×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

[email protected] در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی

درباره کشور ترکیه

سپتامبر 17, 2018 @ 11:10 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

ترکیه
امتیاز به این مطلب

درباره ترکیه گفتنی بسیار است. ترکیه مهد فرهنگ و پایتخت تمدن و نقطه ی اتصال دو قاره ی آسیا و اروپا است. تور ترکیه همواره در این کشور در جریان است. از آغاز تاریخ، سرزمین آناتولی جزو سرزمین های اولیه بوده که مهاجرت اقوام مختلف با فرهنگ های مختلف به آن انجام می شده است. امپراطوری های مختلفی از سومری ها تا هیتی ها و بیزانس و سلجوقی و عثمانی زمانی در داخل مرزهای ترکیه حکمرانی کرده اند.

آنکارا پایتخت ترکیه است. در سال ۱۹۲۳ با تاسیس جمهوری ترکیه یک حکومت دموکراتیک پایه گذاری شد. دو تنگه ی بسفر و Dardanelles آب های این سرزمین با شکوه را که با دریای سیاه، مدیترانه و اژه احاطه شده است، به یکدیگر متصل می کنند و مانند پل ارتباطی اراضی این منطقه هستند.
در غرب ترکیه ، یونان و گرجستان و در شرق آن آذربایجان و ارمنستان و در جنوب آن ایران و عراق و سوریه از همسایگان مرزی این کشور هستند. اعضای سازمان های مختلف بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شکالی، سازمان همگاری اقتصادی دریای سیاه و سازمان کشورهای اسلامی برای رشد و توسعه به طور مداوم دراین کشور کنفرانس هایی برگزار می کنند.

این کشور از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب در هر گوشه دارای ثروت های زیادی است. ترکیه دارای الگوهای آب و هوایی متنوعی است. مناطق مختلف ترکیه شرایط آب و هوایی مختلفی دارند. آب و هوای این کشور از هفت منطقه آب و هوایی تشکیل شده و در یک روز ممکن است شرایط مختلفی از نظر آب و هوایی را تجربه کند.

ترکیه دارای آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری از دوران باستان می باشد که همین آثار باستانی باعث شده اند این کشور همچون یک موزه بزرگ باشد. با تاسیس Çatalhöyük ، اولین شهر دوران نوسنگی، تاریخ یادگارهایی در این کشور به جا گذاشت.
ترکیه جغرافیای متنوعی دارد و این کشور دارای کوه، دشت، دریا، غارهای طبیعی و زیبایی های طبیعی دیگری می باشد. در میان این طبیعت زیبا می توان همه نوع تفریح و سرگرمی ورزشی را انجام داد.
آثاری از فرهنگ و ادیانی که از بین رفته اند هم در این کشور وجود دارد. آناتولی دارای آثار باستانی و میراث فرهنگی غنی از ادیان مختلف می باشد. به عنوان مسیحیت با توجه به مسیحیت، زائرانی که مسیر هفنت کلیسای مقدس Ephesus, Izmir, Bergama, Salihli, Alasehir, Denizli و Akhisar را طی کنند ماموریت مذهبی خود را انجام داده اند. شاخه های هنری بسیاری در سرزمین آناتولی شکل گرفته اند و به جهان معرفی شده اند و تا به امروز هم مورد استفاده بوده اند.
یکی از گنجینه های با ارزش ترکیه غذاهای ترکی است. تنوع غذایی که دراین کشور وجود دارد ترکیبی از طعم های مختلف با فرهنگ های مختلف آشپزی و تمدن تکامل یافته است. غذاهای مختلف گوشتی تا غذاهای سرد که با روغن زیتون و ادویه جات مختلف تهیه شده اند و با ترشی جات سرو می شوند برای گردشگران کشورهای مختلف سرو می شوند.
در نقاط مختلف ترکیه می توانید شاهد رقص های و آهنگ های مختلف محلی بر اساس فرهنگ های مختلف باشید. ترکیه موقعیت جغرافیایی خاصی دارد و در نقطه اتصال سه قاره واقع شده است. این کشور دارای سیستم حمل و نقل سریع و پیشرفته است و دارای بیش از ۲۰۰ پرواز مستقیم به نقاط مختلف جهان می باشد. می توان از طریق بزرگراه های دیگر موجود در آسیا و اروپا وارد این کشور شد.
کشتی های مسافربری هم به نقاط مختلف ترکیه می روند. مسافران این کشتی های کروز مسافری می توانند از بنادر و مراکز شهرهای استانبول، ازمیر و کوش آداسی دیدن کنند. کشتی هایی که بین قبرس شمالی و مرسین و بین بودروم و مارماریس و جزایر یونان حرکت می کنند، گزینه های دیگری برای وارد شدن به سرزمین ترکیه و تور ترکیه هستند. ترکیه کشوری میهمان نواز است و در تمام طول سال از گردشگران استقبال می کند. سفر به این کشور با زیبایی های طبیعی بسیار یک سفر فراموش نشدنی خواهد بود.

شهرهای مهم ترکیه

 • آنکارا

 • استانبول

 • ازمیر

 • آنتالیا

 • قونیه

آب و هوای ترکیه

 • ترکیه با آب های آزاد و کوه های بلند احاطه شده است. این کشور دارای شگفتی های طبیعی بسیاری است. ترکیه دارای شرایط آب و هوایی مختلفی از آب و هوای قاره ای تا مدیترانه ای و اقیانوسی می باشد.

 • مناطق شمال ترکیه آب و هوای اقیانوسی دارند در حالی که مناطق جنوبی دارای آی و هوایی مدیترانه ای و معتدل هستند. شرایط آب و هوایی حاکم بر مناطق مرکزی باعث می شود که ترکیه یک کشور چهار فصل باشد.

 • مناطق جنوبی در ماه های تابستان در بین گردشگران بسیار محبوب هستند و مناطق مرکزی و شمالی بیشتر در ماه های زمستان توسط گردشگران بازدید می شوند و دارای امکانات توریستی و ورزشی می باشند.

 • با توجه به این شرایط آب و هوایی آناتولی از نظر تنوع گیاهی و جانوری بسیار غنی می باشد. جنگل های انبوه ترکیه زیستگاه گونه های مختلف گیاهی و جانوری هستند.

جغرافیای ترکیه

ترکیه با ۷۵۰۰۰۰ کیلومتر مریع مساحت سرزمینی بزرگتر از تگزاس است. ترکیه دارای ویژگی های یک قاره کوچک است. گونه های مختلفی گیاهی و جانوری در این کشور یافت می شوند.  بیش از ۱۰۰۰۰ نوع گیاه مختلف (در مقایسه با ۱۳۰۰۰ نوع در تمام اروپا) در این کشور وجود دارد. از بین سه گیاه یکی از آن ها از گونه های بومی ترکیه است. گونه های گیاهی بیشتری در استانبول وجود دارد (۲۰۰۰ گونه گیاهی) تا در تمام بریتانیا. ترکیه دارای یک اکوسیستم با ارزش است. مردمان زیادی در مورد میراث غنی باستان شناسی این کشور اطلاعات دارند. در حدود یک چهارم از سرزمین ترکیه را جنگل تشکیل داده است. نیمی از چشم اندازه های این کشور نیمه طبیعی هستند و به دست بشر بازسازی شده اند.

فرهنگ مردم ترکیه

درباره ترکیه و فرهنگ این کشور باید گفت ترکیه دارای ترکیبی از فرهنگ شرق و غرب می باشد. اگر از بخش های شمال غرب و غرب این کشور دیدن کنید، می توانید به جرات بگویید که در کشور بالکان بوده اید. بیشتر مهاجرانی از کشور بالکان در این مناطق ساکن هستند. این مردم در هرج و مرج های قبل و بعد از جنگ جهانی اول به این کشور مهاجرت کردند. بخش های جنوب شرقی ترکیه تحت تاثیر فرهنگ همسایگان جنوبی و شرقی ترکیه است. در شمال شرق ترکیه هم می توان تاثیرات قفقاز را دید. می توان گفت که ترکیه شرقی ترین کشور غربی است.
اسلام تنها نقطه ی مشترک در کل این کشور است. با این حال تفاسیر مختلفی از آن در سراسر کشور وجود دارد. بیشتر مردم شمال غرب و غرب ترکیه لیبرال هستند. (به طور اسمی مسلمان هستند.) در حالی که مردمان نواحی مرکز ی بسیار محافظه کار هستند. (انتظار نداشته باشید که عرب سعودی و یا افغان در این مناطق ببینید.) به طور کلی مردم نواحی ساحلی لیبرال و مردم نواحی مرکزی محافظه کارند. بزرگ ترین اقلیت مذهبی کشور Alevites (علویون) هستند. حدود ۲۰% از مردم از علویون هستند که به نسخه ی شیعه ی اسلام نزدیک تر است تا نسخه ی سنی آن. اینان دارای آیین هایی از ترکان باستان هستند. اقلیت هایی هم ارتودوکس یونانی، ارمنی، یهودی و کاتولیک در این کشور هستند که در طول ۵۰۰ سال گذشته از کشورهای غربی به ترکیه آمده اند و در حال حاضر بیشتر در شهر های بزرگ استانبول و ازمیر و بخش هایی از جنوب شرق آناتولی زندگی می کنند. با وجود این که بیشتر جمعیت این کشور مسلمان هستند اما ترکیه یک کشور سکولار باقی مانده است.

تعطیلات ترکیه

گردشگران باید بدانند برخی از تعطیلات کشور ترکیه، ممکن است ایجاد تاخیر در سفر آن ها، ترافیک سنگین و یا سخت شدن امکان رزرو هتل و کم شدن امکانات رفاهی شود. بانک ها و ادارات در تعطیلات زسمی بسته هستند و این خود باعث تشدید ترافیک می شود. پس بهتر از قبل برنامه ریزی سفر در مورد این روزهای تعطیل رسمی تحقیق کنید. نیازی نیست به خاطر روزهای تعطیل سفر خود را عقب بندازید. سفر کردن در طول تعططیلات چندان هم سخت نیست و می تواند جالب هم باشد. اما بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید.

تعطیلات رسمی کشور ترکیه

 • ۱ ژانویه: روز عید سال نو (Yılbaşı)

 • ۲۳ آوریل: روز حاکمیت ملی و روز کودکان (UlusalEgemenlikveÇocukBayramı) ، سالگرد تاسیس شورای بزرگ ملی ترکیه

 • ۱ مه: روز کار و همبستگی (EmekveDayanışmaGünü) به این روز روز کارگر هم گفته می شود. این روز برای مدت ۴۰ سال تعطیل رسمی نبود و دوباره در سال ۲۰۰۹ به عنوان تعطیل رسمی اعلام شد. گردشگران باید مراقب بشید که گرفتار تجمع های این روز نشوند.

 • ۱۹ مه: روز بزرگداشت آتاتورک و ورزش و جوانان (Atatürk’üAnmaGençlikveSporBayramı) ، ورود آتاتورک به سامسون و آغاز جنگ استقلال

 • ۳۰ آگوست: روز پیروزی (ZaferBayramı) جشن پایان جنگ استقلال ترکیه با نیروهای مهاجم . ممکن است رژه های بزرگ نظامی در این روز انجام شود.

 • ۲۹ اکتبر: روز جمهوری (CumhuriyetBayramı یا EkimYirmidokuz) سالگرد اعلام جمهوری ترکیه . ۲۹ اکتبر پایان رسمی فصل گردشگری است و معمولا جشن هایی در میدان های شهر ها برگزار می شود.

 • ۱۰ نوامبر ساعت ۹:۰۵ : زمانی که آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه در کاخ Dolmabahçe در سال ۱۹۳۸ درگذشت. در این ساعت در تمام کشور صدای مردم به گوش می رسد اما ادارات دولتی در این روز تعطیل نیستند. اگر در خیابان باشید مشاهده می کنید که بعد از شلیک گلوله ای همه ی مردم و حتی ماشین ها می ایستند و برای مدتی سکوت می کنند.

ترکیه
امتیاز به این مطلب

تحصیل در کشور ترکیه

سپتامبر 17, 2018 @ 11:10 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

ترکیه
امتیاز به این مطلب

تحصیل در ترکیه از 6 سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که تحصیل رایگان در ترکیه در مدارس دولتی صورت می گیرد و در مدارس خصوصی به توجه به مقطع تحصیلی شهریه دریافتی متفاوت می باشد. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان هم زمان تدریس می شود. مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه 5 سال به طول می انجامد و بعد از آن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی میشوند که 3 سال به طول می انجامد.

اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و هم از جهت اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ ویزای کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک با شما کمک کند. البته شایان ذکر است در این کشور معمولاً افراد به می توانند نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند ولی اخذ تابعیت ترکیه امری بسیار دشوار و تقریباً محال است!

معمولاً افراد متقاضی تحصیل در ترکیه سوالاتی در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه ، هزینه ی تحصیل در ترکیه و… را مطرح می کنند، ما در این مطلب به بررسی شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در ترکیه می پردازیم.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان مدارس ترکیه 4 ساله است اما در برخی از دبیرستان ها 5 سال به طول می انجامد که 1 سال آن جهت آموزش زبان های خارجی است. دبیرستان های ترکیه دو نوع آناتولی و دولتی است که در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندارد است اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود. درپایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می توانند وارد دانشگاه بشوند. نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار می باشد به این صورت که دانش آموزانی که در دروس ترکی استامبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی ، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و… ادامه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های این کشور داشته باشند. دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر می باشد و دانش آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذکنند در دانشگاه های ترکیه می توانند در رشته های زبان و زبان شناسی ادامه تحصیل بدهند.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیرمی باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگذار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگذار می شود.

تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا ترکیه

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً 4 سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی در ترکیه حدود 6 سال زمان می برد.

در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگذاری امتحانات ورودی می کند. دانشگاه ها در سال 2 بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. جهت تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه حدود 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود 20 تا 30 واحد درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم ترکیه

در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر در ترکیه می پردازیم:

 • دانشگاه حاجت تپه

 • دانشگاه آنکارا

 • دانشگاه چوکوروا

 • دانشگاه آتاتورک

 • دانشگاه دوکوزایلول

 • دانشگاه بیلکنت

 • دانشگاه خاورمیانه

 • دانشگاه فنی استامبول

 • دانشگاه بوغازیچی

 • دانشگاه آناتولی

 • دانشگاه اژه

 • دانشگاه کارادنیز

 • دانشگاه مرمره

 • دانشگاه فنی ییلدیز

 • دانشگاه معمار سینان

 • دانشگاه استانبول

 • دانشگاه غازی

نکته ی مهمی که افراد برای تحصیل در ترکیه باید مدنظر داشته باشند این است که دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند اما در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است. دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بیمه درمانی بهره مند می شوند و امکانات درمانی آنها کاملا رایگان می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا مانند ایران است اما هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر می باشد علاوه بر آن دانشجویان برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی میتوانند از تخفیفات 50 درصدی دانشجویی استفاده کنند. هزینه های تحصیل معمولا بیش از 15000 دلار در سال است اما دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده کنند.

ترکیه
امتیاز به این مطلب

ویزای کاری کشور ترکیه

سپتامبر 17, 2018 @ 11:10 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

ترکیه
امتیاز به این مطلب

امکان مهاجرت به ترکیه با دریافت ویزای کار ترکیه، یکی از بهترین روشهای مهاجرت به ترکیه است. اکثر خارجی ها ی مقیم ترکیه، باید مجوز کار در ترکیه را همزمان با ویزای کار ترکیه درخواست کنند. به این معنی که متقاضی درخواست ویزای کار ترکیه، درخواست خود را به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود ارسال می کند، و سپس، کارفرمای متقاضی، مدارک مورد نیاز را به MLSS ارسال می کند.

با این حال، ممکن است برای درخواست اجازه کار از داخل ترکیه درخواست شود. متقاضی هایی که قبلا مجوز اقامت ترکیه را داشتند، و حداقل شش ماه از آن باقی مانده است و نیز، واجد شرایط هستند، باید درخواست اجازه کار در ترکیه را بدهند .خارجی هایی که به عنوان توریست به ترکیه وارد می شوند واجد شرایط اجازه کار در ترکیه نیستند.

سوالات متداول ویزای کار در ترکیه

 • آیا برای صدور ویزای کار ترکیه حتما باید پیشنهاد شغلی داشته باشیم؟

 • مراحل درخواست ویزای کار ترکیه چیست؟

 • مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه چیست؟

 • آیا امکان تمدید ویزای کار ترکیه وجود دارد؟

 • وکیل مهاجرت به ترکیه کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مراحل درخواست ویزای کار ترکیه

متقاضی میتواند در حالی که در ترکیه یا خارج از ترکیه است، برای دریافت اجازه کار در ترکیه، درخواست بدهد. در مورد درخواست های کار ثبت شده در ترکیه، متقاضیان ملزم به ارائه درخواست کار در ترکیه، در یک کنسولگری جمهوری ترکیه در کشور خود می باشند. درخواست کار در ترکیه باید همراه با قرارداد کار، نامه انتصاب، و یا یک سند که نشان دهنده مشارکت شرکت است باشد. کارفرما در ترکیه، درخواست کار آنلاین را ارائه می دهد و ظرف ده روز کاری پس از تاریخ درخواست، متقاضی به طور مستقیم یا از طریق پست، اطلاعات و مدارک مورد نیاز را به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال می کند. کنسولگریهای جمهوری ترکیه و وزارتخانه به طور آنلاین پرونده های درخواست مجوز کار در ترکیه را بررسی خواهند کرد.

متقاضیانی که درخواست کار در ترکیه آنها، توسط وزارت کار و امور اجتماعی تایید شده است، و ویزای کار ترکیه را دریافت نمودند باید حداکثر صد و هشت روز پس از تاریخ صدور مجوز کار وارد ترکیه شوند. در مورد درخواست های ثبت شده در ترکیه، به استثنای اجازه اقامت صادر شده ، برای تحصیل در ترکیه، افرادی که دارای مجوز اقامت با حداقل اعتبار مدت شش ماه است، می توانند درخواست های اجازه کار را ارایه دهند. چنین افرادی نیازی به ارایه درخواست به کنسولگری جمهوری ترکیه ندارند. اسناد لازم برای درخواست کار در ترکیه باید حداکثر شش روز کاری پس از درخواست آنلاین، به وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه ارسال شود.

وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه، رویه های مربوط به درخواست های مجوز کار در ترکیه را با مشورت، در صورت لزوم، با وزارتخانه ها و مقامات مربوطه، تعیین می کند. رویه های مربوط به درخواست های مجوز کار در ترکیه در صورتی که تمام مدارک مورد نیاز به طور کامل ارایه شده باشد، به طور متوسط  در وزارتخانه پروسه کاری حداکثر  تا سی روز به پایان می رسد .اگر وزارتخانه ترکیه  تعیین کند که مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه از دست رفته ، متقاضی باید دوباره مدارک مورد نظر را ارایه نماید. در چنین مواردی، دوره سی روزه از  تاریخی که اسناد درخواست ویزای کار به وزارتخانه ارسال می شود، آغاز می شود. در مورد درخواست های ثبت شده در ترکیه، وزارتخانه تصمیم مثبت یا منفی در مورد  مجوز کار در ترکیه را به کنسولگری مربوطه در جمهوری ترکیه (از طریق وزارت امور خارجه) ارسال می کند که به متقاضی اطلاع دهد. در مورد درخواست های ثبت شده در ترکیه، این وزارتخانه است  که  به خارجیان یا کارفرمایان اطلاع می دهد. متقاضیان که اجازه اقامت و کار در ترکیه را از کنسولگری ها دریافت می کنند و وارد کشور می شوند، باید حداکثر بیست روز کاری پس از تاریخ ورود در سیستم ثبت نام در ترکیه،  ثبت نام کنند.

روش ها و اصول مربوط به اجازه کار برای خارجیان متقاضی استخدام در ترکیه توسط بخش مربوطه، مانند آموزش و پرورش، خدمات خانه داری، خدمات بهداشتی، گردشگری، حمل و نقل هوایی، سرگرمی و دیگران، و همچنین با توجه سرمایه گذاری مستقیم خارجی ویژه، خدمات حرفه ای و دفاتر ارتباطات استخراج می شود

 مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار ترکیه

 • فرم درخواست ویزای کار ترکیه

 • فرم درخواست کارکنان خارجی (فرم پر شده در اینترنت باید چاپ شود و یک کپی نوشته شده توسط کارفرما و خارجی به وزارتخانه ارسال شود. اگر فرم امضا شده در دسترس نباشد، قرارداد کاری که توسط طرفین و بین طرفین اجرا می شود، باید ارایه شود. این درخواست در صورت عدم امضای فرم یا قرارداد کار پردازش نخواهد شد.)

 • یک ترازنامه و یک گزارش سود / زیان برای سال های اخیر، که توسط اداره مالیات یا حسابداران رسمی گواهی شده تایید شده است

 • اطلاعات و اسناد و مدارک مبنی بر این که سرمایه انسانی مستقیما به سرمایه گذاری مستقیم خارجی اختصاص دارد

 • یک سند که نشان می دهد که نهادها (از جمله کنسرسیوم ها) مناقصه های بین المللی توسط سازمان های دولتی یا سازمان ها را برای کار داوطلب از سازمان یا سازمان مربوطه قرارداده اند

 • در مورد اشخاص حقوقی که کارشناسان خارجی را در زمینه مهندسی، معماری، قراردادها و خدمات مشاوره استخدام می کنند، یک مدارک حقوق و دستمزد که نشان می دهد که طراحان مهندسی / معماران / شهر ترکیه برای استخدام مشابه استخدام شده اند.

 • وکالت مستقیما برای شخص مجاز به ارائه درخواست آنلاین به عنوان یک کاربر به نمایندگی از سازمان برای استخدام خارجی، و یا سند تایید استفاده از کاربر در سازمان متقاضی .

 • تمامی این اسناد باید اسکن شوند و آنلاین ارسال شوند.

مدارک مورد نیاز متقاضی برای درخواست ویزای کار ترکیه

 • در مورد درخواست های ثبت شده در ترکیه، یک نسخه از اجازه اقامت صادر شده به غیر از اهداف آموزشی با مدت حداقل شش ماه از تاریخ درخواست کار در ترکیه باقی مانده باشد .

 • اگر یک خارجی که درخواست ویزای کار ترکیه میکند، ولی مجوز اقامت معتبر ندارد، باید قرارداد کاری یا یک سند متشکل از مشارکت در شرکت در ترکیه را برای گرفتن اقامت دائم به کنسولگری جمهوری ترکیه در کشور خود ارائه دهد. با این حال، اگر شرکت حداقل یکی از معیارهای مورد نیاز برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه  را داشته باشد، درخواست مجوز کار در ترکیه را می تواند مستقیما از وزارت کار و امور اجتماعی تامین کند، در صورتی که خارجی با استخدام پرسنل کلیدی در ترکیه بر اساس قانون در حال حاضر اقامت داشته باشد، با ارسال کپی پاسپورت، نشان دادن ویزا و تاریخ ورود، یا نامه ای که از اداره پلیس دریافت شده است، میتواند این موضوع را اثبات کند. سایر پرسنل کلیدی که مجوز کار  در ترکیه را در این زمینه اعطا می کنند، لازم است که ویزای کار  ترکیه را از کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت کنند و با این ویزا وارد کشور شوند.

 • کپی گذرنامه (در صورتی که گذرنامه در الفبای لاتین چاپ نشود، یک نسخه متهورانه و یا یک ترجمه گواهی رسمی باید ضمیمه شود.

 • ترجمه گواهینامه دیپلم یا گواهینامه فارغ التحصیلی موقت.

 • علاوه بر اسناد فوق ذکر شده، خارجیانی که درخواست ویزای کار ترکیه را در چارچوب خدمات حرفه ای که دارای مدرک تحصیلی از خارج از کشور می باشند، باید مدرک یا گواهینامه معیشتی دوره داوطلبی را که طبق “مقرره معادل بودن دیپلم از موسسات تحصیلات عالی خارجی ارائه دهند.

تمدید ویزای کار ترکیه

درخواست برای تمدید ویزای کار ترکیه، باید توسط متقاضی یا کارفرما به طور مستقیم به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارائه شود، با ارسال کپی اصلی مجوز کار قبلی در ترکیه همراه با فرم درخواست جدید و اسناد مشخص شده در ضمیمه مقررات اجرایی صورت میگیرد. درخواست مجدد برای تمدید ویزای کار ترکیه، باید حداکثر دو ماه قبل از تاریخ انقضاء مجوز ثبت شود. اسناد مورد نیاز ویزای کار مجدد ترکیه درمدت شش روز کاری پس از درخواست آنلاین به وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه ارسال می شود .مجوز کار در ترکیه برای مدت 1 تا 2 سال تمدید خواهد شد. خارجی هایی که در ترکیه حداقل هشت سال بدون وقفه در یک مبنای قانونی اقامت دارند و یا خارجی هایی که در طول هشت سال اشتغال با اجازه کار در ترکیه دارند، می توانند درخواست های مربوط به اجازه کار مستقل  در ترکیه را ارائه دهند.

ترکیه
امتیاز به این مطلب

ثبت شرکت در کشور ترکیه

سپتامبر 17, 2018 @ 11:10 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

ترکیه
امتیاز به این مطلب

همانطور که می دانید برای مهاجرت به کشور ترکیه راه های متعددی وجود دارد که یکی از این راهها ثبت شرکت می باشد و هر ساله اشخاص زیادی از سراسر جهان هستند که تصمیم به مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت را دارند.

از انجا که اخیرا تعداد فزاینده ای از مردم از نقاط مختلف جهان به دلایل مختلف از جمله شروع یک زندگی جدید، کار و یا حتی برای پیدا کردن آرامش خاطر در دوران بازنشستگی خود تصمیم به آمدن به ترکیه می گیرند و از انجا که در چهارده سال اخیر این کشور به سرعت روند پیشرفت را بخصوص در زمینه اقتصادی و جذب سرمایه گذار خارجی طی کرده بنابراین می تواند گزینه مناسبی برای زندگی و کار و ازجمله ثبت شرکت در ترکیه باشد. خارجیانی که مایل به راه انداختن کسب و کار در ترکیه و یا اقامت در این کشور می باشند باید با جمع آوری مدارک مورد نیاز و بهره گیری از مشاوره حقوقی در این خصوص و گرفتن اطلاعات و راهنمایی های مورد نیاز تصمیم به اقدام به این امر نمایند. کسانی که تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند می توانند برای کسب و کارشان از نیروهای محلی نیز کمک بگیرند، در ترکیه بیش از ۲۷ میلیون فرد تحصیل کرده و جوان و علاقمند به کار با شرکت های خارجی وجود دارد و ضمن اینکه در سال های اخیر دولت ترکیه سعی بر آن داشته که محدودیت ها را در مورد توسعه سرمایه گذاری های خارجی برداشته و فراهم نمودن شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی را داشته، از این رو کشور ترکیه به خانه ای برای بیشتر از حدود سی و سه هزار شرکت که توسط اشخاص خارجی برپا شده مبدل شده است. کسانی که تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند از انگیزه هایی چون مالیات بر درامد پایین (اخیرا بیست درصد به جای سی وسه درصد) می توانند بهره بگیرند.

چرا ثبت شرکت در ترکیه؟

یک) برخورداری از اقتصاد موفق و روبه رشد و بازار داخلی بزرگ

دو) با توجه به اینکه بیش از بیست میلیون نفر از جمعیت این کشور را نیروی جوان، فعال و تحصیل کرده تشکیل می دهند این امر برای کارآفرینی و به کار گیری در بیزنس های مختلف بسیار کارآمد می باشد.

سه) برخورداری از موقعیت مناسب،کشور ترکیه بعنوان یک پل طبیعی و در واقع یک دروازه بین آسیا و اروپا بشمار می رود و برای همین یک خروجی موثر برای دسترسی به بازارهای اصلی محسوب می شود.

چهار) کسانیکه تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند حتی بدون نیاز به شراکت و بکارگیری یک شهروند ترک نیز می توانند به تنهایی و برای خود اقدام به ثبت شرکت نمایند.

پنج) قبل از اینکه شروع به فعالیت در ترکیه کنید و از همان ابتدا اجازه اقامت یکساله را دریافت می نمایید که در صورت راه اندازی کسب و کار و ادامه فعالیت در ترکیه این اقامت هرساله تمدید می شود تا بعد از پنج سال که شرکت را فعال نگه داشتید منجر به اقامت دائم شود.

شش) با ثبت شرکت در ترکیه حتی این امکان را دارید که بنام شرکت مستغلات و یا املاک مسکونی خرید و فروش کنید.

چگونگی ثبت شرکت در ترکیه

در ابتدا نیاز به تدوین و ارایه یک برنامه کاری یا بیزنس پلن به کنسولگری ترکیه در کشوری که شهروند آن کشور محسوب می شوید یا در آن کشور اقامت دایم دارید ارایه دهید و پس از گرفتن تاییدیه باید برای گرفتن مجوز برای شروع به فعالیت در ترکیه به تایید وزارت کار ترکیه نیز برسد. از آنجا که در ترکیه قانون سرمایه گذاری خارجی بر مبنای شرایط برابری است اجازه می دهد که سرمایه گذاران بین المللی از همان حقوق و تعهداتی که سرمایه گذاران داخلی دارا می باشند برخوردار باشند تا با شرایط یکسان و اطمینان خاطر شروع به راه اندازی کسب و کار خود همانند سرمایه گذاران محلی در ترکیه نمایند. در ترکیه امکان هر نوع ثبت شرکتی را خواهید داشت که در زیر به چند نوع از محبوب ترین این شرکت ها اشاره می کنیم:

یک) شرکت سهامی، حداقل تعداد شرکا و سهامداران پنج شخص حقیقی یا حقوقی می باشد و معمولا محدودیتی برای تعداد شرکا وجود ندارد.

(joint stock company (jsc

دو) شرکت با مسولیت محدود، حداقل دو شریک و حداکثر پنجاه شریک، که بر مبنای قانون جدید ثبت شرکت در ترکیه با یک سهامدار نیز قابل تشکیل می باشد و حداقل سرمایه برای تشکیل این شرکت پنج هزار لیره ترکیه است

(Limited Liability Company (LLC

سه) شرکت تعاونی

Cooperative Company

سه) شرکت های جمعی

Collective company

وقتی که شما برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام می نمایید باید موارد زیر را انجام دهید:

ارایه فرم اساسنامه شرکت وانتخاب نام تجاری برای شرکت که باید از طریق سیستم مرسیس (سیستم ضبط رجیستری مرکزی) انجام شود. مرسیس یک سیستم اطلاعات مرکزی برای انجام فرایندهای رجیستری تجاری و ذخیره سازی و ثبت داده ها و اطلاعات در رجیستری اداری الکترونیکی دولت ترکیه می باشد و بر این اساس به کسانی که برای راه اندازی یک کسب و کار اقدام می کنند یک شماره فایل مختص به آن فرد تعلق می گیرد تا بعد از آن به پروسه تکمیل مدارک و ثبت شرکت بیانجامد. در زیر به ذکر مدارک مورد نیاز و مراحل ثبت شرکت در ترکیه می پردازیم.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه:

ارایه چهار نسخه کپی از گواهی محضری و رسمی از سردفتر اسناد رسمی بهمراه نسخه اصلی آن و برای شخص اصلی و هر سهامدار واقعی شرکت ارایه اصل پاسپورت و دو نسخه کپی پاسپورت، در صورتیکه شریک شما یک نهاد قانونی باشد ارایه گواهی فعالیت نهاد قانونی بعنوان سهامدار که توسط مقامات مربوطه در کشور ترکیه صادر شده که باید حاکی از اطلاعات مربوط به وضعیت فعلی آنها باشد.

ارایه کارت هویت مدیران شرکت که در سردفتری به تایید رسیده.

داشتن تمکن مالی مناسب با زمینه فعالیت شرکت و پرینت حساب مبنی بر تامین هزینه ی زندگی و مخارج شخص اصلی و همراهان او درکشور ترکیه.

تعیین زمینه فعالیت شرکت یا همان تدوین اساسنامه شرکت.

مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره شناسایی مالیات بالقوه (شماره مالیاتی).

تعیین مدیر شرکت و تعیین و ثبت آدرس شرکت که توسط بازرسان اداره دارایی بازدید و به تایید می رسد.

مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت و بعد دادن آگهی و چاپ در روزنامه رسمی.

دریافت کارت بازرگانی.

افتتاح یک حساب بانکی بنه ام شرکت.

معرفی یک فرد بعنوان حسابدار یا مشاور مالی شرکت که حقوق این شخص با توجه به حجم فعالیت های تجاری در شرکت ماهیانه از دویست دلار به بالا می باشد.

در انتها ذکر این مطلب خالی از لطف نمی باشد که اگر ثبت شرکت در ترکیه مزایای خاص خود را دارد و گرچه مزایایی بیش از موارد ذکر شده در این مقاله را دارا می باشد اما ذکر این نکته حایز اهمیت است که قبل از ثبت شرکت در ترکیه توصیه می کنیم حتما به بررسی دقیق و از مشاوره حقوقی از وکلای و مشاورین مربوطه در این امر برای اگاهی بیشتر از قوانین این کشور بهره  بگیرید.

ترکیه
امتیاز به این مطلب

سرمایه گذاری در کشور ترکیه

سپتامبر 17, 2018 @ 11:10 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

ترکیه
امتیاز به این مطلب

سرمایه گذاری در یک کشور دیگر منافع و ریسک های خاص خودش را دارد، اما به هر حال در زمان سرمایه گذاری در یک کشور خارجی، باید همه ی جوانب مثبت و منفی را در آن کشور در نظر گرفت و بررسی کرد. در این مقاله به بحث سرمایه گذاری در ترکیه می پردازیم:

ترکیه، هنوز عضو اتحادیه اروپایی نشده است، اما برای سرمایه گذاران خارجی، مخصوصا اروپایی وایرانی که مایل به دایر کردن یک شرکت می باشند بسیار جذاب است. اقتصاد ترکیه از نظر رشد بسیار شناخته شده است .

اقتصاد کشور ترکیه با بودجه ی مالی بین المللی در حال توسعه می باشد.اخیرا ، کشور ترکیه از کاهش در قیمت نفت سود بسیار زیادی برد و پول جاری این کشور تا ۲۴% در برابر دلار کاهش داشت. با توجه به این واقعیت که ترکیه در کشمکش های همسایگانش درگیر شده است، سرمایه گذاری در ترکیه نیاز به شجاعت دارد. البته تا زمانی که شما به درستی عمل کنید ضرر نخواهید کرد.

هیچ شکی در آن نیست که از زمانی که اردوغان در سال ۲۰۰۲ به قدرت رسید، فساد را کاهش داده است، و فعالیت های تجاری را تحریک کرده است، بدهی های این کشور کاهش پیدا کرده و بودجه ی این کشور به تعادل رسیده است.

سرمایه گذاران می توانند برای کسب و کارشان نیروهای کار محلی را استخدام کنند. (بیش از ۲۷ میلیون فرد تحصیل کرده و علاقه مند به کار با شرکتهای خارجی، در این کشور وجود دارند). نزدیک به نیمی از جمعیت ترکیه، بسیار جوان و زیر ۳۱ سال است که بدان معناست که ترکیه بیشترین جمعیت جوان را در مقایسه با کشورهای عضو اتحادیه اروپایی دارد.

گذشته از اینها، زیرساختهای ترکیه، به خصوص در فناوری به خوبی توسعه یافته اند و هزینه ها برای نقل و انتقال دریایی بسیار پایین می باشدکه این خود یک عامل بسیار مهم برای سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ترکیهاست که نیاز به وسایل مختلفی برای نقل و انتقال تولیداتشان به کشورهای مهم عضو اتحادیه اروپایی را دارند.

مسوولان ترکیه در سالهای اخیر بسیاری از محدودیت ها را در رابطه با توسعه ی سرمایه گذاری های خارجی در این کشور از بین برده اند و یک محیط تجاری دوستانه را ارائه کرده اند. در بین سرمایه گذاران خارجی تبعیض قائل نمی شود و با همه ی آنها به صورت برابر رفتار می شود. بنابراین ترکیه به خانه ای برای بیش از ۳۳۰۰۰ شرکت که توسط شهروندان خارجی برپا شده است تبدیل شده است. آنها همچنین می توانند از انگیزه هایی مانند مالیات بر درامد ۲۰ درصدی (به جای ۳۳ درصد) بهره ببرند.

شرایط سرمایه گذاری در کشور ترکیه:

در زمان تاسیس یک شرکت در ترکیه، باید به قوانین و مقرارات زیر عمل کرد:

مدارک زیربرای ثبت شرکت وسرمایه گذاری در ترکیه مورد نیاز می باشد:

*گواهی رسمی وابستگی (چهار کپی، یک مدرک اصل)

*در مورد اینکه شریک خارجی، یک شخص حقیقی است، مدارک مورد نیاز به شرح زیر می باشد:برای هر سهامدار حقیقی، دو کپی از گذر نامه هایشان.

*امضاء رسمی دادخواست (دو کپی)

*کارتهای هویت رسمی مدیران شرکت (یک کپی)

این باید ذکر بشود که بجز اولین مورد بالایی، همه ی موارد مورد نیازی که در خارج از ترکیه اجرا میشوند، باید توسط کنسولگری ترکیه، رسمی شوند. در زیر به چند دلیل برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه اشاره می کنیم:

۱٫اقتصاد موفق:

*رشد ثابت اقتصادی با یک نرخ رشد واقعی سالیانه ی GDP 4.7 درصدی بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵

*اقتصاد امیدوارکننده با آینده ای درخشان ،و انتظار می رود یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی را در میان اعضای OECD در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با میانگین نرخ رشد واقعی سالیانه ی GDP 3.8 درصدی را داشته باشد.

*بخش خصوصی فعال و رشد یافته با ارزش ۱۴۴ میلیارد صادرات و افزایش ۴۰۰ درصدی بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۵٫

۲٫جمعیت:

*جمعیت ۷۸٫۸ میلیون نفری این کشور.

*بیشترین تعداد جمعیت جوانان در مقایسه با اتحادیه اروپایی.

*نیمی از جمعیت ترکیه زیر ۳۱ سال می باشند.

*جمعیت جوان، فعال، تحصیل کرده و چند فرهنگی.

۳٫نیروی کار با کیفیت و رقابت کننده

*بیش از ۲۹٫۷ میلیون نفر تحصیل کرده می باشند.

*کارامدی نیروی کار در حال افزایش است.

*تقریبا ۷۳۳۰۰۰ دانشجو سالیانه از ۱۹۳ دانشگاه فارغ التحصیل می شوند.

*بیشتر از ۹۵۰۰۰۰ دبیرستانی با حدود نیمی از دانش اموزان دبیرستانهای فنی و حرفه ای فارغ التحصیل می شوند.

۴٫فضای سرمایه گذاری اصلاح طلبانه و جالب توجه

*دومین و بزرگ ترین اصلاح طلب در میان کشورهای OECD بر حسب محدودیت هایش بر FDI از سال ۱۹۹۷٫

* محیط تجاری دوستانه با میانگین ۷٫۵ روز برای برپایی یک شرکت، در حالیکه میانگین برای اعضای OECD بیشتر از ۱۵ روز می باشد.

*شرایط سرمایه گذاری با رقابت بسیار بالا.

۵٫زیر ساخت

*زیرساختهای جدید و توسعه یافته در نقل و انتقال، ارتباطات، و انرژی.

*وسایل حمل و نقل توسعه یافته و با هزینه ی بسیار پایین.

*مزایای انتقال با راه آهن به اروپای شرقی و مرکزی.

۶٫موقعیت مرکزی

*یک پل طبیعی بین شرق و غرب و جنوب به شمال می باشد، بنابراین یک خروجی موثر به بازارهای اصلی را ایجاد می کند.

*دسترسی آسان به ۱٫۶ میلیون مشتری در اروپا، اوراسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی.

۷٫مالیات پایین و پاداش ها

*مالیات بر شرکتهای حقوقی از ۳۳ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

*پاداشها برای سرمایه گذاری های استراتژیکی، سرمایه گذاری های دبا مقیاس بالا و سرمایه گذاری های منطقه ای.

۸٫بازار داخلی بزرگ

*۷۳٫۶ میلیون مشترک تلفن همراه در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۲۳ میلیون در سال ۲۰۰۲٫

*۴۸/۶ میلیون مشترک اینترنت در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۰٫۱ میلیون در سال ۲۰۰۲٫

*۱۸۱ میلیون مسافر خطوط هوایی در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۳۳ میلیون در سال ۲۰۰۲٫

*۵۸ میلیون نفر استفاده کننده از کارت اعتباری در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۱۶ میلیون نفر در سال ۲۰۰۲٫

*۳۵٫۶ میلیون توریست بین المللی در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۱۳ میلیون نفر در سال ۲۰۰۲

۹٫راه انرژی محل اتصال با اروپا

*یک محل اتصال بسیار مهم و دالان انرژی در اتصال اروپا، که غرب و شرق را به هم متصل می کند می باشد.

*در یک مجاورت تامین کننده های انرژی جهان قرار گرفته است، در حالیکه یزرگترین مصرف کننده ی انرژی در دنیا، که اروپا می باشد، دقیقا در غرب ترکیه قرار گرفته است، بنابراین این مسئله، ترکیه را تبدیل به یک پایانه و محل اتصال انرژی در منطقه تبدیل کرده است.

برای سرمایه گذاری در ترکیه به سرمایه ای در حدود صدو پنجاه تا دویست میلیون تومان نیاز می باشد که این امر بسته به نوع سرمایه گذاری متفاوت می باشد،سرمایه گذاری می تواندبرای مثال به صورت شراکت در یک پروژه و بهره مندی از سود ماهیانه باشد یا بصورت خرید ملک یا حتی راه اندازی یک کسب و کار مستقل باشد، بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ خارجی که در کشور خود صاحب بیزنس های بزرگ می باشند متمایل به دایر کردن یک یا چند شعبه از کسب و کار ی که پیشه ی چندین ساله شان بشمار می رود در اسیا و ازجمله در کشور ترکیه می باشند که علاوه بر توسعه ی کار خود به صورت بین المللی اقامت یک کشوردیگر را هم کسب کنند.برای به اقامت رسیدن ازطریق سرمایه گذاری درترکیه باید یک پروسه ی ۴ تا ۵ ساله طی شود گرچه این پروسه با خرید ملک با مبلغ سیصد میلیون به بالا سریع تر به اقامت می انجامد.

در انتها ذکر این مطلب خالی از لطف نمی باشد که اگرچه سرمایه گذاری در ترکیه مزایای خاص خود را دارد و البته مزایایی بیش از موارد گفته شده در این مقاله را نیز دارد، اما این مسئله ای بسیار مهم است و باید قبل از سرمایه گذاری، بررسی های دقیق و بسیاری را انجام داد. در نهایت، شما می توانید با مراجعه به وبسایتهای زیر از اطلاعات بیشتری در مورد سرمایه گذاری در ترکیه برخوردار بشوید:

www.invest.gov.tr

www.wallstreetdaily.com

www.companyformationturkey.com

ترکیه
امتیاز به این مطلب

خرید ملک در کشور ترکیه

سپتامبر 17, 2018 @ 11:10 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

ترکیه
امتیاز به این مطلب

راهنمای قوانین خرید ملک در ترکیه توسط وزارت کشور و امور خارجه ترکیه تنظیم شده و در قالب راهنمایی قانونی می باشد و به منزل سند رسمی نمی باشد.

 1. قانون پایه

طبق تبصره 35 قانون املاک و اراضی به شماره تصویب 2644   در 18 ماه مه سال 2012 تملک و خرید اراضی برای تمامی اتباع خارجی در ترکیه بلا مانع اعلام شد.

(با توجه به تحولات سیاسی منطقه و بعضی از کشور های آفریقایی، در حال حاضر محدودیت هایی برای بعضی از شهروندان کشور های ذکر شده اعمال شده است)

در مورد لیست شهروندان کشورهای مجاز به خرید ملک در جمهوری ترکیه میتوانید از کنسولگری و سفارت ترکیه در کشور مبدا سوال کنید و یا مستقیما به سازمان ثبت و نقشه برادری اراضی ترکیه تماس بگیرید (شهروندان ایران مجاز به خرید ملک می باشند)

شهروندان خارجی می توانند هر نوع ملکی از جمله (خانه،تجاری،زمین و اراضی ) را با کسب استعلام از مراجع مربوطه خریداری نمایند

شهروندان خارجی که اقدام به خرید زمین برای ساخت ملک می کنند، می بایست طی 2 سال اقدام به شروع ساخت پروژه معرفی شده به وزاتخانه نمایند.

 1. نوع قرارداد 

طبق موازین و قوانین کشور ترکیه، انتقال مالکیت ، تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی آنها به امضا رسیده باشد تنها در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکیمقدور می باشد.

عقد قولنامه فی مابین طرفین در بنگاه و دفاتر مشاورین رسمی مقدور می باشد اما خریدار باید توجه داشته باشد، صرف جاری شدن عقد قولنامه قبل از ثبت در دفاتر رسمی، الزامی برای دفترخانه/سازمان ثبت اسناد و املاک جهت انتقال مالکیت به وجود نمی آورد و فاقد وجهات قانونی جهت انتقال مالکیت می باشد. 

 1. شرایط ،محدودیت و عقود لازم برای خریدار خارجی

الف : هر شهروند خارجی میتواند تا مرز 30 هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نماید.

ب : شهروند خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی-امنیتی واقع شده اند را         ندارد.

ج : شهروند خارجی میتواند تنها تا 10 درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری نماید.

د : شهروندان خارجی و یا شخصیت های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه میتوانند از مالکین و موسسات مالی (بانک) معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند و قانون محدودیتی در این مورد ندارد.

هـ : شرایطی که باعث می شود ملک و عقود مربوطه کا لم یکن طلقی شوند عبارت است از:

 • اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد

 • عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی

 • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه (ها) ی معرفی شده به وزارتخانه مربوطه

 • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه

 1. چگونی و فرآیند خرید 

خریدار می بایست دارای تابعیت یکی از کشور های مجاز به خرید ملک در ترکیه باشد. اتباع ایرانی جزو شهروندان مجاز به خرید ملک در ترکیه می باشند.

درخواست

مالک و یا وکیل قانونی او می بایست، درخواست خود مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند را پیش از انجام هرگونه عقدی در سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه کند. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان مقرر، انتقال سند با تاخیر مواجه خواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند:

 • سند ملک مورد نظر و یا نامه تاییده سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت، مالک با جزییات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات

 • شناسنامه،کارت ملی و پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی

 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری مربوطه

 • ارائه بیمه نامه اجباری زلزله ویلا،خانه،آپارتمان، دفتر…

 • یک قطعه عکس فروشنده (4*6)

 • دو قطعه عکس خریدار که می بایست حداثکر مربوط به ماه پیش باشد (4*6)

 • حضور مترجم همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی

 • در صورت حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی با تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده.

موارد الزامی در مورد وکالت نامه :

 • اگر خریدار و یا فروشنده شهروند ترکیه و ساکن خارج از ترکیه می باشند، وکالت نامه می بایست توسط سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدا صادر و ثبت شده باشد

 • اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ 5 اکتبر 1961 باشد احتیاجی به ارائه نامه رسمی از سوی آن کشور نمی باشد. (کشور جمهوری اسلامی ایران عضو این معاهده نمی باشد)

 • اگر کشور صادر کننده ی وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ 5 اکتبر 191 نباشد، وکالت نامه و سایر مدارک می بایست، همراه با ترجمه رسمی،به تایید وزارت امورخارجه و دادگستری و همچنین کنسولگری و یا سفارت جمهوری ترکیه در آن کشور رسیده باشد. 

هزینه ها :

 • خریدار و فروشنده می بایست طبق قانون 492 قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب سال 2013، 2 درصد از ارزش واقعی را می بایست پرداخت کنند. این مبلغ نمی تواند کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صار می شود باشد.

 • مالیات سرمایه در گردش می بایست در محل پرداخت شود (حداکثر 2.5*70 لیر ترکیه برای سال 2013)

 • هزینه استعلام عدم واقع شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه، که توسط سازمان نقشه برداری و ثبت اراضی ترکیه انجام می پذیرد معادل 325 لیر ترکیه برای سال 2013

سایر موارد حائز اهمیت برای متقاضیان خارجی خرید ملک در ترکیه:

 • استعلام وضعیت ملک از سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه در خصوص بدهی ملک، وام، محدودیت قانونی اعمال شده بر ملک توسط دستگاه قضایی و یا…

 • اگر یکی از دفاتر درخواست خرید خانه توسط متقاضی خارجی را رد کرد، متقاضی می تواند از طریق اداره و یا سرپرستی منطقه به طرح درخواست مجدد اقدام نماید

 • دقت در انتخاب مشاوران،سازندگان، متقاضی میتواند از مشاور و یا سازندگان درخواست ارائه مجوز های قانونی آنها را داشته باشد و یا از صحت فعالیت آنها با استعلام از مراجع مربوطه مطمئن شود.

 • خرید ملک در کشور جمهوری ترکیه یکی از شاخصه های بررسی درخواست اقامت توسط وزارت کشور جمهوری ترکیه می باشد و به تنهایی تضمین کننده اخذ اقامت دائم و یا کوتاه مدت خریدار نمی باشد، تصمیم اعطای اقامت در اختیار وزارت کشور و بر اساس شاخصه های متفاوتی صورت می پذیرد. خریدار می بایست قبل از اقدام به خرید به نیت اخذ اقامت و یا تابعیت کشور ترکیه بر اساس تبلیغات انجام شده صحت آنها را از وزارت کشور ترکیه و یا سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدا را جویا شود

 • در صورت بروز اختلاف بین طرفین، هر کدام از آنها می بایست نسبت به ادعا و شکایت خود نزد مقامات قضایی تشکیل پرونده دهند.

 1. املاک شرکتی :

 • طبق ماده 35 قانون 2644 ثبت اسناد و املاک ترکیه، تمامی شرکت های ثبت شده در ترکیه می توانند اقدام به خریداری و ثبت سند به نام ایشان کنند.

 • صاحبان خارجی تجارت های ثبت شده در جمهوری ترکیه میتوانند با توجه به قوانین این کشور منوط به رعایت کامل قوانین داخلی کشور مبدا، اقدام به خرید ملک تحت عنوان شرکت در ترکیه با پشتیبانی قوانین خاص نمایند این قانون ها عبارتند از :

 • قوانین مربوط به سوخت-نفت به شماره 6326

 • قوانین مربوط به صنعت گردشگری به شماره 2634

 • قوانین شهرک های صنعتی به شماره 4737

 • هیچ گونه محدودیت در مورد اعطای اعتبارات بانکی و مالی از سوی موسسات ترک به شرکت های خارجی در قوانین دیده نشده است.

 • سایر شرکت های غیر تجاری از جمله : انجمن ها، بنیاد هاو… شامل قوانین تجاری نمی شوند و بر همین اساس نمی توانند ملک و یا سندی را به نام داشته باشند

 1. شرکت با سرمایه خارجی :

این عنوان به چه شرکت هایی گفته می شود :

 • در صورتی که شخص خارجی صاحب 50% و یا بیشتر از سهام باشد آن شرکت در فهرست سرمایه داران خارجی قرار میگیرد.

 • در صورت عدم در اختیار داشتن سهام توسط شخص خارجی به صورت رسمی ، ولی با اعطای حق امضا و بر کناری مدیران و گردانندگان شرکت. به عنوان یک شخص حقوقی در ترکیه تلقی می شود

این شرکت ها و شخصیت های حقیقی و حقوقی طبق ماده 36 قانون شماره 2644 ثبت اسناد و املاک جمهوری ترکیه حق تصاحب هیچگونه ملک و سند رسمی را دارا نمی باشند. این قانون در تاریخ 16.08.2012 مورد بازبینی و تایید قرار گرفته است

طبق قانونی که در سال 2003 توسط پارلمان ترکیه تصویب شد، اتباع خارجی میتوانند به صورت آزادانه در کشور ترکیه به خرید وفروش املاک و زمین اقدام کنند. در شرکت Lapponia Homes Alanya  سعی تمامی کارکنان مجموعه، حفظ و افزایش منافع شما خواهد بود. می توانید در این سفر طولانی،از انتخاب تا تحویل واحد تان، ما را همواره در کنار خود ببینید.

به تعداد دفاتر فروش و مشاوره املاک در آلانیا روز به روز افزوده می شود، اما تعداد انگشت شماری از آنها اجازه ی همکاری انحصاری و اختصاصی با سازندگان را دارند، ما به سابقه ی خود در همکاری انحصاری در بخش فروش و مشاوره پروژه های عظیم آلانیا افتخار میکنیم. بازخورد مناسب از مشتریانمان این قدرت را از طرف آنها به ما داده است تا مرز های جدیدی را در امر فروش و مشاوره ملک در آلانیا همراه با شما تجربه کنیم. دستور کار این شرکت، تحقق آرزو و برآورده کردن رویا های شما در انتخاب خانه ی مورد نظرتان می باشد. 

 1. طبق قوانین خرید ملک در ترکیه  بنا بر تصمیم وزارت کشور ترکیه، به هیچ عنوان موجبات اخذ اقامت دایم و یا تابعیت ترکیه را فراهم نمی آورد، اقامت ابتدایی خریدار+همسر و فرزندان در شهر آلانیا به صورت موقت و یک ساله قابل تمدید بدون نیاز به خروج از ترکیه می باشد. مراحله دوم اقامت شما در ترکیه به صورت سه ساله و در نهایت پس از اخذ مدارک و استعلامات لازم میتوانید درخواست اقامت دایم-تابعیت خود را پس از چهار  سال به وزارت کشور ترکیه تسلیم نمایید. در صورت داشتن سوالات بیشتر میتوانید با بخش حقوقی سفارت ترکیه در تهران با شماره 02135951100 تماس حاصل نمایید لیست هزینه های اقامت به زبان ترکی 

 2. شما پس از بررسی و انتخاب و  توافق در مورد نحوه پرداخت در موقع نوشتن توافقنامه، میتوانید واحد مورد نظرتان را رزرو کنید و ما جدول زمان بندی پرداخت  را همراه با خریدار و فروشنده برای انتقال قطعی سند تنظیم می کنیم.

 3. در صورت نیاز، میتوانیم با افتتاح حساب به نام مشتری و اخذ شماره مالیاتی امور پرداختی شما را برای مواردی مثل پرداخت قبوض آب،برق و.. تسهیل کنیم

 4. طبق قانون جدید قبل از انتقال قطعی سند، دیگر نیازی به اخذ استعلام از ارتش ترکیه در مورد واقع شدن و یا عدم واقع شدن ملک یا زمین مورد نظر شما در اراضی تحت مالکیت ارتش از ازمیر نمی باشد. و انتقال و اعطای  سند جدید طی 7 روز کاری انجام خواهد شد

 5. برای انتقال مالکیت و نوشته شدن قولنامه، هر دو طرف قرار داد موظف به حضور در دفتر املاک می باشند، در صورت عدم حضور خریدار، مشاور املاک میتواند با اخذ وکالتنامه رسمی در یکی از دفترخانه های ترکیه، اقدام به خرید از جانب وی نماید.

Tapu(برگه انتقال مالکیت) مهمترین مدرک مورد نیاز خریدار می باشد، که باید در هنگام اخذ آن به تمامی جزییات ذکر شده در آن دقت کند. در Tapu تمامی موارد از جمله وضعیت مالکیت، تاریخ انتقال و نام مالک ذکر می شود

هزینه های انتقال مالکیت

مالیات انتقال سند در ترکیه 4% مبلغ ارزش ملک می باشد. در قانون نقل و انتقالات اسناد ترکیه به صراحت نقل شده میزان مالیات پرداختی باید در بین طرفین (خریدار و فروشنده) به صورت مساوی برای پرداخت تقسیم شود. روش های پرداخت توافقی نیز امکان پذیر می باشد.

 1. در صورت عدم حضور خریدار، هزینه ی اخذ وکالت 150 یورو می باشد.

 2. Iskan یا همان پایان کار، هزینه ایی است برای آپارتمان های نوساز که با توجه به ارزش و متراژ آپارتمان از 400 یورو شروع می شود.

 3. قرارداد اخذ آبونمان برق برای واحد های نوساز حدود 100 یورو و برای واحد های قدیمی ساز، حدود 30 یورو می باشد.

 4. قرار داد اخذ آبونمان آب، برای واحد های نوساز حدود 60 یورو و برای واحد های قدیمی ساز، حدود 30 یورو می باشد.

عوارض شهرداری سالیانه یک بار قبل از آخرین روز ماه مه (May) هر سال باید پرداخت شود. این میزان حدود 0.1 درصد از ارزش واقعی TAPU میباشد

هزینه شارژ تعمیر و نگه داری آپارتمان ها میتواند سالانه یک بار و یا به صورت ماهیانه پرداخت شود، این هزینه در آپارتمان های نوساز میتواند به صورت متوسط بین 40-70 یورو در ماه باشد.

شایان ذکر است، قیمت های ذکر شده در بالا، فقط برای اطلاع شما می باشد، احتمال کاهش و یا افزایش هزینه ها در زمان خرید ملک توسط شما امکان پذیر می باشد.

ترکیه
امتیاز به این مطلب

پناهندگی به کشور ترکیه

سپتامبر 17, 2018 @ 11:10 ق.ظ:آخرین بروزرسانی

ترکیه
امتیاز به این مطلب

پناهنده در واقع کسی است که بخاطر ترس یا ازار و اذیت مذهبی/نژادی/قومی/ملیتی یا برای عضو شدن در گروه اجتماعی خاصی یا داشتن عقایدی مذهبی /سیاسی/اقلیتی نتواند در کشور خود ه عنوان جای امن بماند،پناهندگی میتواند بخاطر ترس از جان هم باشد.

یکی از علتهای پناهنده شدن میتواند نقض حقوق بشر باشد یا مثلا مواردی مثل حوادث طبیعی از جمله سیل/خشکسالی/زلزله/توفان/فقر و تهی دستی باشد.

برای پناهنده شدن شما باید ثابت کنید که در کشور خودتان در امان نیستید و جانتان در خطر است.

کنوانسیون ژنو بعنوان اصلی ترین منبع حقوق بین الملل در مورد وضعیت پناهندگان است.پیش نویس این کنوانسیون،بوسیله ی کمیته ی مخصوص پناهندگان و افراد بی تابعیت در ۱۹۴۹ تشکیل شده است.کنوانسیون ژنو،کنوانسیونی بین المللی و جهانی است.درحال حاضر بیش از ۱۲۰ کشور به کنوانسیون ژنو پیوسته اند و این کنوانسیون از معتبر ترین ضوابط حقوق بین المللی میباشد.کنوانسیون توصیه میکند ،وضعیت شخص پناهنده باید طبق قوانین کشور محل اقامتش باشد.

گروه آرمانی به عنوان یک موسسه برتر در زمینه ی حقوق بین الملل و امور مهاجرتی ،مهاجرت از طریق پناهندگی را به شما عزیزان پیشنهاد نمیکند چرا که بسیار راه پر خطری است و ریسک زیادی در مسیر وجود دارد. از طریق زمینی و هوایی میتوانید پناهنده شوید.که در روش هوایی بواسطه ی ویزای توریستی میتوان رفت و دیگر برنگشنت.اما شما میتوانید به راحتی با اخذ انواع ویزاها وارد  سرزمین مورد علاقه ی خود شوید بدون اینکه دچار دردسر

شوید و مراحل سختی را پیش رو داشته باشید.زیرا اصلا بعید نیست که کشور مورد نظر شما به پناهندگان اقامت بدهد یا نه.شرایط اقامتی اصلا مشخص نیست.درحین سفر شما ممکن است هزاران خطر و بلا اتفاق بیوفتد مثلا در راه بمانید،با شتر و قاطر  و کشتی و قایق  مسیر خود را طی کنید.ممکن است مدت زیادی در کمپها بمانید و بلا تکلیف باشید یا حتی کمپها جایی برای شما عزیزان نداشته باشند و مجبور شوید اواره شوید.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در طرحی از تعدادی از پناهندگان سوری  در ترکیه استقبال کرد و او بیان کرد که دولت ترکیه تلاشهای زیادی برای کاهش بحران پناهندگان کرد و پناهندگان زیادی را به دوش کشید.همچنین او بیان کرده است مردم پناهنده سوری نسبت به مهمان نوازی مردم بسیار خرسند هستند و تشکر میکنند.

بیشتر از ۲٫۷میلیون نفر سوری در جنوب کشور و مناطق عمده ی شهری زندگی میکنند.رییس جمهور فعلی کشور ترکیه این خبر مسرت بخش را به پناهندگان داده که میتوانند جزء شهروندان ترکی محسوب شوند.

مهاجر یا پناهنده؟

پناهندگان افرادی هستند که از درگیریهای مسلحانه یا ازار و اذیت فرار کنند.وضعیت افراد پناهنده خطرناک و غیرقابل تحمل است که افراد از طریق مرزهای ملی به دنبال کسب امنیت و ارامش هستند.عبارت پناهنده در سازمان ملل  بیان شده است و رسمیت دارد.عواقب پناهندگی میتواند عواقبی مرگبار باشد.یکی از اساسی ترین اصول سازمان ملل این است که افراد پناهنده اخراج نشوند و به شرایط بسیار بد خود برنگردنند.حفاظت از پناهندگان جنبه های مختلفی دارد و دسترسی به مراحل تقاضای پناهندگی بسیار عادلانه و منطقی است و باید به حقوق انسانی افراد پناهنده احترام گذاشته شود تا احساس عزت و امنیت کنند.

مهاجران افرادی هستند که به انگیزه های مختلف نظیر ادامه ی تحصیل،سرمایه گذاری،پیدا کردن کار،ازدواج  وارد خاک کشور میشوند و سعی در بهبود شرایط زندگی خود دارند.و برخلاف پناهندگی به راحتی میتوانند در کشور خود رفت و امد کنند .بواسطه ی دریافت ویزای مهاجرتی افراد از حمایت خوب دولتها برخوردار هستند.برای کشورهایی که فردی و یکپارچه هستند این روش بسیار خوبی است.کشورها تحت قوانین مهاجرتی خود و فرایندهای خودشان به مسئله ی مهاجرت نگاه میکنند. کمیساریای عالی پناهندگان کمک می کند تا کشورها با پناهندگی و حمایت از پناهندگان به مسئولیت های خود رسیدگی کند.

تلفیق کردن پناهندگان و مهاجران میتواند عواقبی جدی برای پناهندگان داشته باشد،ممکن است  دولتی دست به بهداشتی کردن محیط مهاجران زند ولی به محیط زندگی پناهندگان کاری نداشته باشد.عزت و احترام همه ی افراد باهم برابر است.حقوق بشر به مهاجران احترام زیادی گذاشته است.تعداد زیادی از مردم توسط قایقها به یویان و ایتالیا و …پناهنده میشند.

پناهندگی میتواند سیاسی و اقتصادی هم باشد:پناهندگی سیاسی برای این است که فرد با مملکت خود دچار مشکلاتی بسیار جدی شده است و تحت تعقیب از طرف دولت است.

پناهندگی اقتصادی:اسیب و تهدیدی فرد را تحت فشار قرار نمیدهد ولی بخاطر بهتر شدن درامد و رشد اقتصادی خانواده مجبور به مهاجرت است.

اصلی ترین مرحله ی پناهندگی،داشتن یک پرونده ی قوی است.اگر پناهجو کیسی مناسب باشد و بتواند ثابت کند که شرایط زتدگی مساعد در داخل میهن خود را ندارد و تحت اسیب و فشار روانی است و جانش در خطر است،میتوان حدس زد که درخواست پناهندگی او مورد قبول است.اما سالانه تعداد بسیار زیادی از پرونده های پناهجویان رد میشود و این نشان میدهد که اثبات این امر خیلی کار مشکلی میباشد.

در مقابل افرادی هستند که نمیتوانند از حق پناهنگی استفاده کنند:

-افرادی که مجرم و خطرناک هستند.

-افرادی که اعمالی را مرتکب شده اند که خلاف حقوق بشر بوده و در واقع نقض حقوق بشر کرده اند.برای مثال اعضای داعش هیچوقت نمیتوانند از پناهندگی استفاده کنند.

در اخر باید گفت که پناهندگی کاری بسیار ریسک پذیر و خطرناک و نادرست است و گروه آرمانی به عنوان برترین موسسه حقوقی پناهندگی را پیشنهاد نمیکند.

ترکیه
امتیاز به این مطلب

بالا