×

پشتیبانی

پشتیبانی

1 : مراجعه حضوری
2 : تماس تلفنی
3 : همراه & ایمیل موسسه

info@armanygroup.com در صورت وجود هر گونه مشکل یا سوال می توانید با ما از طریق ایمیل در تماس باشید. با تشکر

ساعات کاری موسسه

شنبه-چهارشنبه : 9 صبح الی 5 بعدازظهر
پنج شنبه : 9 صبح الی 2 بعدازظهر
جمعه : فقط با وقت قبلی
جستجو
Generic filters
Search in title
Exact matches only
Search in content
Search in excerpt

درباره کشور ترکمنستان

ترکمنستان (به فارسی دری: ترکمانستان) (به ترکمنی: Türkmenistan) کشوری در آسیای میانه است که از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از غرب با دریای خزر  (از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه ) همسایه‌ است. با نام جمهوری شورایی ترکمنستان تا سال ۱۹۹۱ یکی از جمهوری‌های تشکیل دهندهٔ اتحاد جماهیر شوروی بود. نام کشور «ترکمنستان» از دو بخش «ترکمن» و «ستان» تشکیل شده است که به معنای "سرزمین ترکمن‌ها" می باشد. بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی (شاخه‌ای از زبان‌های ترکی‌تبار) صحبت می‌کنند.
صحرای قره‌قوم ۸۰٪ درصد مساحت ترکمنستان را  تشکیل می‌دهد که دارای آب و هوای خشک است ولی ناحیه رشته کوه کپه داغ واقع در جنوب کشور ترکمنستان و در نزدیکی مرز ایران، آب و هوای مناسبی دارد. این ناحیه شامل شهرهای مهمی ازجمله عشق آباد و مرو می باشد. ترکمنستان دارای منابع بزرگ گاز است که آن را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می‌کند. این کشور دارای رتبه یازدهم  رشد اقتصادی سریع است و براساس آمار صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی این کشور درسال 2007 حدود ۱۱٫۵٪ بوده‌است.

حکومت

ترکمنستان با رأی مردم در همه پرسی و در آذر ۱۳۷۰ (اکتبر ۱۹۹۱) ، موجودیت خود را به عنوان یک کشور مستقل اعلام نمود و رسما نام «ترکمنستان» را برای خود برگزید. حکومت ترکمنستان جمهوری ریاستی و تک‌حزبی است و سیاست ترکمنستان بیطرفی در مسائل جهانی و منطقه‌ای می باشد. رژیم حاکم بر ترکمنستان یکی از بسته‌ترین نظامهای سیاسی در دنیا است که بسیاری آن را با کشور کره شمالی مقایسه می‌کنند. بر پایه گزارش های سازمان گزارشگران بدون مرز در سال 2012، ترکمنستان، کمترین میزان آزادی رسانه‌ها را پس از کشورهای اریتره و کره شمالی دارا می باشد.
قانون اساسی این کشور در ۱۸ مه ۱۹۹۲ و در چهاردهمین نشست مجلس ترکمنستان به تصویب رسید و بر اساس آن، ترکمنستان کشوری دمکراتیک و لائیک و اداره آن به شکل جمهوری ریاستی تعریف گردید. صفرمراد نیازف به عنوان اولین رئیس جمهور این کشور از هنگام استقلال آن تا سال ۲۰۰۶ بود. رئیس جمهور کنونی این کشور قربان قلی بردی محمداف است. رئیس جمهور اختیارات گسترده‌ای دارد و ایشان مقامات قوه مجریه و قضایی را منصوب می‌ نماید و نیز نامزدهای انتخابات مجلس را تصویب می‌ کند. اداره مناطق از سوی استانداران صورت می‌گیرد و بر اساس قانون اساسی، استانداران در حکم نمایندگان رئیس جمهور می باشند و زیر نظر مستقیم رئیس جمهور فعالیت می‌نمایند و نیز از سوی خود رئیس جمهور منصوب و یا برکنار می‌گردند.

• قوه مجریه: بر اساس قانون اساسی ، رئیس جمهور که به طور مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شود، رئیس کابینه وزیران ترکمنستان است.
• قوه مقننه: بر اساس قانون اساسی ، در ترکمنستان دو ارگان قانون گذاری وجود دارد:

1) شورای مردم: این شورا سالی یک بار جلسه دارد. در این شورا بخشی از اعضا انتخابی و بخشی
دیگر بر اساس سمت خود به عضویت آن در می‌آیند. رئیس جمهور، هیئت دولت، نمایندگان مجلس، رئیس دیوان عالی، رئیس دادگاه عالی اقتصادی، دادستان کل، استانداران و نمایندگان هر کدام از مناطق مسکونی عضو این مجلس هستند و رئیس این شورا رئیس جمهور است.
2) مجلس نمایندگان: پارلمان ترکمنستان دارای ۵۰ نماینده است که از پنجاه حوزه انتخاباتی به مدت پنج سال انتخاب می‌شوند. مجلس، ابتکارات رئیس جمهور و تصمیمات شورای مردم را به‌عنوان قانون تصویب می‌نماید و برنامه‌های کابینه وزیران، بودجه کشور و گزارش‌های اجرای بودجه را تأیید می‌نماید.

جغرافیا

ترکمنستان پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان است و کمی از کشور اسپانیا کوچکتر است. مساحت آن ۴۸۸٬۱۰۰ کیلومتر مربع است و در بین عرض‌های جغرافیایی ۳۵ و ۴۳ درجه شمالی و ۵۲ و ۶۷ درجه شرقی قرار دارد. ۸۰ درصد این کشور را صحرای قره‌ قوم پوشانیده‌ است و مرکز این کشور میان جلگه‌های توران و صحرای قره‌ قوم احاطه شده است. محدوده کوپه‌داغ از امتداد مرزهای جنوب غربی آغاز و در کوه‌ ریزه به ارتفاع ۲۹۱۲ متر می‌رسد و تا مرزهای جنوب شرقی در استانهای لباب و بالخان و مرزهای ازبکستان ارتفاع رشته کوه کوپه‌داغ، کوه آرالان به ارتفاع ۱۸۸۰ متر ادامه دارد. مهمترین رودخانه‌های ترکمنستان تجن، آمودریا و مرغاب هستند که از ارتفاعات کوپه‌داغ سرچشمه می‌گیرند. ترکمنستان دارای آب و هوای بیابانی و نیمه گرمسیری می باشد و عمدتاً خشک است. فصل زمستان هوا معتدل و خشک بوده و بیشترین بارندگی در ماههای ژانویه و می در امتداد کوههای کوپه داغ صورت می‌پذیرد. طول خط ساحلی ترکمنستان در دریای خزر ۱۷۶۸ کیلومتر بوده و مهم ترین بندر ترکمنستان شهر کراسنودسک Krasnovodsk  می باشد.

تقسیمات کشوری

ترکمنستان دارای ۵ استان می باشد:

1. استان  آخال
2. استان  بلخان
3. استان  داش‌اغوز
4. استان  لباب
5. استان  مرو

اقتصاد

ترکمنستان دارای اقتصادی رو به رشد است و این کشور در فهرست چهار کشور بزرگ تولید کننده گاز طبیعی و نفت در بین کشورهای شوروی سابق قرار دارد. این کشور دارای ۲۰۰۰ میلیارد متر مکعب ذخائر گاز و مقام چهاردهم جهان و دارای ۵۴۶ میلیون بشکه ذخائر نفتی است. بیشتر ذخایر نفتی این کشور در غرب ترکمنستان از جمله در پهنه دریای خزر متمرکز شده‌ است و ذخایر گاز طبیعی تقریباً در سراسر خاک کشور پراکنده‌ است. ترکمنستان با توجه به منابع سرشار نفت و گاز  و پنبه، از طریق سرمایه گذاری مشترک صنایع پایین دست خود را گسترش داده‌ است و جزء معدود کشورهایی است که فراورده‌های نفتی را صادر می‌کند و با فراوری محصول پنبه، صنایع فعال و پیشرفته نساجی را دارد که از بازار فروش بالایی در سطح جهان برخوردار می‌باشد و همچنین با فروش سالانه مقدار زیادی گاز به کشورهایی مانند اوکراین و روسیه و چند کشور دیگر از جمله ایران، اقدام به کسب درآمدهای سرشار می‌ نماید.

ذخایر نمک‌های طبیعی دریایی در خلیج قره‌بوغاز متمرکز است که در این منطقه موادی همچون میرابیلیت و دیگر مواد پر ارزش وجود دارد. معادن نمک کلسیم در منطقه قویرداق وجود دارد. بیشتر زمین‌های کشاورزی ترکمنستان را دشت قره قوم تشکیل می‌دهد که اغلب برای چراندن گوسفند قره‌گل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمین‌های کشاورزی محصولاتی همچون پنبه، میوه و تره بار و انگور پرورش می یابد. امور پرورش کرم ابریشم نیز توسعه یافته‌ است و در طی سال‌های اخیر، تولید گندم نیز افزایش خوبی داشته‌ است.

ترکمنستان به دلیل احاطه شده توسط خشکی، برای ترانزیت کالا از خاک کشورهای همسایه استفاده می‌کند. خط آهن ترکمنستان به شهر سرخس در شمال شرقی ایران متصل است و تا بندرعباس امتداد می یابد.

مردم

بیشتر مردم ترکمنستان، ترکمن هستند و اقلیت قابل توجهی روس و ازبک نیز در این کشور حضور دارند. براساس آمار سازمان سیا در سال ۲۰۰۳، ترکیب جمعیتی ترکمنستان ۸۵٪ ترکمن، ۵٪ ازبک و ۴٪ روس و ۶٪ از اقوام دیگر(اقوام قزاقها، تاتارها، اوکراینی‌ها، ارمنی‌ها، آذربایجانی‌ها و بلوچ‌ها ) هستند. براساس آمار دولت ترکمنستان در سال ۲۰۰۱، ترکمن‌ها ۹۱٪، ازبک‌ها ۳٪ و روس‌ها ۲٪ جمعیت را تشکیل داده‌اند. جمعیت ترکمن‌ها در ترکمنستان از ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ حدود دو برابر (از ۲٫۵ میلیون به ۴٫۹ میلیون نفر) شده است. اما شمار روس‌ها به کمتر از یک‌ سوم (از ۳۳۴ هزار به ۱۰۰ هزار نفر) کاهش یافته‌ است.

مذهب

مذهب اکثر مردم ترکمنستان اسلام است. ۸۹٪ ترکمن‌ها مسلمان (اکثرا سنی حنفی ) و ۹٪ پیرو کلیسای ارتدوکس روسیه هستند.

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی   

تحصیل در کشور ترکمنستان

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

تحصیل در ترکمنستان :

ترکمنستان کشوری در آسیای میانه است. این کشور تا سال ۱۹۹۱ با نام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری‌های تشکیل دهندهٔ اتحاد شوروی بود. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از مغرب با دریای خزر همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه است.بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به شاخه‌ای از زبان‌های ترکی‌تبار صحبت می‌کنند.

در این بخش تعدادی از دانشگاه ها وموسسات آموزش عالی کشور ترکمنستان را به شما معرفی می نماییم.

تحصیل در ترکمنستان – دانشگاه مختومقلی

دانشگاه مختومقلی بزرگترین دانشگاه ترکمنستان است . شعبه زبان و ادبیات فارسی از سال ۱۹۶۷ افتتاح شد و تا سال ۱۹۷۶ ادامه داشت . سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۸ تعطیل شد و از سال ۱۹۸۸ تاکنون هر سال دانشجوی زبان و ادبیات فارسی میپذیرد – اتاق ایران این دانشگاه به کامپیوتر ، کتابخانه ، تلویزیون ، ویدئو،رادیو ضبط و آنتن ماهواره ایران مجهز است و در سال ۲۰۰۱ میلادی در آن تعمیرات اساسی انجام گرفته است در حال حاضر ۲۱ دانشجو در چهار سال مشغول تحصیل میباشند.

تحصیل در ترکمنستان –دانشکده دولت محمد آزادی

دانشکده دولت محمد آزادی در سال ۱۹۸۱ تأسیس شده و زبانهای انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی ، ترکی ، عربی ، چینی ، روسی و فارسی در آنجا تدریس میشود.
دانشکده آزادی در حال حاضر ۱۹ نفر دانشجوی زبان و ادبیات فارسی دارد در این دانشکده اتاق ایران وجود دارد که کتابخانه آن بالغ بر دو هزار جلد کتاب فارسی دارد که مورد استفاده دانشجویان و استادان زبان وادبیات فارسی واقع میشود. علاوه بر آن اتاق مذکور به ویدئو ، تلویزیون ، ضبط و پخش و نوارهای صوتی و ویدئویی مجهز است که به آموزش زبان فارسی کمک میکند.

لتحصیل در ترکمنستان -یست وموسسات آموزش عالی کشور ترکمنستان:

دانشگاه دولتی ترکمنستان به نام مختومقلی واقع در عشق آباد
دانشکده ی زبان و ادبیات دنیا به نام آزادی در عشق آباد
دانشکده ی تربیت معلم به نام سعیدنظر سعیدی در ترکمن آباد
دانشکده ی پلی تکنیک ترکمن در عشق آباد
دانشکده ی دولتی حمل و نقل و ارتباط در عشق آباد
دانشکده ی اقتصاد ملی ترکمن در عشق آباد
دانشگاه کشاورزی به نام صفرمراد عطایِویچ نیازُف در عشق آباد
دانشکده دولتی پزشکی ترکمن در عشق آباد
دانشکده ی ملی ورزش و توریسم ترکمنستان در عشق آباد
دانشکده ی دولتی فرهنگ ترکمن در عشق آباد
دانشکده ی دولتی برق ترکمنستان در ماری
هنرستان عالی موسیقی ترکمن در عشق آباد
آکادمی دولتی هنر ترکمنستان در عشق آباد
دانشگاه بین المللی ترکمنستان و ترک در عشق آباد
دانشکده ی نظامی وزارت دفاع ترکمنستان به نام صفرمراد ترکمنباشی کبیر، رئیس جمهوری ترکمنستان واقع در عشق آباد
آکادمی پلیس ترکمنستان به نام ارتشبد صفرمراد عطایِویچ نیازُف واقع در عشق آباد
آموزشگاه تربیت معلم عشق آباد به نام آمان کِکیلُف
آموزشگاه تربیت معلم ماری به نام خیدیر دریایِف
آموزشگاه تربیت معلم داش اوغوز به نام بِکی سِیتأکُف
آموزشگاه پزشکی ماری به نام صفرمراد عطایِویچ نیازُف، رئیس جمهوری ترکمنستان
آموزشگاه پزشکی ترکمنباشی
آموزشگاه پزشکی عشق آباد به نام ایندرا قاندی
آموزشگاه پزشکی داش اموز به نام قربانسلطان اِجه
آموزشگاه پزشکی ترکمن آباد
هنرستان دولتی هنر ترکمن وابسته به آکادمی دولتی هنر ترکمنستان واقع در عشق آباد
هنرستان دولتی موسیقی ترکمنستان به نام دانگاتار عوضُف وابسته به هنرستان عالی موسیقی ترکمن واقع در عشق آباد
هنرستان موسیقی داش اوغوز به نام مختومقلی قارلی یِف
هنرستان هنر لباب
هنرستان موسیقی ماری به نام یُل آمان حومّایِف
آموزشگاه بازارگانی و تعاونی وابسته به وزارت بازارگانی ترکمنستان واقع در عشق آباد
آموزشگاه بانک به نام قهرمان ترکمنستان عطامراد نیازُف واقع در عشق آباد
آموزشگاه تربیت کارمندان خط هوائی وابسته به اداره ی دولتی و ملی «ترکمن هوا یُلّاری» واقع در عشق آباد

هزینه تحصیل در کشور ترکمنستان :

هزینه تحصیل در مدرسه و دانشگاه های ترکمنستان بسته به نوع مدارس و دانشگاه ها متفاوت هستند و با توجه به تنوع و همچنین تغییرات در قیمت ها، بهتر است جهت کسب اطلاع از هزینه دقیق به سایت دانشگاه های مراجعه فرمایید و می توانید به صورت کامل هزینه تحصیل و زندگی در ترکمنستان و همچنین هزینه زندگی دانشجویی در ترکمنستان را محاسبه نمایید.

ویزای کاری کشور ترکمنستان

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

طبق آخرین آمار سایت worldometers جمعیت ترکمنستان حدود ۵۵۱۶۰۰۰ نفر است. این کشور حدود ۴۶۹۰۰۰ کیلومترمربع مساحت دارد و تقریبا ۰۷/۰ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است. پنجاه درصد جمعیت این کشور شهرنشین بوده و متوسط سن مردم این کشور ۸/۲۶ سال است. به دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در سالهای اخیر نرخ بیکاری ترکمنستان رو به کاهش بوده حدود ۱۰ درصد است.

پایتخت ترکمنستان عشق آباد است. واحد پولی آن منات و نوع حکومت ترکمنستان جمهوری است. تفاوت ساعت ترکمنستان با ایران نیمه اول سال ۳۰ دقیقه و در نیمه دوم سال ۹۰ دقیقه است. همانطور که در نقشه ملاحظه میفرمایید ترکمنستان از شمال با ازبکستان و قزاقستان، از جنوب با ایران، از شرق با افغانستان  و از غرب با دریای خزر هم مرز است. ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱ روز ملی ترکمنستان بوده که در این روز این کشور از اتحاد جماهیر شوروی سابق مستقل شده است. پیش از این کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلوروس (روسیه سفید)، استونی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، لتوانی، لیتونی، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اکراین، ازبکستان اعضای اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی یا بطور خلاصه شوروی بودند. شوروی کشوری بود متشکل از روسیه و چندین جمهوری متحد، که از زمان تأسیس در سال ۱۹۲۲ تا زمان انحلال در سال ۱۹۹۱ بخش بزرگی از شرق اروپا و شمال آسیا را در برمی‌گرفت و پهناورترین کشور جهان شناخته می‌شد.

حدود ۸۰ درصد کشور ترکمنستان را بیابان قرو قوم در بر گرفته و دمای هوا در تابستان به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد. زبان رسمی کشور ترکمنستان ترکمنی و زبان دومشان روسی است. حدود ۹۰ درصد مردم ترکمنستان مسلمان بوده و اکثریت باقیمانده مسیحی میباشند. ترکمنستان چهار استان دارد که عبارتند از: داش آغوز، لباب، مرو، آخال و بالکان. به طور زمینی می توان از دو مرز باجگیران و اینچه برون وارد کشور ترکمنستان شد . بعد از ورود به ترکمنستان باید حداکثر طی مدت سه روز در اداره پلیسترکمنستان رجیستر شوید. لازم به ذکر است که در حال حاضر هیچ هواپیمایی پرواز مستقیم از ایران به ترکمنستان ندارد و بهترین راه هوایی به مقصد ترکمنستان از طریق هواپیمایی ترکیش بوده که پس از پرواز به استانبول میتوان هواپیمای استانبول به عشق آباد را سوار شد.

شهروندان خارج از ترکمنستان می توانند جهت دریافت انواع ویزا به اداره مهاجرت ترکمنستان مراجعه نمایند. در سایت اداره مهاجرت ترکمنستان یازده نوع ویزای ورود به کشور تعریف شده که عبارتند از:

 1. ویزای دیپلماتیک

 2. ویزای اداری

 3. ویزای تجاری

 4. ویزای کاری

 5. ویزای شخصی

 6. ویزای تحصیلی

 7. ویزای گردشگری

 8. ویزای ترانزیتی

 9. ویزای سلامت

 10. ویزای رانندگان

 11. ویزای خروج

ترکمنستان در گذشته از نرخ بالای بیکاری رنج میبرده اما امروزه پیشرفتهای اقتصادی در زمینه های نفت و گاز و نساجی به کاهش نرخ بیکاری ترکمنستان کمک شایان توجهی داشته است. چنانچه تخصص شما یکی از تخصص ها و مشاغل ضروری ترکمنستان است میتوانید جهت دریافت ویزای کار اقدام نمایید. در غیر اینصورت با دریافت مجوز کاراز طرف یک شرکت ترکمنستانی می توانید جهت مهاجرت اقدام نمایید.

همانطور که پیشتر اشاره شد صنایع نفت و گاز و نساجی در ترکمنستان جزء فعالیتهای اصلی بوده و کشت گندم نیز یکی از بزرگترین بخشهای کشاورزی این کشور است. استخراج نفت و گاز  بیشترین فرصتهای شغلی را برای متخصصین فراهم آورده است. متقاضیان کار در ترکمنستان نیازمند یک دعوتنامه کاری از کارفرمایشان هستند تا بتوانند برای ویزای کار اقدام نمایند. هزینه ویزا برای یکبار ویزای سینگل و مالتیپل از ۳۵ دلار آمریکا برای ده روز تا ۵۲۵ دلار برای ۱۲ ماه متغیر است.

لینک زیر میتواند در معرفی فرصتهای شغلی در زمینه نفت و گاز برای علاقمندان راهنمای خوبی باشد:

https://www.oilandgasjobsearch.com/Oil-and-Gas-Jobs/All-Oil-and-Gas-Jobs/Turkmenistan

میتوان در این سایت و نیز سایتهای مشابه برای کار مورد نظر apply کرد و با دعوتنامه کارفرما جهت دریافت ویزای کار اقدام نمود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری ترکمنستان:

 1. سه رونوشت از فرم تقاضا

 2. سه رو نوست از شهروندان خارجی

 3. نامه تقاضای کارفرمای مربوطه جهت قرارداد کاری

 4. اطلاعات درباره وظایف اصلی شرکت و تناسب آن با شخص خارجی دعوت شده، یک رونوشت

 5. عکس پرسنلی ۵*۶، یک قطعه

 6. یک رونوشت از پاسپورت

 7. گواهی سلامت

 8. رونوشت توافقی کارجوی خارجی و کارفرمای ترکمن(مستنداتی دال بر نیاز شرکت ترکمن به شخص خارجی)

 9. تعهد مشروط، یک رونوشت

 10. یک رونوشت از ترجمه مدارکی که نشان دهد فرد متقاضی صلاحیت جذب توسط کارفرما را دارد

 11. یک رونوشت از اجازه کار

 12. یک رونوشت از تسویه با کارفرمای قبلی

 13. رونوشتی که به دریافت حقوق طبق قانون کار ترکمنستان اشاره کند

 14. لیست مشخصات کارجوی خارجی و کارفرمای ترکمنستانی

بر اساس آمار سایت minimum-wage حداقل حقوق قانون کار در ترکمنستان ماهیانه ۵۳۵ منات(حدود ۲۰۰ دلار) و بطور متوسط سالیانه ۲۴۴۶ دلار است و از نظر حقوق و دستمزد در رتبه هفتادم جهان قرار میگیرد. هزینه های زندگی در ترکمنستان تقریبا ۳۵ درصد بیشتر از ایران و هزینه اجاره مسکن تقریبا ۱۲ درصد ارزانتر از ایران است.

با توجه به مطالعات انجام شده، اخذ ویزای کار ترکمنستان  طولانی بوده و صرفه اقتصادی ندارد.

سرمایه گذاری در کشور ترکمنستان

اکتبر 8, 2019 @ 3:40 ب.ظ:آخرین بروزرسانی

قوانین ثبت شرکت در ترکمنستان:
قانون ترکمنستان در خصوص سرمایه گذاری خارجی، بدنه های (مبانی) حقوقی فعالیت سرمایه گذاران و شرکت های خارجی با سرمایه های خارجی در ترکمنستان را تعیین می کند و جذب و استفاده مؤثر از سرمایه گذاری خارجی در ترکمنستان را دنبال می کند.در ذیل،به ذکر این قوانین می پردازیم.
ماده 1: مفاهیم اصلی بکار رفته در قانون حاضر
در قانون حاضر مفاهیم اصلی زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
1)سرمایه های خارجی - سرمایه گذاری خارجی برای پروژه فعالیت بازرگانی در خاک ترکمنستان به شکل متعلق به سرمایه گذار خارجی پروژه های حقوق مدنی، از جمله وجوه (اعتبارات)، اوراق بهادار، و سایر اموال (دارائی) و حقوق مالکیت دارای ارزش پولی، و حقوق استثنائی بر نتایج فعالیت فکری – یعنی مالکیت فکری – همچنین خدمات و اطلاعات؛
2) سرمایه گذاران خارجی:
- شخصیت حقوقی خارجی از آنجمله شعبه و یا دفتر نمایندگی آن در ترکمنستان؛
- سازمان بین المللی؛
- کشور خارجی؛
- شخصیت حقیقی خارجی و یا بدون تابعیت که در زمان سرمایه گذاری اقامت دائم در کشور خارجی دارد؛
- تبعه ترکمنستان که اقامت دائم در خارج از ترکمنستان دارد؛
3) شرکت (و یا تشکل) با سرمایه گذاری خارجی – شرکتی که بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان در خاک ترکمنستان تأسیس شده و کاملاً به سرمایه گذار خارجی تعلق دارد و یا با مشارکت شخصیت های حقیقی و حقوقی ترکمنستان تأسیس گردید؛
4) سرمایه گذاری های خارجی مستقیم – در اختیار داشتن و کسب حداقل 10 درصد از سهام (سهم و یا سپرده)  در صندوق اساسی (یعنی ذخیره تأسیس) شرکت تأسیس شده و یا در حال تأسیس در خاک ترکمنستان؛
سرمایه گذاری در ذخیره اساسی شعبه در حال تأسیس شخصیت حقوقی (یعنی شرکت) خارجی در خاک ترکمنستان؛
5) پروژه سرمایه گذاری – استناد صلاح اقتصادی و حجم و مهلت های اجرای سرمایه گذاری ها که شامل از اسناد و مدارک پروژه ای و بودجه ای تنظیم شده بر طبق استاندارهای (معیارهای) دولتی است و همچنین شرح اقدامات عملی در راستای اجرای سرمایه گذاری (طرح بازرگانی). پروژه سرمایه گذاری اولویت دار – پروژه سرمایه گذاری که اجرای آن بر اساس تصمیم کابینه وزرای ترکمنستان صورت می گیرد؛
6) مهلت بازپرداخت پروژه سرمایه گذاری – مدتی از روز آغاز تأمین مالی پروژه سرمایه گذاری با استفاده از سرمایه گذاری خارجی مستقیم تا آن روز که تفاوت بین مبلغ (وجه) انباشته درآمد خالص با وضع استهلاکی و حجم هزینه های سرمایه گذاری شرکت با سرمایه گذاری خارجی و یا شعبه شخصیت حقوقی (یعنی شرکت) خارجی اهمیت مثبتی را بدست می آورد.
7) (تجدید) سرمایه گذاری مجدد – اجرای سرمایه گذاری در پروژه های فعالیت بازرگانی در خاک ترکمنستان به حساب سود (درآمد) سرمایه گذار خارجی و یا شرکت با سرمایه گذاری خارجی که – آن درآمد – توسط آنها از سرمایه گذاری های خارجی در خاک ترکمنستان دریافت شده است؛
8) منطقه آزاد اقتصادی –منطقه اقتصادی بازرگانی آزاد، منطقه ملی گردشگری و نیز انواع دیگری از مناطق آزاد اقتصادی که مقررات شکل گیری، فعالیت و انحلال آنها توسط قانونگذاری ترکمنستان تعیین می گردد.
ماده 2: قانونگذاری ترکمنستان در خصوص سرمایه گذاری های خارجی
1. قانونگذاری ترکمنستان در خصوص سرمایه گذاری های خارجی مبنی بر قانون اساسی ترکمنستان است و شامل قانون حاضر و سایر بخش نامه های حقوقی نرماتیف (قوانین) ترکمنستان می باشد.
2. چنانچه توسط قراردادهای بین المللی ترکمنستان مقررات دیگری به مقررات مندرج در قانون حاضر و سایر بخش نامه های حقوقی نرماتیف (قوانین) ترکمنستان تعیین شده باشد، در این صورت مقررات قرارداد بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.
ماده ی 3 :سرمایه گذاری های خارجی در ترکمنستان،به شکل های زیر اجرا می شود:
1) مشارکت سهمی در شرکت ها با همکاری شخصیت های حقیقی و حقوقی ترکمنستان؛
2) تأسیس شرکت که کاملاً به سرمایه گذار خارجی تعلق دارد، و شعباشخاص حقوقی خارجی و یا بدست آوردن (دستیابی) بمالکیت شرکت های در حال فعال.
3) دستیابی به اموال (دارائی) منقول و غیر منقول باستثنای گردش مدنی (شهروندان) که توسط قانونگذاری ترکمنستان محدود شده است؛
4) ارائه وام ها و کمک های مالی خارجی؛
5) دستیابی به حقوق دارائی (مالی) و غیر مالی تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان؛
ماده 7: تحقیق (بررسی) و ثبت پروژه های سرمایه گذاری
1. پروژه سرمایه گذاری با سرمایه گذاری خارجی باید مورد بررسی دولتی اجباری، از جمله بررسی در زمینه رعایت استانداردهای مقاومت در مقابل زلزله، امنیت آتش سوزی و انفجار، و میعارهای زیست محیطی و بهداشتی قرار بگیرد.
2. بررسی و ثبت پروژه های سرمایه گذاری با سرمایه گذاری خارجی و همچنین ثبت انواع دیگری از اجرای سرمایه گذاری های خارجی بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان صورت می گیرد.
ماده 4: سیاست دولت در زمینه سرمایه گذاری های خارجی
تهیه و اجرای سیاست دولتی در راستای جذب سرمایه گذاری های خارجی، هماهنگی فعالیت سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران خارجی در فعالیت های آنان در خاک ترکمنستان توسط کابینه وزرای ترکمنستان و ارگان های (ادارات) دولتی نماینده (صلاحیت دار) شده توسط آنان (که منبعد ارگان نماینده – صلاحیت دار – نامیده می شود) صورت می گیرد.
ماده 5: اختیارات کابینه وزیران ترکمنستان
اختیارات کابینه وزیران ترکمنستان عبارتند از:
1) تهیه و اجرای سیاست دولتی در حوزه همکاری بین المللی سرمایه گذاری؛
2) تهیه برنامه های دولتی در راستای جذب سرمایه گذاری های خارجی و اجرای آنها؛
3) تعیین پروژه ها، و بخش ها (زمینه ها) و مناطق با اولویت که جلب سرمایه گذاری های خارجی به آنها مفید است و همچنین تصمیم گیری در مورد اجرای پروژه های سرمایه گذاری با اولویت؛
4) انجام نظارت بر تهیه و امضای موافقت نامه های سرمایه گذاری با سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری های خارجی مرتبط با اجرای پروژه های سرمایه گذاری با اولویت توسط آنان؛
5) انجام فعالیت های دیگری در راستای جذب سرمایه گذاری های خارجی به اقتصاد ترکمنستان.
ماده 6: اختیارات ارگان نماینده (صلاحیت دار)
اختیارات ارگان صلاحیت دار عبارتند از:
1) تدارک و اتخاذ تدابیری در راستای اجرای سیاست دولتی و تشویق از جذب سرمایه گذاری های خارجی مستقیم به اقتصاد ترکمنستان؛
2) هماهنگ سازی فعالیت در زمینه سرمایه گذاری خارجی، ایجاد مکانیسم های مؤثر همکاری بین دولت و بازرگانی، تأمین همکاری متقابله بین ادارات و مقامات دولتی، مقامات اجرائیه محلی و خودمختاری محلی و سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی؛
3) انجام تهیه و تنظیم بانک اطلاعات در مورد جریان آماده سازی و اجرای پروژه های سرمایه گذاری با سرمایه گذاری های خارجی، از جمله – پروژه های – اجرا شده با مشارکت سهمی (سهامی) دولت منجمله مبنی بر استفاده از وام ها و کمک های مالی خارجی؛
4) ترتیب دادن انجام تحقیقات پروژه های سرمایه گذاری با سرمایه گذاری های خارجی و نیز انجام ثبت آنها؛
5) ارائه خدمات اطلاعات بازاریابی و مشاوره ای به سرمایه گذاران خارجی با پتانسیل و مساعدت عملی ضروری به آنان؛
6) انجام نظارت بر اجرای تعهدات سرمایه گذار خارجی و شرکت با سرمایه گذاری خارجی در راستای اجرای پروژه های سرمایه گذاری؛
7) انجام  (مونیتورینگ ، نظارت؛ بررسی) جذب اعتبارات مؤسسات مالی بین المللی و کشورهای اهدا کننده؛ شناسائی بازارهای بین المللی سرمایه گذاری و تنظیم و تهیه پیشنهاداتی در راستای جذب آینده سرمایه گذاری خارجی؛
8) ارسال پیشنهاداتی در راستای بهبودسازی فضای سرمایه گذاری، حمایت از روند سرمایه گذاری، کاهش ریسک های سرمایه گذاری و موانع اداری به کابینه وزرای ترکمنستان؛
9) اتخاذ تدابیری سمت داده شده به اجرای تعهدات ترکمنستان ناشی از قراردادهای بین المللی؛ برگزاری برنامه هایی در زمینه همکاری بین المللی و مطالعه و استفاده از تجارب خارجی پیشرفته؛
10) انجام نظارت بر استفاده از قانونگذاری ترکمنستان در زمینه سرمایه گذاری های خارجی توسط مقامات دولتی و مقامات مجریه محلی و خودمختاری محلی؛
11) انجام سایر فعالیت هایی سمت داده شده به جذب سرمایه گذاری های خارجی و نیز تشویق و پشتیبانی از سرمایه گذاران خارجی در ترکمنستان.
ماده 7:تحقیق(بررسی) و ثبت پروژه های سرمایه گذاری
1-پروژه سرمایه گذاری با سرمایه گذاری خارجی باید مورد بررسی دولتی اجباری،از جمله بررسی در زمینه رعایت استانداردهای مقاومت در مقابل زلزله،امنیت،آتش سوزی و انفجار و معیارهای زیست محیطی و بهداشتی قرار بگیرد.
2-بررسی و ثبت پروژه های سرمایه گذاری با سرمایه گذاری خارجی و همچنین ثبت انواع دیگری از اجرای سرمایه گذاری های خارجی بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان صورت می گیرد.
ماده 8: رژیم حقوقی فعالیت سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی
1. رژیم حقوقی ملی به سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی ارائه می گردد. تحت رژیم حقوقی ملی به آن معنی ست که رژیم حقوقی فعالیت سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و استفاده از درآمد حاصل از سرمایه گذاری نمی تواند کم مساعد نسبت به رژیم حقوقی فعالیت و استفاده از درآمد حاصل از سرمایه گذاری ارائه شده توسط سرمایه گذار ملی (داخلی) باشد.
2. رژیم حقوقی مساعدت کننده به سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی که در منطقه آزاد اقتصادی فعالیت می کنند، ارائه می شود. تحت رژیم حقوقی مساعدت کننده به این معنی ست که رژیم حقوقی فعالیت سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و استفاده از درآمد حاصل از سرمایه گذاری مساعدتر نسبت به رژیم حقوقی فعالیت و استفاده از درآمد حاصل از سرمایه گذاری ارائه شده توسط سرمایه گذاری های از هر کشور ثالث می باشد.
3. سرمایه گذاران خارجی در انتخاب مقدار، ترکیب و ساختار سرمایه شرکت مورد تأسیس آزاد هستند، چنانچه موارد دیگری در قانونگذاری ترکمنستان پیش بینی نشده باشد.
4. نوع فعالیت و (یا) منطقه ای که نسبت به آنها فعالیت سرمایه گذاری محدود و یا ممنوع می شود و نیز محدودیت های دیگری برای سرمایه گذاران خارجی می تواند توسط قوانین ترکمنستان تعیین شود فقط بقدری که این به منظور حفاظت از پایه های سازمان مشروطه و تأمین قدرت دفاعیو امنیت ترکمنستان ضروری باشد.
5. چنانچه اصلاح قانونگذاری ترکمنستان باعث ممنوعیت و محدودیت بدتر ساخته رژیم حقوقی فعالیت سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی شده باشد، در این صورت قانونگذاری ترکمنستان که در زمان ثبت سرمایه گذاری های خارجی جاری بود، نسبت به آنها به مدت ده سال مورد استفاده قرار می گیرد، اما برای شرکت های شخصیتهای حقوقی خارجی و شعب شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی که پروژه های سرمایه گذاری را بر اساس تصمیم کابینه وزرای ترکمنستان اجرا می کنند، در طول زمان بازپرداخت – payback–    پروژه سرمایه گذاری اظهار شده بر طبق مقررات تعیین شده بخش نامه های حقوقی نرماتیف (قوانین) ترکمنستان به هنگام ثبت آن. قانونگذاری مالیاتی ترکمنستان نیز مشمول مقررات این بخش می شود. مقررات این بخش در صورت اصلاحات قانونگذاری ترکمنستان بمنظور حفاظت از پایه های سازمان مشروطه و تأمین قدرت دفاعی و امنیت دولت مورد استفاده قرار نمی گیرد.
6. نسبت به سرمایه گذاری های خارجی دولتی که در قلمرو خود رژیم حقوقی سرمایه گذاری برای اشخاص صاحب کار ترکمنستان را محدود می کند، محدودیت های مشابه می تواند توسط قانونگذاری ترکمنستان ایجاد شود.
ماده 9: تسهیلات گمرکی
1. اموالی (دارائی) که به ترکمنستان وارد می شود، معاف از عوارض گمرکی می شود :
1) بعنوان سپرده سرمایه گذار خارجی به ذخیره اساسی (اصلی) شرکت با سرمایه گذاری خارجی و ذخایر اساسی شعبه شخصیت(نهاد) حقوقی خارجی بر طبق لیست ارائه شده توسط آنها؛
2) (اموالی که) توسط سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری های خارجی بر اساس قراردادهای بین المللی انعقاد گردیده با تصمیم گیری کابینه وزرای ترکمنستان بعنوان سرمایه گذاری (وارد شده است). اموال (دارائی) مندرج در بند دوم بخش حاضر به مدت بازپرداخت بازپرداخت -  payback  پروژه مورد سرمایه گذاری تعیین شده توسط قرارداد مربوطه معاف از عوارض گمرکی می شود.
2. در صورت انتزاع (جدائی، دور ساختن) اموال (دارائی) مندرج در بخش اول ماده حاضر در عرض سه سال پس از ورود آن به ترکمنستان اخذ مبلغ عوارض گمرکی از جمله جرائم به حساب گذاشته شده برای تأخیر پرداخت آنها، بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان صورت می گیرید.
3. برای تنظیم اعلامیه  گمرکی (ترخیص) اموال (دارائی) مندرج در بخش اول ماده حاضر، عوارض گمرکی اخذ نمی شود.
ماده 10: تنظیم (مقررات) مالیاتی سرمایه گذاری های خارجی
مالیات گذاری سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی از جمله ارائه تسهیلات مالیاتی برای آنها توسط قانون مالیاتی ترکمنستان تعیین می گردد.
ماده 11: تدابیر دیگری برای تشویق از سرمایه گذاری های خارجی
1. شرکت با سرمایه گذاری خارجی و شعب شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی حق دارند محصولات (کارها و خدمات) تولید خود را بدون کسب مجوز صادر و محصولات (کارها و خدمات) برای نیازهای خصوصی خود را وارد بکند.
2. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی که در مناطق آزاد اقتصادی فعالیت می کنند، حق اجاره کردن قطعات زمین بسته به مهلت بازپرداخت -  paybackپروژه های سرمایه گذاری بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان را دارا می باشند.
3. ثبت پروژه های سرمایه گذاری و همچنین شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و نیز شعب و دفاتر نمایندگی شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی که در منطقه آزاد اقتصادی کارهای ساختمانی را انجام داده و پروژه ها را به بهره برداری رسانیدند، بدون اخذ عوارض ثبت صورت می گیرد.
4. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی که در منطقه آزاد اقتصادی فعالیت می کنند، معاف از موارد زیر می شوند:
1) پرداخت عوارض کنسولی و ثبت؛
2) پرداخت عوارض بورسی برای ثبت قراردادها؛
3) پرداخت عوارض دولتی برای صدور مجوز و تنظیم مجدد آن؛
4) مال الاجاره (کرایه اجاره) برای قطعات زمین بر طبق مققرات و شرایط پیش بینی شده توسط قانونگذاری ترکمنستان؛
5) وضع از درآمد به (برای) صندوق (ذخیره) خارج از بودجه تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان؛
5. صدور گواهی نامه برای تجهیزات و ماشین آلات و مواد و ماتریال های وارد شده به ترکمنستان توسط سرمایه گذاران خارجی و شرکت های با سرمایه گذاری خارجی و همچنین پیمانکاران و پیمانکاران فرعی که در منطقه آزاد اقتصادی فعالیت در زمینه ساخت و سازی و به بهره برداری رسانیدن پروژه ها را انجام می دهند، بدون اخذ مبلغ بابت خدمات صدور گواهی نامه صورت می گیرد.
6. شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و شعب شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی به طور مستقل شرایط فروش محصولات (کارها و خدمات) تولید شده توسط خودشان را تعیین می کنند، به جز محصولاتی (کارها و خدمات) که توسط دولت قیمت گذاری می شود.
7. به نفع توسعه اجتماعی و اقتصادی ترکمنستان بر اساس پروژه های سرمایه گذاری با اولویت و امتیازنامه هایی که رشد اقتصادی ثابت، تغییرات ساختاری مترقی اقتصاد کشور، تقویت و افزایش پتانسیل صادرات و همچنین افزایش سطح اشتغال مردم را تأمین می کند، تسهیلات دیگری برای سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی می تواند توسط قانونگذاری ترکمنستان تعیین شود.
ماده 12: شروع و قطع فعالیت بازرگانی
تأسیس، ثبت دولتی و انحلال شرکت با سرمایه گذاری خارجی و شعبه و (یا) دفتر نمایندگی شخصیت (نهاد) خارجی و همچنین ثبت دولتی و قطع فعالیت شخصیت حقیقی خارجی و شخصیت بدون تابعیت بعنوان بازرگان خصوصی بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان صورت می گیرد.
ماده 13: تنظیم روابط قانونی کار
1. روابط قانونی کار بین شرکت با سرمایه گذاری خارجی و نیز شعبه شخصیت (نهاد) حقوقی خارجی و کارکنان آنها، از جمله افرادی که تبعه ترکمنستان نمی باشند، توسط قانونگذاری کار ترکمنستان تنظیم می شود.
2. حقوق ، پاداش و وجوه دیگری که بطور مشروع توسط کارکنان شرکت با سرمایه گذاری خارجی و (یا) شعبه شخصیت (نهاد) حقوقی خارجی که تبعه ترکمنستان نمی باشند، دریافت شده است، می تواند بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان به خارج از مرزهای ترکمنستان منتقل شود.
ماده 14: بیمه اجتماعی و تأمین اجتماعی
شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و شعب شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی :
1) بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان وضع (مبلغ) برای بیمه دولتی اجتماعی برای کارکنان خود که تبعه ترکمنستان هستند، را انجام می دهند؛
2) حق دارند مبلغی برای بیمه اجتماعی و تأمین اجتماعی برای کارکن  را که شخصیت حقیقی خارجی و یا شخصیت بدون تابعیت می باشد، به ذخیره مربوطه دولت مطیع او و یا محل اقامت دائمی منتقل بکنند.
ماده 15: بیمه سرمایه گذاری های خارجی
بیمه اموال (دارائی) و ریسک های سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی بر اساس صلاحدید آنها صورت می گیرد چنانچه موارد دیگری توشط قانونگذاری ترکمنستان پیش بینی نشده باشد.
ماده 16: رعایت رقابت منصفانه توسط سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی
سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی موظفند به رقابت سرسری (بی وجدان) از جمله از طریق تأسیس شرکتی در خاک ترکمنستان برای تولید کالای مورد تقاضای بالا ، و سپس قطع فعالیت آن بمنظور جلو آوردن کالای مشابه جنس (از تبار) خارجی به طرف بازار، و نیز انعقاد موافقت نامه ای در خصوص قیمت و یا توزیع بازار فروش کالا که حق دیگر شخصیت های صاحب کار در ترکمنستان را محدود می کند، اجازه ندهند.
ماده 17: حساب و محاسبات
حساب و محاسبات حسابداری و آماری شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و شعب و دفاتر نمایندگی شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی در خاک ترکمنستان بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان انجام می شود.
ماده 18: ارزیابی سرمایه گذاری های خارجی
ارزیابی سرمایه گذاری (سپرده) در ذخیره (صندوق) اساسی شرکت با سرمایه گذاری خارجی و ذخایر (صندوق های) اصلی شعبه شخصیت (نهاد) حقوقی خارجی بر طبق مقررات قانونگذاری ترکمنستان به ارز ملی ترکمنستان صورت می گیرد.
ماده 19: تضمین محافظت حقوقی (قانونی) از سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی
1. بر طبق قانون جاری (حاضر) و دیگر بخش نامه های حقوقی نرماتیف (قوانین) ترکمنستان محافظت از حقوق و منافع سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی در خاک ترکمنستان تضمین می شود.
2. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی که (در) ابتدا اموال (دارائی) و اطلاعات بشکل سند و یا بشکل ضبط شده در وسائل الکترونیک بعنوان سرمایه گذاری خارجی وارد خاک ترکمنستان کردند و آن را به ثبت رسانیدند، حق صدور (انتقال) بدون مانع (بدون مشروط سهمیه –contingentquota ، صدور مجوز و بعمل آوردن دیگر اقدامات تنظیم غیر تعرفه ای فعالیت بازرگانی خارجی) اموال (دارائی) و اطلاعات مذکور به خارج از مرزهای ترکمنستان را دارا می باشند.
3. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی از روز ثبت پروژه سرمایه گذاری با سرمایه گذاری خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی در خاک ترکمنستان از محافظت، ضمانت ها و تسهیلات حقوقی (قانونی)، تعیین شده توسط قانون حاضر برخوردار می شوند.
4. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی به هنگام انجام (تجدید) سرمایه گذاری مجدد درآمد حاصل از سرمایه گذاری های خارجی کاملاً از محافظت (حمایت)، تضمین ها و تسهیلات حقوقی (قانونی) تعیین شده توسط قانون جاری برخوردار می شوند.
5. ارگان های (ادارات) قدرت دولتی، محلی اجرائی و خودمختاری محلی حق دخالت به فعالیت اقتصادی سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی در حال انجام بر طبق قانونگذاری ترکمنستان را ندارند.
ارگان های (ادارات) قدرت دولتی، محلی اجرائی و خودمختاری محلی به هنگام آشکار شدن واقعیت عدم رعایت قانونگذاری ترکمنستان توسط سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی حق دارند در چهارچوب اختیارات خود به اقداماتی مستقیماً مرتبط با برطرف کردن نقض مشخص بپردازند و حق استفاده از واقعه وجود نقض بعنوان دلیل برای دخالت و متوقف و یا محدود کردن سایر فعالیت های قانونی سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکتی با سرمایه گذاری خارجی را ندارند.
6. بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان ادعانامه های ارگان های (ادارات) قدرت دولتی، محلی اجرائی و خودمختاری محلی که با قانون جاری (حاضر) تناقض دارد و حقوق سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی را نقض می کند، بی اعتبار و اقداماتی مبتنی بر آنها غیر قانونی شناخته (دانسته) می شود.
ماده 20: تضمین تأمین رژیم روادیدی و اقامت در خاک ترکمنستان
1. شخصیت های حقیقی خارجی و شخصیت های بدون تابعیت و نیز نمایندگان آنها، نمایندگان شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی ، سازمان های بین المللی و کشورهای خارجی که سرمایه گذار خارجی می باشند، اتباع کشورهای خارجی که در شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و (یا) شعب و دفاتر نمایندگی شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی مشغول به کار هستند، و اعضای خانواده آنها که مرتبط با انجام فعالیت سرمایه گذاری در کشور ترکمنستان قرار دارند ، برای موارد زیر محق هستند:
1) اخذ روادید مکرر به مدت حداقل یک سال؛
2) حرکت آزاد در سراسر ترکمنستان باستثنای مناطقی که شرایط و مقررات اقمت در آنها توسط قانونگذاری ترکمنستان تعیین می گردد. روادید ورودی و مجوز برای شخصیت های حقیقی خارجی و شخصیت های بدون تابعیت و نیز نمایندگان آنها، نمایندگان شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی ، سازمان های بین المللی و کشورهای خارجی که سرمایه گذار خارجی می باشند، اتباع کشورهای خارجی که در شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و (یا) شعب و دفاتر نمایندگی شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی مشغول به کار هستند و اقامت در ترکمنستان به مدت احداث و به بهره برداری رسانیدن پروژه هایی در منطقه آزاد اقتصادی دارند، بطور سریع تأیید شده توسط کابینه وزرای ترکمنستان صادر می شود.
2. شخصیت های حقیقی خارجی و افراد بدون تابعیت که سرمایه گذار خارجی می باشند و کاملاً صاحب شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی هستند، حق محل اقامت دائم در ترکمنستان بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان را دارا می باشند.
ماده 21: تضمین استفاده از درآمد و سود در خاک ترکمنستان و انتقال آنها به خارج از مرزهای ترکمنستان
1. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی حق باز کردن حساب بانکی به ارز ملی (منات) و ارز خارجی در نزد بانک هایی در خاک ترکمنستان بر طبق قانونگذاری ترکمنستان را دارا می باشند.
2. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی پس از پرداخت مالیات و سایر مبالغ اجباری پیش بینی شده توسط قانونگذاری ترکمنستان، حق استفاده آزاد از درآمد و سود در خاک ترکمنستان از جمله برای (تجدید) سرمایه گذاری مجدد با اهداف غیر متضاد با قانونگذاری ترکمنستان و همچنین انتقال بلامانع درآمد، سود و دیگر مبالغ (وجوه) به ارز خارجی دریافت شده بطور قانونی مرتبط با اجرای (انجام) سرمایه گذاری قبلی توسط آنان، از جمله مبالغ زیر به خارج از مرزهای ترکمنستان را دارا می باشند:
1) درآمد حاصل از سرمایه گذاری های خارجی دریافت شده بصورت سودها ، حق السهم ها، در صدها (بهره ها) و سایر درآمدها ؛
2) مبالغ (وجوه) بابت اجرای (انجام) تعهدات شرکت با سرمایه گذاری خارجی و یا شعب شرکت خارجی بر اساس قرارداد و دیگر معاملات؛
3) مبالغ (وجوه) دریافت شده توسط سرمایه گذار خارجی مرتبط با انحلال شرکت با سرمایه گذاری خارجی و یا انتزاع (جدائی، دور ساختن) اموال (دارایی های) سرمایه گذاری ، و حق مالکیت و حق استثنائی بر (برای) نتایج فعالیت فکری؛
4) جبران (غرامت، تلافی) پیش بینی شده در ماده 26 قانون جاری.
3. تبدیل وجوه (پول) و همچنین انتقال وجوه به ارز خارجی به ترکمنستان و از ترکمنستان مرتبط با سرمایه گذاری های خارجی توسط سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی بر طبق قانونگذاری ترکمنستان صورت می گیرد.
ماده 22: تضمین گذار حقوق و تعهدات سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی به شخصیت های دیگری
1. بر طبق قانون مدنی ترکمنستان سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی حق دارند حقوق و تعهدات خود ، از جمله انجام کاهش (تخفیف) مطالبات و (انجام) انتقال بدهی را بر اساس قرارداد به شخصیت دیگری واگذار بکنند.
2. اگر دولت خارجی و یا اداره دولتی نماینده (صلاحیت دار) آن انجام پرداخت به نفع سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی بر اساس تضمین – قرارداد و یا بیمه – که بابت اجرای (انجام) سرمایه گذاری در خاک ترکمنستان به آنان واگذار شده است، بکند، و حقوق (مطالبات تخفیف می شوند) سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی بر سرمایه گذاری های خارجی قید شده به همین دولت خارجی و یا ارگان دولتی نماینده (اداره صلاحیت دار) واگذار می شود، پس ترکمنستان قانونیت (قانونی بودن) اینچنین گذار حقوق (تخفیف مطالبات) بر طبق قرارداد بین المللی را که شرکت کنندگان آن دولت خارجی مذکور و ترکمنستان می باشند، معتبر می داند (شناسائی می کند).
ماده 23: تضمین محفاظت از حقوق مالکیت فکری
انجام (فراهم) حقوق مالکیت فکری سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و محافظت از آنها بر طبق قانونگذاری ترکمنستان تأمین می شود.
ماده 24: تضمین دسترسی سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی به اطلاعات
1. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی حق دسترسی به اطلاعات بر طبق مقررات تعیین شده توسط قانونگذاری ترکمنستان را دارند.
2. بخش نامه های حقوقی نرماتیف (قوانین) ترکمنستان که گوشه ای از آنها به طریقی به منافع سرمایه گذاران خارجی و (یا) شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی می رسد، باید برای آنها قابل دسترس باشد و در مواردی که مستقیماً توسط قانونگذاری ترکمنستان پیش بینی شده باشد، باید منتشر شود.
ماده 25: تضمین عود (پس دادن) سرمایه گذاری های خارجی مرتبط با قطع فعالیت سرمایه گذاری
1. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی حق قطع فعالیت سرمایه گذاری در ترکمنستان را دارند. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی پس از قطع فعالیت سرمایه گذاری از حق عود آزاد دارائی و موجودی های خود بصورت ارزی و یا طبیعی که در نتیجه انجام (اجرای) سرمایه گذاری های خارجی دریافت شده، بدون خسارتی برای انجام تعهدات سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی نسبت به ترکمنستان و یا دیگر طلبکاران (وام دهندگان) برخوردار است.
2. عود دارائی و موجودی های سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی می تواند بر اساس رأی دادگاه در موارد تعیین شده توسط قوانین ترکمنستان موتقف شود.
ماده 26: تضمین غرامت )جبران(به هنگام ضبط تاوان (جبرانی، تاوانی) اجباری اموال (دارائی و موجودی)
1. ضبط تاوان (تاوانی) اجباری اموال سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی بصورت مصادره برای مالکیت و یا استفاده موقت دولت تنها در موارد پیش بینی شده با اهداف برطرف کردن موارد فورس ماژور از جمله آفات طبیعی، سوانح، اپیدمی و آفات حیوانی و اثرات آنها مجاز است.
2. به هنگام قطع فعالیت مواردی که مرتبط با آنها مصادره انجام گردید، سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی حق طلبیدن عود اموال (دارائی و موجودی های) محافظت شده به شرط عود مبالغ غرامت (جبران ، تاوان) دریافت شده توسط آنان برای اموال مصادره شده باستثناء خسارات ناشی از تنزل قیمت اموال محافظت شده را دارا می باشند.
3. به هنگام مصادره اموال سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی غرامت (جبران ، تاوان) باید :
1) بلاتأخیر به ارز خارجی و بنابه تمایل سرمایه گذار به خارج از کشور منتقل شود؛
2) مطابقت با قیمت بازاری سرمایه گذاری در زمان تصمیم گیری در خصوص مصادره داشته باشد.
4. ارزیابی اموال مورد مصادره و خسارات ناشی از تنزل قیمت آن توسط اداره صلاحیت دار و یا ارزیابی کننده مستقل بر طبق مقررات قانونگذاری ترکمنستان صورت می گیرد.
5. حل و فصل اختلافاتی در خصوص قانونیت (قانونی بودن) مصادره اموال و جبران خسارات به هنگام مصادرات اموال بر طبق مقررت پیش بینی شده توسط ماده 29 قانون جاری (حاضر) انجام می شود.
ماده 27: مسئولیت برای عدم رعایت قانونگذاری ترکمنستان در خصوص سرمایه گذاری خارجی
1. مسئولین ارگان های (ادارات) قدرت دولتی، محلی اجرائی و خودمختاری محلی که قانونگذاری ترکمنستان در خصوص سرمایه گذاری های خارجی را رعایت نکردند، بر طبق قانونگذاری ترکمنستان پاسخگو می باشند.
2. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی به هنگام انجام فعالیت سرمایه گذاری در خاک ترکمنستان باید قانونگذاری ترکمنستان و نیز تعهدات خود در راستای اجرای پروژه های سرمایه گذاری را رعایت بکنند. سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی در صورت عدم رعایت قانونگذاری ترکمنستان و تعهدات قراردادی بر طبق قانونگذاری ترکمنستان و شرایط قرارداد عقد شده پاسخگو می باشند.
3. اموال (دارائی و موجودی های) سرمایه گذاران خارجی، شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و شعب شخصیت های (نهادهای) حقوقی خارجی، از جمله ابزارهای (اعتبارات) استفاده (جلب) شده و حقوق مالکیت می تواند توسط آنها بعنوان ابزارهایی برای تأمین تعهدات بر طبق قانونگذاری ترکمنستان مورد استفاده قرار بگیرد.
4. شخصیت (نهاد) حقوقی خارجی برای فعالیت شعبه و یا دفتر نمایندگی تأسیس شده توسط او در خاک ترکمنستان بر طبق مقررات پیش بینی شده در قانونگذاری ترکمنستان مسئولیت دارد.
ماده 28: مسئولیت ترکمنستان برای سرمایه گذاری خارجی
ترکمنستان در قبال تعهدات سرمایه گذاران خارجی و شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی پاسخگو نمی باشد به جز (در) مواردی که این تعهدات توسط دولت تضمین شده است.
ماده 29: حل و فصل اختلافات
اختلافاتی که مرتبط با اجرای (انجام) سرمایه گذاری های خارجی در خاک ترکمنستان بروز می شود، از طریق مذاکرات و یا بررسی در دادگاه آراچی (واسطه) ترکمنستان و یا با توافق  طرفین در داوری حل و فصل می شود.
مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در ترکمستان

 • ارائه درخواست کتبی جهت ثبت شرکت به آژانس سرمایه گذاری خارجی ترکمستان

 • ترجمه رسمی اساسنامه و آگهی تاسیس شرکت ایرانی به زبان روسی و ترکمی(به همراه اصل اساسنامه شرکت ایرانی جهت بررسی)

 • ارائه گزارش در خصوص انجام فعالیت های تجاری در ایران در یک سال اخیر به زبان روسی و ترکمی

 • ارائه اصل و ترجمه وکالتنامه محضری جهت دارا بودن حق امضا و اختیارات در ترکمستان

 • ارائه طرح توجیهی در خصوص فعالیت تجاری مورد نظر در ترکمستان به زبان روسی و ترکمنی

 • مهر شرکت

 • ارائه معرفی نامه از هیات مدیره شرکت جهت نماینده آن شرکت در ترکمنستان(ترجمه به زبان روسی و ترکمنی)

 • تصویر گذرنامه به همراه 4 قطعه عکس رنگی نماینده شرکت

 • معرفی از اتاق بازرگانی (ارائه کارت بازرگانی به همراه ترجمه رسمی به زبان روسی و ترکمنی)

 • ارائه معرفی از بانک عامل جهت شماره حساب ارزی و گزارش گردش حساب مشتری از بانک مربوط به زبان روسی

 • ارائه آخرین مفاصاحساب از اداره امور اقتصادی و دارایی(ترجمه به زبان روسی و ترکمنی)

TOP