×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور مولداوی

جمهوری مولداوی کشوری در شرق قاره اروپا است. این کشور برای سالیان متمادی تحت سلطه روس‌ها بود.

مولداوی از غرب با رومانی و از شمال، شرق و جنوب با اوکراین همسایه است.

بخش‌های زیادی از سرزمین کنونی مولداوی در سال ۱۸۱۲ تحت سلطه امپراتوری روسیه درآمد. پس از انحلال امپراتوری روسیه، در سال ۱۹۱۸ این سرزمین‌ها بخشی از رومانی شد.

در سال ۱۹۴۰ اتحاد جماهیر شوروی سابق این سرزمین‌ها را اشغال کرد. پس از جنگ جهانی دوم این سرزمین بین اوکراین و جمهوری تازه تاسیس شوروی مولداوی تقسیم شد.

در سال ۱۹۹۱ این کشور استقلال خود را اعلام کرد. با این حال نیروهای نظامی روسیه تا سال ۱۹۹۳ در این کشور باقی ماندند.

سیاست در مولداوی

در این کشور رئیس حکومت رئیس جمهور است و نخست وزیر رئیس دولت.

رئیس جمهور با رای اعضا مجلس برای دوره‌ای چهار ساله تعیین می‌شود. او کابینه را تعیین می‌کند. اعضای کابینه باید از مجلس رای اعتماد بگیرند.

مجلس این کشور ۱۰۱ کرسی دارد. نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله تعیین می‌شوند.

اقتصاد در مولداوی

تولید ناخالص داخلی در این کشور 821/9میلیارد دلار است. یک میلیون و ۳۳۳ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور 5/2 درصد است. حدود ۲۵ درصد از جمعیت در سن کار این کشور در خارج از مرزها مشغول به کار هستند.

29/5 درصد از جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در آن 12/6درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل مواد غذایی، منسوجات و ماشین‌آلات است که به کشورهای روسیه (8/20درصد)، رومانی (9/13درصد)، ایتالیا (7/10 درصد)، اوکراین(3/9درصد)، آلمان (۹ درصد)، لهستان (7/6درصد) و بلاروس (5/4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل محصولات معدنی و سوخت، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی و منسوجات است که از کشورهای روسیه (۲۰ درصد)، اوکراین (8/15 درصد)، رومانی (۱۵ درصد)، آلمان (8/8درصد)، ایتالیا (7/5درصد) و لهستان (1/4 درصد) وارد می‌شود.

مردم مولداوی

جمعیت این کشور حدود چهار میلیون و ۳۲۴ هزار نفر با میانگین سنی ۳۴ سال است. امید به زندگی برای در این کشور زنان ۷۴ و برای مردان ۶۷ سال است.

حدود ۰.۲ درصد از جمعیت بزرگسال این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. مذهب ۹۸ درصد از مردم آن ارتودوکس است.

زبان رسمی این کشور مولداویایی است که تقریبا با رومانیایی یکی است.

ارتباطات در مولداوی

در این کشور یک میلیون و ۱۸ هزار خط تلفن ثابت و یک میلیون و ۳۵۸ هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

مولداوی ۱۱۲ هزار و ۲۶ میزبان اینترنتی و ۷۲۷ هزار و ۷۰۰ کاربر اینترنت دارد.

مولداوی در یک نگاه

مساحت

۳۳،۸۴۳ کیلومتر مربع

جمعیت

۴،۳۲۴،۴۵۰ نفر

پایتخت

چسیتائو

واحد پول

لئو

دامنه اینترنتی

md.

پیش شماره

۳۷۳+

اکتبر 9, 2019 @ 11:57 ق.ظ:آخرین بروزرسانی   

سرمایه گذاری در کشور مولداوی

اکتبر 9, 2019 @ 11:57 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

فرصتهای تجاری و امکانات مناطق آزاد در جمهوری مولداوی

جمهوری مولداوی بطور تاریخی محل ارتباط سرزمینهای شرقی و مناطق غربی خود بوده است و خود را بخشی از جاده ابریشم می داند. از سوی دیگر سرزمین جمهوری مولداوی از دیر باز به عنوان یکی از مناطق تردد غیر قانونی کالا نیز محسوب می شده است حتی در دوران جهان دو قطبی مولداوی در مرز غربی شوروی سابق قرار داشته است و مراودات و داد و ستد جنوب شرقی شوروی سابق با بالکان از طریق این جمهوری صورت می گرفت . در دوران کنونی برخی از کشورهای همسایه از جمله اوکراین در سالهای اخیر اذعان داشته اند که از طریق مرزهای مولداوی با اوکراین سالیانه 2 میلیارد دلار کالا نقل و انتقال می یابد.
ظرفیت ترانزیت کالا در جمهوری مولداوی که از امکانات تولیدی ضعیفی برخوردار است به این کشور بیشتر جنبه تجاری می دهد و این پتانسیل در روند مذاکرات مولداوی با اتحادیه اروپایی ، به گونه ای شکل گرفته است که جمهوری مولداوی موفق شده از سال 2008 میلادی کالاهای خود را بدون پرداخت هر گونه مالیاتی به اتحادیه اروپایی صادر نماید که این امر موجبات رشد سریع حجم تجارت مولداوی با اتحادیه اروپایی را فراهم نموده است. از طرف دیگر این کشور قرارداد تجارت آزاد با کشورهای همسود (مشترک المنافع) دارد که ظرفیت معاملات تجاری با این کشورها را با حداقل مالیاتها ارتقاء داده است. همچنین جمهوری مولداوی  عضو سفتا می باشد و با این گروه از کشورها که در بالکان و شرق اروپا واقع هستند مراودات تجاری با مالیات صفر درصد را دارد.
جمهوری مولداوی عضو کنوانسیون اتاکارنت استانبول می باشد و تردد تریلر ها به مولداوی با سهولت انجام می شود.
به لحاظ گمرکی، جمهوری مولداوی کلیه مالیات های ویژه صادرات را قطع نموده است و از صادرکنندگان هیچگونه مالیاتی اخذ نمی شود. این امر زمینه را برای تولید در مناطق آزاد این کشور و صادرات کالا با شرایط  خوب فراهم می نماید. نایب رئیس اتاق بازرگانی مولداوی در مورد مقررات ویژه مناطق آزاد در مولداوی گفت که سرمایه گذاران خارجی می توانند به مدت 10 سال بدون پرداخت هرگونه مالیاتی در مولداوی اقدام به تولید کنند و محصولات خود را با استفاده از قرارداد تعرفه ترجیحی به اتحادیه اروپا و با توجه به وجود قرارداد تجارت آزاد با کشورهای همسود (مشترک المنافع)، به کشورهای CIS  نیز صادر نمایند . وی افزود در صورتیکه  سرمایه گذار خارجی به هر دلیلی  زمینه کاری خود را تغییر دهد از 10 سال معافیت پرداخت مالیاتی بهره مند می شود.
با عنایت به مطالب فوق و برای خنثی سازی محدودیتهای مغرضانه ، طرف ایرانی می تواند کالا های خود را در مناطق آزاد این کشور به عنوان کالاهای ساخت مولداوی با اتیکت های لازم آماده کرده و به بازار های اتحادیه اروپا و مشترک المنافع صادر نماید. شرکت های ایرانی می توانند با ثبت شرکت در ترکیه یا یکی از جمهوری های مشترک المنافع کار خود را در مولداوی آغاز کنند. از این طریق به نظر می رسد طرف ایرانی بتواند کالاهای صادراتی خود بویژه محصولات پتروشیمی و مشتقات نفتی را صادر کند. در همین راستا کشور قزاقستان یکی از کشورهاییست که از ظرفیت های تجاری مولداوی بهره می برد و قصد دارد سفارتخانه خود را در کیشینو دایر نماید. این کشور، مولداوی را مسیر خوبی برای صدور کالاهای قزاقستان به اتحادیه اروپایی تشخیص داده است. در نه ماه اول سال 2010 میلادی حجم کل صادرات مولداوی به بالغ بر یک میلیارد و 11 میلیون دلار رسیده است که 9/1 در صد آن به قزاقستان ( برابر 10 میلیون دلار ) صادر شده است. حجم مناسبات دو کشور بیش از 137 میلیون دلار آمریکا می باشد.
شایان ذکر است که مولداوی از ماه ژوئیه سال 2001 میلادی عضو سازمان تجارت جهانی است، لذا سیاست های تعرفه ای این کشور مطابق با مقررات این سازمان می باشد.

مناطق آزاد اقتصادی در جمهوری مولداوی و تسهیلات برای تجار و بازرگانان

در حال حاضر در جمهوری مولداوی، بندر آزاد بین المللی جورجولشتی (210 کیلومتری جنوب کیشینو)، فرودگاه آزاد بین المللی مارکولشتی (126 کیلومتری کیشینو پایتخت مولداوی ) و هفت منطقه آزاد اقتصادی فعال می باشند که عبارتند از :

  • Expo-Business-Chisinau   (شهر کیشینو)

  • Ungheni-Business

  • Tvardita

  • Otaci-Business

  • Balti

  • Valkanes

  • Taraclia

 شرایط ویژه گمرکی و مالیاتی مناطق آزاد اقتصادی جمهوری مولداوی به شرح ذیل می باشد:

  • معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

  • معافیت از پرداخت عوارض گمرکی کالاهایی که به منطقه آزاد اقتصادی وارد و متعاقبا صادر می شود

  • معافیت از پرداخت 50 درصد مالیات بر درآمد

چشم انداز سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جمهوری مولداوی

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در مولداوی از زمان کسب استقلال تا انتهای نیمه اول سال 2010 میلادی بالغ بر دو میلیارد و هفتصد و سه میلیون دلار رسیده است و بیشترین حجم سرمایه گذاری توسط اتحادیه اروپا، کشورهای مستقل همسود (مشترک المنافع)، ایالات متحده آمریکا و کانادا می باشد.
قانون سرمایه گذاری در جمهوری مولداوی در اوایل سال 2004 میلادی به تصویب رسید و بر اساس این قانون، جمهوری مولداوی امنیت سرمایه گذاری را صرفنظر از نوع آن و با توجه به قراردادهای بین المللی حفاظت ، تشویق و تضمین می نماید و همچنین سرمایه گذاری در تمامی کشور و تمامی بخش ها منوط به عدم تضاد با امنیت ملی، قوانین ضد انحصار، حفظ محیط زیست، بهداشت و نظم عمومی باشد. بر اساس قوانین جمهوری مولداوی، سرمایه گذاران داخلی و خارجی از حقوق برابر بهره می برند.
سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در بخش های ذیل جذب گردیده است:
انرژی، گاز و آب (8.7 درصد)، مالی (22.4 درصد)، املاک (18.9 درصد)، ترابری و ارتباطات (7 درصد)، هتل و رستوران (1.3 درصد)، ساخت و ساز  (3.4 درصد)، کشاورزی (0.9 درصد)، عمده و خورده فروشی (19.7 درصد)، صنایع پردازشی (16 درصد) و دیگر بخش ها (1.7 درصد).
ضمنا جمهوری مولداوی با 36 کشور قرارداد تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری ها را به امضا رسانده است.

چشم انداز تجارت خارجی جمهوری مولداوی در سال 2010

مولداوی از ماه ژوئیه سال 2001 میلادی عضو سازمان تجارت جهانی می باشد لذا سیاست های تعرفه ای این کشور مطابق با مقررات این سازمان است. مولداوی از تاریخ 1 مارس 2008 میلادی در روابط تجاری خود با اتحادیه اروپا از برنامه «ATP+  » (Autonomous Trade Preferencesبهره می برد. مولداوی قرارداد چند جانبه تجارت آزاد اروپای مرکزی (CEFTA 2006را به امضا رسانده است و همچنین با تمامی کشورهای مستقل همسود (مشترک المنافع) به استثنای تاجیکستان قرارداد دوجانبه تجارت آزاد منعقد نموده است. مولداوی عضو سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه،  SECI ،GUAM و دیگر سازمان های اقتصادی منطقه ای می باشد.
در نه ماه اول سال 2010 میلادی، حجم صادرات مولداوی به 1،011،000،000 دلار آمریکا رسیده است که شامل 390.7 میلیون دلار آمریکا (معادل 38.6 درصد) صادرات به کشورهای مستقل مشترک المنافع و 487.7 میلیون دلار آمریکا (معادل 48.2 درصد) صادرات به اتحادیه اروپا می باشد. بازارهای اصلی صادرات مولداوی در نه ماه اول سال 2010 میلادی به شرح ذیل می باشد:
روسیه (24.5 درصد)، رومانی (16.6 درصد)، ایتالیا (10.3 درصد)، اوکراین (5.8 درصد)، انگلستان (5.7 درصد)، ترکیه (5.4 درصد)، بلاروس (5.3 درصد)، آلمان (4.8 درصد)، لهستان (3 درصد)، قزاقستان (1.9 درصد).
ساختار کالاهای صادراتی مولداوی در نه ماه اول سال 2010 میلادی به شرح ذیل می باشد:
محصولات معدنی (1.1 درصد)، پوشاک و کفش (2 درصد)، سنگ، سیمان، شیشه و محصولات مشابه (5.4 درصد)، فلزات پایه (2.3 درصد)، روغن و چربی حیوانی و گیاهی (2.4 درصد)، ماشین آلات (12.8 درصد)، پارچه (22.7 درصد)، سبزیجات (22.5 درصد)، مواد غذایی، نوشیدنی و تنباکو (13.9 درصد).
در نه ماه اول سال 2010 میلادی حجم واردات مولداوی 2،636،000،000 دلار آمریکا بوده است که شامل 833.9 میلیون دلار آمریکا (معادل 35.6 درصد) واردات از کشورهای مستقل همسود (مشترک المنافع) و 1189 میلیون دلار آمریکا (معادل 45.2 درصد) واردات از اتحادیه اروپا بوده است. کشورهای اصلی صادرکننده به مولداوی طی نه ماه اول سال 2010 میلادی به شرح ذیل می باشد:
اوکراین (14.2 درصد)، روسیه (14.1 درصد)، رومانی (10.2 درصد)، آلمان (7.7 درصد)، چین (8 درصد)، ایتالیا (7.1 درصد) و ترکیه (5.2 درصد).
ساختار واردات مولداوی در نه ماه اول سال 2010 میلادی به شرح ذیل می باشد:
ماشین آلات و تجهیزات ترابری (20.6 درصد)، مواد معدنی (20 درصد)، مواد اولیه (19.3)، محصولات شیمیایی (14 درصد)، مواد غذایی و دام زنده (10.6 درصد)، محصولات تولیدی (9.2 درصد)، نوشیدنی و تنباکو (3.6 درصد).

TOP