×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

[email protected] در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
Slovakia Country

درباره کشور اسلواکی

سپتامبر 15, 2018 @ 9:22 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

اسلواکی مدرن به عنوان یک دولت مستقل در سال ۱۹۹۳ به دنیا آمده است زمانی که توسط توافق نامه دو جانبه مسالمت آمیز از جمهوری چک یا چکسلواکی جدا شده است بسیاری لز خارجی ها اسلواکی را با اسلونی یایوگسلاوی سابق اشتباه می گیریند.

نام رسمی کشور اسلواکی “جمهوری اسلواکی “می باشد که پایتخت این کشور براتیسلاوا می باشد .ارز رایج در اسلواکی “یورو “می باشد.جمعیت این کشور  حدودا۵۵۰۰۰۰۰ می باشد .از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا و ناتو ،سازمان ملل متحد ،یونسکو ،وغیره شده اند.کد بین المللی اسلواکی SVK،SK  و بارکد ۸۵۸ می باشد.زبان رسمی اسلواکی می باشد اسلواکی یک زبان اسلاوی عربی بسیار نزدیک به چک و نسبتا نزدیک به لهستانی و زبان یوگسلاوی سابق است.

نوع حکومت کشور اسلواکی ،جمهوری یا دموکراسی پارلمانی می باشد. رئیس دولت نخست وزیرمی باشد که  به طور کلی رهبر بزرگترین حزب در پارلمان است  این پست دارای قدرت اجرایی واقعی است. رییس جمهور، منتخب هر پنج سال یک بارانتخاب می شود که عمدتا تشریفاتی می باشد.

آب و هوا کشور اسلواکی :اسلواکی آب وهوایی معتدل با تغییر چهار فصل می باشد که متوسط درجه حرارت آن در زمستان ۲ درجه سانتی گراد که سردترین ماه ژانویه است و در تابستان ۲۱ درجه سانتی گراد و گرم ترین ماه ژوئیه می باشد در برخی از رشته کوه ها به طور متوسط ۱۳۰ روز در سال گرم می باشد.

کشور های هم مرز کشور اسلواکی ،مجارستان لهستان ،جمهوری چک ،اتریش و اوکراین می باشد.ملیت این کشور اسلواکیایی می باشد و گروه های قومی اسلواکیایی(۸۰٫۷درصد)،مجارستانی (۸٫۵ درصد) ،رومی (۲ درصد) ،و چک (۰٫۱درصد) ،آۀمانی (۰٫۱ درصد) ،لهستانی (۰٫۱ درصد )و دیگر اقوام (۷٫۳ درصد) می باشد.

مذهب مردم اسلواکی : ۸۶٫۶ درصد از جمعیت اسلواکی مذهبی هستند که کاتولیک (۶۲% )،اوانجلیکان(۵٫۹%) ،کاتولیک یونانی (۳٫۸%) ،مسیحیان (۱٫۸%) ،ارتدوکس(۰٫۹%) و دیگر دین های نامشخص (۱٫۶%)تا (۱۰٫۶%) می باشدو(۱۳٫۴%)از مردم اسلواکی بدون دین هستند.

کشور اسلواکی مردمانی عاطفی و و حساسی را دارند زیرا تجربه شادی و موفقیت ،ناامیدی و غم را در کشور خود را داشته اند . در کل مرمانی دلجسب و صادق و شخاوتمندی را دارند. صنایع دستی محلی ،لباس ،موسیقی و رقص در اسلواکی از نسلی به نسل دیگر منقل شده است.بسیاری از برنامه های فرهنگی و عرفی مردم اسلواکی هر ساله در این کشور برگزار می شود.

با توجه به موقعیت جغرافیایی اسلواکی ،همیشه کشوری تجاری و تقاطع فرهنگی بوده است.در یک منطقه نسیتا کوچک در اسلواکی بقایای فرهنگ و مذهب عربی در آن به چشم می خورد و در گوشه دیگر این کشور فرهنگ شرقی را می توان دید.و در مناطق شمالی آن فرهنگ غربی که از زندگی روزمره منعکس شده است را می توان دید.اسلواکی کشوری است که در حال ترقی کردن است در طول بیست سال گذشته همه چیز در اسلواکی به روز بوده است . شرکت های جدیدی هر روز در اسلواکی تاسیس می شود شرایط زندگی و اقتصادی در اسلواکی در حال بهبود است با این حال مردمان این منطقه ارزش های سنتی خود را حفط می کنند.

اسلواکی یکی از مکان های منحصر به فرد در جهان می باشد که هر بازدید کننده ای را به خود جذب می کند.مکان های معروفی زیادی را دارد ار جمله:

بالاترین محراب گوتیک های چوبی لوچا در کلیسای سنت جیمز  است  که ۱۸٫۶ متر دارد که استاد آن لوچا می باشد و آن را از چوب وآهک در آغاز قرن ۱۶ حک کرده است.

ضرابخانه کرمینیسا قدمی ترین شرکت در جهان است که بدون هیچ گونه استراحتی کار می کند سکه را در اینجا از سال ۱۳۲۸ ساخته شده است.

اولین دانشگاه معروف فنی در جهان توسط ماریا ترزا در سال ۱۷۶۲تاسیس شده است که در Banská Štiavnica می باشد.

بزرگ ترین غار رسوبی در Krásnohorská jaskyňa می باشد طول این غار ۳۲٫۶متر می باشد که در گینس ثبت شده است.و خیلی از مکان های دیدنی دیگری در این کشور وجود دارد.

چه زمانی برای سفر به اسلواکی بهتر است؟فصل گردشگری در اسلواکی از ماه می تا سپتامبر طول می کشداما برای دیدن شهر های اسلواکی بهار یا پاییز را به شما توصیه می کنیم در این دوره هوای اسلواکی بیش از حد گرم نیست و علاوه براین چشمه های معدنی به طور سنتی در آغاز سال (ژانویه و فوریه )اشغال شده است.

فصل اسکی در دسامبر شروع می شود و تا حدود مارس و آوریل طول می کشد.

واکسیناسیون و اقدامات پزشکی :قبل از ورود به اسلواکی هیچ اقدامات احتیاطی خاص و یا اقدامات پزشکی لازم نیست .ما توصیه می کنیم اگر زمان طولانی در جنگل های اسلواکی به سر میبرید ،  واکسن کنه را استفاده کنید.

معروف ترین غذای اسلواکی “ظرف ملی اسلواکی “است که همراه با چیدن سیب زمینی با پنیر ویژه گوسفند و معمولا  با بیکن سرخ شده در روغن می باشد.

در اسلواکی ۱۳۸ شهر وجود دارد که هر کدام از آن دارای سابقه خاص معروفی هستند در این شهر های مکان های بسیار دیدنی و جذابی وجود دارد.

ویزا ومدارک لازم برای ورود به اسلواکی:برای شهروندان اتحادیه اروپا یک ID  شخصی معتبر کافی است اما برای کشورهای جدای از اروپا نیاز به ویزای معتیر است که با مراجعه به صفحه اصلی وزارت  امور خارجه SR  را پیدا کنید یا می توانید از خود سفارت صالح آگاه باشید.

خدمات بهداشتی در اسلواکی: بیمارستان در تمام شهرهای بزرگ اسلواکی وجود دارد.و در کشور های کوچک و مناطق توریستی ،کلینیک های سرپایی و دارو خانه دردسترس هستند.ساعات کاری در روزهای کاری از ساعت ۸ تا ۱۸ می باشد و در روزهای تعطیل همیشه یک داروخانه آماده ارائه خدمات می باشد.توصیه می شود قبل از آمدن به اسلواکی یک قرارداد بیمه سلامت که شامل بیمه مسافرتی نیز می باشد ،را داشته باشید و تلفن های مراقبت پزشکی ۱۱۲ می باشد.

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

منابع:

http://slovakia.travel/en/about-slovakia/practical-information

http://www.slovakia.com/facts/

تحصیل در کشور اسلواکی

سپتامبر 15, 2018 @ 9:22 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

همانطور که می دانیم کسانی که تمایل به ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را داشته باشند باید هزینه های زیادی برای این موضوع بپردازند و فقط چند کشور محدود هستند که هزینه های تحصیل در آنها  متناسب است.

هزینه تحصیل در کشور اسلواکی به صورت سالانه بین ۲ تا ۵ هزار یورو است که این هزینه بسته به رشته و دانشگاه می تواند متغیر باشد.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی می توان دریافت که هزینه تحصیل در اسلواکی بسیار پایین و ارزان قیمت است و این یکی از دلایلی است که تحصیل در اسلواکی را ممتاز می کند.

عضویت اسلواکی در حوضه شنگن:

یکی دیگر از مزیتهای تحصیل در اسلواکی عضویت این کشور در حوضه شنگن است که این موضوع باعث می شود کسانی که به هر دلیلی اجازه حضور و اقامت موقت این کشور را به دست می آورند بتوانند در سایر کشورهای حوضه شنگن تردد و زندگی نمایند و از این نظر برای آنها محدودیتی وجود نخواهد داشت.

گاها ملاحظه می شود که افراد کشوری را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند که در محدوده شنگن عضویت ندارد و این مساله باعث می گردد نتوانند به سهولت وارد کشورهای معتبر اروپایی بشوند و ممکن است این مساله برای آنها خوشایند نباشد.

زندگی ارزان قیمت:

هزینه های تحصیل در  اسلواکی به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین تر است و این نکته می تواند از دیگر مزیت های تحصیل در اسلواکی  به شمار آید. چنانچه هزینه زندگی برای یک شخص در یک ماه مبلغی  بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو  در ماه می باشد.

و کسانی که بخواهند زندگی مقتصد و ارزان قیمتی را داشته باشند می توانند با مبلغی حدود ۶۰۰ یورو این امر را محقق نمایند.

جاذبه های گردشگری اسلواکی:

کشور اسلواکی از جمله کشورهای بسیار زیبای اروپایی است و این کشور با داشتن مناظر بسیار چشم نواز و جاذبه های توریستی از جمله اماکن تاریخی و هنری  همه ساله تعداد کثیری از گردشگران خارجی را به خود جذب می نماید و عده زیادی تمایل دارند از این کشور تاریخی بازدید نمایند.

همین مساله مزید بر علل دیگر باعث این امر  می گردد که متقاضیان ادامه تحصیل در اروپا بخواهند اسلواکی را به عنوان کشور مقصد انتخاب نمایند تا هم زمان با تحصیل در اسلواکی بتوانند از جذابیتهای تارخی و توریستی این کشور هم بازدید به عمل بیاورند. زبان تحصیل در دانشگاه های کشور اسلواکی عمدتا به زبان بومی و اسلواکیایی است ولی امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های اسلواکی هم در بعضی از رشته ها وجود دارد و افراد می توانند با داشتن یک مدرک زبان آیلتس از دانشگاه های اسلواکی پذیرش بگیرند.

نمره مدرک زبان آیلتس بسته به هر مقطع تعیین می گردد و بر این اساس کسانی که می خواهند در مقطع لیسانس در کشور اسلواکی ادامه تحصیل دهند باید مدرک زبان آیلتس ۵٫۵ داشته باشند و متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نمره ۶٫۵ احتیاج خواهند داشت.

همچنین متقاضیانی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری در اسلواکی را دارند می بایستی تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشند و حداقل نمره مدرک زبان آیلتس برای آنها ۷ می باشد.

طول مدت زمان مدت تحصیل در اسلواکی در مقطع لیسانس بین ۳ تا ۴ سال و در مقطع فوق لیسانس ۱ تا ۲ سال می باشد و  طول مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری هم ۳ تا ۴ سال است.

یکی از نکاتی که متقاضیان تحصیل در اسلواکی باید مد نظر قرار بدهند شرط سنی برای ورود به دانشگاه های این کشور است.

بر این اساس متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس تا ۲۵ و متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس باید زیر سن ۳۵ سالگی اقدام کنند تا از شانس بیشتری برای پذیرش تحصیلی گرفتن از دانشگاه های کشور اسلواکی برخوردار باشند.

اما می توان گفت برای مقطع دکتری محدودیت سنی وجود ندارد و افراد در صورت داشتن مابقی شرایط خواهند توانست بدون محدودیت سنی در مقطع دکتری از دانشگاه های اسلواکی بدپذیرش بگیرند.

کسانی که متقاضیان تحصیل در رشته های خاصی ماتند پزشکی هستند می بایست ابتدای امر در دوره های کالج وارد شوند و پس از گذراندن این دوره و در صورت قبولی در آزمونهای ورودی این رشته مشغول به ادامه تحصیل شوند.

چنانچه متقاضیان تحصیل در اسلواکی تمایل داشته باشند در دانشگاه های اسلواکی به زبان اسلواکیایی تحصیل نمایند می توانند در کالج های این کشور که مختص آموزش زبان می باشد پذیرش بگیرند.

البته شایان ذکر است که این دوره ها رایگان نمی باشد و برای متقاضیان هزینه ای بین ۶ تا ۷ هزار یورو سالیانه دارد.

همانگونه که ملاحظه گردید اسلواکی از جمله کشورهایی است که شرایط نسبتا مناسب و مطلوبی را جهت ادامه تحصیل دارا است و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسلواکی می توانند به این کشور به عنوان مقصدی بی نظیر جهت ادامه تحصیل نگاه کنند.

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

ویزای کاری کشور اسلواکی

سپتامبر 15, 2018 @ 9:22 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

کشور اسلواکی یکی از کشورهای اروپایی واقع در حوزه شنگن می باشد که هزینه های زندگی در این کشور پایین بوده و از لحاظ قدمت تاریخی و فرهنگی کشوری بسیار با ارزش برای اقامت می باشد. بسیاری از افراد در کشورهای توسعه نیافته همیشه رویای داشتن زندگی در مناطق مختلف کشورهای توسعه یافته اروپایی دارند و از این رو کشور اسلواکی  را میتوان بعنوان دروازه ای برای ورود به کشورهای توسعه یافته تر از قبیل آلمان و اتریش دانست .

ویزای کار  اسلواکی:

صدور ویزای کار در  کشور اسلواکی تابع قوانین حوزه شنگن است و یک کارفرما در کشور اسلواکی تنها در صورتی می تواند یک نیروی کار خارجی را استخدام کند که

 • اثبات نماید محل فعالیتش دارای سود دهی مشخص است و توان استخدام نیروی کار دارد .

 • و حتما باید آگهی شغل مورد نظر را به مدت سه ماه در کشور اسلواکی و سپس سه ماه در حوزه شنگن منتشر کند و در صورتی که نتواند نیروی کار بدست بیاورد باید ظرف ۳۰ روز به اداره کار و امور اجتماعی و خانواده مراجعه نموده و اجازه دریافت نیروی خارجی را بدست بیاورد .

با توجه به شرایط دریافت کار در حوزه شنکن یک فرد خارجی برای دریافت کار در کشور اسلواکی نیاز  دارد که حتما در این کشور حضور داشته باشد تا بتواند در دوره ای که شغل آگهی می شود از آن استفاده نماید و عملا استخدام کاری در اسلواکی بدون حضور شخص ممکن نیست.

از این رو چنانچه شما کارگری هستید که نیاز به کار در کشور اسلواکی دارید باید یکی از مراحل ذیل را پیش ببرید تا به نتیجه مطلوب برسید :

 • مجوز برای اقامت و کار با هم برای یافتن شغل مناسب که در این حالت فرد برای جستجوی کار و حضور در حوزه شنگن اقامت دریافت می کند تا بتواند شرایط کاری موجود را بررسی کند و لزوما نیاز به کارفرما خاصی ندارد ولی چنانچه تاییده از کارفرمایی مبنی بر نیاز به نیروی خارجی داشته باشد در مسیر دریافت اقامت وی موثر است .

 • یا اجازه کار درصورتی که کارفرمایی شغلی را برای فرد تبعه خارجی اعلام نماید؛ این فرد موظف است قبل از شروع به فرآیند اقامت، تاییدیه های لازم برای دریافت کار را بدست بیاورد که در صورتیکه نیروی کار داخلی در منطقه وجود داشته باشد ، کار به فرد خارجی متعلق نمیشود.

 • و اقامتگاه موقت برای اشتغال که نشان میدهد فرد درکشور اسلواکی دارای مسکن می باشد.

ویزای اقامت موقت به منظور اشتغال :تنها اجازه اقامت و کار (ویزای جستجوی کار)

از این ویزا اصطلاحا به نام ویزای جستجوی کار نام  میبرند و متقاضی در این فرایند باید مدارک ذیل را ارائه نماید تا بتواند شغل مورد نظر را بدست بیاورد:

 • تکمیل فرم درخواست رسمی امضا به اسلواکیایی؛

 • گذرنامه معتبر و دو قطعه عکس رنگی.

 • اثبات هدف قانونی اقامت خود را در اسلواکی اگر نیاز به یافتن مجوز کار دارید و یا تایید کارفرمایی مبنی براینکه جایی خالی برای مجوز کار دارد.

 • مدارک حرفه ای مورد نیاز برای بدست آوردن شغل و مدارک تحصیلی که برای موقعیت خالی تایید شده توسط کارفرما نیاز است.

 • اثبات سابقه کیفری روشن که باید شامل وضعیت فرد را سه سال گذشته و بیش از ۹۰ روز در طول شش ماه اقامتش در کشور متبوعش باشد.

 • اثبات توان مالی برای پوشش هزینه اقامت خود را در کشور اسلواکی و یا ارائه تاییدیه از کارفرما که اعلام کند حقوق و دستمزد شما کفاف هزینه های شما را می کند.

 • سندی مبنی بر اثبات محل اسکان فرد در اسلواکی حداقل برای شش ماه و یا برای کل مدت اقامت

هزینه اداری ارسال مدارک از طریق سفارت اسلواکی ۱۷۰ یورو می باشد و ۴٫۵ یورو برای صدور سند اقامت دریافت میشود.

ویزای اجازه کار:

در موارد خاصی که قانون مقرر می دارد فرد  قبل از اقدام به دریافت مجوز اقامت نیاز است که ابتدا مجوز کار را بدست بیاورد و بتواند با آن مجوز به کشور اسلواکی وارد شود که در اینصورت کارفرمای آینده ظرف ۱۵ روز کاری باید گزارش خالی بودن شغل را برای مرجع صالح ارسال کند  و تنها در صورتی که کارجویی در منطقه نباشد شما میتوانید برای دریافت این کار مجوز دریافت کنید. مدارک لازم برای به دست آوردن اجازه کار به شرح ذیل می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست رسمی به زبان اسلواکیایی.

 • تعیین قرارداد کار و یا وضعیت اشتغال توسط نرم افزار مخصوص

 • مدارک حرفه ای لازم و یا تایید مدارک تحصیلی مرتبط با کار

 • یک کپی از سند اقامت در صورتیکه در حال حاضر به صورت قانونی در کشور اسلواکی هستید.

 • سایر اسناد لازم بنا به درخواست دفتر کار

همه اسناد صادر شده توسط مقامات رسمی در خارج از کشور اسلواکی  باید توسط مترجم رسمی به زبان اسلواکیایی ترجمه و تایید شود و تازمانیکه اجازه اقامت برای فرد صادر نشود وی نمی تواند وارد خاک کشور اسلواکی شود مگر اینکه دارای ویزای معتبر و اجازه اقامت معتبر دیگری باشد و ظرف ۳ روز پس از صدور مجوز اقامت فرد باید نسبت به تهیه بیمه درمانی اقدام بنماید.

شرایط  بعد از صدور مجوز کار و اقامت:

 • مجوز کار برای حداکثر دو سال صادر می گردد که بار اول ۶ ماهه بوده و مجدد تمدید خواهد شد و مدت تمدید هر بار نیز نهایتا دو سال می باشد.

 • در مورد مشاغل فصلی مدت مجوز کار حداکثر ۶ ماهه می باشد.

 • هر فرد موظف است ۳۰ روز کاری قبل از اتمام مهلت مجوزش درخواست تمدید آنرا بنماید.

 • انتقال مجوز یک کار به کار دیگر ممکن نیست و چنانچه فرد تمایل به تغییر موقعیت کاری و یا کارفرما خود داشته باشد موظف است مجددا درخواست مجوز بدهد.

 • درخواست تجدید نظر در شرایط کار را می توانید به ریاست پلیس اسلواکی و یا ریاست پلیس مرزی و یا دادگاه منطقه ای اسلواکی ارسال نمایید.

 • کارفرما در صورتیکه نیروی خارجی را به کار بگیرد باید ظرف ۷ روز کاری موضوع را به اطلاع مقامات صالح برساند.

 • از نکات قابل توجه در اسلواکی برای اخذ ویزاهای کار و همچنین برای سایر کشورها که می بایست مورد توجه قرار گیرد؛ شرایطی نظیر سوابق کاری ، میزان تحصیلات، شرایط سنی و سطح دانش زبان شخص متقاضی می باشد که وی را در مسیر یافتن شغل مناسب راهبری می کند.

مجوز  اشتغال در اسلواکی در شرایط ذیل منقضی می شود:

 • اتمام دوره ای که برای آن درخواست مجوز شده است.

 • کار قبل از اتمام دوره ای که برای آن درخواست شده؛ به اتمام می رسد .

 • مدت مجوز اقامت به اتمام می رسد.

دفتر کار نیز در موراد ذیل می تواند مجوز کار فرد را باطل نماید در صورتی که :

 • فرد خارجی مقررات قانونی لازم در مورد کار را نقض نموده است .

 • فرد خارجی شخص دیگری را به جای مجوزی که برای او صادرشده است وارد نماید.

خوب است که بدانید کارفرمای اسلواکیایی موظف است بر اساس قانون موارد ذیل را در مورد تمامی کارمندانش اعمال نماید ، لذا چنانچه  در اسلواکی مشغول به کار شدید؛ دقت نمایید که کارفرما این موارد را رعایت کند :

 • ثبت نام کارمند در اداره کار و امور اجتماعی و خانواده ظرف مدت ۷ روز کاری پس از استخدام .

 • ثبت نام بیمه کارکنان قبل از اینکه شروع به کار بنمایند.

 • ثبت نام کارمند در سیستم بهداشت و درمان ظرف مدت ۸ روز کاری پس از استخدام.

 • ثبت نام کارمند در تمامی دفاتر لازم پس از اتمام روند کار.

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

ثبت شرکت در کشور اسلواکی

سپتامبر 15, 2018 @ 9:22 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

همانطور که مستحضر هستید ، در حال حاضر ۲۸ کشور به صورت مستقل ، عضو اتحادیه اروپا ( پیمان شنگن ) می باشند ، که شامل کشورهای آلمان، اتریش، اسپانیا، استوونی، اسلواکی، ایتالیا، ایرلند، بلژیک، بلغارستان، پادشاهی متحده پرتغال، جمهوری چک، دانمارک، رومانی، سوئد، فرانسه، فنلاند، قبرس، لاتویا، لوکزاکبورگ، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان، هلند، یونان، کرواسی هستند.

ذکر این نکته لازم است که با اخذ اقامت اروپا، از طریق یکی از کشورهای عضو اتحادیه شنگن، این امکان را فراهم می کند که شخص می تواند به راحتی در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا (عضو پیمان شنگن) رفت و آمد و یا سفر نماید و همچنین می تواند با اخذ اقامت دائم، از طریق یکی از کشورهای عضو اتحادیه شنگن به حرفه ایی اشتغال یابد و یا ادامه تحصیل و زندگی نماید.

در صورتی که شما دوستان علاقه مند به اخذ اقامت دائم اروپا در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشید می توانید از طریق ثبت شرکتی و یا انجام یک فعالیت و بیزنس تجاری بدین غایت دست یابید.

متقاضیان از طریق ثبت شرکت جهت اخذ اقامت دائم اروپا بمدت زمان ۵ سال، اقامت موقت اروپا را دریافت خواهند نمود که به اقامت موقت فوق اصطلاحا TR و یاTemporary residence گفته می شود.پس از طی مراحل قانونی مطابق با قوانین حوزه اتحادیه اروپا که به آن PR و Permanent residence گفته خواهد شد و متعاقبا طبق قوانین خاص متقاضی می تواند اقدام به اخذ پاسپورت و تابعیت و شهروندی نماید.

در حال حاضر افراد بسیاری هستند که گرایش به زندگی در کشورهای اروپایی را دارند و زندگی به شیوه و سبک مردمان اروپایی را مناسب و بهترین نوع زندگی می دانند.

می توان گفت یکی از راه هایی که به راحتی منجر به اخذ اقامت دائم در اروپا می شود ، اقدام به ثبت شرکت می باشد. بدین معنا که متقاضی اخذ اقامت دائم اروپا، شرکتی را که در قالب و چهارچوب قوانین می باشد و به صورت قانونی به ثبت رسانده است و در پایان هر سال مالیات آن شرکت را بایستی پرداخت نماید تا اینکه پس از حدود ۵ سال بتواند ، موفق به اخذ اقامت دائم اروپا شود.

یکی از نکاتی که تاجران به آن توجه می نمایند این است که شرکت بتواند با پرداخت کمترین هزینه به سود قابل توجهی دست یابد. یکی از کشورهایی که شما متقاضیان گرامی می توانید با نازل ترین و پایین ترین درصد مالیاتی اقدام نماید ریال ثبت شرکت از طریق کشور جمهوری اسلواکی می باشد.

کشور اسلواکی با جمعیتی حدود ۵ میلیون نفر در حال حاضر موقعیت و جایگاه اقتصادی مناسبی در منطقه اروپا پیدا نموده است و بدلیل آب و هوای کوهستانی و نزدیکی آن به کشورهایی همچون اتریش، لهستان، مجارستان، اوکراین و جمهوری چک و بدلیل اینکه یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن است، اکثریت مردم تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند.

ثبت شرکت در اسلواکی، یکی از راه های سرمایه گذاری در حوزه اتحادیه کشورهای اروپا می باشد. سرمایه گذار و یا متقاضی بایستی مبلغ ۲۵۰۰۰ یورو، در حساب شخصی خود در یکی از بانک های اسلواکی افتتاح نماید که سالیانه مبلغ ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو هزینه و مالیات خواهد داشت و این مبلغ بایستی حدود سه تا پنج سال در حساب شخص موجود باشد و پس از اخذ اقامت می تواند برداشت کند . لازم به ذکر است که شخص جهت افتتاح حساب در اسلواکی بایستی بیزنس پلانی ارائه دهد و باید توجه داشت که بیزنس پلان، بایستی به صورتی ارائه شود که مالیات زیادی را در بر نگیرد. ما به شما توصیه می کنیم که حتما در ارائه بیزنس پلان، با وکلا و مشاورین حقوقی  و قانونی مشورت نمایید.

مدارکی لازم برای ثبت شرکت در اسلواکی

۱٫گواهی عدم سوء پیشینه که بایستی به زبان انگلیسی و فارسی ترجمه شده باشد و همچنین به تائید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برسد.

۲٫آدرس و کد پستی ده رقمی متقاضی ثبت شرکت اسلواکی در ایران.

۳٫حداقل پنج اسم را جهت ثبت شرکت اسلواکی انتخاب و پیشنهاد دهیم.

۴٫اصل پاسپورت و کپی و دو نسخه کپی رنگی برابر اصل شده پاسپورت ارائه گردد.

۵٫عکس مورد استفاده در پاسپورت متقاضی اسکن شده، تحویل داده شود.

۶٫ارائه بیزنس پلان و یا طرح توجیهی برای شرکت

لازم به ذکر است ، یکی از مزایای ثبت شرکت اسلواکی ، این است که به محض اینکه متقاضی ثبت شرکت اسلواکی، موفق به اخذ اقامت گردد، می تواند به تمامی کشورهای عضو اتحادیه شنگن سفر نماید و همچنین متقاضی می تواند با ثبت شرکت، تمامی اعضای خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود ببرد.

به طور کلی در این مقاله تلاش شد درباره ثبت شرکت در اسلواکی و مزایای آن، شرایط ثبت شرکت در اسلواکی و مزایای آن، نکات ثبت شرکت در اسلواکی و مزایای آن و سایر موارد، اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار داده شود.

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

سرمایه گذاری در کشور اسلواکی

سپتامبر 15, 2018 @ 9:22 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

اسلُواکی کشوری محصور به خشکی در اروپای مرکزیاست  که تا سال ۱۹۱۸، اسلواکی بخشی از کشور اتریش مجارستان بود و در بخش مجاری قرار داشت. اسلواکی از ۱۹۱۸-۱۹۳۹بخشی از چکسلواکی شد که بعد از جنگ جهانی اول تشکیل شده بود. اسلواکی در دوره ۱۹۳۹-۱۹۴۵تحت نام جمهوری اسلواکیرسماً کشوری مستقل بود، اما در عمل، از مناطق اقماری آلمان نازیبود. از ۱۹۴۵-۱۹۹۲اسلواکی دوباره بخشی از چکسلواکی شد.

در تاریخ ۱۰اوت سال ۱۹۶۸نیروهای ارتش شوروی که در آن مجارها نیز عضویت داشتند وارد خاک اسلواکی (که در آن زمان چکسلواکی، متشکل از دو کشور چک و اسلواکی بود) شدند و به دوره‌ای از اصلاحات موسوم به بهار پراگدر این کشور خاتمه دادند.

در ۱ژانویه ۱۹۹۳، چکسلواکی به دو کشور جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد.جمعیت آن حدود ۵٫۴میلیون نفر و پایتخت آن براتیسلاوااست. شهر براتیسلاوا ۴۱۳هزار نفر جمعیت دارد. واحد پول این کشور یورواست.

از ۱مه سال ۲۰۰۴، اسلواکی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. مردم این کشور در ۱۸ماه مه ۲۰۰۳در یک همه‌پرسی به پیوستن به این اتحادیه رای مثبت داده‌بودند. یک ماه پیش از پیوستن به اتحادیه اروپا، اسلواکی در ۲۹مارس ۲۰۰۴، به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، پیوست. در تاریخ ۲۱دسامبر ۲۰۰۷اسلواکی به حوزه شنگن پیوست که از طریق آن رفت‌وآمد آزاد بین اسلواکی و کشورهای همسایه‌اش، به استثنای اوکراین مجاز شمرده می‌شود.

واحد پول این کشور یورواست. اقتصاد اسلواکی به تولید و صدور خودرو و وسایل الکترونیکی، به ویژه به آلمان وابسته است و موتور محرکه رشد اقتصادی اسلواکی به طور انحصاری تقاضای خارجی است..

منابع طبیعی آن شامل انواع ذغال سنگ؛ اورهآهن، مس و منگنز؛ نمک؛ زمین‌های کشاورزی؛ و مقدار کمی نفت و گاز است. مهم‌ترین صنایع آن ماشین‌سازی، صنایع فلزی، صنایع الکتریکی و اپتیک، صنایع نظامی، خودروسازی، نساجی، منابع غذایی و آشامیدنی، شیمیایی، کاغذ و چاپ، صنعت برق، صنایع گاز، سرامیک، و تولید سوخت هسته‌ای است. فراورده‌های کشاورزی اسلواکی جو، سیب زمینی، چغندرقند، رازک،میوه، احشام و خوک، و تولیدات جنگلی است.

اسلواکی با جمهوری چک، اوکراین، لهستان، مجارستانو اتریشهمسایه است.همسایگی با اتریش موجب شده که این کشور مراحل رشد اقتصادی را طی کند . جمعیت این کشور پنج میلیون و ۴۴۷ هزار و ۵۰۲ نفر است که میانگین سنی آنها ۳۶٫۱ سال است.امید به زندگی در بدو تولد برای زنان ۱۱/۷۹سال و برای مردان ۷۱ سال است.

۸۵/۸درصد از مردم این کشور از نژاد اسلواک، ۷/۹ درصد مجار، ۷/۱ درصد کولی  هستند.  اغلب مردم این کشور مسیحی هستند و ۹/۶۸درصد آنها پیرو کلیسای رم.

حال این کشور یک اقامتی برای متقاضیان برای سرمایه گذاریهای آینده اسلواکی اعطا میکند که در این روش شخص باید یک طرح توجیهی برای بیزینس و  سرمایه گذاری خود ارائه دهد که این طرح جزو طرحهای تصویبی دولت باشد در غیر اینصورت طرح بیزینسی مورد تایید قرار گرفته نخواهد شد . پس باید توجه داشته باشید که ارائه این طرح بسیار مهم میباشد . مشاورین ما در ارائه این طرح به شما کمک میکنند و طرح بیزینسی برا ی شما ارائه خواهند داد.

برای این منظور شما نیاز به ثبت شرکت در کشور اسلواکی دارید و در ازای آن به شما یک کارت اقامت داده میشود که این کارت تا ۵ سال تمدید میشود و نهایتا به شما اقامت دائم داده میشود.

بسیاری از موکلین شرکت خود را در کشور اسلواکی ثبت میکنند و در کشورها ی دیگر حوزه شینگن به اقامت و کار مشغول میشوند . حال این  سوال مطرح میشود  که چراباید در کشوراسلواکی  شرکت ثبت میشود ؟

دلیل این است که در این کشور(کشور اسلواکی) سطح مالیات بسیار پایین است و همین طور مخارجی که برای نگهداری شرکت لازم میباشد بسیار اندک میباشد .این مخارج شامل هزینه شرکت داری ، هزینه حسابداری ، و هزینه های ثبت مسایل مالیاتی میباشد . این در حالی هست که مخارج نگهداری شرکت در سایر کشورهای اروپایی بسیار بالاتر میباشد  و از مزایای این طرح این است که شخص میتواند در سایر کشورهای اروپایی زندگی کند ، تحصیل کند ؛ ملک و اتومبیل خریداری کند ؛ از وام های بانکی استفاده نماید ، که البته در این صورت نیاز هست  که شخص خودش را به شهرداری محل اقامت معرفی نماید. تا بتواند از خدمات آن کشور استفاده نماید.

البته لازم به ذکر است که در این روش در ابتدا اقامت اسلواکی در اروپا را گرفته و پس از آنکه متقاضی با اطمینان خاطر، کارت اقامت را دریافت نمود، اقدام به ثبت شرکت در اسلواکی می نماییم و این خود مزیت بزرگی هست که قبل از این که اقدام برای صرف هزینه برای ثبت شرکت نماییم میتوانیم کارت اقامت را دریافت نماییم . این پروسه در حدود ۵ ماه زمان نیاز دارد و شما میتوانید در مدت ۵ ماه اقامت اروپا را دریافت کنید.

مدارک لازم برا ی ثبت شرکت در کشور اسلواکی شامل مدارک زیر میباشد:

۱-     مدارک هویتی

۲-      نامه عدم سو پیشینه

۳-     مدارک مالی مورد نیاز که باید پرینت حساب بانکی باشد این حساب در ایران و حساب خود شخص میباشد.

۴-      مدارک هویتی همراهان

۵-      مدارک مربوط به آزمایشات پزشکی که این آزمایشات در کشور اسلواکی انجام میشود. که شامل آزمایش خون و ادرار و اسکن سینه میباشد.

موسسه حقوقی گروه آرمانی در تمامی مراحل این پروسه همراه شخصی که برای این طرح بیزینسی اقدام میکند  میباشد و در تمامی مراحل شخص را راهنمایی میکند تا کارت اقامت را دریافت نماید.

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

خرید ملک در کشور اسلواکی

سپتامبر 15, 2018 @ 9:22 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

اسلواکی یکی از کشورهای نزدیک به اروپای مرکزی است. براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی، نزدیکترین شهر به وین، پایتخت اتریش و مقر سازمان های متعدد  بین المللی است. خرید ملک در اسلواکی برای شهروندان سایر کشورها، آزاد و امکان پذیر است. اما باید توجه داشت که ممکن است خرید ملک در اسلواکی، باعث صدور اقامت اروپا نخواهد شد. سوالاتی ممکن است در مسیر خرید ملک در اسلواکی به ذهن هم وطنان خطور کند، از قبیل: آیا خرید ملک در اسلواکی باعث اخذ اقامت دایم این کشور خواهد شد؟ قیمت تمام شده بابت خرید ملک در اسلواکی چه میزان است؟ ویزای تمکن مالی اسلواکی چیست و چگونه صادر می شود؟ آیا خرید ملک در اسلواکی با هر نوع کاربری مجاز است؟ مزایای خرید ملک در اسلواکی چیست؟ سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اسلواکی چه مزایایی دارد؟ وکیل پایه یک دادگستری جهت مشاوره حقوقی مهاجرت به اسلواکی چه ویژگیهایی دارد؟

پاسخ سوالات شما درباره خرید ملک در اسلواکی، توسط دکتر محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و استاد دانشگاه از طریق فایل های صوتی در کانال تلگرام گروه وکلای مهر، داده شده که نسخه پیاده شده آن توسط گروه وکلای مهر، بازسازی و ارایه خواهد شد.

بازار املاک و مستغلات اسلواکی

اسلواکی دارای 359 مرکز مشاوره املاک برای هر 1000 نفر و تنها 317 واحد مسکونی برای 1000 نفر است. طرح طولانی مدت اسلواکی برای رسیدن به میانگین تعداد واحدهای موجود اروپایی که 400 واحد مسکونی برای 1000 نفر است وجود دارد.

با این حال، اسلواکی در حال توسعه جدید مسکن بین 12 تا 13 هزار در سال است که  برای رسیدن به این هدف بیش از 20 سال، طول خواهد کشید. در حال حاضر، کمبود بیش از دویست و بیست هزار واحد مسکونی در اسلواکی وجود دارد.

در اسلواکی بازار املاک و مستغلات به سرعت در حال رشد است، اما مردم برای فروش و خرید ملک خودشان اقدام می کنند ، که باعث می شود قیمت ها حتی پایین تر بمانند. پیدا کردن عامل انگلیسی زبان می تواند کمی از چالش ها را در اسلواکی، به ویژه در مناطقی که هنوز خیلی افراد، توریست هستند، کم کند.

اکثر خانه های اسلواکی نوساز هستند و هزینه نوسازی، بسیار منطقی است. متوسط ​​هزینه ساخت ساختمان در اسلواکی برای املاک در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کم است.

خرید ملک در اسلواکی توسط خارجی ها

از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا، تقریبا هر کسی می تواند ملکی را در اسلواکی خریداری کند. بازار املاک و مستغلات باز است و نه شهروندی و نه محل اقامت را تبعیض نمی کند. همچنین، مهم نیست که خریدار ملک در اسلواکی می خواهد یک آپارتمان در شهر، خانه در حومه یا کلبه در منطقه کوهستان را خریداری کند.

تنها استثناء درباره خرید ملک در اسلواکی، زمین کشاورزی و جنگل است. طبق قانون حفاظت و استفاده از ثروت معدنی قانون معادن، خارجی ها نمی توانند زمین کشاورزی و جنگلی را خریداری یا دریافت کنند. با این حال، از اول ماه مه سال 2007، خارجی ها می توانند زمین های کشاورزی و جنگلی در اسلواکی را به شرط اینکه خریدار در اسلواکی اقامت دائم داشته باشد و حداقل 3 سال فعالیت تجاری بر روی زمین انجام دهد، خریداری کنند.

همچنین طبق قانون، اشخاص حقوقی (شرکت ها) که در اسلواکی ثبت شده اند نیز به عنوان ساکنان اسلواکی در نظر گرفته می شوند و به همین ترتیب می توانند بدون هیچ محدودیتی زمین های کشاورزی یا جنگلی را خریداری کنند. بنابراین، برای خارجی ها گزینه دیگری برای اینکه بتوانند زمین های کشاورزی و جنگلی را خریداری کنند، ثبت شرکت در اسلواکی (که بسیار آسان است) فقط برای هدف خاص خرید چنین اموال وجود دارد. پس از ثبت شرکت در اسلواکی و خرید ملک در اسلواکی در ل.ای ثبت شرکت، اقامت دایم به متقاضی و افراد خانواده وی اعطا می شود. بازار املاک در ماه مه 2011 در اسلواکی، زمانی که دوره انتقال با اتحادیه اروپا به پایان رسید، کاملا آزاد شد.

فرآیند خرید ملک در اسلواکی

خرید ملک در اسلواکی بسیار متفاوت از خرید ملک در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا است. این واقعا ساده است. در اینجا یک راهنمای گام به گام است:

در قدم اول، فرد خریدار می تواند برای ملک مورد نظر خود در اسلواکی تحقیق کند و با فروشنده مورد نظر می توانند ارتباط داشته باشند. سپس خریدار ملک در اسلواکی کل قیمت (یا سپرده توافق شده) را با یک وکالت در دفتر اسناد رسمی یا یک حساب بانکی که در آن بودجه نگهداری می شود تا زمانی که حق مالکیت به خریدار منتقل می شود، بپردازد. در این زمان، یک قرارداد رسمی پیش قرارداد امضا شده توسط هر دو طرف در مورد خرید ملک در اسلواکی وجود دارد.

خریدار ملک در اسلواکی باید اطمینان حاصل کند که یک بررسی توسط یک ناظر مستقل انجام شده است. گزارش حسابرس در مورد ملک مورد نظر خریدار در اسلواکی تنظیم و برای وکیل خریدار ارسال خواهد شد. تمام مستندات باید به زبان خریدار ترجمه شود.

هر دو طرفین  قرارداد فروش ملک در اسلواکی را امضاء می کنند، امضای فروشنده باید توسط دفتر اسناد رسمی یا رجیستری تأیید شود. قیمت خرید به فروشنده پس از خرید یک عصاره از کاداستر (سیستم اطلاعات ملی اسلواکی) به نام مالک جدید ملک در اسلواکی صادر می شود و یا قرارداد خرید توسط کاداستر با نشانه ای از مجوز مالکیت تایید شده است. این روند معمولا حدود 4 هفته طول می کشد. برای اطمینان حقوقی، قبل از انتقال مالکیت ملک در اسلواکی به خریدار، خریدار هرگز نباید پول نقد پرداخت کند.

اگر شخص خریدار ملک در اسلواکی را از طریق آژانس املاک و مستغلات اقدام به فروش و یا خریداری ملک می کند، این سازمان یک خدمات حقوقی جامع را تضمین می کند و تمام اسناد لازم را برای انتقال مالکیت اموال آماده می کند.

هزینه های خرید ملک در اسلواکی

هزینه خرید ملک در اسلواکی به غیر از قیمت ملک نسبتا کم است:

 • هزینه های قرارداد فروش ملک در اسلواکی ممکن است متفاوت باشد، معمولا در حدود 500-600 یورو است.

 • هزینه های اداری برای دفتر کاداستر (درخواست برای ورود به کاداستر، استخراج از سند مالکیت ملک) 300 یورو است.

 • ثبت نام با مقامات مالیاتی + مالیات محلی – 100 یورو در سال

 • مالیات بر املاک و سایر مالیات های کوچک – 30 یورو در سال

 • اموال فروخته شده در عرض پنج سال پس از ساخت و ساز تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده 19٪ است.

از سال 2005، مالیات انتقال املاک در اسلواکی وجود ندارد. بنابراین خرید اموال در اسلواکی به طور مالی نیست، اما مالیات بر درآمد 19٪ وجود دارد. بدهی مالیاتی به عنوان تفاوت بین قیمت اموال خرید و قیمت فروش املاک در اسلواکی محاسبه می شود.

وام خرید ملک در اسلواکی

وام خرید ملک برای خارجی ها در اسلواکی موجود است. شرایط و ضوابط وام خرید ملک در اسلواکی تقریبا مشابه استاندارد اروپایی است و بانک های اسلواکی هیچ مشکلی با وام دادن پول به سرمایه گذاران خارجی ندارند. گرفتن وام خرید ملک در اسلواکی،  اسنادی مانند پاسپورت متقاضی، مدارک اداری، شش ماه صورت حساب بانکی و مدارک درآمد و اشتغال را نیاز دارد.

معمولا بانک ها در اسلواکی حداکثر 70 درصد از قیمت بازار دارایی را تسویه می کنند و نرخ بهره حدود 5-7 درصد می باشد. برخی از خریداران از خرید وام مسکن املاک و مستغلات در اسلواکی استفاده می کنند و برای واریز وام به آنها از مالکیت خود استفاده می کنند.

محبوب ترین سرمایه گذاری در اسلواکی

به طور کلی، هنگام خرید ملک در اسلواکی، دو گزینه اصلی وجود دارد. ابتدا خریدار یک ملک را در اسلواکی خریداری میکند و به کارگذاران خارجی یا گردشگران برای مدت کوتاهی اجاره میدهد. گزینه دیگر این است که خریدار یک ملک در اسلواکی برای گذراندن اوقات فراغت خود بخرد و از آن به عنوان مقصد تعطیلات استفاده کند. خواص تفریحی نیز برای اجاره در دسترس است، اما هدف اصلی معمولا یک مقصد خوب برای تعطیلات آخر هفته است.

قیمت املاک در اسلواکی

یک واحد آپارتمان در شهر قدیمی در اسلواکی حدود 120000یورو است، هزینه های آپارتمان لوکس 4 اتاق با قیمت 400000یورو است.

برای سرمایه گذاری های تفریحی در اسلواکی، پارک های ملی کوه های تاترا بالا و پایین بسیار معروف هستند، زیرا آنها نه تنها توسط اسلواکی ها بلکه  توسط لهستانی ها، روس ها و سایر گردشگران نیز بازدید می شود. آپارتمان ها و ویلا ها در این منطقه از اسلواکی  از 80000 یورو برای یک آپارتمان استودیویی تا 400000، یورو برای ویلا چهار اتاق قیمت گذاری شده است.

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

پناهندگی به کشور اسلواکی

سپتامبر 15, 2018 @ 9:22 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

پس از تاسیس جمهوری مستقل اسلواکی، قوانین نهادی و قانونی به منظور اعطا پناهندگی در اسلواکی به اتباع خارجی که در جمهوری چک بوند تنظیم شد. قانون ملی بیست سال گذشته، بر مبنای معاهده های بین المللی و و اسناد اتحادیه اروپا که در برگیرنده مساله پناهندگی بود تطبیق داده شد. در زمینه سیاست پناهندگی در اسلواکی ، جمهوری چک از ارکان سنتی خود تبعیت کرده و از اشکال جدید محافظت، به دنبال چالش های جدیدی که جامعه جهانی با آن مواجه بود حمایت کرد. سند پناهندگی معتبر اخیر حمایت بین المللی از اتباع خارجی در جمهوری چک را با تعریف شرایط و پروسه مربوط به اعطا پناهندگی و نظارت بر حمایت های تکمیلی و مسکن موقت کنترل می کند. سند پناهندگی همچنین، حقوق و الزامات طبقات مختلف مردم، ماندن در امکانات فراهم شده برای پناهندگان، و تا حدودی تعامل افرادی که به آن ها پناهندگی اعطا شده است را تنظیم می کند. این مقاله به توضیح و تجزیه و تحلیل توسعه چارچوب قانونی پناهندگی در اسلواکی و مفهوم سیاست پناهندگی خواهد پرداخت. علاوه برآن، این مقاله نگاهی بر حالات حمایتی مختلفی که به اتباع خارجی اعطا شده خواهد کرد و در نهایت به مساله روند مهاجرت پناه جویان و پناهندگی در جمهوری اسلواکی خواهد پرداخت.

در ابتدای دهه ۹۰ میلادی، پس از سقوط کمونیسم و در حین جدایی مسالمت آمیز چک و جمهوری فدرال اسلواکی، روند مهاجرت در جمهوری اسلواکی به شکل بسیار اساسی شروع به تغییر نمود. به دلیل شرایط جدید اجتماعی، جمهوری اسلواکی تغییرات مهمی را در زمینه مهاجرت بین المللی تجربه نمود و در معرض مشکلات متعدد ناشی از این پدیده قرار گرفت. طبقات کاملا جدیدی از اتباع خارجی که تا آن زمان به خوبی شناخته نشده بودند  یا از مرزها می گذشتند و یا در قلمرو کشور زندگی می کردند قوانین کشوری مرتبط با مهاجرت به صورت اساسی تغییر داده شد و یک رویه باز تر نسبت به پدیده مهاجرت اتخاذ گردید. از دید اتحادیه اروپا، جمهوری اسلواکی به گروهی از اعضای دولت تعلق داشت که افزایش سطح مهاجرت را اتخاذ کرده بودند به ویژه پس از ورود به اتحادیه اروپا. از منظر آنان مهاجرت یک مساله نسبتا جدید بود که آنان باید به سرعت با این پدیده سازگار میشدند. پناه جویان و افراد خواهان پناهندگی در اسلواکی  جزء مهمی از مهاجرت بین المللی در قلمرو جمهوری اسلواکی را شکل می دهند. همانگونه که موسسه پناهندگی در چکسلواکی سابق ناشناخته بود، موارد مربوط به پناهندگی شکل جدیدی از پدیده های اجتماعی را در جمهوری اسلواکی نشان می داد. جمهوری اسلواکی دریافت که تاسیس یک زمینه نهادی و تصویب قوانین اجرایی مرتبط و نظارت دولتی بر آن به منظور رسیدگی به مساءل مربوط به پناهندگی در اسلواکی بسیار ضروری است . در سال های اخیر، جمهوری اسلواکی سیاست های مهم جدید و چارچوب های قانونی را در زمینه پناهندگی در اسلواکی اتخاذ کرده است.

هدف از این مقاله تجزیه و تحلیل چارچوب قانونی پناهندگی در اسلواکی و سیاست جمهوری اسلواکی می باشد. بخش اول این مقاله توسعه چارچوب قانونی پناهندگی در جمهوری اسلواکی طی بیست سال گذشته را توضبح می دهد. بخش دوم مقاله، حالات مختلف حمایت بین المللی اعطا شده به اتباع خارجی حاضر در قلمرو جمهوری اسلواکی و اقدامات عملی پناهندگی در اسلواکی را بیان نموده و پناهندگی در اسلواکی را مورد بررسی قرار داده است .

تاسیس چارچوب قانونی پناهندگی دراسلواکی :

جمهوری اسلواکی در راستای تعهدات بین المللی خود، قوانین اتحادیه اروپا و قانون ملی، حمایت های بین المللی را برای افرادی که به آن نیاز دارند فراهم می سازد. جمهوری فدرال چک و اسلواکی، که در آن جمهوری اسلواکی در مقام جانشین بود، بدون هیچ قیدی به قرارداد مرتبط با وضعیت پناهجویان در ۲۴ فوریه ۱۹۲۲ و پروتکل های مرتبط با آن در ۲۶ نوامبر ۱۹۹۱ تن داده بود. بلافاصله پس از تاسیس، جمهوری اسلواکی نقطه نظر خود در ارتباط با مشکلات پناه جویان با جایگزینی استاد ذکر شده بالا با سند ۴ فوره ۱۹۹۳ اعلام نمود.

همانند بسیاری از کشورهای دیگر، جمهوری اسلواکی حتی قانون ملی مربوط به پناه جویان را به عنوان نتیجه مستقیم تصویب این دو سند اتخاذ نمود. بند ۴۳ منشور حقوق و آزادی های اساسی، که به وظیفه جمهوری اسلواکی در اعطا پناهندگی به اتباع خارجی که به دلیل فعالیت های سیاسی و آزادی خواهانه مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند اشاره دارد، نشان دهنده ضمانت مقدماتی سیستم قضایی جمهوری اسلواکی است. علاوه بر آن، بند ۵۳ قانون اساسی جمهوری اسلواکی، مقرر می دارد که: جمهوری اسلواکی باید به اتباع خارجی که به دلیل فعالیت های سیاسی و آزادی خواهانه مورد آزار و اذیت قرا گرفته اند پناهندگی اعطا کند. این پناهندگی ممکن است در مورد افرادی که حقوق بشر و آزادی پایه ای را نقض می کنند در نظر گرفته نشود. جزییات این امر از طریق قانون مشخص خواهد شد. اولین سند قانونی مرتبط با پناهندگی در جمهوری فدرال سابق چک و اسلواکی، به دنبال تغییرات سیاسی در انتهای دهه ۸۰ میلادی، سند شماره ۱۹۹۰/۴۹۸ در ۱۶ نوامبر ۱۹۹۰ بود. شاخص های سند فدرال پناهجویان به منظور اعطاء وضعیت پناهجویی قبلا بر مبنای معاهده مرتبط با وضعیت پناهجویان و پروتکل مرتبط با آن و همچنین دلایل انسان دوستانه بود. این سند روندی را به منظور بررسی درخواست های پناهندگی اتخاذ کرده بود و حقوق و وظایف درخواست کنندگان پناهندگی را تعریف کرده بود. پس جدایی جمهوری فدرال چک و اسلواکی، این سند فدرال پناهجویی در جمهوری اسلواکی لغو گردیده و سند جدیدی با شماره ۱۹۹۵/۲۸۳، ۱۴ نوامبر ۱۹۹۵ جایگزین آن شد. این سند توسط مجمع ملی مرتبط با وضعیت پناهجویی مور تایید قرار گرفت (تایید در ۲۸ جولای ۱۹۵۱، اجرای عملی در ۲۲ آپریل ۱۹۵۴(.

در بخش بعدی از مقاله راجع به کلیات پناهندگی در اسلواکی می پردازیم :

افرادی که پناهندگی در اسلواکی را انتخاب می نمایند باید در ابتدا توسط دولت اسلواکی مورد بازرسی های کامل اولیه قرار گرفته و هدف و علت اصلی آنها از پناهندگی مطرح شود . این افراد در مکانها و ایستگاه های مختلف منطقه ای توسط پلیس کنترل خواهند شد ، پس از آن شخص پناهجو باید پرونده ای را تحت عنوان پناهندگی در اسلواکیتشکیل داده و علت مهاجرت و پناهندگی خود را به صورت کتبی به اطلاع پلیس این کشور برساند . پس از آنکه کیس طرح شده ی شخص مورد تایید اولیه قرار گرفت او را به کمپ های تعیین شده ی پناهندگی در اسلواکی در نقاط مختلف این کشور ارجاع داده خواهد شد ، و سپس روند طبیعی و عادی پرونده در دادگاه این کشور طی خواهد شد . نکته ی بسیار مهم در خصوص پناهندگی در اسلواکی این می باشد که شخص پناهجو باید برای تمامی مصاحبه های انجام شده در خلال بررسی پرونده آمادگی کامل را داشته و توانایی این را داشته باشد که موضوع طرح شده ی خود را برای دادگاه محرز و ثابت نماید . در صورت درخواست پناهندگی در اسلواکی تمامی اصول شخص متقاضی مورد بررسی کامل قرار میگیرد. همچنین بسیار مهم و حیاتی می باشد که شخص پناهجو قبلا در کشور دیگری از اتحادیه اروپا حضور نداشته و مدارکی دال بر حضور او در اتحادیه بدست نیاید . 

روند پناهندگی در اسلواکی :

روش اعطای پناهندگی نهادینه :

روش اعطای پناهندگی در اسلواکی باید براساس بیانیه ی متقاضی شروع شود ، نهاد صالح برای دریافت این بیانیه که همان اداره ی پلیس است باید:

۱-  به هنگام ورود متقاضی به نقطه مرزی چک در جمهوری اسلواکی شخص پناهجو را مورد بازرسی قرار دهد .

۲-  پس از ورود پناهجو به عنوان پناهندگی در اسلواکی  به قلمرو جمهوری اسلواکی اداره پلیس صالح محل اسکان پناهنده را بر اساس بیانیه ی وی مشخص می نماید.

۳-  زمانی که پناهجوی نگران با هواپیما به قصد پناهندگی در اسلواکی وارد قلمرو جمهوری اسلواکی میشود و نتواند مسیر خود را مشخص نماید اداره پلیس در منطقه ترانزیت فرودگاه بین المللی به او کمک می نمایند ،

سپس اداره پلیس در مرحله بعد اقدام به ضبط مراحل فوق به صورت کتبی می نماید :

۱-  پس از ثبت مشخصات پناه جو اداره پلیس باید مشخصات ثبت شده را با اسناد و مدارک شخص پناهجو به لحاظ صحت مشخصات تطبیق داده و وپس ازگرفتن اثر انگشت آن را بدون تاخیر در قالب یک فرم رسمی به وزارت جمهوری اسلواکی تحت عنوان درخواست پناهندگی در اسلواکی ارسال مینماید .

۲-  یکی دیگر از دلایل گرفتن مشخصات و مدارک سفر از شخص متقاضی اثبات عدم سوء ظن و همچنین اعتماد به شخص متقاضی می باشد .

در پناهندگی اسلواکی این نکته مهم می باشد که پنهان کردن یک آیتم از مشخصات شخص پناهجو می تواند تهدیدی برای افسران و نیروهای آنها باشد . تنها کسانی می توانند شخص پناهجو را بازرسی نمایند که از نیروهای پلیس (ICER) و یا فردی ازهمان گروه باشد . البته پذیرش درخواست پناهندگی شخص پناهجو تنها مشروط به ارائه کامل اطلاعات شخص و ثبت آن در فرم رسمی مخصوص وزارت جمهوری اسلواکی می باشد .

متقاضی پناهندگی در اسلواکی  پس از گذراندن مراحل فوق می بایست  پذیرش لازم را برای سکونت در محل مورد نظر دریافت نماید و در صورتی که به هر دلیلی موانعی درسکونت وی ایجادشود اداره پلیس موظف است یک سند هویت معتبر ۲۴ ساعته به منزله سهولت در پذیرش متقاضی در اختیار شخص پناهجو قرار دهد .

کارمند مجاز در وزارت جمهوری اسلواکی باید قبل از پر نمودن پرسشنامه کلیه حقوق و تعهدات شخص پناهجو را در طول دوره و روند پذیرش پناهندگی در اسلواکی ارائه نماید .

مصاحبه در روش پناهندگی در کشور اسلواکی :

به منظور ایجاد راه مطمئن و مجاز در روند پذیرش پناهندگی در اسلواکی ، کارمند وزارت می بایست مصاحبه ای با شخص پناهجو در زمان و مکانی تعیین شده توسط وزارت جمهوری اسلواکی انجام دهد . گرفتن مصاحبه  در پناهندگی در اسلواکی ممکن است چند دقیقه طول بکشد و حتی در مواردی که توجیه داشته باشد نیاز به تکرار مصاحبه وجو داشته باشد .

در مصاحبه باید به موارد زیر توجه شود :

۱- قبل از مصاحبه کارمند مجاز در وزارت باید حقوق و تعهدات خود را در طول روند پناهندگی اعلام نماید .

۲ – متقاضی موظف است تمامی حقایق مربوط به خود را کاملا گزارش کند .

۳ – هنگامی که یک مصاحبه از نظر وزارت به توجه خاصی نیاز داشته باشد باید با در نظر گرفتن حساب احتمالات آن زمینه ی لازم را برای مصاحبه شفاهی خود با فرد دیگری از همان خانواده فرد به عنوان متقاضی پناهندگی در اسلواکی  فراهم آورند .

۴ – در هنگام مصاحبه کارمند مجاز وزارت باید به جزئیات سن و درجه رشد و بلوغ روانی و اراده شخص پناهجو توجه نماید .

۵ – مصاحبه شخص متقاضی پناهندگی در اسلواکی  تنها در حضور نماینده خود طبق قانون و یا شخصی که سرپرستی قانونی وی را برعهده گرفته است انجام میشود .

تحویل اسناد و مدارک در پناهندگی در اسلواکی :

زمانی که شخص پناهجو شخصا به صورت مکرر نتوانسته اسناد و مدارک خود را تحویل دهد ، وزارت باید با توجه به امکانات پناهندگی که متقاضی دارد نسبت به گزارش عدم تحویل اسناد مدارک در هیئت مدیره در مرکز پناهندگی اقدام نماید . همچنین متقاضی در زمان جمع آوری اسناد و مدارک باید محدودیت زمانی را در نظر بگیرد و ظرف مدت هفت روز باید نسبت به تحویل اسناد و مدارک خود مبنی بر درخواست پناهندگی در اسلواکی  اقدام نماید در غیر این صورت خارج از مدت تعیین شده حتی در صورت جمع آوری مدارک نمیتواند آنها را تحویل دهد .

اگر شخص متقاضی پناهندگی در اسلواکی صاحب فرزند شود یا اتفاقی برای او رخ دهد در اسرع وقت به فرم اطلاعات او افزوده خواهد شد . همچنین اطلاعات درباره ی فرزند وی تا ۱۵ سال نگهداری خواهد شد .

اعطای پناهندگی:

وزارت باید به متقاضیانی اعطای پناهندگی نمایند که بنا به دلایلی از جمله ترس مواجه شدن با نژاد پرستی ، قومیت یا مذهب خاص ، آزار و اذیت حامیان عقاید سیاسی خاصی و یا متعلق به گروه اجتماعی خاصی در کشوری که در تابعیت آن و یا حتی عدم  تابعیت آن هستند ترک کرده و حاضر به بازگشت نیستند

سازمان پذیرنده ،برای افراد ورودی ،به دنبال جایگاهی برای اقامت و اسکان در نظر میگیرد

از نظر ملیت ،این افراد کاملا آزادی عمل خواهند داشت

در یک نتیجه کلی  چنانچه مدرکی در این زمینه از شخص بدست آید پرونده ی او تحت عنوان یک موضوع جعلی و دروغین بسته خواهد شد و پناهندگی اسلواکی به شخص اعطا نخواهد شد . توجه داشته باشید که افراد پناهجو برای رفتن به دادگاه های اسلواکی جهت رسیدگی پرونده باید سعی در گرفتن یک مشاور حقوقی یا وکیل در آن کشور داشته باشند .

مزایا و حقوقی که برای پناهندگی در اسلواکی در نظر گرفته شده است ، اسکان افراد در کمپ های تعیین شده ، اعطای کمک هزینه های مالی و تامین خورد و خوراک و پوشاک افراد . البته پناهجویانی که به انتخاب خود خارج از کمپ ها به صورت مستقل اسکان پیدا میکنند شامل مزایای اعطایی دولت اسلواکی قرار نخواهند گرفت . پناهجویان مدت زمانی را باید صبر کرده تا جواب قطعی پرونده ی آنها از دادگاه صادر گردد ، که آیا جواب مثبت خواهند گرفت و با پرونده ی آنها موافقت خواهد شد یا خیر . که در صورت مثبت بودن رای ، اقامت دائم این کشور را دریافت خواهند نمود .

فرم درخواست پناهندگی در سرزمین اسلواکی ،به ترتیب

نام و نام خانوادگی :

محل تولد ………….،       تاریخ تولد  /    /             کشور :………………..

قومیت :…………………………

ملیت  :…………………..

شماره کارت ملی : …………………………..

نام ـمحلی که در آن چک شده اند را نیز بنویسند:………………………..

من برای پناهندگی بهسرزمین اسلواکی آمده امـ،پناهندگی موقت /دایم : ……………………

من به اینجا مراجعه کردم در تاریخ :  /   /

در محل ……

امضای pf …………………….

مهر pf …………………

کسی که این اقامت را قبول کرده باید امضا کند

شماره خود را بنویس :……………………………

نام و نام خانوادگی : ……………………………

اسم مستعار : …………………………….

تا به حال رابطه جنسی داشته اید یا نه؟؟……………………………

تاریخ تولد :……………………………………..

محل و کشور تولد :……………………………….

ملیت  :…………………….       اصلیت :……………………………….

الان کجا اقامت دارید ؟ ………………………………..

دلیل خود را بنویسید  :…………………………………

قومیت : ………………………………………………..

زبانی که با آن صحبت میکنید : ……………………………….

زبان مادری : ……………………………………..

زبانهای دیگری که مسلط هستید: ……………………………………..

مذهب:………………………………………….

شماره پرواز : …………………………………          بلیط و شماره آن : ……………………………..

آخرین مدرک تحصیلی   : ……………………………………

یا گواهینامه ای که دارید: ……………………………………

اسلواکی
(6) رای|میانگین امتیازات: 3.2

بالا