×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور مکزیک

مکزیک کشوری در آمریکای جنوبی‌است که مهد یکی از مهم‍‌ترین تمدن‌های باستان، آزتک، بوده‌است.

این کشور از شمال با آمریکا، از جنوب و غرب با اقیانوس آرام، از جنوب شرق با گواتمالا و بلیز و از شرق با خلیج مکزیک همسایه است.

اولین آثاری که از انسان در مسوآمریکا (مکزیک کنونی) به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است. در حدود ۹ هزار سال پیش سرخپوستان عهد باستان به کاشت ذرت روی آوردند. از این اتفاق به عنوان یک انقلاب فرهنگی یاد شده است.

در واقع تحول کشاورزی در مکزیک را که با کاشت ذرت آغاز شد، بسیاری از باستان‌شناسان سرمنشا تشکیل تمدن‌های پیشرفته‌تر دانسته‌اند. این تمدن‌ها در شهرها با استفاده از خط ساخت بناهای تاریخی، تحقیقات نجومی، ریاضیات و اتکا به نظامی‌گری ایجاد می‌شدند.

به مدت قریب به سه هزار سال اریدوامریکا و مسوامریکا (از نخستین مناطق ایجاد تمدن بشری در مکزیک) محل استقرار تمدن‌های پیشرفته موسوم به امریندیان (آمریکایی - سرخپوستی) بودند.

اما در سال ۱۵۱۹ تمدن‌های بومی مکزیک از سوی اسپانیایی‌ها مورد حمله قرار گرفتند. اسپانیایی‌ها با توسل به سلاح‌های آتشین توانستند تمدن‌های ازتک، مایا و اولمک را در مکزیک شکست دهند و این کشور را به تصرف خود درآورند.

در سال ۱۵۲۱ نیز اسپانیایی‌ها با کمک تلاکسکالتک‌ها، که از اصلی‌ترین دشمنان آزتک‌ها محسوب می‌شدند، تنوچیتیتلان پایتخت ازتک‌ها را به تصرف خود درآوردند. تصرف پایتخت ازتک منجر به تحت‌الحمایگی مکزیک در سال ۱۵۳۵ شد، از این پس مکزیک تحت‌الحمایه یا به تعبیری دیگر مستعمره اسپانیا شد.

مکزیک پرجمعیت‌ترین منطقه تحت‌الحمایه اسپانیا بود. پس از سه دهه استیلای امپراطوری اسپانیا، سرانجام در سال ۱۸۱۰ استقلال مکزیک از اسپانیا اعلام شد.

صدوراعلامیه استقلال منجر به یک دوره جنگ‌های طولانی میان نیرو‌های اسپانیا و مکزیکی‌ها شد. در نهایت در سال ۱۸۲۱ مکزیک رسماً به استقلال رسید و ایتوربیده به عنوان امپراطور این کشور بر تخت نشست.

دو سال بعد نیرو‌های انقلابی او را از قدرت برکنار کردند و در سال ۱۸۲۴ قانون اساسی برمبنای نظام حکومتی جمهوری در مکزیک تدوین شد. نام کشور را نیز از امپراطوری مکزیک به ایلات متحده مکزیک تغییر دادند.

سیاست در مکزیک

ایالات متحده مکزیک فدراسیونی است که بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۱۹۱۷ توسط یک نظام جمهوری و دولتی دموکرات اداره می‌شود.

بر اساس قانون اساسی سه نوع نهاد حکومتی برای اداره کشور تعریف شده‌اند: اتحادیه فدرال، دولت‌های ایالتی و دولت‌های استانی.

دولت فدرال از سه قوه تشکیل شده است:

قوه قانونگذاری(مقننه): کنگره اتحادیه که متشکل از دو مجلس نمایندگان و سنا است. تصویب قانون فدرال، اعلام جنگ، تعیین میزان مالیات، تصویب بودجه ملی و تمامی معاهدات بین‌المللی  و تایید تمامی انتصابات دیپلماتیک در مجلس نمایندگان انجام می‌گیرند.

قوه اجرایی(مجریه): رییس جمهوری که رییس کشور و دولت مکزیک است، در راس این قوه قرار دارد. رییس جمهوری مکزیک همچنین فرمانده نیرو‌های مسلح مکزیک نیز محسوب می‌شود.

رییس جمهوری همچنین با تایید مجلس سنا اعضای کابینه و سایر مقامات دولتی را منصوب می‌کند. رییس جمهوری مسوءل اجرای قانون است و همچنین بر اساس قانون اساسی به وی اختیار وتو کردن مصوبات مجلس داده شده است.

قوه قضاییه: در راس قوه قضاییه مکزیک دادگاه عالی عدالت قرار دارد.این دادگاه متشکل از ۱۱ قاضی است که با تایید مجلس سنا توسط رییس جمهوری انتخاب شده‌اند.

سایر نهاد‌های قوه قضاییه که زیر مجموعه دادگاه عالی عدالت محسوب می‌شوند، عبارتند از: دادگاه انتخاباتی، دادگاه‌های اتحادیه و بخش و شورای قضایی فدرال.

اقتصاد در مکزیک

۴۵ میلیون و ۳۸۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن 7/3 درصد است. حدود ۱۴ درصد از مردم این کشور به غذای مناسب دسترسی ندارند. نرخ تورم در آن 8/3 درصد است.

محصولات صادراتی این کشور شامل محصولات کارخانه‌ای، نفت و محصولات نفتی، نقره، میوه، سبزیجات، قهوه و پنبه است.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات فلزکاری، فلزات تراشکاری شده، ماشین‌آلات کشاورزی، تجهیزات الکترونیک، قطعات ماشین برای مونتاژ، هواپیما و تجهیزات آن است.

مردم مکزیک

جمعیت این کشور ۱۰۸ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۸۹۱ نفر است که میانگین سنی آنها 6/25سال است.

امید به زندگی برای زنان 56/78سال و برای مردان 84/72 سال است.

76/5 درصد از مردم آن مسیحی کاتولیک و 3/6درصد پروتستان هستند. زبان رسمی آنها اسپانیایی است.

مکزیک در یک نگاه

مساحت

۱،۹۷۲،۵۵۰ کیلومتر مربع

جمعیت

۱۰۸،۷۰۰،۸۹۱ نفر

پایتخت

مکزیکوسیتی

واحد پول

پزو

دامنه اینترنتی

mx.

پیش شماره

۵۲+

نوامبر 27, 2019 @ 2:12 ق.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور مکزیک

نوامبر 27, 2019 @ 2:12 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مانند بسیاری از کشورها، دانشگاه های مکزیک شهریه های خاصی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است که در این مقاله به اختصار به شرح این هزینه ها می پردازیم.همچنین در کنار هزینه های شهریه دانشگاه ، هزینه های جانبی تحصیل و همچنین مخارج زندگی و مسکن نیز نقش بسیار مهمی در زندگی هر دانشجو خواهد داشت.

هزینه جانبی تحصیل در مکزیک

هزینه تحصیل در مکزیک علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه شامل هزینه های جانبی که مربوط به تحصیل دانشجویان است نیز می باشد.این هزینه ها شامل خرید کتاب و جزوات کمک درسی است. البته باید توجه داشت هزینه های جانبی بسته به رشته مورد تحصیل دانشجو متفاوت می باشد و معمولا در حدود ۳۵۰ تا ۷۰۰۰ دلار در سال متغیر می باشد.

کمک هزینه تحصیلی دانشجویان

دریافت بورسیه تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیل و زندگی،وام دانشجویی در کشور مکزیک به مانند اکثر کشورها وجود دارد که مراحل اخذ این کمک هزینه به این صورت است که دانشجوی متقاضی اخذ بورسیه باید رزومه بسیار خوبی در حین تحصیل از خود ارائه داده باشد تا در این صورت دانشگاه یا دولت مکزیک بورسیه را به دانشجو اعطا نماید.البته دریافت وام های دانشجویی نیز برای دانشجویان امکان پذیر می باشد که در صورت بررسی وضعیت تحصیل وی از سوی دانشگاه اعطا می شود.

هزینه تحصیل در مکزیک

هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در مکزیک بسته یه نوع رشته و دانشگاه متفاوت می باشد البته این تفاوت بستگی به دوره و مقطع تحصیلی دارد. به طور کلی متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مکزیک در حدود ۵۰۰۰۰ دلار برای یکسال خواهد بود. البته هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی مکزیک به نسبت دانشگاه ها و موسسات خصوصی کمتر می باشد و هزینه تحصیل در این دانشگاه ها در حدود ۳۷۸ دلار تا ۸۱۸ دلار برای یکسال می باشد. در ضمن هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در مکزی ک در حدود ۱٫۶۳۶دلار تا ۱۶٫۴۰۰ در سال می باشد.

هزینه های زندگی در کشور مکزیک به نسبت دیگر کشورها کمتر می باشد و افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند می توانند علاوه بر هزینه های تحصیل مقرون به صرفه از هزینه های زندگی کم برخوردار شوند.به عنوان مثال هزینه اجاره مسکن به صورت ماهانه در شهرهای بزرگ مکزیک مابین ۲۰۰-۱۵۰ دلار می باشد. هزینه حمل و نقل در مکزیک نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد به عنوان مثال هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو قطار و اتوبوس در حدود ۲تا ۳ دلار برای هر سفر می باشد.

هزینه های زندگی در مکزیک از قبیل: مسکن، حمل و نقل، مواد غذایی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلارخواهد بود. البته بهتر است مبالغی را به عنوان اطمینان همراه داشته باشند.همچنین افراد دانشجویان بین المللی می توانند در قبال پرداخت پول کار انجام دهند.

هزینه تحصیل در مکزیک به دو شکل می باشد که یک مورد هزینه تعیین شده از سوی دولت مکزیک برای دانشگاه ها و دیگری هزینه های تحصیل تعیین شده از سوی دانشگاه ها

۱- هزینه های تعیین شده دولتی: هر ساله دولت مکزیک هزینه های تحصیل در دانشگاه را برای تمام دانشگاه ها این کشور مقرر و تنظیم میکند که طی ابلاغیه ای برای دانشگا ها ارسال میشود. هزینه تعیین شده برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ برای تمامی دانشجویان بومی و غیر بومی (دانشجویان بین المللی) سالیانه در حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد.

۲- هزینه های تحصیل تعیین شده از سوی دانشگاه های خصوصی: هزینه تحصیل یا شهریه تعیین شده از سوی خود دانشگاه به نسبت رشته های انتخابی و سطح علمی و امکانات تحصیلی متفاوت می باشد. میانگین هزینه های تحصیل در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در حدود ۲۰۰۰ الی ۱۷۰۰۰ دلار در طول سال می باشد.

با توجه به هزینه های ذکر شده متقاضیان باید در نظر داشته باشند این هزینه مربوط به شهریه دانشگاه بوده و هزینه های جانبی مثل خرید کتب و جزوات کمک درسی و هزینه های لوازم کارآموزی شامل هزینه های ذکر شده نمی باشد. البته با توجه به رشته تحصیلی و سطح علمی دانشگاه و شهر مقصد دانشگاه هزینه های جانبی دانشجو در حدود بین ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال متغیر می باشند.

گردش حساب مالی دانشجویان

افراد متقاضی تحصیل در مکزیک و دانشجویانی که قصد سفر به این کشور را به جهت ادامه تحصیل دارند باید مدارک گردش حساب مالی خود را که نشان دهنده توانایی تامین منابع مالی می باشد را ارائه دهند و حداقل گردش حساب مورد پذیرش از سوی دولت مکزیک به مدت یک ماه می باشد ولی به طور معمول دانشجو بایستی هزینه های زندگی خود طی یکسال را در حساب خود داشته باشد و مدارک گردش حساب را علاوه بر مدارک تحصیلی و هویتی خود ارائه دهد.مبلغی که باید در حساب فرد متقاضی باشد در حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار می باشد البته این مبلغ پس از ورود دانشجو باید این مبلغ را به حساب دانشگاه واریز نموده و پس از ورود به این کشور می تواند از مبلغ فوق برداشت نماید.
تحصیل در کشور مکزیک به نسبت دیگر کشورهای امریکای مرکزی و امریکای لاتین از کیفیت بالایی برخوردار بوده و به نسبت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نیز مناسب می باشد البته هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهایی مثل برزیل و کانادا و امریکا مقرون به صرفه می باشد.

هزینه زندگی در مکزیک

هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک شامل غذا ، حمل و نقل عمومی ، خرید کتاب ، پوشاک و فعالیت های مربوط به اوقات فراغت می باشد. البته علاوه بر این ها شما یک هزینه برای اجاره مسکن و بیمه سلامت نیز دارید. تقریبا هزینه زندگی در مکزیک برای یک سال برابر با ۶۰۰ الی ۸۰۰ دلار در ماه است.

هزینه اقامت دانشجویی در مکزیک

اگر شما یک دانشجو با درآمد متوسط به عنوان مثال از طریق بورس تحصیلی باشید ، متوجه خواهید شد که یک سوم از درآمد شما صرف مخارج خانه می شود. یک اتاق متوسط در مکزیک حدود ۲۰۰دلار در ماه هزینه دارد.
در اینجا برای مثال میانگین هزینه های خانه را برای یک دانشجو با توجه به نوع خانه ی اجاره ای خدمت شما عرض می کنیم:

۱- اگر دانشجو به تنهایی یک خانه مستقل را اجاره کند هزینه ای حدود ۲۰۰دلار در ماه دارد.

 • هزینه زندگی دانشجویی همراه با یک هم اتاقی برابر است با ۱۵۰ دلار در ماه

 • هزینه زندگی در خوابگاه دانشجویی برابر است با ۱۰۰دلار در ماه

۲۹% از دانشجویان در مکزیک ، در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند تا میزان مخارج آن ها کمتر شود. به طور کلی هزینه های زندگی در مکزیک نسبت به میانگین بین المللی ، پایین تر می باشد.

ویزای کاری کشور مکزیک

نوامبر 27, 2019 @ 2:12 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مکزیک کشور متفاوت و فوق العاده زیبایی است. این کشور نه تنها تاریخ غنی دارد، بلکه همچنین دارای تفرجگاه های توریستی زیبا و دیدنی ترین سواحل جهان است. مکزیک در امریکای شمالی واقع است و با ایالات متحده در شمال، و گواتمالا و بلیز در جنوب و خلیج مکزیک در شرق هم مرز است.

زندگی در مکزیک ارزان نیست، با این حال هزینه آن بسیار کمتر از زندگی کردن در کانادا یا ایالات متحده آمریکا است. به گزارش سفارت آمریکا در حدود یک میلیون آمریکایی در مکزیکوسیتی زندگی می کنند. همچنین در حدود ۵۰۰ هزار کانادایی حداقل در صورت پاره وقت در مکزیک زندگی می کنند. طبق این گزارش هزینه زندگی در مکزیک تقریباً ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار برای هر نفر، یا ۳۰ هزار تا ۳۵ هزار دلار برای یک زوج است.

خارجی ها به دلایل مختلف حرفه ای، شخصی و یا ترکیبی از هر دو به مکزیک می روند. یکی با این حال باید به خاطر داشت که نقل مکان به یک کشور خارجی می تواند دلهره آور باشد و همیشه پر زرق و برق و مطابق با توقعات شما نیست. باید توجه داشت که زندگی در مکزیک مانند زندگی در کانادا یا ایالات متحده آمریکا نیست. اگر انگیزه شما برای سفر تنها به سبب زندگی کم هزینه تر و یا آب و هوا است، بهتر است با دقت بیشتری در این مورد تصمیم بگیرید، خصوصاً اگر تنها تجربه زندگی در تفریحگاه های ساحلی و یا توریستی مکزیک را دارید.

زندگی در مکزیک بسیار متفاوت از گذران تعطیلات در مکزیک است. برای سازگاری با شیوه زندگی در مکزیک باید انعطاف پذیر باشید، باید انتظار ماجراجویی در زندگی خود را داشته باشید و همچنین به فرهنگ و مردم این کشور علاقمند باشید، به طور کلی، زندگی در مکزیک بسیار کندتر از ایالات متحده آمریکا و کانادا است. انجام کارها بیش از آنچه به آن عادت دارید، طول می کشد، و تاخیر در تحویل سفارش ها بسیار معمول است. این می تواند برای کسانی که به این عادت کرده اند. با این حال، با قبول این وضعیت در مکزیک و عدم تلاش برای مبارزه با این سیستم، می توانید با آن سازگار شوید.

ایمنی در مکزیک اغلب یک مسئله نگران کننده برای کسانی است که قصد نقل مکان به مکزیک دارند. داستان هایی از قتل و مسائل مربوط به جرم و جنایت وجود دارد؛ با این حال به نظر می رسد که اکثر این جنایات مربوط به مواد مخدر هستند. مردم مکزیک به طور کلی بسیار گرم، صمیمی و مهمان نواز هستند. در پایان روز می توان شاهد جذابیت های سنت، فرهنگ و مردم مکزیک برای بازدید و کار در این کشور بود.

مکزیک نقش مهمی در صنعت و معدن جهانی، از نظر درآمد، ذخایر و تولید ایفا می کند. از آنجا که این کشور غنی از ذخایر معدنی است، برخی از بزرگترین سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در معادن آن صورت می گیرد و فرصت فوق العاده ای برای مهاجران معدن ارائه می دهد. باید به یاد داشت که مانند هر کشور دیگری فرایند خاصی برای کار در مکزیک وجود دارد. سایت الو مهاجران مکزیک (Allo’ Expat Mexico) اطلاعات و توصیه های جالبی برای کسانی که مایل به کار در مکزیک باشند، ارائه می دهد. این نکات به شرح زیر است:

اجازه کار در مکزیک

کارفرمای آینده شما در مکزیک باید یک درخواست اجازه کار به مقامات مربوطه در مکزیک ارائه دهد. پس از ارسال درخواست مهاجرت،(INM) پرونده را مورد بررسی قرار می دهد و نتیجه نهایی در ۳۰ تا ۴۵ روز مشخص می شود. پس از تایید درخواست، کارمند بین ۹۰ روز تا ۶ ماه (بسته به هر مورد) فرصت دارد تا برای درخواست ویزای خود به کنسولگری مکزیک مراجعه کند. ویزا طی ۳ تا ۴ روز پس از ثبت درخواست در کنسولگری صادر می شود.

تغییر وضعیت مهاجر از بازدیدکننده به وضعیت کار

یک کارمند خارجی می تواند وضعیت مهاجرت خود را از وضعیت بازدید کننده به وضعیت کار در مکزیک تغییر دهید. کارمند خارجی می تواند حین فرایند بررسی درخواست اجازه کار در مکزیک باشد؛ با این حال، کارکنان تا قبل از صدور اجازه کار و ثبت آن در INM نمی توانند کار خود را شروع کنند. در این موارد، پس از تایید درخواست اجازه کار، کارمند باید شخصاً به INM مراجعه کند تا مدارک مهاجرت FM-3 خود را به دست آورد.

انواع ویزای کار

انواع اصلی ویزای کار مکزیک به شرح زیر است:

الف) ویزای FM-2 برای خارجیانی که با کشور مکزیک ارتباط خانوادگی دارند و یا بیش از ۵ سال در این کشور کار کرده باشند؛

ب) ویزای FM-3 برای خارجیانی که در مکزیک کار می کنند و همراه با اعضای خانواده خود به مکزیک نقل مکان می کنند.

فرآیند کلی

حامی مالی مکزیکی باید یک درخواست اجازه کار به نمایندگی از کارکنان خود آماده سازند. درخواست اجازه کار باید در موسسه ملی مهاجرت (INM) در مکزیک ثبت شود. پس از تایید اجازه کار توسط INM، به متقاضی اطلاع رسانی می شود تا برای ویزا درخواست دهد.

شرایط عمومی

شرکت های مکزیکی برای اینکه حامی مالی اجازه کار FM-3 باشند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. نهاد مکزیکی باید به موقع مدارک و شواهد لازم مبنی بر پرداخت تمام مالیات بر درآمد شرکت را ارائه دهد؛

 2. کارمند باید تجربه حرفه ای مرتبط، همراه با مدرک دانشگاهی معتبر داشته باشد. تجربه حرفه ای متقاضی باید مرتبط با مدرک دانشگاهی و به مدت قابل توجهی باشد.

مدارک شرکت مکزیکی مورد نیاز برای اجازه کار

کارفرمای مکزیکی حامی باید مدارک زیر را ارائه دهد:

 1. کپی اساسنامه و اصلاحات شرکت

 2. اثبات پرداخت مالیات سه ماهه

 3. کپی از کارت شناسایی نمایندگان قانونی

 4. معرفی نامه امضا شده توسط نماینده قانونی

مدارک اصلی شرکت

شرکتی که کارمند در کشور خود در آن کار می کند باید اجازه نامه محضری در تایید عنوان شغلی کارمند، وظایف شغلی و محل کار او در مکزیک ارائه کند. این نامه باید به لحاظ قانونی تایید شود.

مدارک کارکنان و خانواده

الف. اصل مدرک دانشگاهی کارمند یا رونوشت یا فتوکپی محضری از آن، همراه با ابستل مبنی بر قانونی بودن آن.

 • کپی از گذرنامه کارمند و تمام اعضای خانواده او (تمام صفحات، شامل صفحات خالی).

 • رزومه

 • تایید عنوان شغلی، شرح شغل و جزئیات دستمزد آن در مکزیک

 • گواهی قانونی تولد برای کارمند خارجی و خانواده او

 • گواهی قانونی ازدواج

مدت زمان بررسی درخواست

زمان معمول برای جمع آوری مدارک شرکت ها و مدارک شخصی کارمندان در حدود سه تا چهار هفته است. پس از ثبت اجازه کار FM-3 در INM، بررسی درخواست توسط وزارت بین ۳۰ تا ۹۰ روز طول می کشد.

اعتبار ویزای کار

ویزای کار FM-3 به طور کلی برای یک دوره اولیه یکساله معتبر است، و به صورت سالانه نیز قابل تمدید است. ویزای کار FM-3 را می توان در مجموع به مدت پنج سال تمدید کرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار

پس از اطلاع رسانی INM، کارمند و هر عضو خانواده او باید مدارک زیر را هنگام درخواست ویزا به کنسولگری مکزیک ارائه دهند:

 1. اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار

 2. چهار قطعه عکس از نوع گذرنامه

 3. فرم درخواست

 4. نامه اطلاع رسانی INM

 5. هزینه های کنسولی

توجه: هر کنسولگری ممکن است مدارک و شرایط مختلفی داشته باشد. بهترین کار بررسی شرایط مورد نیاز کنسولگری پس از موافقت کنسولگری با صدور ویزای کار است.

ثبت نام برای اجازه اقامت

با ورود کارمند (و خانواده او) به مکزیک، کارمند (و هر یک از اعضای خانواده او) باید در INM ثبت نام کنند.

محدودیت زمانی برای ثبت نام

کارمند (و هر عضو خانواده او) باید ظرف ۳۰ روز از ورود کارمند و هر یک از اعضای خانواده او به مکزیک برای ثبت نام به INM مراجعه کنند.

جریمه عدم رعایت قانون فوق

کارفرما باید معادل ۱۰۰ برابر حداقل دستمزد کارکنان شرکت جریمه بپردازد. شرکت از حق استخدام دیگر اتباع خارجی محروم نمی شود. با این حال، این نوع تخلف در سابقه شرکت ثبت می شود، و از این رو موجب کند شدن روند بررسی درخواست های مهاجرتی ارسال شده توسط آن شرکت می شود.

کارمند: یک تبعه خارجی با نقض شرایط اقامت مجاز خود از کشور اخراج می شود.

خانواده و وابستگان

همسر و فرزندان

نام همسر و کودکان باید در درخواست اجازه کار کارمند ذکر شود، چرا که INM با درخواست کارکنان و اعضای خانواده آنها را همزمان تایید می کند. پس از موافقت با درخواست اجازه کار، درخواست ویزای خانواده را می توان به طور همزمان با درخواست ویزای کارمند ثبت نمود.

زوج های غیرمتاهل (جنس مخالف)

در مکزیک ممکن است به زوج های غیرمتاهل بر اساس مدت زمان ارتباط آنها و  اینکه فرزندی داشته باشند یا خیر، ویزای وابستگی تعلق بگیرد.

زوج های غیرمتاهل (هم جنس)

در مکزیک برای زوج های غیرمتاهل (هم جنس) ویزای وابستگی صادر نمی شود.

توانایی کار

برای همسران و وابستگان کارمندان اجازه کار فوری صادر نمی شود و آنها باید برای اخذ ویزای کار خود به منظور حفظ اشتغال در مکزیک اقدام نمایند.

ثبت شرکت در کشور مکزیک

نوامبر 27, 2019 @ 2:12 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

امروزه ثبت شرکت در مکزیک به دنبال توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی در سال ۱۹۹۴ کار چندان دشواری نیست. دولت مکزیک با درک اهمیت سرمایه گذاری خارجی، در سال ۱۹۹۳ قانون سرمایه گذاری خارجی (FIL) را با هدف آسان تر نمودن تملک زمین توسط سرمایه گذاران خارجی تصویب و اجرا نمود.

وکلا به طور کلی شرایط و ضوابط را به هر دو زبان اسپانیایی و انگلیسی بررسی می کنند. با این حال مشورت با یک وکیل مکزیکی و اطلاع از صحت آن به عنوان یک اقدام احتیاطی توصیه می شود.

فرایند های ثبت شرکت در مکزیک

 • حصول مجوز برای استفاده از نام شرکت از وزارت امور خارجه که این مرحله طی ۲ روز انجام می شود و هزینه ۶۴۰ پزو است.

 • ثبت اسناد شرکت در یک دفتر اسناد رسمی و اخذ شماره ثبت مالیات که این فرایند طی ۲ روز انجام می شود و هزینه آن ۹۰۰۰ پزو است.

 • ثبت اسناد شرکت در اداره ثبت تجارت که این کار ۱۷ روز طول می کشد و هزینه آن ۱۴۰۲ پزو است.

 • اخذ شماره شناسه مالیاتی با ثبت نام در وزارت مالی و اعتباری که این مرحله ۱ تا ۳ روز طول می کشد.

 • ثبت نام در موسسه تامین اجتماعی مکزیک (IMSS)، و افتتاح حساب پس انداز بازنشستگی فردی برای کارکنان شرکت که این مرحله بین ۲ تا ۵ روز طول می کشد.

 • ثبت نام برای مالیات بر حقوق در اداره مالیات محلی که این مرحله طی یک روز انجام می شود.

 • پس از دریافت شماره ثبت مالیات، به دولت محلی در مورد افتتاح شرکت بازرگانی خود اطلاع دهید که این کار ۱ روز طول می کشد.

 • ثبت نام در اداره ثبت اطلاعات ملی شرکت ها که هزینه آن بسته به تعداد کارکنان و فعالیت شرکت، به شرح زیر متفاوت است:

ثبت مشخصات در موسسه ملی آمار، جغرافیا و اطلاعات

شرکت خدمات تجاری

تا ۲ کارمند: ۱۰۰ پزو

۳ کارمند: ۳۰۰ پزو

۴ کارمند یا بیشتر: تقریبا ۶۵۰ پزو

شرکت صنعتی

تا ۲ کارمند: ۱۵۰ پزو

۳ تا ۵ کارمند: ۳۵۰ پزو

۶ کارمند یا بیشتر: تقریبا ۷۰۰ پزو

انواع شرکت های رایج در مکزیک

شرکت سهامی با مسئولیت محدود

این نوع شرکت باید حداقل دو سهامدار داشته باشد. سرمایه ثابت ۵ میلیون پزو برای تاسیس این نوع شرکت مورد نیاز است. در صورت وجود گزینه سرمایه متغیر، یک شرکت سهامی با سرمایه متغیر با هر دو بخش ثابت و متغیر سرمایه قابل تاسیس است، مادامی که کل سرمایه کمتر از ۵ میلیون پزو نباشد.

شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت مشابه شرکت های سهامی خاص در ایالات متحده است. حداقل سرمایه آن تنها ۳۰۰ هزار پزو است، اما شرکای این شرکت باید حداکثر ۵۰ نفر باشد.

شرکت عمرانی

وکلا و حسابداران به استفاده از این ساختار شرکت تمایل دارند، که فاقد شرط حداقل سرمایه است. هیچ محدودیتی در تعداد شرکای آن وجود ندارد، اما هر فرد بردر قبال هر گونه بدهی شرکت به طور مشترک و شخصاً مسئول است.

شعبه

یک شرکت در ایالات متحده می تواند یک شعبه جدید در مکزیک با تصویب کمیسیون ملی سرمایه گذاری خارجی و دبیرخانه امور خارجه افتتاح کند. آن را همچنین باید در اداره ثبت عمومی بازرگانی ثبت نمود.

شرکت تابعه

بر خلاف شعبه، یک شرکت تابعه دارای بدن حقوقی جداگانه از شرکت مادر خود است. با تاسیس یک شرکت تابعه مکزیکی، شرکت مادر فاقد مسئولیت است.

شرکت تابعه رایج ترین شکل شرکت ثبت شده از طرف سرمایه گذاران خارجی است. این نوع شرکت طبق قانون تاسیس می شود و دارای حقوق و مسئولیت های خاصی است. سرمایه این شرکت به سهام تقسیم می شود. سهامداران تنها از نظر قانونی مسئول همکاری خود هستند. شرکت تابعه متشکل از سهامداران است، که تنها تعهد قانونی آنها پرداخت سهام خود است. هر یک از شرکا در شرکت تابعه باید یک سهم از سهام را خریداری کند.

با این حال، برخی از سرمایه گذاران خارجی شرکت تابعه با سرمایه متغیر را ترجیح می دهند که فاقد حداکثر مقدار سرمایه ثابت است، و در حالی که هر گونه افزایش یا کاهش در سرمایه باید در سند رسمی شرکت تابعه ذکر شود، شرکت تابعه با سرمایه متغیر دارای سرمایه متغیر نامحدود است و طبق قوانین شرکت با کاهش یا افزایش در سرمایه نیازی به اصلاح اسناد عمومی ندارد.

روش های ثبت شرکت

هر شرکت تجاری باید در اداره عمومی بازرگانی ثبت شود. وکیل شرکت از طریق اسناد عمومی و مراجعه به یک دفتر اسناد رسمی، همکاران را در مورد الزامات و انجام اقدامات لازم مطلع می سازد و تضمین قانونی لازم به شرکای شرکت ارائه می دهد.

پس از ثبت شرکت، یک ثبت سابقه برای آن ایجاد خواهد شد تا هر گونه اقدامات و فعالیت های شرکت در وارد شود.

توصیه می شود که شرکت ها دفاتر حسابداری و سوابق زیر را ثبت و نگهداری نمایند:

دفتر روزانه

دفتر کل

دفتر انجمن سهامداران

سوابق سهامداران شرکت

دفتر افزایش و کاهش سرمایه، (در مورد شرکت با سرمایه متغیر)

گزارش مالی سالانه باید تهیه شود که شامل موارد زیر است:

صورت های مالی در پایان دوره

ترازنامه (صورت هزینه و درآمد)

صورت درآمد و سود

صورت تغییرات در وضعیت مالی

صورت تغییرات در حقوق صاحبان سهام

یادداشت از صورتهای مالی

برخی زمینه هایی که قبلاً در مالکیت دولت بوده است، به خصوص در بخش های زیر ساختی، در حال حاضر برای سرمایه گذاری خصوصی در دسترس است. همچنین، برخی زمینه های خاص مانند خدمات مالی که برای سرمایه گذاران مکزیکی رزرو شده بود در حال حاضر برای سرمایه گذاران خارجی در دسترس است.

سازمان هایی که می توانند در ثبت شرکت به شما کمک کنند

شرکت  مشاوره زالدیوار

شرکت زالدیوار در ژانویه سال ۲۰۰۳ با هدف ارائه راه حل های مالیاتی و حسابداری تاسیس شده است. این شرکت همچنین به شرکت های خارجی در ثبت یک شرکت مکزیکی و شروع فعالیت خود کمک می کند.

سرمایه گذاری در کشور مکزیک

نوامبر 27, 2019 @ 2:12 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مکزیک یکی از کشورهایی است که با آغوش باز از سرمایه گذاری مستقیم خارجی استقبال می کند. با توجه به گزارش سرمایه گذاری جهانی در سال ۲۰۱۶ که توسط UNCTAD انتشار یافته است، مکزیک پانزدهمین دریافت کننده بزرگ سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان است. جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به این کشور بسته به ورود و خروج گروه های بزرگ بین المللی به شدت در نوسان است. جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به مکزیک پس از رسیدن به ۳۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵، به ۲۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

دلایل سرمایه گذاری در مکزیک

مزایا

نقاط قوت مکزیک عبارتند از

 • مکزیک با توجه به هزینه های نیروی کار قابل مقایسه با آسیا و موافقتنامه های تجاری گسترده و موقعیت استراتژیک بین شمال و جنوب امریکا، موقعیت خوبی برای هجوم به بازارها یا گسترش زنجیره تامین دارد.

 • دولت دیدگاه بسیار مثبتی نسبت به سرمایه گذاری خارجی دارد (اصلاحات اقتصادی، فرصت های سرمایه گذاری جدید، و غیره).

 • نیروی کار ماهر و جوان.

 • منابع طبیعی فراوان آن امکان توسعه هر نوع صنعتی را در نرخ های رقابتی فراهم می کند.

 • این کشور هشتمین مقصد توریستی محبوب برای مسافران جهانی است و بیش از ۳۰ بنای میراث جهانی یونسکو در این کشور وجود دارد.

نقاط ضعف مکزیک در رابطه با سرمایه گذاری در مکزیک

نقاط ضعف مکزیک عبارتند از

 • با وجود رشد بخش بانکی، نرخ بهره همچنان برای بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط ​​ نسبتاً بالا است.

 • ثبات اقتصادی مکزیک به شدت با رفاه اقتصاد ایالات متحده در هم تنیده است.

 • طبقه بندی اجتماعی و اقتصادی در حال حاضر یک چالش برای پتانسیل رشد بلند مدت این کشور است.

 • برخی از بخش های سرمایه گذاری به طور انحصاری برای دولت مکزیک یا اتباع مکزیکی می باشد.

 • وسعت زیاد این کشور ممکن است در زمینه توزیع یا عرضه زنجیره ای چالش برانگیز باشد.

اقدامات دولت برای ایجاد انگیزه یا محدود کردن سرمایه گذاری مستقیم خارجی

با وجود عدم اطمینان در محیط سرمایه گذاری جهانی، دولت مکزیک اصلاحات اقتصادی قابل توجهی با هدف کمک به حصول اطمینان از ایمنی عملیات سرمایه گذاری انجام داده است. علاوه بر این، دولت یک طرح زیرساخت ملی (با تمرکز بر حمل و نقل، آب، برق، بهداشت، انرژی و توسعه شهری) در سال ۲۰۱۴ ارائه نموده است. این پروژه در مقیاس بزرگ نه تنها به بهبود زیرساخت های لازم برای فعالیت های سرمایه گذاری آینده منجر می شود، بلکه همچنین فرصت هایی برای سرمایه گذاری در فروش یا انعقاد قرارداد با دولت فدرال ارائه می دهد.

در ژوئن ۲۰۱۶، حوزه های ویژه اقتصادی (SEZ ها) برای جذب سرمایه گذاری در مناطق توسعه نیافته اقتصادی در ایالت های جنوبی کشور ایجاد شد. شرکت های تاسیس شده در این SEZ ها، انگیزه های مختلفی مانند امکانات تجاری، معافیت از حقوق گمرکی، امکان توسعه زیرساخت ها و فرآیندهای نظارتی آسان تر دارند.

فرصت های سرمایه گذاری در مکزیک

بخش های اصلی اقتصاد ملی

قطعات خودرو، ماشین آلات، تجهیزات، مواد شیمیایی، خدمات مالی و خدمات بیمه.

بخش های دارای پتانسیل بالا

خدمات پس از فروش برای بخش خودرو (تعمیرات، نگهداری، خرید و فروش قطعات و لوازم جانبی)، الکترونیک، زنجیره توزیع، مواد غذایی، آشامیدنی و دخانیات، خدمات فنی حرفه ای تخصصی و شخصی. بخش بانکی نیز رشد سریعی دارد و فرصتی برای سرمایه گذاران است.

برنامه های خصوصی سازی در رابطه با سرمایه گذاری در مکزیک

در بخش املاک و مستغلات (به ویژه برای پروژه های ساختمانی کم هزینه)، فرودگاه ها و برخی پالایشگاه ها.

مناقصه ها، پروژه ها و تدارکات دولتی، تدارکات عمومی

بخش های دارای فرصت های سرمایه گذاری کمتر

بخش های انحصاری

توزیع و حمل و نقل گاز مایع. تولید، توزیع و تجاری سازی برق. برای اطلاعات بیشتر به بخش قوانین سرمایه گذاری خارجی مراجعه کنید.

بخش ها دارای رکود

کشاورزی و ماهیگیری، جنگلداری، محصولات معدنی غیر فلزی، سرگرمی، فعالیت های فرهنگی، تفریحی و خدمات ورزشی.

پناهندگی به کشور مکزیک

نوامبر 27, 2019 @ 2:12 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

قوانین جدید پناهندگی در مکزیک

افزایش درخواست پناهندگی در مکزیک پس از پیروزی ترامپ در انتخابات تعداد متقاضیان پناهندگی در مکزیک با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده به بیش از ۱۵۰ درصد افزایش یافته است، با توجه به اینکه مهاجران آمریکای مرکزی به جای ایالات متحده ترجیح می دهند در مکزیک بمانند. بین ماه نوامبر و مارس ۲۰۱۶، آژانس پناهندگی مکزیک یعنی COMAR، تعداد ۵،۴۲۱ درخواست پناهندگی دریافت کرد که ۲۱۴۸ مورد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ افزایش داشته است.

تعداد بازداشت ها در امتداد مرز جنوب غربی ایالات متحده در حدود ۴ درصد در یک دوره پنج ماهه کاهش داشته است، چرا که طرح مهاجرتی ترامپ برای جوامع مهاجر بسیار حساس بوده است. درست مانند اکثریت متقاضیان پناهندگی در مکزیک، بسیاری از بازداشت شدگان در مرز ایالات متحده از کشورهای خشونت آمیزی مانند هندوراس، گواتمالا و السالوادور می باشند.

ترامپ پس از تعهد به سرکوب مهاجرت غیر قانونی با اخراج میلیون ها نفر و ساخت یک دیوار در مرز ایالات متحده و مکزیک در انتخابات ۸ نوامبر به پیروزی رسید. اقداماتی که به گفته مهاجران آمریکای مرکزی موجب تغییر برنامه سفر آنها شده است.

اگر چه کارشناسان معتقدند که به این زودی نمی توان گفت که افزایش درخواست های پناهندگی بدون شک با پیروزی ترامپ در ارتباط است، اما داده ها نشان می دهد که بیشتر مهاجران کنونی مکزیک در تلاشند تا در این کشور باقی بمانند.

به گفته سینتا پرز، مدیر COMAR : «دیدگاه مردم در مورد تغییر سیاسی قطعا روی آگاهی آنها تاثیرگذار است».

طبق اطلاعات امنیت داخلی ایالات متحده، تعداد والدین اهل آمریکای مرکزی و کودکان آنها که در مرز ایالات متحده و مکزیک متوقف شده اند به طور پیوسته پس از پیروزی ترامپ در انتخابات کاهش یافته است، و به بیش از ۱۰۰۰ مورد در ماه مارس رسیده که ۹۳ درصد آن از ماه دسامبر کاهش یافته است.

به گفته پرز هنوز کاملاً مشخص نیست که آیا ریاست جمهوری ترامپ در افزایش درخواست پناهندگی تاثیرگذار بوده است یا خیر. اما او گفته که آژانس مهاجرتی احتمالاً نیاز به بررسی بیشتر پرونده ها با پرسیدن سوالات مرتبط با ترامپ از متقاضیان دارد.

پرز افزود که همکاری COMAR با کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) و دیگر گروه های جامعه مدنی در شناسایی افراد واجد شرایط پناهندگی نیز موثر بوده است.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان در مکزیک، فرانسیسکا فونتانینی گفته است که شرایط بهتر برای مهاجران آمریکای مرکزی در ورود به این کشور، همراه با تلاش برای اتحاد خانواده ها نیز در افزایش تعداد متقاضیان تاثیرگذار بوده است.

تعداد درخواست های پناهندگی به طور پیوسته در سال های اخیر، با ۸۷۸۱ متقاضی در سال ۲۰۱۶ تا حدود ۳۵۰۰ درخواست در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. طبق پیش بینی COMAR این تعداد به بیش از ۲۲۵۰۰ درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است و پرز معتقد است که باور اینکه ورود ترامپ به کاخ سفید تاثیر قابل توجهی در این تغییر داشته باشد، دور از ذهن است.

(به گزارش گابریل استارگارتر؛ ویراستار جاناتان اُتیس)

TOP