پناهجو در UNHCR مالزی ثبت شدند. در مالزی پناهندگان از حقوق اولیه نظیر موقعیت قانونی، اشتغال قانونی و امن، آموزشی رسمی و محافظت برابر در قانون برخوردار نیستند و در خطر بازداشت و محکوم شدن قرار دارند.

برنامه ­ی کمک قانونی AAM به پناهجویان و پناهندگان کمک می­کند تا با موفقیت فرآیند تعیین وضعیت پناهندگی UNHCR (RSD) را طی کنند و درنتیجه فرصت زندگی امن و جابه ­جایی آزادانه در مالزی را بهبود بخشند. علاوه بر خدمات قانون مستقیم، AAM کارگاه­های آموزشی برگزار می­کند تا اطلاعات قانونی و مهمی را در اختیار پناهجویان قرار دهد و به آن­ها کمک کند مراحل RSD را آسان­تر طی نمایند و خود را در برابر برخی قوانین مصون دارند تا از بازداشت و محکوم شدن آن­ها جلوگری گردد و همچنین به آن­ها کمک می­کنند که به زندگی در مالزی خو بگیرند.

AAM همچنین فعالیت­هایی با وکلا، دانشگاه­ها و سازمان­های جامعه­ی مدنی دارد تا شبکه­ی کمک قانونی به پناهندگان در مالزی را توسعه بخشد. اخیراً دولت مالزی تمایل بیشتری برای گفت­وگو در زمینه­ های حقوق پناهندگان و قاچاق انسان نشان داده است. درنتیجه AAM در تلاش است که فرصت­هایی جدیدی را یابد تا بتواند حقوق اشتغال پناهندگان، حمایت از پناهندگان در برابر قاچاق انسان، دسترسی به خدمات اجتماعی نظیر بهداشت را بهبود بخشد.

مالزی
امتیاز به این مطلب

بالا