×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور سوئیس

کنفدراسیون سوئیس یکی از کشورهای اروپای غربی است که شهرت جهانیش را مدیون امنیت، ساعت و بانک‌های مشهورش است.

سوئیس با کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش و لیختن‌اشتاین همسایه است.

بر اساس آمارهای بانک جهانی در سال 2007 میلادی سوئیس پنجمین کشور ثروتمند جهان است. این کشور از سال 1815 در هیچ جنگی شرکت نکرد و در طول هر دو جنگ جهانی بی‌طرف بود.

سوئیس مقر بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های بین‌المللی مانند صلیب سرخ، سازمان تجارت جهانی و یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل متحد است.

قانون اساسی بر اساس نظام فدرالی از سال 1848 در این کشور حاکم شد. این نظام پایه‌ای برای نظام سیاسی کنونی سوئیس است.

   آنچه در حال حاضر به عنوان قانون اساسی در سوئیس اجرا می‌شود در سال 1999 تصویب شد. با این حال قانون اساسی جدید تفاوت چندانی با قانون قدیمی ندارد.

سوئیس کشور کوچکی است که نیمه جنوبی آن را کوه‌های آلپ اشغال کرده‌اند. وجود این کوه‌ها و برف فراوان در زمستان‌های آن سبب شده پیست‌های اسکی سوئیس مشهور باشد.

سیاست در سوئیس

حکومت سوئیس جمهوری است و قدرت اجرایی در دستان شورای هفت نفره فدرال است. نمایندگان مجلس فدرال این هفت نفر را برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند.

در سوئیس هر سال یک نفر رئیس جمهور می‌شود. این رئیس جمهور و معاونش از میان هفت نفر عضو شورای فدرال انتخاب می‌شوند.

شورای فدرال همچنین مسئولیت هفت وزارتخانه کشور را نیز به عهده دارد.

سوئیس دو مجلس دارد: مجلس ایالات با 46 عضو که از میان کانتون‌ها (استان‌ها) انتخاب می‌شوند و مجلس ملی با 200 عضو که برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند.

براساس آخرین تقسیمات کشوری سوئیس از 26 کانتون یا استان تشکیل شده که هر یک زیرنظر نمایندگان قانونگذار منتخب مردم اداره می‌شوند.

اصل مردم سالاری مستقیم درقانون اساسی فدرال تصریح شده است که حتی در سطوح منطقه‌ای وشهری نیز اعمال می‌شود.

اقتصاد در سوئیس

تولید ناخالص داخلی این کشور 9/300میلیارد دلار است و درآمد سرانه هر نفر در سوئیس 39 هزار و 800 دلا راست.

سه میلیون و 850 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که چهار درصد آنها در بخش کشاورزی، 3/26 درصد در بخش صنعت و 1/69 درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند.

نرخ بیکاری در این کشور 1/3 درصد و نرخ تورم 6/0درصد است.

محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، ساعت و محصولات کشاورزی است که به کشورهای آلمان (7/19 درصد)، آمریکا (1/11 درصد)، ایتالیا (8/8درصد)، فرانسه (6/8 درصد)، و انگلیس (8/4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه، آهن‌آلات، محصولات کشاورزی و منسوجات است که از کشورهای آلمان (7/31 درصد)، ایتالیا (6/10درصد)، فرانسه (10 درصد)، آمریکا (2/6 درصد)، هلند (7/4درصد) و اتریش (3/4درصد) وارد می‌شود.

مردم سوئیس

هفت میلیون و 554 هزار و 661 نفر در سوئیس زندگی می‌کنند که میانگین سنی آنها 40.4 سال است. امید به زندگی در این کشور برای زنان 59/83 سال و برای مردان 8/77 سال است.

65 درصد مردم آن از نژاد آلمانی، 18 درصد فرانسوی، 10 درصد ایتالیایی و باقی از دیگر نژادهای اروپایی هستند. چهار زبان رسمی در این کشور وجود دارد: آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومنش.

ارتباطات در سوئیس

پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در این کشور زیر نظر تلویزیون ملی کشور است که هفت شبکه تلویزیونی و 18 کانال رادیویی از آن پخش می‌شود. شبکه‌های خصوصی صدا و تصویر در بخش محلی فعال هستند.

سوئیس در یک نگاه

مساحت

41،290 کیلومتر مربع

جمعیت

7،554،661 نفر

پایتخت

برن

واحد پول

فراک سوئیس

دامنه اینترنتی

ch.

پیش شماره

41+

نوامبر 27, 2019 @ 11:00 ق.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور سوئیس

نوامبر 27, 2019 @ 11:00 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

مهد کودک:

بر خلاف مدرسه، برای شرکت در کودکستان بسته به منطقه مورد نیاز است. با این حال، حضور در مهد کودک بیشتر یک اجباری و بیشتر کودکان را به مهد کودک میفرستند تا آنها چگونه خواندن و نوشتن یاد بگیرند اما باید قابلیت های اجتماعی خود را توسعه دهند. کودکان در کودکستان برای یک سال یا دو سال شرکت می کنند. از آنجا که شروع مدرسه در سن هفت سالگی است کودکان را از سن پنج و شش سال به مهد کودک میفرستند.

                                                                                                                                                                           مدارس:

در سوئیس، هر کودک باید حداقل در مدرسه ابتدایی شرکت کند. کشور سوئیس مدارس مختلف در سطوح مختلف دارد. از آنجا که استان مسئول نظام آموزشی هستند، نام، افراد، و سن شروع از دانش آموزان و مدت زمان قابل توجهی بین استان متفاوت است. بنابراین بقیه این سند در مورد چگونگی آن در کانتون زوریخ کار می کند، تمرکز دارد. خدمات آموزشی (مهد کودک ها، مدارس، دانشگاه ها)، آموزش و پرورش قابل توجهی بین بلوکها ممکن است متفاوت باشد. برای مثال، برخی استان شروع به آموزش زبان های خارجی برای اولین بار در کلاس چهارم میکنند، در حالی که دیگر استان ها در کلاس هفتم شروع می کنند. مدارس خصوصی معمولا گران هستند مدارس دولتی شامل “مهد کودک مدرسه ابتدایی)، سالن تربیت و دانشگاه ها است. بسیاری از شهرداری ها مهد کودک، ابتدایی و مدارس متوسطه ارائه میدهند.  حضور در مدرسه همه کودکان ساکن در سوئیس  از سن شش تا ۱۵ سال معمولا بسته به ایالت الزامی است.

مدرسه محلی سوئیس و یا مدرسه بین المللی خصوصی؟

اگر شما قصد اقامت بلند مدت در سوئیس  را دارید و اگر کودک  دارید فرستادن فرزند خود به مدرسه دولتی محلی امکان پذیر است. در مرحله اول، آموزش و پرورش در سوئیس رایگان است، اگر کودک شما نمی تواند به مدرسه برود به طور کلی حمل و نقل عمومی رایگان است. در مرحله دوم، زبان فرزند خود را را انتخاب کنید ادغام یکنواخت فرهنگ سوئیس، که می تواند انزوا در مدرسه خود را کاهش دهد. آموزش چند زبان است، که می تواند مزایای شناختی و آینده شغلی به کودکان  ارائه دهد.

مدارس خصوصی در سوئیس:

تنها حدود ۵ درصد از کودکان سوئیس و جوانان در سوئیس در بسیاری از مدارس خصوصی تحصیل میکنند. بیشترین تعداد از دانش آموزان خارجی هستند. مدارس خصوصی از نظر درسی و ارائه امکانات متفاوت است هزینه های  مدارس در سوئیس و گران ترین مدرسه شبانه روزی در جهان، که دارای شهریه در حدود ۱۱۱،۰۰۰ یورو در سال برای برخی از دانش آموزان تنظیم شده است. مدارس خصوصی معمولا اندازه کلاس کوچکتر (به عنوان مثال، ۱۳ به ۱ دانش آموز / نسبت معلم یا کمتر)، امکانات بهتر و معمولا یک محیط چند فرهنگی بیش از مدارس دولتی است. مدارس خصوصی ممکن است مانند مدارس دولتی روزانه یا شبانه روزی باشند مدارس خصوصی هنوز هم تابع قانون استانی هستند، برنامه درسی در مدارس خصوصی سوئیس میتوانند دیپلم بین المللی ارائه دهند. هزینه از مدرسه به مدرسه متفاوت است اما به طور کلی بالا می باشد. به عنوان مثال، ۲۰۱۵/۱۶ هزینه عمومی شهریه سالانه برای یک مدرسه بین المللی در زوریخ CHF 60600 (بیش از ۵۸،۰۰۰ EUR) برای یک دانش آموز در سال ۰۹/۱۲ است. این فقط برای شهریه است  شما می توانید انتظار به پرداخت اضافی برای هر چیز دیگری، از جمله هزینه های امتحان داشته باشید. شما ممکن است بخواهید به بررسی امکان کمک هزینه آموزش و پرورش با کارفرما یاکمک هزینه تحصیلی با مدرسه اقدام نمایید.

مدرسه ابتدایی:

به “Volksschule” مدرسه ابتدایی برای همه کودکان سوئیس الزامی است. آنها یا باید مدرسه عمومی شرکت کنند و یا باید به یک مدرسه خصوصی بروید. مدرسه ابتدایی هفت و هشت سال به طول می انجامد، اما معمولا نه سال است. معمولا، حداقل دو معلم برای هر کلاس وجود دارد معلمان دیگر برای برخی از افراد خاص مانند بدنسازی، دوزندگی، پخت و پز و غیره وجود دارد.

دانشگاه:

برای اینکه قادر به شرکت در دانشگاه باشید، دانش آموز باید یک “سالن تربیت بدنی” به پایان رسانده باشد و مدرک فارغ التحصیلی این مقطع در یک دانشگاه معمولا چهار سال و نیم طول می کشد.

در سوئیس دانشگاه عمومی و تعدادی از دانشگاه های علوم کاربردی و دانشگاه پژوهش وجود دارد. دانشگاه سوئیس سخاوتمندانه توسط دولت حمایت و برای اتباع هزینه کم است. در بسیاری از موسسات برای دانشجویان خارجی ، هزینه ها همان و یا تنها یک حق بیمه کوچک وجود دارد، دانش آموزان از خارج از کشور و کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه در سوئیس را دارند جذب مینماید، ۲۱٪ دانشجویان بین المللی در موسسه تکنولوژی فدرال زوریخ تحصیل مینمایند.سوئیس دارای بالاترین رتبه دانشگاه در قاره اروپا است.تعداد دوره های موجود در سطح کارشناسی به زبان انگلیسی است به آرامی در حال رشد است، با این حال، به خصوص در دانشگاه های علوم نمرات دانشگاه بسته به عوامل خاص دارد. برخی رتبه بندی تنها در کیفیت پژوهش در دانشگاه بستگی دارد در حالی که دیگران تمرکز بیشتر بر روی کیفیت آموزش دارند. دانش آموزان آینده نگر باید به طور انحصاری در رتبه بندی دانشگاه های برتر تکیه کنند و باید سایر عوامل مرتبط مانند فرصت های کارآموزی، زبان آموزش و یا محل تحصیل در نظر بگیرند.

۹ دانشگاه برتر در سوئیس رتبه

کشف دانشگاه برتر در سوئیس و پیدا کردن بهترین گزینه برای تحصیل خود در سوئیس بستگی به رتبه بندی دانشگاه ها و کمک به دانش آموزان و محققان و مقایسه کیفیت مؤسسات آموزش عالی به شناسایی بهترین دانشگاه در سراسر جهان بستگی دارد. رتبه دانشگاه به نمرات بالا در شاخص هایی مانند محیط یادگیری، نفوذ در مقالات علمی، انواع برنامه، تمرکز بین المللی، ارتباط دارد.

دانشگاه در سوئیس

دانش آموزان باید با اداره ثبت ساکنان محلی خود را ظرف مدت ۱۴ روز از ورود ثبت نام کنید. برای ثبت نام، دانش آموزان نیاز به اثبات هویت و آدرس همراه با شواهد از منابع مالی کافی و ثبت نام در دانشگاه    متقاضیان علاقه مند به تحصیل در یک دانشگاه سوئیس باید به طور مستقیم به موسسه از انتخاب خود اعمال می شود. مهلت برای ورود بین موسسات متفاوت است، اما به عنوان یک قاعده کلی شما نیاز به اعمال در بهار برای دوره در آغاز پاییز  در بسیاری از دانشگاه به طور کلی، شهریه سالانه برای دانشجویان بین المللی است بین £ ۶۵۰ و ۱۰۰۰ £، با چند استثنا  دانشگاه ایتالیایی سوئیس، به عنوان مثال، به اتهام هزینه بسیار بالاتر در حدود ۲۶۰۰ £ در سال است.دانش آموزان بریتانیا۱۵ ساعت در هفته در کنار تحصیل خود مجاز به کار بدون اخذ مجوز هستند.  برخی از بورس های تحصیلی برای دانشجویان خارجی وجود دارد  با سفارت سوئیس محلی خود را در وهله اول بررسی کنید.زوریخ به عنوان گران ترین شهرستان در جهان، با ژنو در جایگاه سوم معرفی شده است.

برای همه دانش آموزان که قصد اقامت در سوئیس دارند برای بیش از سه ماه بیمه درمانی اجباری است، اما برای دانش آموزان اتحادیه اروپا مراقبت های اولیه پزشکی با استفاده از کارت بیمه درمانی اروپا در دسترس است  سوئیس یک کشور بسیار امن برای زندگی در نظر گرفته شده  و جرم و جنایت خشونت آمیز در سوئیس نادر است. اگر چه جنایات تفنگ پایین است، سوئیس یکی از بالاترین نرخ سرانه مالکیت اسلحه در جهان دارد. شهریه برای حضور در یک دانشگاه یا کالج سوئیس بین سال های ۲۰۰۰ فرانک سوئیس متفاوت تا ۸۰۰۰ فرانک سوئیس، بیشتر بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی دارد.

رتبه در دانشگاه سوئیس:

دانشگاه زوریخ:

دانشگاه زوریخ در سال ۱۸۵۵ تاسیس شد، موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در حال حاضر در جهان رتبه ۸ قرار دارد. بالاترین رتبه دانشگاه اروپایی در رتبه جهانی ۱۰ قرار دارد. تدریس در مقطع کارشناسی عمدتا به زبان آلمانی است در حالی که دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است.

دانشگاه دانشگاه زوریخ بزرگترین دانشگاه در سوئیس برای تحصیل است.در حال حاضر در جهان رتبه ۸۰ قرار گرفت، آموزش و پژوهش در زوریخ با امکانات در سراسر شهرستان زوریخ گسترش یافته است.

دانشگاه ژنو:

دانشگاه ژنو در سال ۱۵۵۹ تاسیس شد زوریخ و ژنو هر دو از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه در سوئیس هستند . آموزش در سطح ارشناسی که عمدتا به زبان فرانسه است در حالی که بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است همچنین در میان دانشگاه های برتر جهان قرار می گیرد دانشگاه لوزان، دانشگاه بازل، دانشگاه برن و دانشگاه سنت گالن به سه نفر اول همه در درون ۲۰۰ بالای جهانی هستند، در حالی که در دانشگاه سنت گالن از مشترک ۳۲۹ به ۲۸۸ در سال جاری مشترک صعود کرد.این مقاله لیستی دانشگاه در سوئیس قانون سوئیس دانشگاه تامین مالی عمومی، کنفرانس دانشگاه سوئیس و بدن مجوز رسمی آن به رسمیت می شناسد ۱۲ دانشگاه سوئیس ۱۰ دانشگاه استانی و ۲ موسسه فدرال تکنولوژی و تعدادی از دانشگاههای دولتی سوئیس علوم کاربردی و موسسات آموزش دیگر، به عنوان موسسات آموزش عالی است.

آموزش عالی در سوئیس:

سه مقطع علمی عمومی در سوئیس وجود دارد: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. ممکن است برای به دست آوردن دیپلم، همچنین به مدرک کارشناسی ارشد اکثر دانش آموزان  برای کسب مجوز و دیپلم چهار تا پنج سال به طول می انجامد علاوه بر این، همه دانش آموزان نیاز به ارائه تمکن مالی برای تحصیل در کالج یا دانشگاه های سوئیس دارند. علاوه بر داشتن نمرات عالی، دانش آموزان باید دانش کافی زبان  قبل از ورود به دانشگاه را داشته باشند.پس از ورود به سوئیس، دانش آموزان باید برای دریافت اجازه اقامت به اداره پلیس محلی سوئیس مراجعه کنند. آنها نیاز به ارائه گذرنامه معتبر، نامه پذیرش از دانشگاه و بیانیه بانک یا سند دیگر دارند برای دریافت اجازه ی اقامت و تمدید در هر سال  نیازبه حضور در یک موسسه آموزش عالی در سوئیس است.

کارشناسی:

تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی، ایتالیایی و فرانسه تدریس میشود. کارشناسی علوم (کارشناسی) یک نوع از تحصیل در رشته کارشناسی اولین مدرک دانشگاهی است که در یک دانشگاه یا دیگر موسسات آموزش عالی میشود به دست آورد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته معمولا سه تا چهار سال است. به طور عمده به دانشجویان دانشگاه در زمینه های علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم کسب و کار، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک تعلق می گیرد.

ارشد:

مقطع ارشد یک و نیم یا دو سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی شایع تر است. برخی از زمینه های مشترک مطالعه برای کارشناسی ارشد در سوئیس شامل امور بین المللی، اقتصاد، مهندسی، علوم کامپیوتر، مالی، ارتباطات، و کسب و کار بین المللی است.

دکتری:

پس از اتمام موفقیت آمیز در مقطع ارشد از استادان دانشگاه، می توان برای شروع کار بر روی پایان نامه به منظور تحصیل در مقطع دکتری اقدام نمایند که به مدت سه تا چهار سال طول می کشد.بررسی مدارک در مقطع دکتری از اول فوریه شروع می شود و تا ۱۵ فوریه به طول می انجامد.ممکن است مدرک تحصیلی شما از دانشگاه با رتبه بالا باشد ولی بعد از بررسی مدارک برای دکتری نتوانید پذیرش را از دانشگاه دریافت کنید.در رشته های کامپیوتر، برق و مکانیک بیشترین داوطلب را دارد و در نتیجه پروسه ی طولانی ترین نسبت به بقیه رشته ها را خواهند داشت .به اشخاصی که موفق به اخذ پذیرش درمقطع دکتری در دانشگاه سوئیس می شوند، یک فرصت ۱ ساله داده میشود تا استاد مرتبط با زمینه های تحقیقاتی پیدا نماید درغیر اینصورت پس از گذشت ۱۲ ماه باید شخص متقاضی دوباره پروسه ی  اپلای را دوباره انجام دهد.نظر نهایی استاد پس از مصاحبه تلفنی یا مصاحبه ویدیویی یا حضوری در سوئیس اعلام میشود.

در سوئیس: دانشگاه ها

دانشگاه بازل (بازل)، آلمانی زبان

دانشگاه برن (برن)، آلمانی / انگلیسی زبان

دانشگاه فریبورگ (فریبورگ)، فرانسوی / آلمانی زبان

دانشگاه ژنو (ژنو)، فرانسوی زبان

دانشگاه نوشاتل (نوشاتل)، فرانسوی زبان

دانشگاه لوزان (لوزان)، فرانسوی زبان

دانشگاه لوسرن (لوسرن)، آلمانی / انگلیسی زبان

دانشگاه لوگانو (لوگانو)، ایتالیایی / انگلیسی زبان

دانشگاه سنت گالن (HSG) (سنت گالن)، آلمانی / انگلیسی زبان

دانشگاه زوریخ (زوریخ)، آلمانی / انگلیسی زبان

موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در لوزان (EPFL) (لوزان)، فرانسوی / انگلیسی زبان

موسسه سوئیس فدرال تکنولوژی زوریخ (ETH) (زوریخ)، آلمانی / انگلیسی زبان

دانشگاه محبوب در سوئیس عبارتند از:

) دانشگاه برن (زبان عمدتا آلمانی

) دانشگاه ژنو (زبان عمدتا فرانسوی

) دانشگاه لوزان (فرانسوی زبان

ویزای کاری کشور سوئیس

نوامبر 27, 2019 @ 11:00 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

یکی از روش های ویزای کار این می باشد که فرد یک دعوت نامه کاری از یک شرکت در کشور سوئیس اخذ نماید که فرد متقاضی باید شرایط مورد نیاز را داشته باشد.
فرد متقاضی باید در آگهی که داده می شود پذیرفته شده باشد.پیدا کردن کارفرما یکی از شرایط دیگر می باشد که شخص کارفرما باید داشته باشد این می باشد که کارفرما باید مجوز تقاضای ویزای کار را برای فرد داشته باشد و اساسا اسپانسر محسوب می شود.برای به دست آوردن کار در هر کشور اولویت با متقاضیان آن کشور می باشد وکار به شخص داده می شود که فرد خواستار آن در آن کشور می باشد.

اجازه کار در کشور سوئیس

کشور سوئیس سهمیه کارگران خارجی خود را محدود کرده است .برای دریافت کردن اجازه کار در سوئیس شرایط مختلف برای شهروندان اروپایی و غیر اروپایی در نظر گرفته شده است .به دست آوردن اجازه کار سوئیس به طور فزاینده ای تبدیل به پروسه دشواری شده است .
در سال ۲۰۱۵ در مقابل افت رو به رشد احساسات ضد مهاجرت دولت سوئیس تعداد مجوزهای کار موجود برای اتباع غیر اتحادیه اروپا و برای اتحادیه اروپا و کشورهای انجمن تجارت آزاد اروپا را کاهش داده است.سهمیه کشورهای غیراروپایی را کاهش داده است.
قبل از انجام هر کار اتباع کشورهای دیگر که متقاضی کار می باشند مجوز تحت روش مجوز استانی و فدرال بر اساس خود اشتغالی به دست آورند.افراد مایل به ماندن در سوئیس برای کار بیشتر نیاز به اجازه کار برای اجازه اقامت هستند.شخص کارفرما موظف است که گام های لازم را برای همکاران آینده خود بردارد شرایط گرفتن اجازه کار به تابیعت کارمند مرتبط می باشد.
ورود به سوئیس تنها پس از صدور اجازه اقامت توسط مقامات صالح کانتونی مجاز است.

مهاجرت کاری به سوئیس به عنوان تابعین کشورهای غیر اتحادیه اروپا
به طور کلی اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا که در سوئیس هستند باید براساس قوانین ایالتی و فدرال سوئیس مجوزهای لازم قبل از اقدام به انجام هر نوع کار مبتنی بر خویش فرمایی را اخذ نمایند.
اجازه ی انجام کار می تواند براساس مبانی اقتصادی اعطا شودالبته در صورتی که شرایط معین .شخص تامین مالی و تجاری فراهم باشد و در صورتی که محدودیت های احتمالی اتباع خارجی چنین اجازه ای را بدهد.
اتباع خارجی که با شهروندان سوئیسی یا شخصی که اجازه اقامت دائم در سوئیس را دارد ازدواج می کنند به مجوزهای اضافی جهت انجام مشاغل خویش فرمایی نیاز ندارند .
محدودیت های شغلی برای اتباع خارجی
اگر شخص از اتباع خارجی باشد که پیشنهاد کار در سوئیس دارند کارفرمای احتمالی آینده شما باید یک تقاضانامه در اداره مهاجرت کار ایالتی ثبت نماید .اگر درخواست مزبور پذیرفته شد برای تایید به (sem ) اداره مهاجرت فرستاده میشود.
Sem به طرفین مجوز کار را اطلاع می دهد اما این تصمیم مجوز ورود به سوئیس نخواهد بود.
اگر شخص تقاضای ویزا دارد ، مقامات مهاجرتی ایالتی گواهی تأیید صلاحیت برای اخذ ویزا را یک ایمیل به کنسولگری یا سفارت در کشور محل اقامت درخواست کننده می فرستد. سپس شخص می تواند به این اساس ویزا درخواست کند. ظرف ۱۴ روز پس از رسیدن و قبل از شروع به کار، متقاضی باید درخواست خود را در نزد مقامات صلاحیتدار محلی در منطقه ای که قصد زندگی در آن را دارد ثبت نماید و تنها در این صورت است که می تواند شروع به کار نماید.
شرایط زیر جهت پذیرش استخدام اتباع خارجه به کشور سوئیس ضروری است
آنها زمانی مورد پذیرش قرار می گیرند که شرایط عملی اقتصادی را داشته باشند.
اتباع خارجی تنها در صورتی استخدام می شوند که هیچ تبعه سوئیسی یا شهروند اتحادیه اروپا با توانایی های یکسان وجود نداشته باشد.
تنها مدیران، متخصان و سایر کارگران متخصص مورد پذیرش قرار می گیرند.
کارگران متخصص ابتدائا به کسانی اطلاق می شود که دارندگان تحصیلات عالیه دانشگاهی ( برای مثال از یک دانشگاه ورود قبول ) باشند.همین مفهوم (کارگران متخصص)شامل مضوعات زیر نیز می باشد:توانایی تطابق با شغل جدید شرایط زیست محیطی مهارت های زبانی و سن. و هم چنین تجربیات فنی خاص و چندین سال تجربه کاری دارند.
حقوق و شرایط کاری باید با کسانی که مقیم سوئیس هستند و وکالتنامه بار دارند مساوی باشد.
شروط اصلی برای ورود نیروی کار به کشور سوئیس
۱-شخص باید مدیر متخصص و یا یک نیروی واجد شرایط در رشته کار مورد نظر خود باشدو همچنین مدرک دانشگاهی و سابقه کاری مرتبط داشته باشد.
۲-برای کار مورد نظر سهمیه وجود داشته باشد.
۳-فردی که متقاضی می باشد سوئیسی نباشد و فرد رابطه تجارت با کشور سوئیس نداشته باشد.

انواع اجازه کار در کشور سوئیس

مجوز کار نوع L:اجازه کار موقت می باشد و اقامت تا ۱ سال را می دهد اجازه کار نوع L در موارد بسیار خاص و با توجه به قرارداد شغلی شخص ممکن است تمدید شود.
مجوز کار نوع B :به فرد اجازه کار یک ساله داده می شود و می تواند آن را سالانه تمدید نماید.
مجوز کار نوع C :اجازه کار مخصوص اشخاصی می باشد که به مدت ۱۰ سال متوال در کشور سوئیس زندگی کرده باشد ولی برای اشخاص کشورهای امریکا وکانادا این مدت به ۵ سال کاهش یافته است.

شروط لازم برای اخذ ویزای کار سوئیس

شخص متقاضی می بایست سنی بین ۲۲ تا ۳۹ سال داشته باشد.
فرد باید تجربه کاری در شغل مورد نظر داشته باشد.
فرد متقاضی باید حداقل مدرک لیسانس را داشته باشد.
درآمد قرارداد منعقد شده بین فرد متقاضی و کارفرما باید حداقل ۱۳ هزار کرون باشد.
فرد متقاضی باید مهارت در شغل مورد نظر را نشان دهد.
یکی از طرقی که وجود دارد این می باشد که فرد متقاضی بتواند در کشور سوئیس کارفرما پیدا کند.و فرد بتواند به صورت قانونی در کشور سوئیس مشغول به کار شود.
واین مستلزم این می باشد که فرد به صورت دانشجو و از طریق تحصیل وارد کشور سوئیس شودو شغل مورد نظر خود را پیدا کند حتی می تواند به طور پاره وقت هم کار کند و همچنین به محض اینکه شغل آگهی شد آن را درخواست کنیم این راه یکی از راه های بسیار درست و مناسب می باشد .که فرد پس از ورود به کشور سوئیس از طریق دانشجویی می تواند شغل مورد نظر خود را بیابد یا در آگهی شرکت نماید و پس از پرداخت مالیات به مدت ۳ تا ۴ سال اخذ اقامت دائم خود را درخواست نماید .

ثبت شرکت در کشور سوئیس

نوامبر 27, 2019 @ 11:00 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

ویزای تجاری
صاحبان شرکتها و موسسات تجاری در این کشور میتوانند در صورت ارائه مدارک مثبته مالی به سفارتخانه های این کشور درخواست ویزای تجاری کوتاه مدت بنمایند که در هر سال امکان سفر به مدت ۱۸۰ روز را به کشور سوئیس خواهند داشت.
انواع فرم ثبتی شرکتهای تجاری رایج
شرکت انفرادی Einzelfirma
شرکت انفرادی معادل با همان شخصیت حقیقی در قانون تجارت ایران میباشد . به این منظور شما میتوانید به نام و نام خانوادگی خود یک موسسه تجاری را در این کشور ثبت نمایید . همچنین شما باید یک نفر شخص مقیم سوئیس را نیز به عنوان یکی از مدیران شرکت با حق امضاء منصوب بنمایید . شما به سرمایه ثبتی اولیه نیاز نخواهید داشت ولیکن در صورتیکه شما ورشکست بشوید میزان بدهی شما به نام خود شخص شما نوشته خواهد شد و شما مجبور خواهید بود از از دارایی شخصی خویش نسبت به پرداخت بدهی های خود اقدام بورزید .

شرکت با مسئولیت محدود GmbH
رایجترین شکل ثبت شرکتهای کوچک در این کشور میباشد . کلیه حق الشرکه شرکت میتواند تماما به نام یک نفر باشد.در آگهی روزنامه رسمی اسامی تمام شرکاء و مدیران به چاپ خواهد رسید . شما میبایست یک نفر شخص مقیم سوئیس را نیز به عنوان یکی از مدیران شرکت با حق امضاء منصوب بنمایید . حداقل سرمایه مورد نیاز ۰۰۰ ۲۰ فرانک سوئیس میباشد که باید تماما نزد یک بانک سوئیسی پرداخت گردیده باشد .در صورت ورشکستگی بدهی شرکت تنها محدود به سرمایه شرکت خواهد بود .

شرکت سهامی خاص AG
رایجترین شکل ثبت شرکتهای بزرگ در این کشور میباشد . کلیه سهام شرکت میتواند تماما به نام یک نفر باشد.در آگهی روزنامه رسمی اسامی تمام شرکاء و مدیران تنها بنا به درخواست خود آنان به انتشار خواهد رسید ، به عبارت دیگر اسامی سهامداران میتواند پنهان بماند . شما میبایست یک نفر شخص مقیم سوئیس را نیز به عنوان یکی از مدیران شرکت با حق امضاء منصوب بنمایید . حداقل سرمایه مورد نیاز ۰۰۰ ۱۰۰ فرانک سوئیس میباشد که باید دست کم نیمی از آن نزد یک بانک سوئیسی پرداخت گردیده باشد .در صورت ورشکستگی بدهی شرکت تنها محدود به سرمایه شرکت خواهد بود .
نمایندگی و یا شعبه شرکت خارجی در سوئیس Agent
نیاز به سرمایه اولیه نیست و تنها یک نفر شخص مقیم سوئیس باید به عنوان یکی از مدیران شرکت با حق امضاء منصوب گردد . اساسنامه شرکت مادر و آخرین آگهی تغییرات و همچنین گواهی بانکی مبنی بر پرداخت شدن کل سرمایه ثبتی شرکت مورد نیاز میباشد . همچنین ممکن است مدارک دیگری مانند آخرین ترازنامه مالی شرکت شما نیز مطالبه گردد .

نکته قابل توجه : هرچند به منظور ثبت شرکت وجود یک مدیر مقیم در این کشور با حق امضاء انفرادی الزامیست ولیکن اختیارات مدیر بنابر تشخیص هیئت مدیره میتواند در مواردی نظیر بانک و یا غیره محدود گردد .

اسناد و مدارک مورد نیاز

برای ثبت شرکت در سوئیس باید مدارک و اسناد زیر را مهیا سازید:
– نام شرکت
– نام مدیر، ملیت، تاریخ تولد و آدرس کامل وی
– نام و نام خانوادگی به همراه آدرس کامل سهامداران
– مدرک اثبات هویت شامل اسکن گذرنامه، ترجمه رسمی از کارت ملی و گواهینامه
– مدرک اثبات آدرس شامل ترجمه رسمی از قبض گاز یا برق و یا کارت اعتباری شما و یا صورت حساب ۳ ماهه بانکی
نام شرکت
هر نامی که تا کنون به ثبت در دولت سوئیس نرسیده شده باشد مورد قبول است، اما شرط لازم این است که نام شرکت منعکس کننده فعالیت آینده شرکت باشد.
هیئت مدیره
حداقل یکی از مدیران باید در سوئیس اقامت داشته باشد که مدارک شرکتی به امضای وی برسد.
سهامداران
هیچ محدودیتی در مورد آدرس و ملیت سهامداران وجود ندارد.
دفتر شرکت
تمامی شرکت های سوئیسی باید دفتری ثبت شده در سوئیس داشته باشند که در آن اسناد رسمی به تصویب برسد.
سرمایه اولیه
سرمایه اولیه بیست هزار فرانک سوئیس است که لازم است در ابتدا تمام آن پرداخت شود، این پول باید در یکی از بانک های سوئیس قرار داده شود، هنگامی که شرکت به صورت کامل ثبت شد میتوان از این سرمایه به صورت کامل استفاده کرد، ارزش هر سهم در سوئیس حداقل ۱۰۰ فرانک تعیین شده است.

سرمایه گذاری در کشور سوئیس

نوامبر 27, 2019 @ 11:00 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

اصولا مهاجرت به سوئیس از پیچیدگی بسیار خاصی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا برخوردار میباشد و این شرایط حتی برای اتباع کشور آمریکا نیز اعمال میگردد . سرمایه گذاری در کشور سوئیس به صورت ثبت و راه اندازی شرکت می باشد بدین صورت که ابتدا یک شرکت حقوقی در کشور سوئیس ثبت نمائید ، سپس باید یک فعالیت اقتصادی را راه اندازی بنمائید به طوریکه برای حداقل ۱۰ نفر شغل ایجاد کنید. مبلغ سرمایه گذاری شده چندان مورد توجه مقامات محلی قرار ندارد ولیکن توجه داشته باشید که حقوق یک کارگر عادی در ماه دست کم ۳۵۰۰ فرانک میباشد . پس از گذشت یکسال و در صورتیکه فعالیت اقتصادی قابل قبولی داشته باشید و میران سود آوری خالص شرکت شما بالای ۰۰۰ ۱۰۰ فرانک باشد میتوانید برای دریافت اقامت سالیانه سوئیس که به کارت اقامت B  معروف میباشد  اقدام نمائید که این اقامت پس از گذشت ۵ سال به اقامت نوع  دائم که به کارت اقامت  C معروف میباشد تبدیل خواهد گردید. مطابق با قانون جدید مهاجرت که اکنون در پارلمان این کشور در دست بررسی میباشد دارندگان اقامت دائم  C  بعد از گذشت ۳ سال میتوانند برای اخذ تابعیت سوئیس اقدام بنمایند .موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه دهنده مشاوره در زمینه ی حقوق داخلی و بین الملل آماده ی همراهی شما عزیزان در مسیر سرمایه گذاری در کشور سوئیس می باشد.

شرکت هایی که بیشتر توسط افراد خارجی در سوئیس ثبت میشوند دو نوع هستند که این دو نوع شرکت عبارتند از:

– شرکت مسئولیت محدود Sarl

– شرکت متخصص SA

هزینه ثبت شرکت در سوئیس

برای ثبت شرکت در سوئیس باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

– محدودیتی در مالکیت خارجی نیست

– حداقل یکی از مدیران باید مقیم سوئیس باشد

– حداقل سرمایه اولیه شرکت ۲۰۰۰۰ فرانک سوئیس در حدود ۱۳۰۰۰ یورو است.
اسناد و مدارک مورد نیاز

برای ثبت شرکت در سوئیس باید مدارک و اسناد زیر را مهیا سازید:

– نام شرکت

– نام مدیر، ملیت، تاریخ تولد و آدرس کامل وی

– نام و نام خانوادگی به همراه آدرس کامل سهامداران

– مدرک اثبات هویت شامل اسکن گذرنامه، ترجمه رسمی از کارت ملی و گواهینامه

– مدرک اثبات آدرس شامل ترجمه رسمی از قبض گاز یا برق و یا کارت اعتباری شما و یا صورت حساب ۳ ماهه بانکی
سرمایه اولیه

سرمایه اولیه بیست هزار فرانک سوئیس است که لازم است در ابتدا تمام آن پرداخت شود، این پول باید در یکی از بانک های سوئیس قرار داده شود، هنگامی که شرکت به صورت کامل ثبت شد میتوان از این سرمایه به صورت کامل استفاده کرد، ارزش هر سهم در سوئیس حداقل ۱۰۰ فرانک تعیین شده است.

خرید ملک در کشور سوئیس

نوامبر 27, 2019 @ 11:00 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

شرایط و قوانین خرید ملک در سوئیس

از سوی دیگر، بازار اجاره رقابت بیش از حد صاحبخانه ها با یکدیگر و دریافت ده ها برنامه کاربردی برای اجاره هر ملک را می دهد، بسیاری از مردم ترجیح می دهند خود به دنبال خانه مورد علاقه خود بگردند. با این حال،  قیمت ملک در سوئیس بالا می باشد و فروش ملک می تواند یک سال یا بیشتر به طول انجامد، به طور کامل با توجه گزینه های خود قبل از روند جستجوی منزل مورد توجه قرار دهید.

مواردی که شما اجاره خرید ملک در سوئیس را دارید:

در حالی که معمولا خرید خانه راه بسیار خوبی برای شروع زندگی در یک کشور جدید است، بازار سوئیس اجاره برخی از موارد را باید قبل از خرید صادر کند که قبل از تصمیم گیری در هر صورت باید آگاه باشید..

آیا خارجی ها اجازه دارند در سوئیس ملک بخرند ؟

سوئیس مقررات سختگیرانه ای در مورد خرید برخی موارد خواص توسط افراد خارجی را دارد ، بنابراین شما ممکن است گزینه های محدودی برای خرید داشته باشید. شما می توانید در موارد زیر ملک بخرید:

 • شما عضو اتحادیه اروپا یا انجمن تجارت آزاد اروپا باشید، یا اجازه اقامت در سوئیس را داشته باشید و جزو ساکنین این کشور به حساب آیید؛

 • شما یک مجوز C در سوئیس داشته باشد.

در هر دو مورد بالا شما اجازه خرید یک خانه در سوئیس را دارید.

در هر دو مورد، شما از همان حقوق شهروندان در این کشور برای خرید ملک در سوئیس برخوردارید، به طوری که شما می توانید محل کسب و کار، سرمایه گذاری و یا خانه ای برای تعطیلات خود و همچنین یک محل اقامت اولیه را بخرید.

اگر شما یک مجوز  B  در سوئیس را داشته باشید، شما ممکن است اجازه خرید یک ملک در این کشور را داشته باشید، اما بایستی تنها در آن زندگی کنید.

کسانی که در این دسته بندی قرار می گیرند، مانند خارجی های غیر مقیم که مایل به خرید ملک در سوئیس هستند، و ساکنان خارجی بدون اجازه کار سوئیس (از جمله کسانی که برای کار و ماموریت های دیپلماتیک به این کشور می آیند، آژانس های سازمان ملل و CERN) و یا کارگران کوتاه مدت و یا با اجازه کار فصلی، ممکن است مجاز به خرید ملک در سوئیس و یا یک مجوز برای خرید برای آنها اعمال شود. معیارهای صدور مجوز از کانتون به کانتون متفاوت است اما معمولا به نفع متقاضیان خرید یک محل اقامت اولیه در یک کانتون برای پنج سال یا بیشتر است.

زندگی به عنوان یک فرد مرزی: کار در سوئیس، زندگی در جای دیگر

سوئیس یک کشور کوچک است و بسیاری از شهر ها بزرگ، شامل ژنو و بازل در مرز این کشور می باشند، برای شهرهایی که به اندازه کافی به مرزهای این کشور نزدیک هستند یا در همسایگی این کشور زندگی می کنند اما در این کشور کار میکنند افراد مرزی گفته می شود. قیمت ملک معمولا در مناطق مرزی ارزان تر است، بنابراین اگر اجازه کار در سوئیس را به عنوان یک فرد مرزی دارید، یا در فرانسه یا آلمان اقامت دارید و به کار در سوئیس می پردازید جزو این گروه به حساب می آیید.

چگونه پیدا کردن املاک برای خرید در سوئیس

مانند بسیاری از کشورهای دیگر، بیشتر خدمات املاک سوئیس در حال حاضر به صورت آنلاین نیز خدمات رسانی میکنند. لیست املاک نیز همچنین می توانید در تمام روزنامه اصلی، و همچنین مقالات تخصصی املاک، که معمولا توسط خدمات املاک در مراکز خرید به صورت رایگان توزیع می شود بیابید.

رقابت برای اجاره املاک بسیار بالا است بدان معنی که اغلب آنها ممکن است در حال حاضر اجازه داده شده باشند.

املاکی که برای فروش  گذاشته می شوند معمولا آهسته تر از املاک اجاره به فروش می رسند، اما اینکه از همه خصوصیات یک محل هنگام خرید مطلع باشید یک مزیت است به طور معمول برای ثبت نام برای فروش یا خرید خانه در یک محل ممکن است به خدمات املاک گوناگون و آگهی های مختلفی دسترسی داشته باشید.

مقررات منطقه بندی در سوئیس جدی و سخت است و در سال 2013 قوانین جدی تری برای آن وضع شد. در حالی که خدمات املاک موجود برای خرید زمین های کشاورزی (برای مثال، خانه های مزرعه ای) ممکن است خدماتی برای خرید و استفاده برای افراد جهت کارگران کشاورزی را ارائه دهد، و ممکن است محدودیت های سختگیرانه ای در رابطه با ساخت و ساز جدید هر ساله وضع شود، یا حتی قوانینی جهت تعمیرات ساختمان هایی جهت کار و کشاورزی اعمال گردد.

پورتال اصلی املاک آنلاین

پیدا کردن یک آژانس املاک و مستغلات

سازمان های بزرگ املاک و مستغلات

خرید یک خانه در سوئیس

پس از آنکه خانه جدید خود را پیدا کردید، شما بایستی یک پیشنهاد برای خرید ارائه دهید، و همچنین برای گرفتن یک وام مسکن، توافق بر فروش و یک قرارداد را امضا کنید. انتظار می رود این موارد زمان ببرد. در سوئیس، برای این فرایند شما بایستی بیش از سه ماه یا بیشتر در این کشور حضور داشته باشید. شما باید حداقل بودجه 5 درصد از قیمت فروش خانه را در دست داشته باشید.

انتخاب ملک

در سوئیس، درخواست برای بررسی حرفه ای املاک معمولا وجود ندارد، و سازندگان ممکن است درخواست خود را تحت عنوان بررسی کیفیت ارائه نمایند. با این حال، به عنوان فروشنده نیاز است به شما از هر گونه از مسائل مرتبط با خانه را اطلاع دهند، یک فرد مطلع با بررسی ممکن است به شما که مشکلات جدی به ویژه در املاک قدیمی تر را هشدار دهند، و می توانند به خوبی ارزش آن را ارزیابی کنند.

در هر دو نوع خانه های مجزا یا ویلایی و آپارتمان به احتمال زیاد هزینه های خدمات نگهداری سالانه در مناطق مشترک، مانند پارکینگ، اسکله قایق و یا جاده خصوصی اعمال گردد. برای آپارتمان ها، این مقدار 1 درصد از قیمت فروش آن آپارتمان در آن سال برآورد می شود.

علاوه بر این، مالیات های محلی بسیار متنوع است و از کمون به کمون و همچنین کانتون به کانتون متفاوت است، بنابراین بسیار مهم است از قبل در مورد سطح مالیات منطقه بپرسید.

وام مسکن در سوئیس

قبل از اینکه یک پیشنهاد برای وام مسکن ارائه دهید، شما نیاز است درخواست خود را برای وام مسکن ارائه دهید. وام مسکن معمولا به طور مستقیم توسط وام دهنده، که معمولا یک بانک بزرگ است، و نه از طریق یک عامل یا کارگزار به فرد وام گیرنده اعطا میگردد.

وام دهنده با توجه به ارزش ملک شما و با توجه به ارزیابی های انجام گرفته می تواند تصمیم بگیرید که چه مقدار وام به شما تعلق می گیرد معمولا 20 درصد وام مسکن را باید در بانک مورد نطر تحت عنوان سپرده داشته باشید. معمولا حداقل 10 درصد مبلغ مورد نیاز بایستی به صورت نقدی باشد، برای مثال ممکن است قیمت خرید یک خانه  1 میلیون CHF (حدود 800.000 یورو) باشد، به ویژه در مناطق محبوب مثل ژنو و زوریخ، این مبلغ حتی می تواند گرانتر باشد. استفاده از یک حساب کتاب متناسب در محاسبات وام مسکن می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

یک پیشنهاد

وام مسکن شما می تواند حتی افزایش یابد و این بستگی به پیشنهاد شما دارد. نیاز است شما به این منظور با فروشنده ارتباط برقرار کنید، یا از طریق مشاور املاک و یا به طور مستقیم اقدام کنید. مشاورین املاک معمولا برای قیمت با فروشنده مذاکره میکنند. پس از خرید ملک شما باید توسط یک دفتر اسناد رسمی آن را ثبت کنید، هیچ مزیت خاصی برای خریدار در استفاده از یک مشاور املاک به جای خرید مستقیم ملک وجود ندارد.

اگر یک پیشنهاد خرید پذیرفته اید، در این مرحله باید توسط دفتر اسناد رسمی اقدام کنید، اما شما هنوز هم نیاز به یک توافق کتبی شرایط جریمه و یا بازگشت وجه خواهید داشت.

همچنین شما بایستی برای وام مسکن پیشنهاد خود را تکمیل کرده و مدارک لازم را ارسال کنید. سپس آنها را به دفتر اسناد رسمی برای خرید خانه ارائه دهید.

حراج

در سوئیس، انتقال اموال توسط یک دفتر اسناد رسمی، توسط یک افسر عمومی مخصوص این کار برای هر دو خریدار و فروشنده ضروری است. خریدار میتواند در یک دفتر اسناد رسمی به انتخاب خودش کارهای ثبت را انجام دهد.

دفتر اسناد رسمی به طور معمول اطلاعاتی :

 • منعقد کردن قرارداد؛

 • نگه داشتن بودجه خریدار؛

 • انتقال رسمی و کامل ملک؛

 • تغییر ثبت نام مالکیت؛

 • اطمینان از انجام کامل تشریفات قانونی.

 • بررسی مشروعیت و قانونی بودن معامله.

هزینه دفتر اسناد رسمی

5 درصد بودجه قیمت کل فروش خانه و هزینه های دفتر اسناد رسمی است. که موارد زیر را پوشش خواهد داد:

هزینه های دفتر اسناد رسمی (0.2-1 درصد)

مالیات انتقال ملک (0-3.3 درصد)

ثبت سند در دفتر ثبت املاک (حدود 1-1.5 درصد)

بسته به کانتون، این هزینه ممکن است بین خریدار و فروشنده تقسیم کردد اما در اغلب کانتون ها این مبلغ به عهده خریدار است یا معمولا سهم خریدار بیشتر است. این هزینه ها معمولا از آیتم های صورتحساب کم می شود، و یا مبلغ به صورت یکجا دریافت میگردد.

قرارداد

قرارداد خرید و فروش معمولا توسط یک دفتر اسناد رسمی منعقد می گردد. در برخی از شهر ها، نیاز است نتیجه به صورت استاندارد ثبت گردد. با این حال، اگر شما با منطقه و یا به زبان محلی نا آشنا باشید، شما ممکن است نیاز باشد نماینده قانونی خود را برای توضیح جزئیات داشته باشید. مقدار وام مسکن قبل از قرارداد فروش بایستی توافق شود، ارائه دهنده وام مسکن ممکن است مایل به بررسی قرارداد به صورت رایگان باشد.

فروش خانه در سوئیس

اگر شما در حال خرید یک خانه قدیمی هستید، باید ازمشاور املاک همان منطقه تحقیق کنید. اگر شما در حال انعقاد یک قرارداد کوتاه مدت هستید و به طور ناگهانی مجبور به خروج از کشور سوئیس هستید، مسئولیت آن خانه ممکن است با شما باشد.

اغلب مردم به دنبال اجاره خانه هستند، و تعداد کمی نایل به خرید ملک در سوئیس می باشد. برای فروش یک خانه ممکن است یک سال یا بیشتر شما مجبور باشید آن ملک را به مشاورین املاک بسپارید.

مالیات بر سود سرمایه نیز در طول مدت فروش ملک برای مالک اعمال می شود. با این حال، بازار اجاره همواره قوی است و قیمت خانه همچنان رو به افزایش است، خرید یک خانه در سوئیس ممکن است یک سرمایه گذاری با ارزش باشد.

پناهندگی به کشور سوئیس

نوامبر 27, 2019 @ 11:00 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

قوانین پناهندگی سوئیس بر پایۀ مقرراتی هستند که در کنوانسیون ژنو در خصوص پناهندگی گنجانیده شده اند. مهمترین قواعد برای پذیرش و رسیدگی به امور پناهندگی در قانون پناهندگی و همچنین  قانون اتباع خارجی گنجانیده شده اند. افرادی که به عنوان پناهده در نظر گرفته می شوند و یا اینکه حمایت فوری را دریافت کرده اند، به آنها اجازۀ اقامت موفت اعطا می شود. درخواست پناهندگی می تواند در فرودگاه، در مرز، و یا در داخل کشور سوئیس در مرکز پردازش پذیرش پناهندگی تسلیم شود. اطلاعات شخصی فرد ضبط می شود، امضا و عکس وی گرفته می شود، و اطلاعات با پایگاه داده های ملی و اروپایی مورد مقایسه قرار می گیرند. سپس دبیرخانۀ دولت مربوط به امور مهاجرت مصاحبه ای را ترتیب می دهد به منظور تصمیم گیری در خصوص پذیرش و یا رد درخواست پناهندگی. در صورتی که تقاضای پناهندگی مورد پذیرش واقع شود، پناهنده می تواند از مزایای امنیت اجتمای کشور سوئیس، همانگونه که اتباع این کشور از آن برخوردار می باشند، بهرمند شود.

چشم انداز کلی:

همانطور که در بالا نیز اشاره نمودیم قوانین مهاجرتی کشور سوئیس بر پایۀ قوانینی هستند که در کنوانسیون ژنو مربوط به امور پناهندگی نگاشته شده اند. با توجه به این کنوانسیون و مطابق با ضوابط در نظر گرفته شده توسط حقوق بین الملل، پناهندگی به متقاضیانی که در معرض تهدید و یا تعقیب قرار گرفته اند اعطا می شود. علاوه بر این، کشور سوئیس همواره از کمپین های بین المللی برای کمک به افرادی که تحت تأثیر فاجعۀ جنگ قرار گرفته اند حمایت می کند، همچنین شورای فدرال سوئیس، همواره ازتلاش هایی که به منظور حذف علل جنگ و مهاجرت غیر داوطلبانه صورت می گیرد حمایت می نماید.

قواعد و هنجارهای کلی برای پذیرش پناهندگان و بررسی تقاضای شخص پناهنده

مهمترین قواعد مربوط به پذیرش و بررسی امر پناهندگی در قوانین مربوط به پناهندگی و همچنین قواعد مربوط به اتباع خارجی گنجانیده شده اند.

الف)- قانون پناهندگی

قانون پناهندگی در خصوص مسائل مربوط به اعطای پناهندگی، وضعیت حقوقی پناهندگان در کشور سوئیس، حمایت فوری از افرادی که نیاز فوری به چنین حمایتی را دارند، و همچنین بازگشت این افراد به کشورشان تنظیم شده است. اما در اینجا بد نیست بپردازیم به مادۀ ۳ قانون امور پناهندگی است که به تعریف پناهنده پرداخته است.

مادۀ ۳ قانون پناهندگی

” پناهنده کسی است که از کشور مادری خود، و یا کشوری که در آن اقامت داشته است، در معرض وضعیت نامناسب قرار دارد ویا وحشت جدی دارد ازاینکه بنا به دلایل نژادی ، مذهبی، ملیتی، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا داشتن عقاید سیاسی در معرض چنین وضعیت های نامناسبی قرار گیرد. وضعیت های نامناسب هم شامل : تهدید برای زندگی، سلامت جسمانی، و یا آزادی، همچنین اعمال فشارهای روحی غیر قابل تحمل”

تعریفی که در بالا آورده شده است در خصوص شخصی است که به عنوان پناهنده شناخته می شود. البته با توجه به منطوق کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو در امور پناهندگی، که توسط کشور سوئیس و ۱۴۴ کشور دیگر به امضاء رسیده است.

با توجه به این تعریف حمایت فوری تنها به افرادی اعطا می شود که در معرض تهدید جدی قرار دارند، و افرادی که در مناطقی که در آنها جنگ خارجی یا داخلی وجود دارد، همچنین در موارد خشونت عمومی.

 

ب)- قانون اتباع خارجی

قانون اتباع خارجی مواردی نظیر ورود و خروج، اقامت، الحاق خانواده اتباع خارجی در کشور سوئیس، همچنین اقدام به منظور افزایش بیشتر ادغام پناهندگان در جامعه را در بر میگیرد. این قانون همچنین به  اجازۀ اقامت و همچنین کار در کانتون ها مختلف سوئیس را مقرر کرده است.

در اینجا بد نیست به این نکته اشاره ای داشته باشیم که سوئیس کنوانسیونی را نیز که در خصوص حمایت از کودکان پناهندۀ بی سرپرست می باشند را نیز به امضا رسانیده است. و کودکانی را که پدر و مادر آنها معلوم نمی باشند و به عنوان پناهنده محسوب می شوند را مورد حمایت قرار میدهد.

شرایط قانون پناهندگی

در سال ۱۹۵۱، در پی وحشت به وجود آمده از جنگ جهانی دوم، کشورها کنوانسیونی را در کشور سوئیس منعقد نمودند که این کنوانسیون با عنوان کنوانسیون ژنو شناخته شده می باشد. در واقع کنوانسیون ژنو به افراد چه به صورت انفرادی و چه به صورت گروهی حمایت مؤثری را در قبال سرکوبات سیاسی، شکنجه، خشونت و نژاد پرستی ارائه نموده است. موضوع اصلی کنوانسیون ژنو در مورد تعریف پناهندگی و ایجاد حق برای شخصی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته، در خصوص درخواست حمایت از کشورهای امضا کنندۀ این کنوانسیون می باشد. و در واقع کنوانسیون ژنو به عنوان مبنایی در ارتباط با برخورد با پناهندگان در کشور سوئیس می باشد.

نکات مهم قانون پناهندگی در قانون امور پناهندگی

 • تمامی افرادی که تحت تعقیب و یا تهدید قرار گرفته باشند، با توجه به معیارهای حقوق بین الملل به عنوان پناهنده در کشور سوئیس شناخته خواهد شد.

 • دولت سوئیس همواره در تلاش است تا کمک های فوری را برای حمایت از افرادی که به واسطۀ جنگ در کشورشان و یا یک فاجعۀ طبیعی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. همچنین سوئیس همواره در مبارزات مشترک تحت لوای قوانین و مقررات بین المللی، به منظور حمایت از گروهی از افراد که گرفتار بلایای طبیعی شده اند، شرکت نموده است.

 • در مواردی که کشوری با توجه به اینکه در مخاطرۀ خطری حاد قرار گرفته است، قادر به کمک به ملت خود نمی باشد، سوئیس مرزهای کشور خود را به روی افراد چه به صورت انفرادی و چه به صورت گروهی باز گذاشته است.

 • به موزات این امر، با همکاری با شرکای بین المللی، سوئیس متعهد به انجام تلاش ­متمادی است برای کاهش و از بین بردن عوامل جنگ می باشد.

 مراحل بررسی پناهندگانی که وارد کشور سوئیس می شوند

مراحل بررسی پناهندگی مشخص می کند که آیا شخص متقاضی حق دریافت حمایت و پناهندگی را دارد یا خیر. این امر از جمله وظایفی است که بر عهدۀ  ادارۀ امور پناهندگی کشور سوئیس می باشد. در حقیقت بسیاری از افرادی که با عنوان پناهندگی وارد خاک کشوری می شوند مستحق دریافت چنین عنوانی نمی باشند و تحت شرایط جنگ و سایر عواملی که در بالا به آنها اشاره شد نمی باشند. و این افراد جزء دستۀ مهاجرین قرار می گیرند که برای دست یابی به شرایط بهتر به سایر کشورها مهاجرت می کنند. و با وجود اینکه می دانند شرایط زندگی سختی را خواهند داشت و به سختی می توانند شغل مناسبی را بیابند به طور غیر قانونی وارد مرز کشورها از جمله کشور سوئیس می شوند. خیلی از این افراد برای اینکه مقام صالحه با حضور آنها در سوئیس موافقت نمایند داستان های غم انگیزی را می سازند. و با این اقدام امید دارند تا بتوانند به عنوان پناهنده مورد پذیرش قرار گیرند. در چنین شرایطی مقام مسئول موظف به رد درخواست شخص بدون هیچ درنگی می باشد.

در حال حاضر اکثر درخواست های پناهندگی در خلال سه ماه توسط ادارۀ امور پناهندگی مورد بررسی قرار می گیرد.

مراحل پناهندگی با ارائۀ تقاضای پناهندگی آغاز می شود. این درخواست می تواند در فرودگاه سوئیس، پس از ورود در مرز باز، و یا در مرکز بررسی و پردازش پذیرش در داخل کشور پر شود.

البته از سپتامبر ۲۰۱۲، دیگر امکان پذیرش درخواست های پناهندگان از طریق مرز نمی باشد.

پذیرش متفاضیان پناهندگی که شامل ثبت نام آنها، مصاحبۀ خصوصی، ثبت اثر انگشت، چکاب پزشکی از جمله واکسیناسیون در مرکز پذیرش و پردازش انجام می شود. تقریباً حدود ۶۹ درصد از افرادی که با عنوان پناهنده وارد می شوند مدارک هویتی رسمی خود، و یا مدارک سفر خود را به هنگام پذیرش پناهندگی با خود به همراه ندارند. که این امر باعث می شود که شناسایی هویت افراد با سختی و حتی شاید ناممکن باشد.

اگر تقاضا نامۀ مربوط به پناهندگی در مرز سوئیس، تهیه و یا نگارش شود، فرد متقاضی پناهندگی به مرکز بررسی و پردازش پذیرش ارجاع داده خواهد شد. که در این مرکز همانطور که در بالا هم اشاره نمودیم اطلاعات شخصی متقاضی ضبط خواهد شد، عکس و امضای وی دریافت خواهد شد.

تقاضای اعطای پناهندگی می تواند به صورت کتبی و نیز شفاهی صورت گیرد و اگرچه این درخواست ملزم به مقررات خاصی نمی باشد اما باید در برگیرنده مدارکی دال بر وجود تهدید جدی بر جان و مال فرد و یا مدرکی نشان دهندۀ این باشد که شخص تحت تعقیب و پیگرد قرار دارد البته نه به واسطۀ ارتکاب جرم و یا جنایت.

به طور کلی اتباعی که اجازۀ معتبری برای ورود به کشور سوئیس را در اختیار ندارند نسبت به پر کردن فرم مخصوص پناهندگی اقدام می نمایند. اما افرادی که دارای اجازۀ ورود معتبر می باشند تنها می توانند در مرکز بررسی امور پناهندگی درخواست خود را ارائه نمایند. و در صورتیکه نامۀ درخواست متقاضی پناهندگی از سوی ادارۀ مربوط به امورپناهندگی آنچنان قوی به نظر نرسد و توسط دلائل معتبر حمایت نوشند به راحتی رد خواهد شد. البته در این صورت پناهندگی به طور کامل خاتمه نخواهد یافت و وارد مرحلۀ دومی می شود و آن این است که SEM بررسی می کند که آیا این رد درخواست پناهندگی معتبر بوده یا خیر. و در صورتی که چنین رد غیر قانونی و نامعتبر باشد ادارۀ مهاجرتی فوراً اجازۀ  اقامت موقت را برای شخص متقاضی صادر خواهد کرد. و این اجازه شامل دلایل محکمی برای رد مردود شناخته شدن نامۀ درخواست پناهندگی می باشد.

همچنین در صورتی که به شخص متقاض پناهندگی اعطا نشود، وی می تواند به دادخواستی را مبنی بر مقابله با تصمیم ادارۀ مهاجرت تقدیم دادگاه نماید. و این نامه در واقع آخرین راه برای کسب موافقت در خصوص پناهندگی در کشور سوئیس می باشد.

معمولاً دو سوم از تقاضانامۀ پناهندگان ظرف مدت ۲ ماه مورد رسیدگی قرار می گیرند.

علاوه بر روش هایی که در بالا به آنها اشاره نمودیم متقاضییان از طریق اینترنتی هم می توانند برای پناهندگی درخواست نمایند. که در واقع به این صورت هست که متقاضیا مرحله به مرحله فرم را پر نموده و نیازی نیست که به این امر فکر کنند که مستحق دریافت کدامین نوع از اقامت می باشند و هر زمان که از پر کردن فرم دست بکشید موظف هستید که از ابتدا تمامی مراحل را از سر گیرید. اما قبل از اینکه بخواهید فرم را بفرستید امکان باز بینی دوباره نیز موجود می باشد. این فرم نیز قابل ذخیره سازی، پرینت شدن و همچنین پاک شدن می باشد.

نکتۀ قابل توجه این است که پر کردن فرم به صورت الکترونیکی تنها زمان امکان پذیر می باشد که بتوانید تمامی فرم ها را به صورت الکترونیکی تهیه نمائید.

در صورتی که هنگام انجام کار سرعت اینترنت شما ضعیف بود و یا اتصال شما به شبکه قطع شد می توانید سریعاً با ادارۀ کار تماس حاصل نمائید.

تقاضانامۀ مربوط به پناهندگان

همانطور که اشاره کردیم پناهندگان به طرق مختلف می توانند تقاضای پناهندگی خود را به کشور سوئیس تقدیم نمایند. که رسیدگی به هر یک از این موارد به صورت انفرادی و شخصی می باشد. در اکثر موارد تقاضای پناهندگی در ۵ مرکز اصلی امور پناهندگی در سوئیس انجام می شود که همگی توسط SEM اداره می شوند. مراحل بررسی تا حدودی بسته به اینکه متقاضی پناهندگی تقاضای خود را در کجا تقدیم کرده باشد متفاوت است. اما متقاضیان برای مدت ۹۰ روز تا رسیدگی به تقاضایشان در مرکز دریافت و پردازش می مانند که البته این مدت می تواند افزایش یابد. پس از گذشت این مدت پناهندگان به یک از کانتون ها منتقل می شوند. و اگر که تا آن زمان مراحل رسیدگی به پایان نرسیده باشد در خلال مدتی که شخص به یکی از کانتون ها منتقل شده است رسیدگی ادامه می یابد.

مرحلۀ آماده سازی

مرحلۀ آماده سازی، پس از ارائۀ درخواست پناهندگی آغاز می شود، و معمولاً در مراکز رسیدگی و پردازش به امور پناهندگی صورت می گیرد. این مرحله حداقل به مدت ۳ هفته به طول می انجامد. به عنوان اولین مرحله، پناهندگان جلسۀ حضوری رایگانی را از مشاورین در خصوص امر پناهندگی و مراحل آن دریافت خواهند کرد. اما عمدتاً در رویه به این صورت است که تمامی توضیحات و اطلاعات مورد نیاز در غالب جزوه ای در اختیار افراد قرار می گیرد. SEM تقاضانامۀ افراد را ثبت می نماید و همانطور که اشاره کردیم اثر انگشت آنها را نیز دریافت می دارد. علاوه بر آن کلیۀ مدارک هویتی، دلایلی که منجر شده شخص اقدام به درخواست پناهندگی نماید، کشوری که از آنجا آمده و در صورت نیاز آزمایش های بالینی نیز انجام خواهد شد. بنابراین SEM مذاکراتی را با شخص متقاضی ترتیب خواهد داد به منظور کسب اطلاع از هویت شخص، اینکه اصالتاً اهل کجا می باشد و اینکه شرایط زندگیش به چه صورت است. این مذاکرات همچنین در مورد نحوۀ ورود و رسیدن به کشور سوئیس می باشد، و خلاصه ای از اینکه دلیل درخواست پناهندگیش چه بوده است. در صورتی که در خلال رسیدگی متوجه شوند که یکی از کشورهای عضو دوبلین نیز در رسیدگی به امر پناهندگی شخص مسئول می باشد، تقاضانامۀ پناهندگی از این حق برخوردار خواهد شد که در مقابل انتقالی که صورت گرفته است توسط کشور دیگر نیز قابل پیگیری باشد.

لغو و پذیرش تصمیم

همانطور که اشاره نمودیم پس از دریافت مدارک و انجام مصاحبه SEM تصمیم می گیرد که آیا درخواست پناهندگی قابل رسیدگی می باشد یا خیر. اگر تقاضای پناهندگی با توجه به قانون امور پناهندگی شرایط مورد نیاز را دارا نباشد، و در صورتی که تقاضانامه به اندازۀ کافی قابل توجیه نباشد، و همچنین در مواردی که متقاضی از تقاضای خود صرف نظر می کند، رسیدگی خاتمه پیدا خواهد کرد. علاوه بر آن تقاضانامۀ درخواست کنندگانی که موفق به همکاری نشده اند و یا کسانی که موفق نشدند در طول مدت ۲۰ روز خود را در اختیار مقامات مسئول قرار دهند، تقاضای آنها رد خواهد شد. و شخص متقاضی تا سه سال حق پر کردن هیچ فرمی را نخواهد داشت.

در موارد مشخصی، گاه اتفاق افتاده است که SEM بدون در نظر گرفتن جوهرۀ تقاضانامه دستور رد تقاضانامه را صادر خواهد کرد. چنین تصمیماتی زمانی گرفته خواهد شد که تقاضانامه منحصراً برای امور اقتصادی ویا پزشکی تهیه شده باشد. اما در رویه، شایع ترین دلیل برای رد چنین درخواستی، امکان بازگشت چنینن در خواستی به یک کشور به اصطلاح ثالث می باشد اگر که البته مطابق با قانون دوبلین کشور دیگری نیز مسئول رسیدگی به این قضیه باشد.

 تصمیم اساسی

در صورتی که کشور سوئیس مسئول رسیدگی به تقاضانامه باشد، متقاضی وارد مرحلۀ دوم می شود، مرحله ای که متقاضی این امکان را می یابد که به توصیف دلایل خود در مورد علل سفر، و در صورت امکان ارائۀ مدارک و شواهد مورد نیاز بپردازد. پس از اتمام مرحلۀ دوم، SEM شروع به بررسی اساسی درخواست می نماید. در اینجا SEM بررسی می کند که آیا شخص متقاضی مستحق دریافت عنوان پناهندگی می باشد یا خیر.

اما در صورتی که به هر دلیل با توجه به نظر SEM، تقاضای پناهندگی مردود در نظر گرفته شود، SEM آن را مردود اعلام خواهد کرد و تصمیم منفی در قبال آن خواهد گرفت. اما باز این ختم مسئلۀ پناهندگی نخواهد بود بلکه وارد مرحلۀ دومی می شویم که همانا بررسی این امر است که رد تقاضای پناهندگی آیا قانونی و مطابق با قانون بوده یا خیر. اما اگر این امر مغایر با قانون، غیر منطقی و ناممکن باشد، به فرد متقاضی پناهندگی اجازۀ اقامت موقت در کشور سوئیس داده خواهد شد. اجازۀ اقامت موقت حاوی دلایل موجه برای اثبات تصمیم منفی در خصوص رد پناهندگی خواهد بود. که این امر هم می تواند در مورد پناهندگانی که عنوان پناهندگی از آنها سلب شد است صادق باشد و هم در مورد سایر اتباع خارجی که در وضعیت پناهندگی قرار ندارند. قلمرو اقامت موقت از قلمرو حمایت تکمیلی نیز پا را فراتر گذاشته، همچنان که هم افرادی را در بر می گیرد که اخراج آنها همانا نقض قوانین و مقررات بین المللی می باشد، و همچنین شامل افرادی می شود که بنا به دلایل انسان دوستانه قادر به رد درخواست آنها نمی باشیم ( مانند مسائل پزشکی ). اما مسلماً وضعیت حقوقی فردی که دارای حق اقامت موقت می باشد مشخصاً  نسبت به وضعیت حقوقی فردی که دارای حق حمایت تکمیلی می باشد پایین تر است.

انواع مختلف اقامات موقت برای اتباع خارجی

الف)- اقامت موقت ( پذیرش موقت اتباع خارجی )

اتباع خارجی که به طور موقت مورد پذیرش قرار گرفته اند، افرادی هستند که از سوی دولت سوئیس به آنها اعلام شده است که باید به وطن خود برگردند و کشور سوئیس آنها را به عنوان پناهنده به رسمیت نشناخته است. اما از طرفی هم آنها قادر به بازگشت به کشور خود نمی­باشند بنابراین در واقع اجازۀ موقت به آنها به منزلۀ اقدام جایگزین در نظر گرفته شده است. مدت اقامت موقت ۱۲ ماه می باشد که البته با توجه به نظر کانتونی که شخص در آنجا اقامت دارد ممکن است به مدت ۱۲ ماه دیگر نیز تمدید شود. مسئلۀ دیگر که وجود دارد این است که ممکن است از سوی مقامات صلاحیت دار اجازۀ کار آنها البته در مشاغلی که ازجمله مشاغل پر درآمد به حساب نمی آیند نیز صادر شود.

ب)- اجازۀ اقامت CI (اجازۀ اقامت همراه با اشتغال به شغل پردرآمد)

این اجازۀ اقامت موقت با اجازۀ انجام شغل پردرآمد مناسب برای اعضای خانوادهای سازمان های بین دولتی می باشد، و همچنین برای نمایندگان اتباع خارجی است که در واقع در برگیرندۀ همسر و فرزندان آنها تا سن ۲۵ سالگی می باشد. و مدت اجازۀ چنین اقامتی بسته به میزان و مدت عملکرد اصلی آنها می باشد. که البته موضوع مقالۀ حاضر نمی باشد.

ج)- اجازۀ اقامت G ( همراه با اجازۀ رفت و آمد)

این نوع از اقامت مناسب برای افرادی می باشد که در مرزهای خارجی کشور سوئیس اقامت دارند، و در کشور همسایۀ سوئیس دارای اجازۀ کار می باشند. شرایط ” منطقۀ مرزی” با توجه به مواردی می باشد که از سوی دولت سوئیس و سایر کشورهای همسایه منعقد شده است. مسافران مرزی حداقل باید هفته ای یک بار  به محل زندگی و اقامت اصلی خود که خارج از خاک سوئیس می باشد باز گردند.

اتباع کشورها ثالث تنها در صورتی اجازۀ اقامت به صورت G را دریافت می دارند که اجازۀ اقامت دائم درکشور همسایه را داشته باشند. همچنین نیاز است که حداقل به مدت ۶ ماه در کشور همسایه اقامت داشته باشند و شرایطی را که ادارۀ کار نیازمند آنها است را دارا باشند. اجازپۀ اقامت از نوع G معمولاً به مدت یک سال می باشد و محدود به منطقۀ مرزی می باشد که آن کانتون اجازه را صادر کرده است. و دیگر اینکه اتباع خارجی کشورهای ثالث برای تغییر شغل خود نیازمند اجازه می باشند.

 اجازۀ موقت s ( مناسب برای افرادی که نیازمند کمک می باشند)

این قسم از اقامت شخص پناهنده را محق می کند برای اقامت در کشور سوئیس، البته به گونه ای که عبورومرور آنها به صورت محدود است و نمی توانند از مرز خارج شده و دوباره بازگردند. و هرگونه اجازۀ کار و همچنین تغییر شغل نیازمند اجازه و اطلاع قبلی می باشد و در صورتی که شخص با این نوع از اجازۀ اقامت قادر به یافتن شغل مناسبی شد موظف است کارفرمای آیندۀ خود مطلع سازد که دارای اجازۀ اقامت از نوع s می باشد. همچنین این اشخاص موظف هستند تا مقامات صالحۀ محلی را نیز مطلع سازند و هر نوع تغییر آدرس نیز باید ظرف مدت کمتر از ۸ روز  به اطلاع مقامات صالحه برسد. و نکتۀ مهم دیگری که وجود دارد این نوع از اجازۀ اقامت به عنوان مدرک شناسایی هویت دارندۀ آن محسوب نخواهد شد.

اجازۀ اقامت N (مربوط به پناهندگان )

متقاضیان پناهندگی کسانی هستند که درخواست پناهندگی خود را تقدیم دولت سوئیس کرده اند، و کسانی هستند که تقاضای پناهندگی آنها در حال بررسی می باشد. اما در خلال بررسی تقاضای آنها، امکان اجازۀ اقامت موقت در کشور سوئیس به آنها داده خواهد شد. و تحت شرایط خاصی با توجه به منطوق مادۀ ۴۳ قانون پناهندگی امکان اجازۀ کار به آنها داده خواهد شد. البته بد نیست به این نکته نیز در همین جا اشاره نمائیم که درست است که امکان اجازۀ کار صادر خواهد شد اما کمتر کارفرمائی حاضر به دادن شغل به چنین افرادی می باشد.

شرایط

متقاضیان پناهندگی که اجازۀ اقامت از نوع N را دارند، تا سه ماه پس از درخواست پناهندگی خود امکان اجازۀ کار ندارند. و این ممنوعیت ممکن است تا سه ماه دیگر نیز تمدید شود اگر که درخواست پناهنددگی شما در خلال مدت سه ماهۀ اول رد شود. اما پس از گذشت ۶ ماه پناهندگان تحت شرایط زیر قادر به انجام کار می باشند:

 • اقامت در کانتون زوریخ

 • دارا بودن شرایطی که از سوی ادارۀ کار در نظر گرفته شده است

 • در دست داشتن نامۀ مربوط به تقاضای کار از سوی کارفرما

 • رعایت شرط اولویت برای اتباع داخلی

 • میزان درآمد و همچنین شرایط کار هماهنگ باشد با آنچه که در آن بخش و کانتون مرسوم می باشد.

مقررات و الزمات قانونی در ارتباط با کار پناهندگان

متقاضیان پناهندگی شاید تنها در موارد زیر اجازۀ کار داشته باشند:

کشاورزی، باغبانی، جنگلداری، کارخانه های تولید چوب

 • صنعت ساختمان

 • پرستاری در بیمارستان، منزل و مؤسسات

 • کارخانجات تولید مواد غذایی و نوشیدنی

 • هتل ها و مراکز پذیرایی

 • خشک شوئی ها و مراکز مربوط به دوخت و دوز

 • دفع زباله

لازم به ذکر است که انتخاب شغل، تغییر آن و همچنین انتخاب شغل نیمه وقت، همه با توجه قوانین و مقررات اجازۀ اقامت می باشد. در صورتی که تقاضای پناهندگی رد شود، امکان اجازۀ کار نیز تا زمانی که شخص موظف به ترک کشور می باشد فسخ خواهد شد. و رسیدگی به هر یک از موارد با توجه به نظر قاضی در هریک از موارد به صورت مجزا خواهد بود.

بنابراین متقاضیان پناهندگی حق اجازۀ کار در هیچ یک از کارهای پر سود و پر منفعت در بازار کار آزاد را تا مدت سه ماه از زمان ارائۀ تقاضانامۀ پناهندگی خود ندارند. حتی برخی از کانتون ها این مدت را به سه ماه دیگر نیز افزایش داده اند، دلیلش هم امکان رد تقاضای پناهندگی می باشد. بنابراین متقاضیان پناهندگی پس از گذشت مدت زمان مقرر شده امکان اجازۀ کار را دارند مگر اینکه شرایط بازار کار و شرایط اقتصادی به طور کلی به گونه ای باشد که مانع چنین امری باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای متقاضیان کار

 • کپی از فرم اجازۀ اقامت N

 • کپی از قرارداد کار

 • تأییدیۀ ادارۀ کار در خصوص اشتغال به این کار و اینکه فردی متناسب با این کار در کشور سوئیس وجود نداشته.

پناهندگان رد شده در برزخ زندگی می کنند

به عنوان یک قاعدۀ کلی، درخواست پناهندگانی که مورد پذیرش قرار نمی گیرند، موظف هستند که به موطن اصلی خود بازگردند. اما از آنجائیکه اکثر این افراد قادر به بازگشت به کشور خود نمی باشند، برای آنها اجازۀ اقامت موقت یا f permit صادر می شود. اما اجازۀ اقامت موقت محدودیت های بسیاری را برای دارندۀ آن به همراه خواهد داشت، به این معنا که گاه شخص شاید تا سالها مجبور به نوعی از زندگی باشد که همواره ذاتاً به طور موقتی است. مثال مناسبی که در این خصوص می توان زد شخصی از کشور اریتره بود که به کشور سوئیس پناهنده شد و به مدت ۶ سال پناهندگی اش ادامه پیدا کرد.

اجازۀ سفر برای کسانی که به عنوان پناهنده در نظر گرفته می شوند بسیار محدو است

از لحاظ تئوری، اجازۀ اقامت موقت برای مدت ۱۲ ماه صادر می شود که البته می تواند طولانی تر هم بشود. همچنین از دسامبر ۲۰۱۲ نیز افرادی که به عنوان پناهنده پذیرفته شده اند برای عبور و مرور به سایر کشورها با محدودیت های جدی مواجه هستند. زیرا با توجه به نظر ادارۀ امور مهاجرت و پناهندگی، اجازۀ اقامت موقت به کسانی اعطا می شود که در واقع درخواست پناهندگی آنها رد شده است اما از طرفی قادر به بازگشت به کشور خود نیز نمی باشند. و چنین قانونی نمایان کنندۀ یک از نواقص اساسی قوانین و مقررات بین المللی می باشد. مدت اجازۀ اقامت موقت ۱۲ ماه می باشد اما گاهی ممکن است این مدت  از سوی کانتونی که شخص در آن اقامت دارد به مدت ۱۲ ماه دیگر نیز تمدید شود. مقامات صاحب اختیار در کانتون ها همچنین ممکن است اجازۀ کار به تبعۀ خارجی متقاضی پناهندگی را بدهند البته به استثنای مشاغلی که درآمد آنها بالامی باشد.

مکان اسکان پناهنجویان

بعد از اینکه تقاضای پناهندگی فرد مورد پذیرش قرار گرفت، هر یک از پناهندگان با توجه به توزیع مثبت جمعیت، به یکی از کانتون ها فرستاده خواهند شد، جایی که مسئول رسیدگی به امور پناهندگان می باشد و همچنین وظیفه دارد پناهجویان را در مکان مناسبی اسکان دهد. هزینۀ چنین امری توسط کنفدراسیون کشور سوئیس مشخص می شود. که گاه بر طبق برخی از گزارشات گاه دیده شده که مسئولان از اموال پناهجویان البته به غیر از طلا و مواردی که برای شخص ارزشمند است دریافت می کنند برای ادارۀ خود پناهجویان.

در نهایت با توجه به شرایط بیان شده و با توجه به اینکه متقاضیان پناهندگی همواره در شرایط سخت و طاقت فرسا قرار دارند، و اینکه در بسیاری از موارد وضعیت آنها تا سالهای متمادی به همین صورت می ماند و چه در زمان مدت پناهندگی و چه بعد از آن به راحتی قادر به یافتن شغل و ورود به اجتماع می باشند لذا اکیداً توصیه می کنیم که همواره پناهندگی را به عنوان آخرین و تنها راهکار موجود برگزینید.

آدرس مراکز پذیرش پناهندگی در کشور سوئیس

SEM Wabern

Quellenweg 6
۳۰۰۳ Bern-Wabern
Tel. +41 58 465 11 11

Reception and procedure centre Altstätten

Bleichemühlistrasse 6
۹۴۵۰ Altstätten
Tel. +41 58 480 49 50

Reception and procedure centre Basle

Freiburgerstrasse 50
۴۰۵۷ Basle
Tel. +41 58 482 12 82

Reception and procedure centre Bern

Morillonstrasse 75
۳۰۰۳ Bern
Tel. +41 58 465 75 80

Reception and procedure centre Chiasso

Via 1° agosto
۶۸۳۰ Chiasso
Tel. +41 91 697 60 10

Reception and procedure centre Kreuzlingen

Döbelistrasse 13
۸۲۸۰ Kreuzlingen
Tel. +41 58 480 53 23

 

Reception and procedure centre Vallorbe

Champs de la Croix 21
۱۳۳۷ Vallorbe
Tel. +41 21 843 98 98

Procedure centre Zurich

Förrlibuckstrasse 110
۸۰۰۵ Zurich
Tel. +41 44 274 14 00
Fax  +۴۱ ۴۴ ۲۷۴ ۱۴ ۲۰

Provisioning at the airport Zurich/Geneva

Staatssekretaria für Migration (SEM)
Dienst Flughafenverfahren
Postfach
۸۰۵۸ Zürich Flughafen
Tel. + 41 43 816 87 01
Fax  +۴۱ ۴۳ ۸۱۶ ۸۷ ۰۲

TOP