×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور عمان

نام كشور: پادشاهي عمان

پايتخت : مسقط

نوع حكومت: سلطنتي مطلقه

شهرهاي مهم: سيب، صلاله، مطرح، بوشر، صحار

زبان و خط رسمي: عربي

مساحت: 313460 كيلو متر مربع

واحد پول: ريال عماني

دين رسمي: اسلام

تعداد جمعيت و توزيع ديني، مذهبي و قومي آن:

بر طبق آمار سال 2010ميلادي جمعيت اين كشور بالغ بر093/693/3 نفر است كه دين اكثريت آنان اسلام است.جمعيت عمان را 88 % اعراب، 4% بلوچها، 3% ايراني و 2% زنگباري تشكيل مي دهند.از لحاظ توزيع مذهبي، حدودا 66% پيرو مذهب اباضيه ، 22% پيرو مذهب حنبلي و 12% را شيعيان تشكيل مي دهند.

موقعيت جغرافياي:

کشور پادشاهی عمان دومین کشور بزرگی در شبه جزيره عربستان از ناحیه مساحت مي باشد، در حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت خاک اين كشور می‌باشد. بیشتر خاکهای عمان کوهستانی و در جنوب جزیره عربستان واقع شده‌است. در بیشتر بخش‌های کشور عمان رشته‌کوه‌های بزرگ و سخت‌گذر حجر که از دشت‌ها و جلگه هاي از رأس مسندم شروع و از امتداد امارت رأس‌الخیمه و فجیره و سلطنت عمان می‌گذرد و بیابان‌ها و هامون‌های «الجو» را، می‌پوشاند. در مناطق داخلیه عمان نیز کوههای متعددی وجود دارد. بلندترین قلهٔ این رشته‌کوه‌های بزرگ که از این مناطق عبور می‌کند کوه حجر نامیده می‌شود. در وسط این کوه جبل اخضر قرار دارد که ارتفاعش به ۳۰۷۵ متر می‌رسد. ارتفاعات این کوه رنگهای مختلفی دارد وبشکل مدرج است. این کوه دربین سهل ودشت و تپه‌ ماهورهای بزرگ واقع شده‌است. محدوده کشور عمان از مغرب امارات متحده عربی و عربستان سعودی، از جنوب کشور یمن، از شمال تنگه هرمز، واز سمت مشرق به دریای عرب محدود می‌شود، درازی ساحل عمان ۱۷۰۰ کیلومتر می‌باشد.

عمان از مناطق مناسب برای صخره‌نوردی است. بسیاری از صخره‌های سرزمین عمان در کف اقیانوس باستانی تتیس که میان ایران و عمان قرار دارد شکل گرفته است.

تاريخچه عمان:

سلطان نشین عمان کشوری پادشاهی است كه در شرق شبه جزیره عربستان. قرار دارد. عمان از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود می شود. این کشور از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است. عمان همچنین دارای مرز دریایی با ایران است. نام عمان به خاطر انتساب آن به شخصي بنام عمان است كه او را فرزند قحطان يا از نوادگان ابراهيم(ع) مي‌دانند. عمان سالها قبل از طلوع اسلام به اين نام موسوم بوده است.

البته در هزاره دوم قبل از ميلاد بدين سرزمين نام مگن (Magan) داده شده كه ازمعنا و محدوده كاربرد آن اطلاعي در دست نيست. براي برخي قسمت‌هاي آن از اسامي ديگري چون ظفار، حضر موت، مسقط و... استفاده مي‌شود كه از آن ميان تنها مسقط نام سياسي و تاريخي مستمري بوده است. به خاطر اهميت يافتن مسقط كه همراه با تسلط بر جزاير زنگبار بوده است نام دولت و قلمرو آن سلطان‌نشين مسقط زنگبار بوده است. اين نام از 1060 ه‌. ق تا 1273 ه. ق رايج بود و با جدا شدن زنگبار نام سلطان‌نشين مسقط و عمان رواج يافت كه مدتها عنوان رسمي آن نيز به شمار مي‌آمد. در همان حال نام سلطان‌نشين عمان نيز به كار مي‌رفت. در سال 1970م. اين كشور استقلال خود را از انگليس به دست آورد و نام رسمي پادشاهي عمان (سلطنه عمان) را يافت. در عرف بين‌الملل به اين كشور عمان (Oman) مي گويند.

ساختار سياسي:

از قرن ۱۷ میلادی عمان دارای سلطنت مستقل بوده است. در قرن ۱۹ میلادی این کشور در اوج قدرت خود بوده كه با کاهش قدرت در قرن بیستم میلادی این کشور تحت تاثیر و نفوذ گسترده پادشاهی انگلستان قرار گرفته، اما هیچگاه به شکل رسمی بخشی از آن نگردید. عمان ارتباطات گسترده نظامی و سیاسی با ایالات متحده و پادشاهی انگلستان دارد ولی سیاست خارجی مستقلی اتخاذ می کند. حکومت این کشور پادشاهی مطلقه است اما پارلمان نیز نقش قانون گذاری و نظارتی اندکی دارد.

همانند سایر کشورهای عربی خلیج فارس، منبع اصلی درآمد اين کشور نفت است. هر چند نسبت به همسایگان تولید کننده متوسطی است. کشاورزی و ماهیگیری نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند. منبع جایگزین دیگر توریسم است.

جريانهاي سياسي موجود :

فعاليت احزاب در عمان ممنوع است.

جريان سياسي قابل ذكري در اين كشور وجود ندارد و اگرحركت و اعتراضي هم صورت بگيرد به صورت خودجوش و فاقد نظم و انضباط تشكيلاتي است.

كشورهاي طرف رابطه سياسي به ترتيب اولويت:

انگلستان،ايالات متحده،كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس ، ج.ا.ايران وكشورهاي اروپايي

ساختار فرهنگي:

مراكز و نهادهاي فرهنگي دولتي:

كتابخانه اسلامي مسقط ، كتابخانه انجمن انگليس در مسقط ، كتابخانه شوراي توسعه درمسقط ،كتابخانه مركز تفريح "راس الحمرا" در مسقط، در عمان كتابخانه هاي تخصصي وابسته به سازمانهاي دولتي و موسسات پژوهشي وجود دارد.

جريانهاي فرهنگي و اجتماعي :

اصولا درعمان هيچگونه حزب و تشكلي وجود ندارد كه متاثر از فرهنگ خاصي باشد تا براساس آن جريان فرهنگي اجتماعي به وجودآيد.اساسا در اين كشور تشكيل هرگونه حزب و انجمن سياسي و فرهنگي ممنوع است. راديو و تلويزيون و مطبوعات به عنوان سردمداران ترويج آراء و عقايد تحت كنترل شديد دولت مي باشد.اين نكته نيز حائز توجه است كه همانند بسياري از جوامع جهان سوم گرايش به فرهنگ غربي به خصوص در ميان جوانان وجود دارد.

جايگاه و كاركرد رسانه هاي گروهي در جامعه:

رسانه ها درعمان توسط دولت كنترل مي شوند.تعداد چهار فرستنده راديويي و دو فرستنده تلويزيوني فعال مي باشد.

تعداد 25 نشريه در دسترس مردم اين كشور قرار داردكه 5 نشريه آن به صورت روزانه (3 روزنامه به زبان عربي و2 روزنامه به زبان انگليسي)منتشر مي شود.

سرويس اينترنت درسال1996به عمان وارد شده و در حال حاضر 14175مشترك به اينترنت وصل هستند.

طبق آمار يونسكو در سال 1993 تعداد 1155000 گيرنده راديويي و 1300000 گيرنده تلويزيوني در عمان وجود داشته است.

هشتاد درصداز آنچه در راديوي عمان پخش مي شود در داخل عمان تهيه مي شود.

مركز پخش تلويزيون در مسقط مي باشد.

عمان يكي اولين كشورهاي عربي بود كه جهت پخش برنامه هاي داخلي از يك ماهواره استفاده كرد.

از نوامبر 1998 برنامه هاي تلويزيون عمان به صورت شبانه روزي در آمده است.

هنرهاي سنتي و مدرن رايج:

کشور عمان از لحاظ هنر وضعیت قابل توجهی ندارد. ولی صنایع دستی سنتی به صورت متنوع دیده می شود از جمله:

صنعت جواهرات و نقره ، کشتی سازی ، قلم زنی و حکاکی روی چوب ، سفال

وضعيت انتشار کتاب:

در کشور عمان انتشارات بسیار کم هستند و اکثر نویسندگان عمانی ترجیح می دهند کتب آنها در بیروت یا قم چاپ شود. در عمان هیچ ناشری «شابک» ندارد.

در مسقط سالانه نمایشگاه کتاب برگزار می شود اما کتابفروشی بزرگ و شاخصی پیدا نمی شود و اکثر کتب را از فروشگاه های بزرگ (هایپرمارکت ها) تهیه می کنند.

کتابخانه ملی نیز در عمان و جود ندارد و اکثر کتابخانه ها یا عمومی و یا متعلق به بخش دولتی هستند.

نظام آموزشي:

آموزش وپرورش دولتي درعمان درسه مقطع تحصيلي ابتدايي،مقدماتي و متوسطه فعاليت دارد.

مراكز و نهادهاي آموزشي دولتي : وزارت آموزش وپرورش ،وزارت آموزش عالي

وضعيت آموزش عالي و مراكز مهم دانشگاهي:

در ماه ژانويه سال1994وزارت آموزش عالي در اين كشورتاسيس شد.

دانشگاه قابوس كه شامل پنج دانشكده:كشاورزي، مهندسي و طب، علوم اسلامي، علوم طبيعي و تجارت و اقتصاد مي باشد.در حال حاضر بيش از 6000 نفر در اين دانشگاه ها مشغول به تحصيل مي باشند.

دين و مذهب رسمي:

دين اسلام و مذهب رسمي اباضي كه شاخه اي از خوارج مي باشند.

آباضيه تنها فرقه بازمانده از خوارج است كه در كشورهاي مختلف اسلامي پيرواني دارد. به طوركلي از اواسط قرن دوم هجري اباضيه ، مذهب اكثريت مردم عمان بود. اين سرزمين در طول تاريخ شاهد برخورد سلاطين و امامان بوده است كه هر كدام به نوبه خود دوره هاي موفقيت آميزي داشته اند . لكن با به قدرت رسيدن سطان قابوس اين برخورد ها خاتمه يافته و مسئله امامت اباضيه به فراموشي سپرده شده است. هرچند امروزه از امامت اباضيه صحبتي در ميان نيست ولي پيروان اين مذهب در عمان همچنان در اكثريت هستند .

نظام آموزش امور ديني:

در عمان امور دینی به صورت مستقل آموزش داده نمی شود و باید با مجوز دولت و نظارت آن انجام گیرد.

عمده آموزه های دینی از طریق دانشکده علوم شرعیه صورت می گیرد. این دانشکده زیر نظر وزارت اوقاف است. سطح دانشکده تا کارشناسی است و بالاتر از آن را باید با حضور در دانشگاه سلطان قابوس تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد.

ائمه جماعات مساجد از طرف وزارت اوقاف تعیین و در کنار آنها نیز مبلغین دین تعریف شده اند که باید خروجی دانشکده علوم شرعیه باشند.

در برخی مساجد آموزش قرآن و احکام توسط همین مبلغین دینی انجام مي گیرد. البته شیعیان نیز به صورت جداگانه برنامه هایی با نظارت دولت در مساجد خود دارند.

تمام فعالیت های مذاهب (اباضی ، حنبلي و شيعه ) زیر نظر دولت است و تشکل مستقلی نیز وجود ندارد

تاريخچه مختصر ، چگونگي و ميزان رابطه با ج.ا.ايران:

تاسال1349هيچ رابطه اي بين ايران و عمان برقرار نبود. در دي ماه آن سال هياتي مطبوعاتي ازطرف ايران سفري به مسقط داشت و متعاقب آن درشهريور 1350 برقراري روابط رسمي سياسي دوكشور اعلام و اعزام اولين سفير ايران در فروردين 1351 به مسقط صورت گرفت.

سلطان قابوس براي اولين بار درسال 1351 به ايران سفركرد.در زمان رژيم سابق ، عمان با ايران روابط گسترده سياسي، نظامي و امنيتي داشت و عمان از حمايت همه جانبه دولت ايران برخوردار بود.كه نقطه اوج اين حمايتها دخالت نظامي ايران در قضيه ظفار به نفع عمان بود.

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ،اين روابط با فراز و نشيب هايي ادامه داشته،كه نقطه اوج آن سفر سلطان عمان به جمهوري اسلامي ايران (بعد از 35 سال) در سال 1388 بود.

جايگاه زبان و ادبيات فارسي:

براساس اسناد تاريخي كه در بايگاني ملي پاريس و در ميان اوراق و اسناد خطي مربوط به تاريخ ايران موجوداست كه گرچه مفاد آن درباره ايران نيست، اما مدرك معتبري براي پي بردن به عمق نفوذ فرهنگ ايران و زبان فارسي در اين منطقه از جهان است. اين نامه درباره روابط سلطان عمان و زنگبار با دولت فرانسه است و مربوط به اوايل قرن نوزدهم ميلادي است.اما اهميت و ارزش بيشتراين نامه از اين نظراست كه امامان عمان و زنگبار تا اواسط سده سيزدهم هجري مكاتبات رسمي خود را حتي به غير فارس زبانان به زبا ن فارسي مي نوشته اند.

عمانی ها اظهار تمایل فراوانی دارند تا زبان فارسی فرا بگیرند. ولی تا کنون برای این مسئله حرکت جدی صورت نگرفته است . خصوصا که بسیاری از مردم عمان مایل هستند که به ایران مسافرت کنند.

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور عمان

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

تحصیل در عمان تا پایان دوره متوسطه رایگان است و البته تحصیل در هیچ مقطعی اجباری نیست. در سال ۱۹۷۰ تنها سه مدرسه رسمی با ۹۰۰ دانش آموز در کل کشور وجود داشت. برنامه آموزش ملی عمان در طول دهه ۱۹۷۰ و دهه ۱۹۸۰ به سرعت گسترش یافت. در سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ در حدود ۵۶۰،۰۰۰ دانش آموز در ۱۰۵۳ مدرسه دولتی تحصیل می کردند. تعداد دانش آموزان در مدارس خصوصی ۶۵۰۰۰ است. همچنین برنامه های گسترده ای برای مبارزه با بیسوادی بزرگسالان وجود دارد.

در رابطه با تحصیل در عمان می توان بیان نمود که دانشگاه سلطان قابوس، تنها دانشگاه ملی در نزدیکی مسقط، در سال ۱۹۸۶ تاسیس شد، و در سال ۲۰۰۶ تعداد ۱۳،۵۰۰ دانشجو داشت. طبق گزارش توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ نرخ باسوادی در بزرگسالان از ۵۴٫۷٪ در سال ۱۹۹۰ به ۳۱٫۴ درصد رسید. در مدت مشابه، نرخ باسوادی جوانان از ۸۵٫۶ به ۹۷٫۳٪ افزایش یافت. هزینه های عمومی در زمینه آموزش ۴٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی و ۲۶٫۱٪ از مجموع هزینه های دولت گزارش شد.

آموزش پیش دبستانی

آموزش پیش دبستانی برای کودکان کمتر از ۱۰ سال و کسانی که تحصیل در عمان ارانتخاب کرده اند توسط بخش خصوصی و برخی از سازمان های دولتی ارائه می شود. نظارت بر این نهادها عهده وزارت آموزش و پرورش و وزارت کار و امور اجتماعی است. ثبت نام در مهد کودک ها بسیار محدود و تنها ۱٪ برآورد می شود. کودکستان عمدتاً در شهرهای بزرگ در دسترس است و میزان ثبت نام ۱۵٪ برآورد می شود.

ساعات حضور معمولاً از ۸ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر است و معلم در سازماندهی این دوره بین یادگیری دروس و فعالیت های هنری و مناسب در اوقات فراغت اختیار تام دارد.

وزارت آموزش و پرورش در صدد تدوین برنامه درسی پیشرفته بر اساس خود آموزی و محیط زیست، میراث فرهنگی و تمدن عمان برای سطح مهد کودک است.

آموزش ابتدایی

نکته ی دیگر در رابطه با تحصیل در عمان این است که در سال ۱۹۹۷، وزارت آموزش و پرورش شروع به توسعه یک برنامه آموزش ابتدایی نمود تا آن را به تدریج جایگزین سه سطح نظام آموزش عمومی کند. هدف از این اصلاحات ایجاد یک سیستم آموزشی یکپارچه برای ده سال اول تحصیل در مدرسه بود. آموزش ابتدایی در دو دوره سازماندهی شده است: دوره اول شامل مقطع اول تا چهارم و دوره دوم شامل مقطع پنجم تا دهم می شود. پس از این دو دوره مدت دو سال آموزش متوسطه وجود دارد. مدارس شروع به اجرای سیستم آموزشی جدید در سال تحصیلی ۱۹۹۸/۱۹۹۹ نمودند.

آموزش متوسطه

مقطع متوسطه برای افراد متقاضی تحصیل در عمان به مدت سه سال است و هر زمان امکان فارغ التحصیل وجود دارد.

عمان تعدادی مدارس دستور زبان با شهرت بین المللی دارد که بیشتر آنها موسسات آموزشی خصوصی در زمینه زبان های کلاسیک لاتین و یونانی و مطالعات ادبیات باستانی سانسکریت، عبری و عربی هستند. از جمله این مدارس عبارتند از مدرسه آل صحوه، مدرسه بین المللی آمریکایی مسقط، مدرسه پاکستانی مسقط، مدرسه پاکستانی صلاله، مدرسه هندی مسقط، آکادمی بریتانیایی آمریکایی، مدرسه انگلیسی مسقط، مدرسه هندی آل گوبرا و مدرسه سلطان.

آموزش عالی

سیستم آموزش عالی عمان برای افراد متقاضی تحصیل در عمان نسبتاً نوپا است، چرا که اولین دانشگاه دولتی در عمان، دانشگاه سلطان قابوس (SQU) در سال ۱۹۸۶ تاسیس شد. قبل از تاسیس دانشگاه SQU ، دولت برخی از دانشجویان را برای ادامه تحصیل در مقطع آموزش عالی به کشورهای عربی همسایه مانند امارات متحده عربی، کویت ، اردن و مصر می فرستاد. همچنین برخی از دانشجویان کمک هزینه تحصیلی برای ادامه تحصیل در بریتانیا و امریکا داده می شد.

در رابطه با تحصیل در عمان می توان بیان نمود که دانشگاه SQU خصوصی است و ۹ دانشکده دارد. دانشکده های هنر و علوم اجتماعی، بازرگانی و اقتصاد، آموزش، حقوق، و پرستاری دارای مقطع کارشناسی و برخی رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد است. SQU از سپتامبر ۲۰۰۸، شروع به ارائه دوره دکترا در دانشکده کشاورزی و علوم دریایی، علوم پزشکی، مهندسی، و علوم پایه نمود. مقطع کارشناسی در حدود پنج سال است، و اولین سال تحصیلی صرف مطالعه زبان انگلیسی می شود، و از سال دوم تحصیلی به رشته مربوطه اختصاص دارد؛ سه سال آخر تحصیل به واحدهای اصلی یافته است. تحصیل در عمان در رشته پزشکی هفت سال طول می کشد. دانشگاه دولتی معمولاً تنها پذیرای دانشجویان عمانی است. مهاجران به عنوان یک قاعده کلی در دانشگاه های خصوصی و یا در خارج از کشور تحصیل می کنند.

وزارت آموزش عالی عمان شش دانشکده علوم کاربردی دارد. اینها قبلاً کالج های آموزشی بودند، اما در سال ۲۰۰۵ حکم رویال شماره ۶۲/۲۰۰۷ برای تغییر آنها با توجه به نیاز بازار کار کنونی به رشته هایی از قبیل مدیریت بازرگانی بین المللی، ارتباطات، طراحی، مهندسی و فناوری اطلاعات صادر شد. این دانشکده ها در ایبری، نزوی، صلاله، صحار، صور و رستاق واقع شده است. دانشکده علوم کاربردی در رستاق تنها دانشکده ای است که همچنان توسط آموزش و پرورش اداره می شود. وزارت آموزش عالی همچنین حق تحریم کالج ها و دانشگاه های خصوصی را دارد.

نکته ی دیگر در رابطه با تحصیل در عمان اینکه وزارت نیروی انسانی عمان مسئول اداره دانشکده عالی فناوری در مسقط و شش دانشکده فنی در آل موسنی، ایبرا، ایبری، نزوی، صلاله و شناص است. وزارت بهداشت و درمان مسئول تعدادی از موسسات پزشکی برای آماده سازی کادر پزشکی مانند پرستاران، امدادگران و داروسازان است. وزارت اوقاف و امور مذهبی مسئول اداره دانشکده علوم شریعت است. بانک مرکزی عمان مسئول دانشکده مطالعات مالی و بانکداری است.

از آنجا که تعداد دانش آموزانی که دوره متوسطه را به اتمام می رسانند، هر ساله افزایش می یابد (انتظار می رود در سال ۲۰۰۸ به ۴۴۰۰۰ برسد)، SQU و دیگر دانشکده های دولتی ظرفیت این تعداد بالا را ندارند. از آنجا که کالج های خصوصی در دهه نود بسیار محدود بود، اکثر دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع آموزش عالی به کشورهایی مانند امارات متحده عربی، اردن و مصر می رفتند. دولت با آگاهی از این روند تصمیم به حمایت از بخش خصوصی در عمان برای تاسیس دانشگاه ها گرفت. اولین دانشکده خصوصی در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد. از آن موقع، تعدادی از دانشکده ها و دانشگاه های خصوصی در عمان افتتاح شده است. بیشتر آنها در رشته های محبوب مانند مدیریت بازرگانی و علوم کامپیوتر تمرکز دارند. آنها معمولاً به نهادهای اروپایی، استرالیا یا آمریکا وابسته هستند. زبان آموزش عمدتاً انگلیسی است. دانشگاه الشرقیه، در ایبرا، در پاییز ۲۰۱۰ افتتاح شد.

در سال ۲۰۰۳، وزارت آموزش عالی عمان با ادغام این پنج دانشکده خصوصی به منظور تشکیل دانشگاه مسقط موافقت نمود. با این حال، طرح ادغام دانشگاه مهندسی ایمنی، دانشکده معجن، دانشکده مدرن بازرگانی و علوم، دانشکده خاورمیانه و دانشکده مدیریت و علوم کاربردی مازون ناموفق بود.

در سال تحصیلی ۲۰۰۶/۲۰۰۷ نظام آموزش عالی (دولتی و خصوصی) تحت سیستم آنلاین eOman یکپارچه (مرکز آموزش عالی) ادغام شد. هر موسسه آموزش عالی ظرفیت پذیرش در هر یک رشته های تحصیلی را منتشر می کند و دانشجو می تواند به ترتیب اولویت دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کند. هنگامی که وزارت آموزش و پرورش نتایج دوره متوسطه را در اواسط ژوئیه منتشر می کند، این نتایج به صورت خودکار در سیستم وارد می شود و نتیایج انتخاب رشته در اوایل ماه اوت اعلام می شود. قبل از این سیستم جدید، دانش آموزان می بایست پس از انتشار نتایج دوره متوسطه شخصاً به موسسات مختلف مراجعه می کردند. این فرایند برای دانش آموزان و موسسات آموزشی بسیار ناخوشایند بود چرا که زمان بسیار کمی برای طی این فرایند نسبتاً طولانی اختصاص یافته بود.

ویزای کاری کشور عمان

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

این کشور معرفی ملایم به شرق میانه است که آن را یکی از امن ترین، کشورهای پایدار ترین در منطقه خلیج فارس است.

بیش از یک چهارم از جمعیت عمان خارجی هستند و اگر چه دولت با تصویب قوانین سختیگرانه تر در زمینه صدور ویزای کار سعی در کاهش وابستگی به نیروی کار خارجی کار دارد، در حال حاضر، فرصت های شغلی برای خارجیان ماهر همچنان فراوان است، و باید بهره کافی از آن برد.

خارجیانی که تمایلی به نقل مکان و کار در این کشور دارند، می توانند با توجه به تعداد مهاجران خارجی ساکن در عمان، و همچنین وعده حقوق بالا و مالیات پایین انگیزه لازم برای انجام این کار را به دست آورند. با در نظر گرفتن هزینه معقول زندگی در عمان و کارفرمایانی که حقوق و مزایای زیادی برای جذب مهاجران ارائه می دهند، انگیزه مالی خارجیان ماهر برای اشتغال در عمان دوچندان می شود.

حتی کسانی که از برنامه سکونت یکساله در نواحی بیابانی با توجه به مناظر بی ثمر و متروک آن دلسرد شده اند، با دیدن جغرافیای جالب عمان شگفت زده خواهند شد. از  جمله جاذبه های جغرافیایی این کشور کوچک در سواحل جنوب شرقی شبه جزیره عربستان ۱۰۶۰ مایل (۱۷۰۰ کیلومتر) خط ساحلی آفتابی، و همچنین بسترهای خشک و بیابانی رودخانه ها (وادی)، مزارع سرسبز نارگیل و موز، تپه های شنی سفید، مزارع گل رز و درختان کندر و همچنین صخره های سخت و مرتفع است.

در این کشور علاوه بر مناظر جذاب، فعالیت های دیگری نیز برای خارجیان در دسترس است. این فعالیت ها برای دولت اولویت دارند، چرا که به دنبال تنوع بخشی به اقتصاد خود از طریق توسعه گردشگری است.

عمان بهشت ​​خریداران است، و بازارهای بسیار مسقط پایتخت این کشور پر از چیزهای فوق العاده از سوغاتی و جواهرات گرفته تا محصولات محلی و تولدیات خانگی تازه برای خرید است و تجربه تعاملات فرهنگی جالب، و رنگ و بوی خاورمیانه را برای خارجیان به ارمغان می آورد. گزینه دیگر، کورنیش در مسقط (تفرجگاهی در اسکله) است که پاتوق محبوبی برای خارجی ها و مردم محلی، به ویژه در هنگام غروب است، و افراد پرماجرا می توانند از قلعه های باستانی و کاخ ها بازدید کنند، و یا اسکی روی شن را امتحان کنند.

علاوه بر مزایای آشکار اقتصادی و طیف وسیعی از مناظر و جاذبه های دیدنی، مهاجران در عمان جذب روشنفکری جامعه شده و از صمیمیت و مهمانوازی مردم این کشور لذت می برند. با وجود چنین جمعیت بزرگی از مهاجران، مردم محلی عمان به وجود خارجیان عادت دارند و با آنها نه با سوء ظن و خصومت، بلکه با کنجکاوی و میل به آشنایی و توجه به تفاوت های فرهنگی رفتار می کنند.

نمونه هایی از این روشنفکری شامل امکان مصرف نوشیدنی های الکلی در رستوران ها و باشگاه ها برای خارجیان و از همه مهمتر نگرش نسبتا لیبرال نسبت به زنان و حقوق زنان است. در عمان، زنان نقش بسیار فعال تر و قابل مشاهده تری نسبت به دیگر کشورهای خاورمیانه در جامعه ایفا می کنند و زنان خارجی در عمان احساس راحتی و احترام دارند.

با این حال، اگرچه عمان یکی از مهمترین کشورهای پیشرو در خلیج فارس است، اما یک دولت قاطع مسلمان دارد و خارج ها باید رفتار خود را با ارزش ها و هنجارهای جامعه عمان انطباق دهند. خارجیان باید این مسئله را نه به عنوان دشواری، بلکه به عنوان فرصتی برای یادگیری در مورد یک فرهنگ متفاوت از فرهنگ خود، و به منظور توسعه حساسیت فرهنگی و مهارت های فردی خود در نظر بگیرند.

در نهایت، شایان ذکر است که آب و هوا و اقلیم عمان می تواند یک آزمون واقعی برای برخی از خارجیان باشد. اگر چه تقریبا تمام ساختمان ها دارای تهویه مناسب هستند، اما درجه حرارت در تابستان معمولا بیش از ۱۱۳ درجه فارنهایت (۴۵ درجه سانتی گراد) است. بیشتر کارفرمایان عمان در طول گرمترین ماه های سال (جولای و اوت) به مهاجران اجازه می دهند تا به کشور خود بازگردند و هزینه سفر هوایی آنها را نیز می پردازند. برای استراحت و فرار از گرما، به صلاله بروید که شهر بسیار خنک و سرسبزی در ساحل جنوبی عمان است.

کار در عمان

خارجیانی که قصد دارند در عمان کار کنند متوجه خواهند شد که سابقه این کشور در وابستگی به نیروی کار ماهر خارجی امکان انتقال آرام و آشنایی آن به فرهنگ تجاری را فراهم نموده است. بیش از یک چهارم جمعیت کشور از کارگران مهاجر تشکیل شده است، و نیروی کار عمان نه تنها به حضور کارگران خارجی عادت کرده است، بلکه نسبت به نیازهای آنها حساسیت نشان می دهد و زمینه لازم برای شکوفایی استعدادهای آنها را فراهم می کند.

 مشاغل موجود برای مهاجران در عمان

اگر چه در طول پنج یا ۱۰ سال گذشته مشاغل زیادی برای مهاجران در عمان موجود بود و امروزه چنین نیست، اما بازار کار برای کارگران خارجی ماهر همچنان در دسترس است.

به لطف سیاست عمانی سازی دولت، که هدف آن کاهش تعداد خارجیان در نیروی کار عمان است، به منظور صدور ویزای کار برای خارجیان، مقامات عمانی باید متقاعد شوند که کارگران محلی مهارت کافی برای بر عهده گرفتن آن موقعیت شغلی ندارند. اگر چه این روند می تواند در کارکنان سطح متوسط و کارکنان جوان تاثیر منفی بگذارد، آنهایی که شرایط ویژه و یا تجربه کاری بالا دارند می توانند به راحتی در این کشور کار پیدا کنند.

مشاغل معمول برای خارجیان در عمان در زمینه صنایع نفت، گاز، نفت، آموزش، پزشکی و ساخت و ساز می باشد. فرصت های شغلی برای مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات، مدیران پروژه، معلمان و مدرسان زبان بسیار زیاد است.

 پیدا کردن کار و تغییر شغل در عمان

یکی از مسائل اصلی افراد جویای کار در عمان یافتن کار و تغییر شغل است. از طرف دیگر، از آنجا که کار کردن در عمان بر اساس ویزای توریستی غیر قانونی است، خارج ها باید حتی قبل از ورود به کشور از یک شرکت معتبر پیشنهاد کار داشته باشد. استخدام خارجی ها قراردادی و به مدت مشخصی است، و شرکت عمانی حتی یک حامی مالی برای کمک به روند صدور ویزای کار در نظر می گیرد. کارفرمایان عمان معمولا مزایای فراوان همراه با دستمزد با به کارکنان مهاجر خود ارائه می دهند (اغلب شامل حمل و نقل، اقامت و هزینه تحصیل است).

با این حال، از آنجا که شرکت عمانی باید به میزان قابل توجهی زمان، تلاش و پول برای جذب مهاجران به عمان صرف کند، تغییر شغل در عمان بسیار دشوار است. مهاجرانی که یک موقعیت شغلی را رها می کنند، باید به مدت دو سال کشور عمان را قبل از بازگشت و فعالیت در یک موقعیت شغل دیگر ترک کنند.

یک روش برای حل این مشکل وجود دارد. خارجی ها می توانند یک گواهی عدم اعتراض (NOC) از کارفرمای عمانی خود دریافت کنند، اما این کار دشواری است و آنها همچنان ممکن است مجبور به خروج از کشور باشند.

 فرهنگ کار در عمان

فرهنگ کار در عمان برای خارجی ها عجیب و چالش برانگیز نیست. اتکای عمان بر نیروی کار خارجی در طول چند دهه گذشته بدان معنی است که کارگران مهاجر امروزه یکی از ویژگی های اصلی محیط حرفه ای کار در این کشور است. با این حال، در سال های اخیر، دولت از طریق سیاست عمانی سازی، قوانین مهاجرتی سختگیرانه تری برای کاهش تعداد کارگران خارجی در این کشور تصویب نموده است.

کسانی که برای کار در بخش تجاری به عمان نقل مکان می کنند باید خود را با فرهنگ تجارت عربی سازگار کنند، که در جنبه های خاصی از فرهنگ تجارت غربی متفاوت گرفت. در این صورت، آنها متوجه اخلاق کاری قوی در میان نیروی کار عمان خواهند شد که به وفاداری، صداقت، تواضع و فروتنی و توانایی ارتقای روابط کاری بین همکاران ارج می نهند.

انتظار می رود که خارجی ها به سخت در عمان کار کنندو در همه زمان به اصول اسلام احترام گذارند، که نقش مهمی در زندگی روزمره همکاران عمانی آنها ایفا می کند.

اگر چه نگرش نسبت به زنان در عمان به طور کلی به مراتب نسبت به تمام کشورهای همسایه آن مترقی تر است و زنان بخش قابل توجهی از نیروی کار عمان را تشکیل می دهند، اما گاهی ممکن است زنان خارجی با افرادی روبرو شوند که نگرش سنتی و متعصبانه نسبت به زنان دارند. این نگرش ها تهدید نیست، اما سعی نکنید آنها را به چالش بکشید. یکی از قوانین جدید مهاجرتی در زمینه محدود کردن تعداد زنان مهاجر شاغل در عمان می باشد، بنابراین ممکن است پیدا کردن کار در این کشور برای زنان دشوارتر باشد.

هفته کاری در عمان معمولاً بین ۴۰ و ۴۸ ساعت، بسته به نوع صنعت است. به طور کلی، روز کاری در حدود هشت ونیم یا ۹ صبح شروع می شود، و در پنج و نیم یا ۶ بعد از ظهر به پایان می رسد. توجه داشته باشید که تعطیلات آخر هفته در عمان شامل جمعه و شنبه است.

ثبت شرکت در کشور عمان

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

انواع ثبت شرکت در کشور عمان

 ثبت شرکت در عمان به دو صورت قابل اجرا می باشد:

۱- طرف ایرانی حقیقی

۲- طرف ایرانی حقوقی (برای مثال متقاضی می تواند در صورت داشتن شرکتی در ایران، مدارک شرکت را ترجمه و به عنوان طرف ایرانی حقوقی با طرف عمانی شرکت ثبت کند).

طبق آخرین قوانین عمان، برای ثبت شرکت طرف ایرانی ۷۰% و طرف عمانی ۳۰% از سهام شرکت را دارا می باشند که این درصد تنها به دلیل وجود قوانین عمان برای ثبت شرکت مطرح شده است، اما طرف عمانی طبق قراردادی که با طرف ایرانی منعقد می‎کند هیچ حق دخالتی در مدیریت و سود شرکت نخواهد داشت و طرف عمانی پیرو این قرارداد، تنها به دریافت مبلغی به صورت ماهانه یا سالیانه اکتفا کرده و در مسائل داخلی شرکت دخالتی نمی‎کند.

در صورت ثبت شرکت با روش نخست (حقیقی)، مالک یا مالکان ایرانی با گذراندن مراحل ثبت شرکت که بین ۵ تا ۶ ماه زمان خواهد برد، می‏‎توانند شرکت خود را به ثبت برسانند. در این روش مالک باید دفتری اجاره نموده و با استخدام کارمندان روند کاری خود را در ۶ ماهه اول از تاریخ ثبت شرکت اثبات کند. در این دوره‎ی ۶ ماهه، اقامت ۶ ماهه به مالکان داده می شود و آنها باید آمادگی کافی را برای بازدید ادارات مربوطه از عملکرد شرکت داشته باشند. در صورت تایید نمایندگان این ادارات بعد از ۶ ماه، اقامت ۲ ساله به مالکان داده می شود که قابل تمدید است.

 در صورت ثبت شرکت با روش دوم (حقوقی)، مالک ایرانی می‎بایست مدارک شرکت غیر عمانی خود را به ادارات مربوط در عمان ارائه داده و شرکت جدید که می تواند با نام دیگری نیز ثبت شود را دایر کند. مزیت این نوع ثبت شرکت، مدت زمان کوتاه انجام مراحل ثبت شرکت (تقریبا ۳ تا ۴ ماه) و اخذ اقامت ۲ ساله بعد از ثبت شرکت می‎باشد. در این نوع ثبت شرکت، مالک تنها نیاز به اجاره ی مکانی برای ۲ ماه نخست خواهد داشت و بعد از آن می تواند تنها به داشتن آدرسی پستی بسنده نماید.

نکات مهم:

  •  در هر دو نمونه ثبت شرکت، پروانه‎ی شرکت هر پنج سال یکبار تمدید می‎شود و هزینه‎ی سالیانه را در بر نخواهد داشت. 

  • تنها هزینه‎ی سالیانه برای مالک ایرانی شرکت، هزینه‎ی اسپانسر عمانی است.

  • طبیعتا افتتاح حساب در بانک‎ها برای هر دو نوع شرکت امکان پذیر است، ولی قابل ذکر است اگر چه گردش مالی متناسب با زمینه‎ی فعالیت برای هر دو نوع شرکت تعریف می‎شود، توصیه می‎شود تجاری که به دنبال تبادلات مالی بالا (به صورت خاص افتتاح LC) با بانک های اروپایی و آمریکایی هستند از روش نخست برای ثبت شرکت استفاده کنند. 

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

  ثبت شرکت در مناطق آزاد می تواند مالکیت ۱۰۰% طرف ایرانی را شامل شود و نیازی به طرف عمانی نمی باشد. نکته ی مهم در مورد ثبت شرکت در مناطق آزاد، ارائه‎ی پروپزالی قوی به هیئت تصمیم گیر آن مناطق می باشد که در صورت تاییدیه‎ی آنها ثبت شرکت انجام می پذیرد.

ویژگی خاص ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

نکته قابل توجه در مروادات تجاری بین المللی عمان اینکه این کشور بیشترین حجم واردات خود را که بخش عمده آن شامل ماشین الات و تجهیزات حمل و نقل، مواد غذایی و احشام زنده می باشد در سال از کشورهای آمریکا آلمان،ژاپن وارد می کند، که این مهم بیانگر غفلت سرمایه داران و تولیدگران ایرانی می باشد از این بازار مهم و پر رونق در نزدیک ترین فاصله از مرز های کشور می باشد. پیشنهاد ما ثبت شرکت در عمان است.

هر ۲ نوع ثبت شرکت در عمان پروانه ۵ سال خواهد داشت و اسپانسر ایرانی فقط هر ساله هزینه کفیل را پرداخت خواهد کرد,شما میتوانید بعد از افتتاح حساب بانکی بسته به حجم کارکرد حساب بانکی از بانک در خواست اعتبار نمایید,فقط در صورت داشتن اقامت می توانید حساب بانکی شخصی داشته با شید, شرکتهای LLC مسئولیت محدود متحمل پرداخت نرخ ۱۲% مالیات بر شرکتها در سودهای جهانی می باشند اما اگر شرکت در مناطق آزاد ثبت شده باشد می تواند تا ۳۰ سال از معافیت مالیاتی بهره مند گردد.

مراحل ثبت شرکت در عمان

آﻏﺎز ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ثبت شرکت در عمان  نیازمند ﻃﻲ ﻣﺮاﺣﻞ ﭘﻨﺞ ﮔﺎﻧﻪ و اراﺋﻪ ﻣﺴﺘﻨﺪات ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ادارات  دوﻟﺘﻲ از ﺟﻤﻠﻪ اداره ﺛﺒﺖ ﺷﺮﻛﺘﻬﺎ، اداره ﻣﺎﻟﻴﺎت و اداره ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ اﻳﻦ ﻛﺸﻮر اﺳﺖ.

   • سپرده گذاریﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺷﺮﻛﺖ در ﺑﺎﻧﻚ ﻛﻪ ﻣﺪت زﻣﺎن اﻧﺠﺎم آن ﻳﻚ روز ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ و ﻫﻴﭻ ﻫﺰﻳﻨﻪ ای در ﻗﺒﺎل آن اﺧﺬ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

   • ثبت شرکت در اداره ﺛﺒﺖ ﺷﺮﻛﺘﻬﺎی ﺗﺠﺎری واﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ وزارت ﺑﺎزرﮔﺎﻧﻲ و ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻣﺪت زﻣﺎن اﻧﺠﺎم آن ﻫﻔﺖروز ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ .

   • معرفی و ثبت شرکتدر اداره ﻣﺎﻟﻴﺎت ﻛﻪ ﻣﺪت زﻣﺎن آن ﻳﻚ روز و ﻫﺰﻳﻨﻪ ای درﺑﺮ ﻧﺨﻮاﻫﺪ داﺷﺖ.

   • ثبت نام کارمندانﺷﺮﻛﺖ در اداره ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻣﺪت زﻣﺎن اﻧﺠﺎم آن ﻳﻚ روز و ﺑﺪون اﺧﺬ ﻫﺰﻳﻨﻪ است.

نوشتن بیزنس پلن یا برنامه تجاری برای ثبت شرکت در عمان

  • خلاصه ی کارهای اجرایی اولیه و اهداف کسب و کار

  • انتظاراتی که از محصولات و خدمات می رود

  • تعیین تیم مدیریت

  • نوع سهام شرکت و همچنین شرایط خرید سهام شرکت در عمان بایستی مشخص گردد.

  • برآوردهای مالی و هزینه ها:

  • هزینه ثبت شرکت در عمان

  • هزینه نگهداری سالانه شرکت در عمان

  • تمکن یا ساپورت مالی برای ثبت شرکت در عمان

سرمایه گذاری در کشور عمان

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

پادشاهی عمان به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی مشوق های مالیاتی و معافیت های گمرکی ایجاد نموده است. با وجود این معافیت ها و امکانات دولتی اجبار دولت بر استخدام کارگران محلی در عمان مانع بزرگی بر سر راه سرمایه گذاران خارجی است. کشور عمان رتبه ۷۰ را در میان ۱۸۹ کشور موفق در زمینه کسب کار سال ۲۰۱۶ کسب نموده است. اکثر سرمایه گذاران از امارات متحده عربی، ژاپن و چین هستند و  بیشترین سرمایه گذاری در بخش نفت انجام می شود. بر اساس قانون جدید جهت انجام سرمایه گذاری حداقل یکی از سرمایه گذاران می بایست محلی و با سهم ۳۵ درصد باشد.

چارچوب کلی سرمایه گذاری خارجی در عمان

۱٫اتباع خارجی مب توانند هرگونه فعالیت تجاری و کسب و کار در عمان را بدون کسب مجوز از وزارت صنایع و بازرگانی دارند.

۲٫مجوز انجام کسب و کار در عمان به افرادی که سرمایه آنها کمتر از ۱۵۰٫۰۰۰ OMR است و مشارکت آنها بیش از ۴۹% نیست داده می شود.

ثبت شرکت در عمان

شکل حقوقی رایج ترین سرمایه گذاری خارجی و کسب و کار خارجی در عمان شرکت با مسئولیت محدود (LLC) است. یک شرکت با مسئولیت محدود می بایست حداقل دو سهامدار داشته باشد و یکی از آنها با تابعیت کشور عمان (شخص حقیقی یا حقوقی) با مالکیت حداقل ۳۰ تا ۳۵۰ درصد سهام شرکت باشد. حداقل میزان سرمایه برای شراکت ۱۵۰٫۰۰۰ OMR (ریال عمان) است.مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

۱٫رضایت سرپرست قانونی برای شریک عمانی زیر سن قانونی

۲٫کپی گذرنامه برای شریک خارجی

۳٫گواهی سابقه ترخیص کالا از گمرک برای فرد خارجی

۴٫اثبات تمکن مالی شریک خارجی

۵٫گواهی ثبت نام شرکت برای شرکت های خارجی

۶٫ثبت نمونه امضای مجاز برای شرکتهای خارجی

فرم حقوقی شرکتها در عمان

_شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

_مالکیت انحصاری

_شرکت سهامی

دو نوع شرکت سهامی در عمان وجود دارد: ۱٫ شرکت سهامی که در آن داد و ستد عمومی انجام نمی شود(حداقل سرمایه ۵۰٫۰۰۰OMR)، ۲٫ شرکت سهامی که در آن داد و ستد عمومی انجام می شود(۱۵۰٫۰۰۰ OMR)

_سرمایه گذاری مشترک (JV)

_مشارکت عمومی و محدود

_شرکت مرکزی

مشوق های سرمایه گذاری در عمان

۱٫هیچ محدودیتی در باب انتقال سود سرمایه، ارز و سود سهام وجود ندارد

۲٫معافیت گمرکی در باب واردات ماشین آلات و مواد اولیه به مدت ۵سال و قابل تمدید برای یکبار

۳٫عمان دارای سیستم مالیاتی لیبرال با پایین ترین نرخ مالیات و ۱۰ سال معافیت مالیاتی است

محدودیت های سرمایه گذاری برای اتباع خارجی

خدمات املاک و EAL فقط برای اتباع عمان امکانپذیر است

انجام خدمات بیمه، بانکداری و حمل و نقل هوایی در قالب شرکتهای سهامی سازمان یافته امکانپذیر است

نرخ مالیات

_صرفآ اشخاص عمانی و نهادهای سهامی مختلط بین ۰% تا ۷٫۵% مشمول پرداخت مالیات هستند

_سایر سازمانها و شرکتهای مختلف

۹۹% مشارکت عمان (یعنی ۱-۹۰% مالکیت خارجی): مالیات ۰% تا ۲۵%

۹% یا کمتر مشارکت عمان (یعنی ۹۱% یا بیشتر مشارکت خارجی): مالیات از ۰% تا ۵۰%

معافیت های مالیاتی

شرکتهایی که با هدف اصلی کشاورزی، تولید، شیلات، گردشگری، صادرات محصولات محلی، پروژه های زیربنایی و عام المنفعه و همچنین توسعه اقتصادی تشکیل می شوند ممکن است تا ۵ سال از مالیات معاف باشند.

مزایای سرمایه گذاری در عمان

۱٫موقعیت جغرافیایی

کشور عمان دارای بیش از ۱۷۰۰ کیلومتر مرز ساحلی است که به واسطه این موضوع یکی از مهم ترین مسیرهای تجارت دریایی شناخته می شود. مرز آبی این کشور مسیر بین خلیج فارس و اقیانوس هند است. موقعیت جغرافیایی عمان باعث شده این کشور محل ملاقات تجار از آسیا و آفریقا برای توسعه کسب و کار و ایجاد فرصت های اقتصادی شود.

۲٫منابع طبیعی

اقتصاد عمان به دلیل اکتشاف نفت به شدت بهبود یافته است و قیمت بالای نفت در سالهای اخیر کمک شایانی به بودجه مالی دولت عمان و ذخایر خارجی نموده است. با این حال در چند سال گذشته با تشویق های مالیاتی دولت در پی تنوع بخشیدن به اقتصاد و کاهش وابستگی و سرمایه گذاری بخش خارجی در کسب و کار برآمده است.

 1. اقتصاد در حال توسعه

اقتصاد عمان به سرعت در حال رشد است و در چند سال اخیر دستاوردهای فوق العاده ای مانند ساخت بزرگراه، بیمارستانهای مدرن، مدارس و دانشگاهها داشته است. اقتصاد عمان به طور قابل توجهی به دلیل سود فوق العاده صنعت گردشگری تقویت شده است.

۴٫پشتیبانی دولت برای توسعه کسب و کار جدید در عمان

۵٫روابط مثبت با همسایگان

با توجه به توضیحات ارائه شده کشور عمان موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری و کسب و کار تجار خارجی فراهم نموده است. حال با وجود این مزایا نباید از خاطر برد که سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در عمان مبلغ قابل توجهی است و چه بسا با این مقدار سرمایه امکان سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی و همچنین مهاجرپذیر سرمایه گذاری کرد. به دلیل اینکه کشور عمان مهاجر پذیر نبوده و نیست و اخذ اقامت دائم در این کشور به نحوی بسیار دشوار بوده و هست. سرمایه گذاری در عمان بسیار کمتر از سابق از سوی وکلا پیشنهاد می شود و اکثریت قریب به اتفاق وکلای مهاجرت و سرمایه گذاری در حوزه شنگن را به دلیل شرایط محیطی و اقتصادی پیشنهاد می کنند.

خرید ملک در کشور عمان

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

اجاره خانه در کشور عمان

اجاره خانه در کشور عمان به عواملی مانند مکان، نوع منزل، متراژ، نوع امکانات رفاهی و … وایسته است. در این مطلب به قیمت های خانه، ویلا، … می پردازیم. همراه باشید تا با اجاره خانه در کشور عمانآشنا بشیم .

واحد پول “ریال عمانی” معادل 2.58 دلار آمریکا است.  (100 ریال = 258 دلار)

هر 1000 بیضا (به صورت اسکناس 100 و 500 بیضا) معادل 1 ریال عمانی است.

ویزای کار وکارت اقامت معمولا به صورت 2 ساله صادر شده و هزینه ای آن به عهده کارفرما است.

زبان انگلیسی توسط اکثر افراد بومی و خارجی مورد استفاده است و در محل کار زبان رایج می باشد.

با استفاده از کارت اقامت به صورت زمینی و هوایی می توان به امارات سفر کرد و درمرز ویزا صادر می شود.

بلیط رفت و برگشت به صورت سالیانه به مقصد شهر محل زندگی در سال و حدود 30-50 روز مرخصی با حقوق به کارمند تعلق می گیرد.

مالیات به حقوق تعلق نمی گیرد و عین مبلغ حقوق ماهانه به حساب واریز می شود

بیمه توسط کارفرما تامین می شود و هزینه اضافه ای بابت آن دریافت نمی شود

در حال حاضر با توجه به قوانین موجود تغییر کارفرما بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن می باشد

صدور ویزای کار برای خانمها در بسیاری از شغلها بسیار دشوار و و تقریبا غیر ممکن می باشد ( این موضوع شامل تدریس و پزشکی نمی شود)

گواهینامه رانندگی ایران قابل تبدیل به گواهینامه عمانی می باشد

به طور کلی در صورت برخورداری از سبک زندگی توام با اعتدال امکان پس انداز قابل توجه می باشد

متوسط هزینه ها:

هزینه مواد خوارکی و بهداشتی برای 2 نفر ماهانه حدود 100-150 ریال

آپارتمان 1 خوابه 200-300 ریال

سوییت با سرویس بهداشتی و آشپزخانه 100-150 ریال

ویلا 3-4 خوابه 500-600 ریال

خرید خانه در 1-2 مجموعه بسیار لوکس فقط مجاز است و وام(70-80%) هم تعلق می گیرد. قیمت ها برای خرید بسیار بالا هستند آپارتمان 1 خوابه از 000،110 ریال شروع می شود.

کرایه ماشین ماهانه 200-300 ریال

برای خرید ماشین وام تعلق می گیرد با بهره 4-7% ، ماشین کارکرده سدان کره ای/ژاپنی 5 سال کارکرده 2000-3000 ریال

هزینه شام برای 2 نفر فست فود 5 ریال

هزینه شام برای 2 نفررستوران متوسط 15-20 ریال

خدمات قابل ارائه در عمان

راهنمایی در انجام مصاحبه کاری و انتخاب کارفرما

کمک به متقاضی در اجاره منزل، اتوموبیل، خرید لوازم منزل ، انتخاب و افتتاح حساب بانکی ،دریافت گواهینامه و انجام امور مربوط به استقرار اولیه

پناهندگی به کشور عمان

اکتبر 8, 2019 @ 8:58 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

در حال حاضر مهاجرت به عمان در بین متقاضیان مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است اما با توجه به حجم مهاجرینی که در حال حاضر وجود دارد برخی افراد مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی را برمی گزینند که بهتر است تمامی شرایط افرادی که مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی را انتخاب کرده اند بررسی نمایید و سپس اقدام به انجام این کار را داشته باشید.

شرایط پناهندگان در عمان

ارزش جمعیت پناهندگان توسط کشور یا قلمرو پناهندگی در عمان تا سال ۲۰۱۴ به میزان ۱۵۱ نفر بوده است ،  در طول ۱۰ سال گذشته این شاخص به حداکثر مقدار ۱۵۱ نفر در سال ۲۰۱۴ رسیده و حداقل میزان پناهندگی در عمان تعداد ۷ نفر در سال ۲۰۰۴ بوده است .

در حال حاضر جمعیت پناهندگان در عمان به طور قابل توجهی افزایش یافته است به طوری که در ۱۰ سال گذشته جمعیت پناهندگان رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

در تعریف پناهندگی و مطابق با کنوانسیون اینگونه آمده است که افرادی که در کشور خود با مسائل خاص رو به رو هستند و مورد آزار قرار می گیرند می توانند در کشور دیگری درخواست پناهندگی دهند و کشور مذکور مطابق با قوانین حقوق بشر موظف است که به امور این اشخاص رسیدگی نماید.

متاسفانه در حال حاضر اشخاصی که در عمان و در اکثر کشورها درخواست پناهندگی می نمایند در وضعیت نامساعدی به سر می برند و اگر با درخواست پناهندگی این افراد موافقت نشود  باید کشور مذکور را به قصد کشور دیگر و با هدفی دیگر ترک نمایند اما نکته مورد توجه در مورد پناهندگان در عمان این است که در زمانی که درخواست پناهندگی افراد مطرح می باشد و به نتیجه مشخصی نرسیده است اجازه کار در عمان و همچنین در کشورهای دیگر را نخواهند داشت.

انواع پناهندگی

پناهندگی مذهبی: در مورد پناهندگی مذهبی باید اینگونه بیان نماییم که نوعی از پناهندگی می باشد که افراد درخواست می دهند اما در این نوع پناهندگی اشخاص باید بیان نمایند که به دلایل تغییر مذهب کشور خود را ترک کرده اند و امکان بازگشت مجدد به کشور خود را نخواهند داشت در این صورت درخواست پناهندگی افراد از این طریق مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پناهندگی سیاسی: در واقع پناهندگی سیاسی مورد دیگری از پناهندگی می باشد که متقاضیان بسیاری دارد اما در حال حاضر با مشکلات عدیده ای رو به رو است و آن این است که اغلب درخواست های پناهندگی به دلیل مناسب بودن اوضاع سیاسی کشور مورد قبول دولت ها قرار نخواهد گرفت از این رو افراد با مشکلات خاص این نوع درخواست رو به رو خواهند شد.

پناهندگی اجتماعی: در حال حاضر پناهندگی اجتماعی که نوعی دیگر از انواع پناهندگی می باشد مورد قبول اکثر جوامع نمی باشد و مهمترین دلیل آن جو مناسب و آرام کشورهایی است که درخواست پناهندگی را مطرح می نمایند به همین دلیل این نوع پناهندگی در اکثر کشورها مترود شده است هرچند این نوع پناهندگی متقاضیان بسیاری دارد اما مورد قبول واقع نخواهد شد.

در مورد افراد پناهنده نکته ای که وجود دارد این است که اگر در حین روند پناهندگی از درخواست خود منصرف شوند و به کشور خود باز گردند علاوه بر اینکه درخواست پناهندگی چنین افرادی لغو خواهد شد تا مدت ها یعنی در حدود ۱۰ سال امکان درخواست ویزا و ورود به کشور دیگر را نخواهند داشت.

اشخاصی که قصد مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی را دارند باید درخواست خود را در اداره پلیس کشور عمان مطرح نمایند تا مورد بررسی توسط مقامات دولت عمان قرار  گیرد.

افراد متقاضی مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی به محض ورود به کشور و مطرح کردن درخواست پناهندگی خود باید مدتی را در کمپ هایی که برای پناهندگان در نظر گرفته شده سپری نمایند تا شرایط آنها مورد برسی قرار گیرد.

قانون دابلین

در مورد پناهندگان قانونی وجود دارد که به عنوان قانون دابلین شناخته می شود و مطابق این قانون اشخاصی که در کشوری درخواست پناهندگی می نمایند امکان درخواست در کشور دیگر را نخواهند داشت و در صورتی که به کشور دیگری وارد شوند مطابق با قانون دابلین به کشور اول برگشت داده خواهند شد چنین افرادی امکان ورود به کشورهای دیگر را ندارند این قانون برای هرچه سختتر کردن شرایط پناهندگان میباشد.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا می توان به این نتیجه رسید که مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی گزینه مناسبی برای مهاجرت افراد نخواهد بود و قطعا شرایط بهتر و موقعیت های مناسبتری نسبت به مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی وجود خواهد داشت که می توانید اقدام نمایید و با شرایط ساده تر امکان اخذ اقامت و تابعیت خود را فراهم نمایید اما مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی راهی مطمئن برای اقامت نخواهد بود.

اگر خواهان مهاجرت هستید و متقاضی مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی می باشید می توانید با مطالعه مطالبی در زمینه پناهندگی اطلاعات خود را گسترده نمایید همچنین می توانید انواع راههای مهاجرت به عمان را مورد بررسی قرار دهید و بهترین و منطقی ترین راه مهاجرت به عمان را انتخاب نمایید.

TOP