×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور تاجیکستان

جمهوری تاجیکستان یکی از کشورهای منطقه آسیای مرکزی است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان کشوری مستقل سر برآورد.

تاجیکستان از جنوب با افغانستان، از غرب با ازبکستان، از شمال با قرقیزستان و از شرق با چین همسایه است. اغلب جمعیت این کشور را تاجیک‌ها تشکیل می‌دهند که اشتراک فرهنگی زیادی با ایرانی‌ها دارند.

پس از انقلاب اکتبر، در سال ۱۹۲۸، جمهوری سوسیالیستی شوروی تاجیکستان (جزئی از اتحاد جماهیر شوروی) تشکیل شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۹۹۱ تاجیکستان به استقلال دست یافت.

در اوایل سال 1992 میلادی جنگ داخلی پنج ساله بین دولت تحت حمایت مسکو و مخالفان اسلامگرا، به رهبری عبدالله نوری، در گرفت. در این جنگ، بیش از ۵۰ هزار نفر کشته و بیش از ۷۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند. در سال ۱۹۹۷ با وساطت سازمان ملل متحد، عهدنامه صلح به امضای دو طرف رسید.

کشور تاجیکستان دارای سه استان و یک منطقه خودمختار است: «استان ختلان به مرکزیت قُرغان‌تپه، استان سغد به مرکزیت خجند، استان قراتگین به مرکزیت کافرنهان، منطقه خودمختار کوهستان بدخشان به مرکزیت خاروغ.»

65 درصد از جمعیت این کشور تاجیک هستند، 3/25درصد ازبک و 1/1 درصد روس. اقلیت‌های کوچک دیگری از قبیل اوکراینی‌ها، چینی‌ها، کره‌ای‌ها، تاتارها و غیره نیز در تاجیکستان وجود دارند که 6/2٪ از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. دین اکثریت مردم اسلام است.

 • سیاست در تاجیکستان

امام‌علی رحمان از سال ۱۹۹۲ پس از استعفای اجباری رحمان نبی، نخستین رهبر این کشور پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سابق، به مقام ریاست شورای عالی تاجیکستان منصوب شد.

در سال ۱۹۹۴، رحمان به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد. پس از اتمام دوره پنج ساله‌ او مجدداً در سال ۱۹۹۹ به مدت هفت سال دیگر به این مقام برگزیده شد.

آخرین انتخابات در تاجیکستان در سال 2005 برگزار شد.

تاجیکستان از معدود کشورهای منطقه آسیای مرکزی است که احزاب مخالف فعال و رسمی دارد که هم در مجلس فعال هستند و هم در دولت.

 • اقتصاد در تاجیکستان

تولید ناخالص داخلی تاجیکستان در میان کشورهای آسیای مرکزی از همه کمتر است. کوهستانی بودن آن سبب شده تنها هفت درصد از خاک آن قابل استفاده باشد. پنبه مهمترین محصول کشاورزی آن است.

این کشور از تنوع مواد معدنی برخوردار است اما مقادیر آنها اندک است. در حال حاضر تقریبا دو سوم جمعیت آن در فقر به سر می‌برند. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2006 میلادی 521/9 میلیارد دلار بود.

نرخ بیکاری در این کشور 12 درصد است و 64 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در تاجیکستان در سال 2006 میلادی 9/11 درصد بود.

این کشور منابع اندکی از نفت دارد.

شرکای صادرات تاجیکستان که به آلومینیوم، برق، پنبه، میوه، سبزیجات محدود می‌شود کشورهای هلند ، ترکیه ، ایران ، ازبکستان و روسیه است.

واردات به تاجیکستان بیشتر از کشورهای روسیه، قزاقستان، ازبکستان، چین و آذربایجان  است.

ارتباطات در تاجیکستان

در این کشور شش ایستگاه تلویزیونی برنامه پخش می‌کنند.

تاجیکستان در یک نگاه

مساحت

۱۴۳٬۱۰۰ کیلومترمربع

پایتخت

دوشنبه

جمعیت

۸٬۶۱۰٬۰۰۰ نفر

زبان

تاجیکی

واحد پول

سامانی

دامنه اینترنتی

tj.

پیش شماره

992+

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور تاجیکستان

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

همان طور که می دانید یکی از راه های مهاجرت به تاجیکستان، اقدام از طریق ویزای تحصیلی می باشد. تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور تاجیکستان امکان پذیر است. یکی از نکات مهم کشور تاجیکستان این مورد است که دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی  در کشور تاجیکستان ۴ ساله بوده و از مدارک مورد نیاز برای اقدام در این مقطع داشتن دیپلم و ریز نمرات قبولی می باشد. در این مقطع بیشترین پذیرش در رشته های راه آهن، حمل و نقل هوایی، صنعت، اقتصاد، مدیریت، زبان های خارجی، کسب و کار، تجارت و …. می باشد. هزینه تحصیل یکساله در این مقطع از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در سال می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور تاجیکستان ۲ ساله بوده و داشتن مدرک کارشناسی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع می باشد. دوره های کارشناسی ارشد در کشور تاجیکستان بصورت آنلاین و غیر حضوری نیز ارائه می شود. در دانشگاه های کشور تاجیکستان در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی نیز مشغول به تحصیل شوند، متقاضی برای تحصیل به زبان انگلیسی باید حداقل مدرک زبان انگلیسی (آیلتس ۶) را داشته باشد در غیر این صورت کشور تاجیکستان برای دانشجویانی که مدرک زبان ندارند دوره های آموزش زبان انگلیسی در نظر می گیرد.  هزینه تحصیل یکساله در این مقطع ۲۵۰۰ دلار می باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور تاجیکستان تحقیقاتی و پژوهشی بوده و همانند مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند این مقطع را به صورت آنلاین یا غیر حضوری سپری نمایند. در پایان این مقطع، اعطای مدرک دکترا به دانشجویان، ملزم به ارائه ی پایان نامه می باشد. هزینه تحصیل یکساله در این مقطع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار می باشد.

دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل خود را ندارند می توانند از کمک هزینه های تحصیلی تا سقف ۵۰۰۰ دلار استفاده نمایند. دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع دکترا با رائه یک برنامه تحقیقاتی معتبر می توانند تا سقف ۱۰۰۰۰ دلار کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایند.

تا اینجا به شرایط و نکات تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان پرداخته شد، اکنون به معرفی دانشگاه های تاجیکستان می پردازیم.

از دانشگاه های کشور تاجیکستان عبارتند از:

 • دانشگاه ملی تاجیکستان

این دانشگاه در سال ۱۹۴۷ میلادی در شهر دوشنبه تاسیس شد. در ابتدا دانشکده های این دانشگاه تنها شامل دانشکده زمین شناسی، دانشکده زیست شناسی و دانشکده تاریخ فیلولوژی می شد اما امروزه دانشکده های ریاضی و مکانیک، دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده بیولوژی، دانشکده حقوق شناسی، دانشکده تاریخ، دانشکده روزنامه نگاری و مترجمی، دانشکده شرق شناسی، دانشکده زبان شناسی، دانشکده اقتصاد و مدیریت، دانشکده دارائی و اقتصاد، دانشکده فلسفه و دانشکده مالیه به دانشکده های این دانشگاه اضافه شده است.

 • دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان

این دانشگاه در بخش ها و رشته های صنعت، غذا، نساجی، بازاریابی و روابط بین الملل و تکنولوژی روز اطلاعاتی و مخابراتی دانشجو می پذیرد. شعبات دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان در شهرهای خجند، کولاب و اسفره می باشد. دانشکده های این دانشگاه دانشکده مکانیک و تکنولوژی، دانشکده انرژی، دانشکده مدیریت، دانشکده مهندسی و تجارت، دانشکده حمل و نقل و راه سازی، دانشکده ساختمان و معماری و دانشکده تکنولوژی شیمی فلزات می باشد.

 • دانشگاه دولتی تجارتی تاجیکستان

در این دانشگاه رشته های حسابداری، دارائی، مدیریت فروش و صنایع غذایی، اقتصاد، بازاریابی در بازار بین المللی و خدمات، اقتصاد جهانی (روابط تجاری ـ اقتصادی ـ بین المللی)، امور گمرکی، ساختار های اطلاعاتی در اقتصاد و تکنولوژی محصولات غذایی به متقاضیان ارائه می گردد. این دانشگاه از دانشکده های اقتصاد و مدیریت، دانشکده اقتصاد جهانی و حقوق، دانشکده تجارت و گمرک و دانشکده تحصیلات غیر حضوری تشکیل شده است.

 • دانشگاه روسی تاجیکی سلاویانی (RTSU)

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ میلادی تأسیس شد. دانشکده های فیلولوژی، اقتصادی، تاریخ و روابط بین الملل و حقوق از دانشکده های موجود در این دانشگاه می باشد.

 • دانشگاه دولتی آموزگاری تاجیکستان

این دانشگاه در سال ۱۹۳۱ با نام انستیتوی آگروپداگوژی تاسیس شد و بارها در سال های ۱۹۳۲، ۱۹۳۴، ۱۹۳۹ و …. تغییر نام داد اما در انتها دانشگاه دولتی آموزگاری تاجیکستان عنوان گرفت. زبان تدریس در دانشگاه آموزگاری تاجیکستان فارسی تاجیکی، روسی و ازبکی می باشد. از دانشکده های این دانشگاه عبارتند از: دانشکده زبان ‌شناسی تاریخی، دانشکده تاریخ، دانشکده ریاضیات، دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده زیست شناسی، دانشکده جغرافیا، دانشکده علوم تربیتی، دانشکده زبان انگلیسی، دانشکده زبان‌شناسی تاریخی رومی – ژرمنی، دانشکده زبان و ادب روسی و دانشکده فناوری و کارآفرینی. دانشجویان می توانند برای اسکان از خوابگاه های این دانشگاه استفاده نمایند.

 • آکادمی علوم کشور تاجیکستان

این آکادمی در سال ۱۹۵۱ تاسیس گردید. می توان گفت آکادمی علوم تاجیکستان به دلیل پرورش دانشمندان مشهور و بسیار کار آزموده عالی ترین و بهترین مرجع علمی در این کشور محسوب می شود. در این آکادمی بیشترین تحقیقات و پژوهش ها مربوط به رشته‌های نجوم و ستاره شناسی، زلزله شناسی، زمین ‌شناسی، شیمی، زیست، علوم جامعه ‌شناسی، ریاضیات، فیزیک نظری و عملی ، مسائل نفت و ترکیبات طبیعی آن، فیزیولوژی و بیولوژی نباتات، اقتصاد، تاریخ و فلسفه و …. می باشد. شعبات آکادمی علوم تاجیکستان عبارت است از شعبه علوم فیزیک، ریاضیات، زمین ‌شناسی و شیمی/ شعبه علوم پزشکی و زیست‌ شناسی و شعبه علوم اجتماعی.

 • دانشگاه دولتی کشاورزی تاجیکستان

دانشگاه دولتی کشاورزی تاجیکستان در سال ۱۹۳۱ در شهر خجند تاسیس شد و در سال ۱۹۴۴ به شهر دوشنبه انتقال یافت که از نخستین مراکز آموزشی آسیای میانه محسوب می شود. روابط علمی میان این دانشگاه و دانشگاه های کشور آمریکا، ایران، ژاپن، چین، هند، افغانستان، لهستان، آلمان، انگلیس و هلند برقرار است. دانشکده های دانشگاه کشاورزی تاجیکستان عبارت است از: دانشکده مهندسی کشاورزی، دانشکده باغداری و بیوتکنولوژی، دانشکده تجارت کشاورزی، دانشکده زراعت و کشاورزی، دانشکده مهندسی دام، دانشکده دامپزشکی، دانشکده اقتصاد، دانشکده آبیاری، دانشکده مکانیزاسیون کشاورزی، دانشکده مختص دانشجویان خارجی، دانشکده غیر حضوری و دانشکده تحصیلات تکمیلی.

 • دانشگاه تکنیکی تاجیکستان

دانشگاه تکنیکی تاجیکستان در سال ۱۹۵۶ میلادی با نام دانشکده پلی تکنیکی تاسیس شد که در سال ۱۹۹۲ به دانشگاه تکنیکی تاجیکستان تغییر نام داد. این دانشگاه از جمله دانشگاه های دولتی کشور تاجیکستان می باشد. دانشکده انرگتیکی (مهندسی برق)، دانشکده تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، دانشکده ساختمان و معماری، دانشکده تکنولوژی شیمی و متالوژی، دانشکده مکانیک و تکنولوژی، دانشکده کار آفرینی و مهندسی و دانشکده راه از دانشکده های این دانشگاه می باشد.

 • دانشگاه علوم پزشکی کشور تاجیکستان

دانشگاه دولتی پزشکی تاجیکستان تحت عنوان ابوعلی سینا در سال ۱۹۳۹ در شهر دوشنبه بنیان گذاری شد. این دانشگاه در رشته های علوم پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و زمینه های تخصصی دیگر پذیرای دانشجویان می باشد

با توجه به آنچه در متن بیان شد به سبب وجود امکانات مطلوب تحصیلی، بالا بودن سطح علمی، هزینه های پایین تحصیل و …. بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در کشور تاجیکستان می باشند. معرفی دانشگاه های تاجیکستان می تواند تصمیم گیری برای انتخاب دانشگاه را برای دانشجویان اسوده نماید. در این مقاله تلاش شد در ارتباط باشرایط دانشگاه های تاجیکستان، نکات تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان، معرفی دانشگاه های تاجیکستان و …. اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار گیرد. شما می توانید در صورت داشتن ابهام در ارتباط با تحصیل در دانشگاه های کشور تاجیکستان، شرایط، نکات و موارد مربوط به آن با موسسات وکالتی معتبر تماس حاصل نموده و پاسخ سوالات خود را جویا شوید.

ویزای کاری کشور تاجیکستان

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

تاجیکستان دراری اقتصادی پویا و قوی نیست. در حال حاضر موقعیت اقتصادی کشور تاجیکستان بسیار بی ثبات میباشد که بخش عمده‌ای از علل آن به دلیل زیرساخت‌های ضعیف کشور تاجیکستان می باشد. طبق گزارشات بانک جهانی نرخ بیکاری در تاجیکستان در طول ۱۰ سال گذشته در حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد در نوسان بوده است. نرخ بیکاری در تاجیکستان در سال ۲۰۱۶ در حدود ۱۰٫۸۲ ( ده و هشتاد و دو صدم درصد) بوده است لذا کشور تاجیکستان بیشتر به عنوان صادر کننده نیروی کار شناخته می شود تا کشوری که مهاجرین کاری از کشورهای دیگر جهت یافتن کار به تاجیکستان مراجعه کنند.  در سال ۲۰۰۸ حدود ۸۰۰۰۰۰ نیروی کار کشور تاجیکستان در روسیه مشغول بوده اند. با توجه به سخت تر شدن قوانین روسیه جهت مهاجرین کاری، مهاجرت شهروندان تاجیک به روسیه کاهش پیدا کرده و  مطابق گزارشات منتشر شده در سال تعداد در سال ۲۰۱۳ به ۵۰۰۰۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است. بنابراین کشور تاجیکستان مقصد مناسبی برای یافتن کار نیست. سطح دستمزدها در این کشور بسیار پایین بوده و  در حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ دلار آمریکا در ماه می باشد.

با توجه به موارد فوق کشور تاجیکستان مناسب برای افرادی است که قصد سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کاری را در تاجیکستان دارند و در این خصوص کشور تاجیکستان هم از ورود سرمایه گذاران کشورهای دیگر استقبال می کند. با توجه به این موضوع که فضای زیاد و مکان مناسب کارخانه های بسیاری در کشور تاجیکستان موجود میباشد ولی بدلیل کمبود سرمایه راه اندازی کارخانجات تعطیل می باشند  که با سرمایه اندکی می توان آنها را راه اندازی نمود و سود ده هم خواهد بود ، علی الخصوص در بخش خوراک و تغذیه.

بیزینس هایی همچون تاسیس مرغداری و گاو داری یا پرورش ماهی و آبزیان خوراکی ، و همچنین کشاورزی بازدهی خوبی خوهد داشت ، از نظر فراوانی آب و امکانات اصلی و اولیه جهت انجام این کارها عالی است. در باب سر مایه گذاری ایرانیان نیز بدلیل هم زبانی با تاجیک ها و نزدیکی زبان بین مردم این دو کشور ، تاجران ایرانی در انجام تجارت با تاجیکستان موفق میباشند  البته باید حسن رفتار مردم تاجیکستان با ایرانیان را نیز در نظر گرفت که برای ایرانیان بسیار احترام قائل هستند .

بنابراین در این مقاله به مدارک لازم برای ویزای سرمایه گذاری در تاجیکستان می پردازیم. لازم به ذکر است کشور تاجیکستان برای اغلب کشورها ویزای الکترونیکی صادر می نماید و همچنین امکان صدور ویزا برای شهروندان سایر کشورها در فرودگاه دوشنبه کشور تاجیکستان وجود دارد. جهت انجام فعالیتهای کاری در تاجیکستان سه نوع ویزا صادر می گردد: ویزای سرمایه گذاری، ویزای تجاری و ویزای کاری. ویزای تجاری در ابتدا به مدت یک سال صادر می گردد و قابلیت تمدید به مدت یکسال دیگر هم دارد. . در صورتیکه هدف سرمایه گذاری در تاجیکستان باشد ویزای سرمایه گذاری در ابتدا  به مدت ۲ سال صادر می شود.ویزای کار در صورت عدم داشتن قرارداد کاری با شرکتهای فعال در تاجیکستان، در ابتدا برای مدت ۳ ماه صادر می شود اما پس از یافتن کار قابلیت تمدید داشته و به مدت زمان قرارداد کاری تمدید خواهد شد. پس از یافتن کار امکان بردن همراهان به تاجیکستان  نیز وجود دارد.

 

مدارک لازم برای ویزای کار

 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ خروج

 • دو قطعه عکس پاسپورتی

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا

 • ثبت نام در سیستم OVIR ( OVIR اداره ثبت نام اتباع خارجی است که در صورت اقامت بشتر از ۳ روز در کشور تاجیکستان اطلاعات شخص باید در این سیستم ثبت شود)

 • محل اقامت در تاجیکستان

این مقاله در خصوص مدارک لازم برای ویزای کار در تاجیکستان نگارش شده تا شما با شرایط مهاجرت کاری به تاجیکستان  آشنا شوید. به طور کلی کسب اقامت از طریقویزای کار یکی از روشهای مهاجرت به کشور تاجیکستان می باشد. امید است مقاله فوق پاسخ برخی از پرسش های شما را داده باشد. با توجه به مواردی که در خصوصمهاجرت کاری به تاجیکستان مطرح شد و به جهت اهمیت بالای مقوله مهاجرت کاری به تاجیکستان پیشنهاد می گردد متقاضیان به وکیل مهاجرت به تاجیکستان مراجعه و در خصوص فرایند و مدارک لازم برای اخذ ویزا ی کاری مشاوره تخصصی اخذ نمایند.

ثبت شرکت در کشور تاجیکستان

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

وضعیت حقوقی شرکت در تاجیکستان اشکال مختلفی را شامل می شود:

_شرکت با مسئولیت محدود
_شرکت با مسئولیت تکمیلی
_شرکت سهامی

تعریف شرکت

شرکت یک نهاد قانونی است که صاحبان حقوق و تعهدات سهامداران و یا یک فرد مشخص نیست بلکه شخص حقوقی است.

شرکت با مسئولیت محدود LTD یا OOO در روسی: مجوز قانونی برای ثبت این نوع شرکت در تاجیکستان ماده ۹۴ قانون مدنی تاجیکستان است. تعداد سهامداران برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل یک نفر و حداکثر ۳۰ نفر است. حداقل میزان سرمایه برای ثبت این نوع شرکت ۱۵۰ USD است و حداقل نیمی از سرمایه می بایست در زمان ثبت نام سرمایه گذاری شود.

شرکت با مسئولیت تکمیلی (ODO در روسی): ماده ۱۰۵ قانون مدنی تاجیکستان شرکت با مسئولیت تکمیلی را تأیید می کند. تفاوت اصلی شرکت با مسئولیت محدود و شرکت با مسئولیت تکمیلی در حوزه مسئولیت شرکا است. مسئولیت سهامداران در شرکت با مسئولیت تکمیلی ممکن است از میزان سرمایه فراتر برود.

شرکت سهامی (AO در روسی): سهام شرکت A joint  در تاجیکستان صرف نظر ملیت و مبدأ سهامدار ایجاد شود. میزان سهام هر شرکت توسط سهامداران و بنیانگذاران شرکت مشخص می شود.. حداقل سرمایه برای شرکت سهامی عام ۱۰۵۰ دلار و برای شرکت سهامی خاص ۲۱۰ دلار می باشد.

دفتر شعبه یا نمایندگی شرکتهای خارجی

شرکت خارجی و یا دفتر مرکزی جهت عملیات تجاری یک دفتر نمایندگی در تاجیکستان ایجاد کند. تفاوت دفتر شعبه و دفتر نمایندگی به فعالیتهای شرکت و وضعیت حسابداری شرکت بستگی دارد.

دفتر شعبه: دفتر شعبه یک شرکت خارجی است که علاقمند به حضور فیزیکی در تاجیکستان و برای شروع تجارت و ارتباط با شرکای تجاری است. دفتر شعبه شخصیت حقوقی مستقل یا جداگانه ای از دفتر مرکزی ندارد و مسئولیت حقوقی دفتر شعبه به مسئولیت حقوقی دفتر مرکزی بستگی دارد. دفتر شعبه باید مدیریت مستقل، حسابهای بانکی و حسابداری مستقل داشته باشد.

دفتر نمایندگی: دفتر نمایندگی برای نظارت بر بازار خارجی و ارتباط با مشتریان خارجی دفتر مرکزی تأسیس می شود. دفتر نمایندگی اغلب توسط شخص خارجی که توسط دفتر مرکزی مجاز است اداره می شود.

مشارکت

هر مشارکت نیازمند حداقل ۲ شریک است. مسئولیت شرکا در مشارکت به طور کلی نامحدود است. در تاجیکستان سه نوع مشارکت برای سرمایه گذاران خارجی وجود دارد: مشارکت کامل، مشارکت محدود، تعاونی تولید

مشارکت کامل: یک مشارکت کامل به عنوان گروه از افراد برای دستیابی به هدف مشترک تعریف می شود. تشکیل مشارکت کامل پیچیده نیست و لازم است حداقل دو شریک درمورد ایجاد یک نوع مشارکت توافق کنند و قراردادی کتبی تنظیم نمایند. قرارداد باید تسط همه شرکا امضا شود. هر شریک اجازه دارد به صورت مستقل عمل نماید و همه شرکا به صورت دائم با دارایی های شخصی خود برای پرداخت بدهی ها ضامن است.

مشارکت محدود: مشارکت محدود یک توافقنامه مشارکت با محدود کردن مسئولیت برخی شرکا است. حداقل یک شریک مسئولیت عمومی دارد در حالکیه مسئولیت همه شرکا محدود به میزان سرمایه پیش بینی شده است. ایجاد مشارکت محدود نیازمند توافق حداقل یک شریک با مسئولیت محدود و یک شریک با مسئولیت نا محدود است. مشارکت محدود انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مشارکت کامل دارد زیرا با اضافه کردن شرکا با مسئولیت محدود می توان میزان سرمایه را افزایش داد.

تعاونی تولید: تعاونی تولید یک انجمن داوطلبانه با عضویت حداقل ۵ نفر است که فعالیت های تجاری مشترک در زمینه تولید، فروش و تجارت انجام می دهند. ماده قانونی تشکیل تعاونی تولید ماده ۱۱۸ قانون مدنی تاجیکستان است. مسئولیت اعضای تعاونی تولید محدود به میزان تعریف شده در اساسنامه است. تعاونی تولید در صورتی که بیش از ۵۰ عضو داشته باشد یک هیئت نظارت نیاز دارد.

مراحل ثبت شرکت در تاجیکستان

۱٫پرداخت هزینه ثبت نام در Amonatbank

۲٫ثبت نام شرکت و اخذ کد مالیاتی TIN

مطابق با ماده ۵ قانون RT 508 از تاریخ ۹ می ۲۰۰۹ مسئولین مالیاتی ثبت نام اشخاص حقوقی را انجام می دهند. جهت ثبت نام شرکت مدارک زیر لازم است:

_فرم ثبت نام
_تصمیم در ثبت یک شرکت حقوقی
_کپی سند هویتی هر یک از سهامدارن و تأیید مالیاتی
_کپی شناسنامه متقاضی
_کپی تأیید آدرس شرکت حقوقی

طبق ماده ۱۰ قانون RT 3508 ثبت نام باید ظرف ۵ روز کاری از زمان ارائه مدارک تکمیل شود. کارفرمایان پس از ثبت نام یک کد TIN، و یک کد SIN دریافت می کنند.

هزینه ها: ۱۰۰۰ TJS هزینه دولتی، ۸۰ TJS هزینه بررسی مدارک

۳٫تهیه مهر شرکت

تهیه مهر برای شرکت حقوقی توسط آژانس Sealmaker ظرف ۲ روز کاری انجام می شود. شرکت برای انجام معاملات و روابط حقوقی خود نیاز به مهر دارد و در عمل مهر برای امضای قراردادها، صدور صورتحساب ها و سایر اقدامات حقوقی مهر شرکت مورد نیاز است.

هزینه: ۷۰ TJS

۴٫ثبت نام در اداره بیمه و بازنشستگی و دریافت کد SIN

۵٫ثبت نام در حوزه مالیات بر ارزش افزوده

سرمایه گذاری در کشور تاجیکستان

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

قوانین سرمایه در تاجیکستان

الف: مقررات عمومی

ب: نظام حقوقی سرمایه گذاری

ج:حمایت دولت از سرمایه گذار و سرمایه گذاری

د:الزامات مورد نیاز برای سرمایه گذار

ه:مقررات نهایی

هدف از سرمایه گذاری حاضر در تاجیکستان و جلب سرمایه گذار و استفاده موثر از منابع مادی و مالی، ماشین آلات و فناوری پیشرفته ، تامین شرایط مساعد برای فعالیت سرمایه گذاری، تجربه مدیریت و همچنین شرایط استفاده آزاد و شفاف، تملک سرمایه و در اختیار داشتن سرمایه گذاری ها ، رعایت میزان حقوق بین الملل و عملکرد بین المللی و همکاری در زمینه سرمایه گذاری می باشد.

الف:مقررات عمومی

ماده یک: مفاهیم ویژه و اصلی

سرمایه گذاری: کل انواع دارایی (به غیر از کالاهی مصرف شخصی)مانند اشیا لیزینگ مالی از لحظه عقد قرارداد لیزینگ، و همچنین اختیاراتی به سرمایه گذار به عنوان شخص حقیقی از جانب شخص حقوقی داده می شود که از جمله این اختیارات افزایش دارایی های ثابت که برای فعالیت های تجارتی استفاده می شود.

نهادهای مامور در امور سرمایه گذاری در تاجیکستان چیست؟

نهاد مربوط به سرمایه گذاری در تاجیکستان یک نهاد دولتی می باشد که از سوی دولت جمهوری تاجیکستان تعیین شده است که از وظایف این نهاد سیاست دولت در بخش سرمایه گذاری است  و در زمینه انعقاد توافقنامه های سرمایه گذاری و نظارت اجرای آن ها نظارت و فعالیت دارد.

مطابق با  قوانین  سرمایه گذاری در کشور  تاجیکستان اشخاص حقوقی جمهوری تاجیکستان که طرح ها و برنامه های  سرمایه گذاری  را در این شکور عملی می نمایند و به انجام  می رسانند، از اولویت مشخص و دقیقی  برای سرمایه گذاری در این کشور  برخوردار هستند.

قوانین  دولت تاجیکستان در بخش توسعه و  سرمایه گذاری برداشته و برگرفته  از قانون اساسی و قوانین مالیاتی این کشور می باشد  که دارای قانون موجود حاضر ،مستندات مستدلات  قانونی دولت  تاجیکستان و مستندات قوانین خارجی و  بین المللی که از جمهوری تاجیکستان به رسمیت شناخته شده ، می باشد.

در صورت پیدا شدن  مشکل و اختلافات  اساسی بین مقررات قانون حاضر و قوانین بین المللی که از طرف جمهوری تاجیکستان اعتراف و اعلام  شده است، با شرایط و مستندات  و مستدلات قانونی بین المللی تطبیق داده خواهد شد.

موضوع و انواع فعالیت های سرمایه گذاری در کشور تاجیکستان

۱-قوانین اموال منقول و غیر منقول

۲-قوانین و ارزیابی اوراق بهادر

۳-مالکیت معنوی

انواع فعالیت های سرمایه گذاری د کشور تاجیکستان

-فعالیت های سرمایه گذازی  خصوصی که این نوع  از از سرمایه گذاری از سمت  شهروندان تاجیکی و موسساتی که دولتی نیستند و به صورت خصوصی فعابیت دارند ،ادارات، سازمان ها ی خصوصی  و سایر نهادهای دولت تاجیکستان صورت می پذیرد.

-فعالیت سرمایه گذاری دولتی که این نوع از سرمایه گذاری  از سمت نهادهای دولتی بسیار قوی و مجرب و ویژه ، موسسه های دولتی ، ادارات و سازمان ها از حساب صندوق بودجه دولتی صورت می پذیرد

-فعالیت سرمایه گذاری خارجی و بین المللی که این نوع از سرمایه گذاری  که از سمت  شهروندان خارجی دیگر کشور ها ، دولت های خارجی،اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی و داخلی،موسسات مالی بین المللی و همچنین  اشخاص بدون تابعیت تاجیکی صورت  میپذیرد.

-فعالیت های  مشترک سرمایه گذاری که از سمت  شهروندان ، اشخاص حقوقی دولت تاجیکستان و دیگر دولت های خارجی اصورت می گیرد..

ضمانت حمایت حقوقی از سرمایه گذاری و افراد سرمایه گذار

۱-در صورت وارد شدن تغییرات و اصلاحات در  قانون سرمایه گذاری در  تاجیکستان، سرمایه گذاران در این کشوراین  حق را خواهند داشت که  در طول مدت ۱۰ سال از تاریخ انتشار رسمی این تغییرات به وجود آمده و اصلاحات انجام شده، شرایط بهتر و مساعدتر را برای خود انتخاب نمایند.

۲-بر طبق قوانین کشور  تاجیکستان سرمایه گذار خارجی موجود در کشور تاجیکستان حق جبران ضررها و زیان خود را بر اثر اقدامات غیر قانونی و عدم فعالیت های قانونی که   به آن ها وارد شده و این اقدامات با مستندات و مستدلات موجود در کشور تاجیکستان مطابقت نمی کند را دارد.

۳-کشور تاجیکستان ثبات شرایط توافقات و قراردادهای ا که بین سرمایه گذاران و نهادهای مامور دولتی در تاجیکستان  انعقاد شده است به استثنای مواردی ذیل متن قرارداد و بین طرفین توافق شده، ضمانت می کند.

تسهیلات سرمایه گذاری در تاجیکیستان

-تسهیلات مالیاتی

-تسهیلات گمرکی

-اعطای کمک های بلاعوض نقدی و غیر نقدی دولتی

-تسهیلات مالیاتی و گمرکی مطابق ترتیبات مقرر نموده در اختیار سرمایه گذاران قرار اده می شود.

فرصت های سرمایه گذاری در تاجیکستان

۱-ایجاد نیروگاهای کوچک تولید برق آبی و سدهای بزرگ

در خصوص سرمایه گذاری در این زمینه مناقصه های بسیاری برگزار گردیده و تامین اعتبار این پروژه های سرمایه گذاری از سوی بانک توسعه اسلامی و بانک جهانی صورت میگیرد. شرکت های ایرانی مربوط به این پروژه (راه کاروان و نارود) در پی احداث ۸ نیروگاه کوچک برقی در این زمینه هستند.

۲-ساخت مجنمع های مسکونی و هتل:

با توجه به اینکه کشور تاجیکستان دارای بافت های فرسوده  و بناهای قدیمی می باشد، بخش ساخت مسکن در این کشور از اولویت بسیار بالایی برخوردار می باشد، از جمله کشورهایی که در این زمینه در کشور تاجیکستان سرمایه گذاری کرده اند: روسیه،ترکیه،افغانستا،ایران میباشد که مشغول ساخت ۳ هتل در دوشنبه می باشد.

همچنین شرکت ساوتکنیک در ایران در حال ساخت مجتمع مسکونی شامل سه برج ۱۶طبقه می باشد.

۳-بازسازی و مرمت کارخانه سیمان دوشنبه و احداث کارخانه های جدید

این کارخانه بسیار قدیمی و با ظرفیت بسیار پایین فعالیت دارد،که تا کنون چند شرکت ایرانی ازاین کارخانه بازدید و تحقیق داشته و مذاکراتی در باب باسازی این کارخانه داشته اند.

۴-احداث کارخانجات تولید ساختمانی و بهداشتی:

افزایش ساخت و ساز در کشور تاجیکستان نسبت به سال های قبل افزایش یافته در نتیجه سرمایه گذاری در بخش تولید مصالح ساختمانی و بهداشتی از الویت های اصلی این کشور به شمار می رود، مشارکت و سرمایه گذاری در تولید لوله سبز،موزاییک،کاشی،درب و پنجره و .. از جمله سرمایه گذاری ها در این بخش می باشد.

۵-صنایع غذایی:

عمده مواد غذایی در کشور تاجیکستان از کشورهای همجوار مانند روسیه،ایران،ترکیه و تا حدودی اروپا وارد می شود، از جمله تولیدات شکلات،چای و روغن،بیسکوییت،ماکارونی، محصولات لبنی و … می باشد.

۶-صنایع تبدیلی:

به دلیل دارا بودن آب و هوای خوب در تاجیکستان سرمایه گذاری در این بخش میتواند سود آور باشد، به عنوان مثال در تاجیکستان ذخایر کانی ها در حدود ۴۰ نوع میباشد که میتوان سنگ های قیمتی،طلا،مس،آلومنیوم،ذغال سنگ،روی و … را از این دست صنایع دانست لذا سرمایه گذاری به منظور شناسایی معادن و تعیین خلوص آنان مناسب خواهد بود.

۷- صنایع داروسازی و تجهیزات پزشکی:

اکثر داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در کشور تاجیکستان از کشورهای خارجی  از جمله ایران و روسیه وارد می شود و پتانسیل موجود در این این کشور برای جذب سرمایه گذاری در این بخش بالا می باشد و کشور ایران در زمینه احداث کارخانه های داروسازی در شهر دوشنبه با این کشور در حال مذاکره است.

۸-صنایع نساجی

۹-راهسازی مخابرات:

یکی از مشکلات کشور تاجیکستان نبود راها و جاده های مناسب است در داخل و خارج کشور است در نتیجه سرمایه گذاری کوتاه مدت در مرمت و ساخت جاده ها و راه ها  به ویژه در پایتخت این کشور  به طور مثبت ارزیابی گردیده.

۱۰-صنعت توریسم و گردشگری:

کشور تاجیکستان در طول ۷ ماه دارای آب و هوای بسیار خوبی میباشد در نتیجه با وجود جاذبه های گردشگری،تاریخی،تفریحی بسیاری در این کشور با سرمایه گذاری در این بخش و با مشارکت آژانس های هواپیمایی و توریستی در ایران و طرف تاجیکستان توصیه می شود.

پناهندگی به کشور تاجیکستان

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

 • یک پناهنده فردی است که شهروند جمهوری تاجیکستان نیست و در سرزمین تاجیکستان ساکن شده است و به خاطر ترس از آزار و شکنجه در کشور شهروندی خود یا به دلایل نژاد ، مذهب ، شهروندی ، قومیت ، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی قادر نیست در کشور خود زندگی کند و تمایلی به بازگشت به کشور خود را ندارد یا شخص بدون تابعیت می باشد که به کشور تاجیکستان پناه آورده است .

 • آیا می توان در صورت رد درخواست پناهندگی در تاجیکستان به کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل اعتراض نمائیم ؟

 • با توجه به اینکه تاجیکستان کنوانسیون ۱۹۵۱ پناهندگان و پروتکل ۱۹۶۷ آن را امضاء نموده است ، به همین دلیل شخص می تواند به در صورت رد درخواست پناهندگی توسط دولت تاجیکستان به کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل اعتراض نماید ، کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ممکن است شخص را در مورد روش های پناهندگی موجود در کشورتاجیکستان هدایت کند و در صورت لزوم با ارائه خدمات قانونی به شخص کمک و یاری نماید .

 • شخص در کدام اداره در تاجیکستان می تواند درخواست پناهندگی ارائه نماید ؟

 • اگر شخص به طور قانونی به تاجیکستان وارد شده است می بایست به اداره مهاجرت تحت وزارت امور داخلی مراجعه نماید و در خواست پناهندگی خود را ارائه دهد در عین حال شخص باید توجه داشته باشد که به عنوان یک شخص خارجی باید ظرف ۳ روز کاری پس از ورود به تاجیکستان (به جز روزهای شنبه و یکشنبه) به اداره مهاجرت تحت وزارت امور داخلی (OVIR سابق – اداره ویزا و ثبت نام ) مراجعه نموده و ثبت نام کند ، این بدان معنی است که کسانی که به تاجیکستان می رسند ، باید ظرف ۳ روز کاری ثبت نام نمایند . درخواست شخص برای پناهندگی ممکن است ظرف یک ماه ارائه شود اما مهم این است که در طول ۳ روز کاری ثبت نام اجباری می باشد ، در غیر این صورت شخص طبق قانون مجازات اداری جریمه و محکوم خواهد شد .

  اگر شخص به صورت غیرقانونی از مرزهای کشور عبور کرده است می بایست ظرف مدت ۲۴ ساعت به ارگان های حفاظت از مرز کشور تاجیکستان خود را معرفی نماید و پس از آن ظرف مدت ۳ روز کاری در خواست خود را به اداره مهاجرت ارسال می نماید .

 • اگر شخص نمی تواند به دلیل وضعیت جسمانی ( ناتوانی یا بیماری ) درخواست ارائه نماید ، نماینده قانونی او می تواند در خواست پناهندگی نماید به شرط آنکه سند پزشکی معتبر ارائه نماید .

 • برای ثبت نام و درخواست پناهندگی در تاجیکستان چه مدارکی مورد نیاز است ؟

 • شخص می بایست  به صورت شخصی برای پناهندگی درخواست نماید که برای درخواست پناهندگی در تاجیکستان مدارک زیر را باید ارائه نماید :

 • یک درخواست کتبی برای بخش خدمات مهاجرت ( بدون نیاز به فرم ) و ۲ قطعه عکس ( ۴*۳ ) برای هر یک از اعضای خانواده بالای ۱۶ سال

 • پاسپورت شخص و همچنین یک کپی از پاسپورت و سایر اسناد هویتی دیگر

 • گواهی از محل اقامت شخص در تاجیکستان

 • گواهی بهداشتی از جمله آزمایش اچ آی وی (HIV ) که این آزمایش می تواند در اداره پلیس واقع در شهر دوشنبه در خیابان ۱۲ دانشکده دندانپزشکی انجام شود

 • اگر شخص کمتر از ۱۶ سال سن دارد :

 • در صورت ورود افراد زیر ۱۶ سال در قلمرو جمهوری تاجیکستان آنها همراه با نمایندگان قانونی و کسانی که مایل به شناختن به عنوان پناهنده هستند به اداره مهاجرت مراجعه نموده تا پرسشنامه را تکمیل نموده و مصاحبه صورت گیرد ، در این صورت اقدامات لازم جهت انتقال افراد ذکر شده به سازمان های حامی و نگهداری جمهوری تاجیکستان تا زمان تصمیم گیری در مورد تعیین وضعیت قانونی آنها مطابق با قانون مربوط به پناهندگان و سایر مقررات جمهوری تاجیکستان انجام گیرد .

 • شخص باید بداند که طبق قانون تاجیکستان (قطعنامه شماره ۳۲۵ سال ۲۰۰۰ ) پناهندگان و پناهجویانی که بعد از سال ۲۰۰۰ وارد تاجیکستان شده اند مجاز به سکونت در استان گورنو بدخشان و شهرهای زیر نیستند : دوشنبه ، خوجند ، کورگان تایت ، تورسن زاده ، رگگون ، سربند ، کولب ، نورک ، چاکالوف ، کایراکوم ، تابوشار، کینبدوم و مجاز به سکونت در مناطق Varzob ،  Jiggital،  Pianj،  Kumsangir، Farkhar ،  Hamadoni،  Shurabad،  Shaartuz، Kabodion و Jilikul نمی باشند .

 • بنابراین افراد زیر می تواند در شهر ها و مناطق زیر سکونت نمایند :  Hissor،  Rudaki، Vahdat ،  Faizabad، Darband ، Tajikabad، Tavildara، Gharm و Yavan districts

 • پس از ارسال درخواست پناهندگی به شخص  توسط اداره مهاجرت گواهی ثبت پناهندگی اعطا خواهد شد .

 • مراحل ثبت نام درخواست پناهندگی و تصمیم در مورد وضعیت پناهندگی به چه نحو می باشد ؟

 • کمیسیون تصمیم گیری وضعیت پناهجو باید ظرف ۱۰ روزکاری از تاریخ درخواست و ارسال شخص به بررسی ابتدایی درخواست پناهندگی بپردازند و درخواست پناهندگی را قبول یا رد نمایند ، هنگامی که مقامات درخواست را قبول می کنند یک گواهینامه موقت پناهندگی برای مدت سه ماه صادر می نمایند ، این سند حاکی از آن است که شخص به طور قانونی دارای اقامت در کشور تاجیسکتان است در حالی که شخص در وضعیت انتظار به سر می برد .

 • هنگامی که درخواست شخص ثبت می شود ، توسط کمیته تعیین وضعیت پناهندگی طی حداکثر ۶ ماه پس از تاریخ ثبت درخواست پناهندگی پرونده مورد بررسی قرار می گیرد ، روش تعیین وضعیت پناهندگی ممکن است در هر لحظه معلق باشد ، در صورتی که در هنگام رسیدگی به پرونده شخص آشکار شود که اطلاعات شخص عمدا نادرست ارائه شده است یا شخص اقدامی نموده است که امنیت ملی را به خطر می اندازد یا نظم عمومی جمهوری را تاجیکستان تهدید می کند بلافاصله شخص را دیپورت مینمایند و یا او را روانه زندان می کنند .

 • مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی چیست ؟

 • پس از دریافت درخواست شخص ، کارمندان اداره مهاجرت تاریخ مصاحبه را تعیین خواهند کرد ، مصاحبه با هدف پیدا نمودن دلیل ترک کشور شخص انجام خواهد شد ، شخص ممکن است برای بازبینی درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت برای چندین مصاحبه با کارکنان بخش خدمات مهاجرت دعوت شوند .

 • در طول مصاحبه شخص می بایست باید ادعای حقیقی خود را مطرح نماید چراکه باید حقانیت اداعای خود را ثابت نماید ، این بدان معنی است که شخص می بایست اطلاعات درست و دقیق در مورد خود و خانواده خود اراده دهد و اعلام نماید که چرا نمی تواند به کشور خود برگردد .

 • شخص باید بداند که اطلاعاتی که در طی مصاحبه ارائه می کند به هیچ عنوان افشا نمی شود و بدون رضایت شخص به مقامات کشور یا دیگران اطلاع داده نمی شود .

 • اطلاعاتی که در طی مصاحبه توسط شخص ارائه می شود توسط مسئولان مهاجرت در یک پرسشنامه ثبت می گردد که پس از مصاحبه تکمیل شده و شخص می بایست با محتوای آن آشنا شود و سپس از شخص خواسته می شود که آن را امضا کند( تایید اینکه تمام اطلاعات در این پرسشنامه مربوط به اظهارات شخص می باشد )

 • مصاحبه باید با تمام اعضای زن و مرد ۱۸ ساله یا بالاتر انجام گردد .

 • نکته بسیار مهم در باب مصاحبه : اگر شخص نمی تواند به زبان تاجیک یا روسی صحبت کند ، مقامات می بایست مترجم برای شخص فراهم کنند حال اگر شخص با مترجم ارائه شده توسط مقامات راحت نباشد ، شخص مجاز به انتخاب مترجم می باشد .

 • درخواست پناهندگی چه اشخاصی پذیرفته نخواهد شد ؟

 • طبق قانون پناهندگان نمی توان انتظار داشت که به اشخاص زیر پناهندگی در تاجیکستان اعطا شود :

 • اگر ادعاهای شخص بر مبنای مواردی نظیر قحطی، اپیدمی و یا ناشی از بلایای اضطراری در کشور شخص یا به دلایل مشکلات اجتماعی و اقتصادی فردی باشد .

 • اگر مقررات انصراف در مواردی که در قانون کنونی تعریف شده است اعمال شود .

 • اگر شخص اطلاعات غلط و نادرست در مورد خود یا هر جنبه ای از ادعای خود را ارائه نماید .

 • اگر شخص به خاطر تاخیر در بازداشتن قانون و یا از بین بردن عدالت برای تظاهرات در تاجیکستان آمده باشد .

 • اگر درخواست شخص قبلا رد شده باشد و به دلیل وجود ترس و بدون تغییر در وضعیت دوباره درخواست داده باشد .

 • اگر شخص به طور غیر قانونی از مرز جمهوری تاجیکستان عبور کرده باشد و قصد درخواست پناهندگی دارد اما درخواست خود را در مدت ۲۴ ساعت مطابق با ماده ۶ قانون پناهندگان و پناهجویان ارائه نکرده باشد .

 • اگر شخص از طریق یکی از کشورهایی که در قطعنامه ۳۲۳ ذکر شده است ، عبور کرده باشد .

TOP