×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
تونس
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور تونس

جمهوری تونس کشوری در شمال آفریقا در کنار دریای مدیترانه است که تاریخ ثبت شده آن به ۱۰ هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد.

این کشور از غرب با الجزایر و از شرق با لیبی همسایه است. در شمال آن دریای مدیترانه قرار گرفته است.

حدود 40 درصد از خاک آن را صحرای بزرگ آفریقا پوشانده است و سبب شده آب و هوای این کشور گرم و خشک باشد. با این حال ساحل شمالی آن نسبتا حاصلخیز و پوشیده از جنگل است.

در سده هفتم میلادی، اعراب این سرزمین را فتح کردند. در قرن نوزدهم، فرانسه و انگلیس،شروع به دخالت در امور این کشور کردند و سرانجام فرانسه، براساس پیمان باردو که در سال 1881 میلادی بسته شد، تونس را مستعمره خود کرد.

با آغاز جنگ جهانی دوم، ارتش آلمان برای تقویت پایگاه متحدین در شمال آفریقا، در تونس نیرو پیاده کرد. در سال 1943 نیروهای ارتش آلمان از تونس عقب‌نشینی کردند و تونس به کنترل متفقین درآمد. کشور تونس طی پیمان پاریس که در سال 1956 امضا شد، استقلال خود را به دست آورد.

  • سیاست در تونس

حکومت این کشور، جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری است. رئیس جمهور که رئیس حکومت است با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود و محدودیتی برای انتخاب مجددش وجود ندارد.

نخست وزیر رئیس دولت و کابینه است که رئیس جمهور او را تعیین می‌کند.

مجلس ملی (النواب) این کشور 189 کرسی دارد که نمایندگانش برای دوره‌ای پنج ساله با رای مردم انتخاب می‌شوند. مجلس مشاوران 126 کرسی دارد که برای دوره‌ای شش ساله انتخاب می‌شوند.

اقتصاد در تونس

تولید ناخالص داخلی این کشور 16/77 میلیارد دلار است. سه میلیون و 591 هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور 9/13 درصد است. 4/7 درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال 2007 میلادی نرخ تورم در این کشور 9/2 درصد بود.

محصولات صادراتی آن شامل پوشاک، منسوجات، محصولات کشاورزی، محصولات مکانیکی، فسفات و مواد شیمیایی، هیدروکربن‌ها و تجهیزات الکترونیکی است که به کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و لیبی صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل منسوجات، ماشین‌آلات و تجهیزات، هیدروکربن‌ها، مواد شیمیایی و مواد غذایی است که از کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان و اسپانیا صادر می‌شود.

  • مردم تونس

جمعیت این کشور حدود 10 میلیون و 383 هزار نفر با میانگین سنی 29 سال است. امید به زندگی برای زنان 77 و برای مردان 74 سال است.

98 درصد از مردم آن از نژاد عرب هستند. زبان رسمی تونس، عربی استاندارد است، اما تونسی‌ها با گویش ویژه‌ای از عربی سخن می‌گویند که به گویش کاربردی در مالت نزدیک است. زبان فرانسه نیز کاربرد دارد.

98 درصد از مردم مسلمان و یک درصد مسیحی هستند.

تونس در یک نگاه

مساحت

163،610 کیلومتر مربع

جمعیت

10،383،577 نفر

پایتخت

تونس

واحد پول

دینار

دامنه اینترنتی

tn.

پیش شماره

216+

اکتبر 31, 2019 @ 10:29 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

TOP